5 godzin temu, VDR napisał:Prawdę mówiąc - czujnik wysokiego ciśnienia ma zapobiec pracy pompy przy zbyt wysokim ciśnieniu. Wraz ze wzrostem ciśnienia odcina zasilanie pompy. Ale zawór czterodrożny przy zamkniętej wylewce powinien odcinać niezależnie czy ten czujnik jest czy go nie ma w systemie. Nawet jeśli pompa zostanie wyłączona zbyt wcześnie to ciśnienie wody i tak powinno zamknąć ten zawór czterodrożny nawet jak pompa nie pracuje. Po to jest ten zaworek zwrotny na wyjściu czystej wody z membrany. Jak dla mnie to coś dziwnie Ci ten system działa - jeśli czujnik wysokiego ciśnienia wpływa Ci na prace zaworu czterodrożnego. Na pewno masz go dobrze zamontowanego ? Nie pomyliłeś przypadkiem in1/out2 zasilania z in3/out4 za membraną ?
Dareszku kochany już śpieszę z odpowiedzią
Myślę, że system działa prawidłowo. Po prostu na moją awarię złożyło się kilka czynników, co gorsza w trakcie poszukiwania przyczyny popsuła się kolejna część i to mnie zdezorientowało. Dopiero analiza krok po kroku, element po elemencie wskazała przyczynę.
Tak więc jak wyżej wspomniałem pierwotnie uszkodził się zawór czterodrożny. Po jego wymianie symptomy się zmieniły. Woda przestała lecieć do ścieku bez przerwy, za to pompa się nie wyłączała. I tu dochodzimy do sedna sprawy i teorii, że ten czujnik nie jest potrzebny w systemach RO. Nie jest potrzebny - ZGODA, ale tylko jeśli systemem sterujesz poprzez odcięcie zasilania z wodociągów. Dlaczego? Ano dla tego, że czujnik NISKIEGO ciśnienia znajduje się między pompą, a filtrami wstępnymi. Lub jak kto woli po stronie ssącej pompy i przed zaworem czterodrożnym.
W takim scenariuszu jeśli wyeliminujemy czujnik WYSOKIEGO ciśnienia to pompa będzie pracowała non stop. Dlaczego? Ponieważ zawór czterodrożny i owszem odetnie ściek przy zamkniętych dolewkach i/lub napełnionym zbiorniku. Ale ciśnienie jakie zapanuje na tym odcinku gdzie znajduje się ten czujnik będzie równe ciśnieniu zasilania (wodociągów). Wobec czego czujnik NISKIEGO ciśnienia nie będzie miał szans odciąć pracy pompy bo ten odcina pompę przy ciśnieniu (w moim przypadku, bo to też zmierzyłem) w okolicach 0,8 BAR.
Dla tego potrzebny jest czujnik WYSOKIEGO ciśnienia. Ma on za zadanie odciąć pracę pompy w chwili gdy ciśnienie na odcinku za zaworem czterodrożnym, pomiędzy nim a zbiornikiem i/lub wylewką wzrośnie - świadcząc o:
1. Napełnieniu zbiornika
2. Zamknięciu wylewki
5 godzin temu, VDR napisał:A co do manometrów Ja mam tylko jeden - taki normalny hydrauliczny. Przy RO miałem ale wskazowka tak "dzwoniła" wraz z rytmem pracy pompy, że wyrzuciłem go po 10 minutach pracy.
Wiem o co chodzi Darek, ale ten efekt występuje tylko w tych najtańszych manometrach (pustych) i tylko na odcinku między pompą, a membraną Bo jak słusznie zauważyłeś wskazówka będzie dygotać w rytm pracy pompy
Dlatego ja na tym odcinku mam zamontowany manometr wypełniony olejem. Olej tłumi te drgania. Na pozostałych odcinkach lub jeśli użyjesz systemu bez pompy to można wpinać te najtańsze.