Skocz do zawartości

Opelin

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    161
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Imię
    Adam
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Katowice
  • Akwarium
    Red Sea Peninsula 100L

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Opelin

    [200] i od nowa...

    Piękne akwarium! Jacek, nie pier*ol, że taki mały Hepciu ma mało miejsca. Patrz u mnie, 10 cm osobnik. Zadowolony, żre jak należy ( szarpie jak Reksio szynkę i patroluje całe akwarium ) xD https://drive.google.com/file/d/1Uma8xKW7C8GPxokJyfwgUj6JlBoWmL9-/view?usp=drivesdk
  2. Opelin

    Sklejanie własnego akwarium.

    Część Beti. Regularnie nie używam bo do tej pory było mi to zbędne. Na ten przypadek użyłem tego:
  3. Opelin

    Sklejanie własnego akwarium.

    Dziękuję, ale faktycznie to sporo delikatnej roboty. Oklejania, zaciągania, fugowania i na koniec po wyschnięciu odcinania nadwyżek. Już nie wspominając o wszechobecnym smrodzie sylikonu.
  4. Opelin

    Sklejanie własnego akwarium.

    Sam, szklarz tylko dociął arkusze.
  5. Opelin

    Sklejanie własnego akwarium.

    A jednak się pokusiłem... Chyba dramatu nie ma. Ps. Szklarz na medal się spisał.
  6. Opelin

    Sklejanie własnego akwarium.

    Szkło gr 6mm. Nie planuję wzmocnień bo to malutkie akwarium. Powiedział, że klejenia się nie podejmie bo nie ma odpowiedniego kleju...
  7. Część, Wszedłem w posiadanie arkusza szyby opti white, policzyłem I powinno go starczyć na akwarium o wymiarach 65x30x30 czyli w okolicach 60L. Szklarz przytnie i oszlifuje szyby ale nie podejmie się sklejania. Może to i lepiej bo będzie taniej. Ktoś ma jakieś doświadczenie w temacie i wie jak to zrobić? Jest niby wiele poradników, ale może ktoś ma już jakieś doświadczenie i powie na co zwrócić uwagę?
  8. Część, Przymierzam się do założenia zbiornika do kwarantanny. W związku z tym kilka pytań. 1. Mam puste szkło ok 30L szyba na oko 3mm, prawdopodobnie było to terrarium. Nada się? 2.Ile czasu ryba powinna/może przebywać w takim zbiorniku? 3. Czy mogę takie akwarium odpalić na czystej solance? Po jakim mniej więcej czasie pojawi się amoniak? 4. Posiadam 10w lampkę uv z wbudowaną pompą, niewielkim filtrem gąbkowym i napowietrzaczem. Czy to wystarczy żeby rybka poddana kwarantannie przetrwała w takim zbiorniku przynajmniej czas kwarantanny? 5. Jeśli na czas kwarantanny będę mógł prowadzić zbiornik na czystej solance to co ile robić podmianki i w jakiej ilości żeby trzymać amoniak w ryzach? 6. Czy zbiornik tak odpalony mogę prowadzić na zasadzie fish only z zasoleniem na poziomie 1.020? 7. Czy taki zbiornik mogę z czasem przestawić na pełnoprawne akwarium? Podnosząc zasolenie, wrzucając kawałek żywej skały, podając bakterie etc. Z przeznaczeniem głównie na proste korale miękkie typu Sarco, Xenia Briareum etc. Głównym medium w tym momencie byłby kawałek tej skały i żywy piach.
  9. Czołem! Jak w tytule. Co to za "jegomość"? Wygląda jak jakaś Montipora talerzowa? Jakiś czas temu zauważyłem to na podstawce Euphylii. Wydaje się być z tygodnia na tydzień większe... Jest koloru czerwonego.
  10. Opelin

    Utrzymanie temperatury

    Grzałki posiadają wyłącznie termostat (podobnie jak żelazko). To oznacza, że będą wytwarzały ciepło w wyniku przepływu prądu zwarcia i/lub prądu pod wpływem oporu jedynie do zadanej temp. Jeśli temp otoczenia/wody wynosi np 24C, to nastawa grzałki na 20C niczego nie spowoduje. Taka grzałka się po prostu nie załączy. Funkcję jaką odpisujesz spełniają 2 znane mi urządzenia. 1. Pierwsze nie nadaje się do użytku w akwarium bo wymaga stałego, a nie płynnego kontaktu z nazwijmy to otoczeniem - mowa o ogniwie Peltiera. 2. Drugi również nie nadaje się do pracy w wodzie zwłaszcza słonej - mowa o parowniku klimatyzacji. Sprężony gaz w procesie ROZPRĘŻANIA wytwarza niską temperaturę. Wypuść sobie na palce troszkę dezodorantu z aerozolem odwróconym do góry dnem i zobaczysz, że zmrozisz sobie palec. Teoretycznie można by użyć agregatu ze starej lodówki, tak jak pisze Michał, a pręty parownika wprowadzić do akwarium. Ale takiego hitu to jeszcze nigdzie nie widziałem...
  11. Opelin

    Coś nie idzie..

    Michał, 50 ślimaków turbo to 50 skorupek wapiennych - zaraz koledze zacznie drastycznie spadać Ca. Poza tym nigdy nie widziałem żeby ślimaki Turbo wyjadały glon włosowaty. Jeżowiec spoko opcja, tyle że łazi i przewraca co tylko się da. Ale fakt jest skuteczny, czyści skałę "do białego" @esmonUnikaj gatunku Diadema. Masz na niego za mały baniak do tego może zrobić Ci krzywdę... Aha i pamiętaj bo być może nie powiedzą Ci tego w sklepie. Te zwierzęta nie mogą mieć ani na chwilę kontaktu z powietrzem!
  12. Opelin

    Słone 30l

    Skoro skała Ci wizualnie nie odpowiada to ustaw ją tymczasowo na tej czerwonej skale tak aby przepływ wody był przez nią jak największy - zrobisz z niej najlepszy użytek - ulepszysz filtrację. Skały nie wyrzucaj, zrób jak mówiłeś, połam i wrzuć ją potem do filtra - to cenne źródło bakterii. Krzysiek zalecał dołożenie piasku, ale strzelam, że miał na myśli zastąpienie części lub całości tego co już masz piachem z działającego zbiornika. Bo jak na mój gust/odczucia to już i tak masz go sporo. Na tak mały zbiornik jeden błąd przy zruszeniu podłoża i uwalniając bakterie beztlenowe wywołasz katastrofę. Powiem Ci co ja bym zrobił... Zasiedlenie i możliwie skrócenie całego procesu przy tak malutkim zbiorniku to nie problem dla np sklepu. Tak de facto mógłbyś wziąć skałę, piach, media i wodę z działającego zbiornika i miałbyś odpalony zbiornik po ok miesiącu. Po prostu sklep oddałby Ci części swojego akwarium. Ale rozumiem, że każdy ma własne wyobrażenia i poczucie gustu więc spoko Tak jak pisałem uzbrój sie w cierpliwość. To trochę potrwa.
  13. Opelin

    Słone 30l

    Maleńki zbiorniczek. Absolutnie nie neguję, wręcz zachęcam, ale nie będzie łatwo... Na początek daj temu z 2 tygodnie spokoju. Po tym czasie wrzuć kostkę mrożonki i zostaw na kolejne 2 tygodnie (łącznie miesiąc). Dozuj bakterie zgodnie z tym co na etykiecie w przeliczeniu na Twój litraż. Nadto bakterii karmić nie musisz. Te co zdechną zastąpisz nową porcją po każdym tygodniu. Gdy cykl azotowy się zamknie możesz zacząć od prostych korali + rybka, która zastąpi kostkę mrożonki Światło zmień, 5W to jakiś żart do tego mega białe - glony będą miały radochę przy takim spektrum.... Reszta w porządku przy takim litrażu. Ps. Piach masz grubo. Nie grzeb w nim zwłaszcza po dłuższym czasie.... A! I grzałka Ci niepotrzebna zwłaszcza o aktualnej porze roku Powodzenia!
  14. Opelin

    Walka z glonem pomocy

    Rozumiem tak jak odgazowanie suchej skały. Czyli wyjęcie z oceanu/morza pozostawienie do wyschnięcia, a następnie przekazanie do handlu. Taka skała winna pracować kilka miesięcy w obiegu wodnym w celu odgazowania - oddania martwej tkanki. Poprzez podstawkę nie mam na myśli kawałka ulepu np z wapnia tylko skałę pod spodem. Często gęsto korale - Zoanthusy zwłaszcza, są sprzedawane w formie porośniętej kolonii na skale. A co to za skała to już nikt nie pyta. O to mi chodzi. U kolegi na zdjęciu ewidentnie widać, że problem nie jest globalny, a lokalny. A sugestię z użyciem wody utlenionej nie neguję. Wręcz uważam to za świetny pomysł.
  15. Opelin

    Walka z glonem pomocy

    Słuszna uwaga Krzysiek! Jeśli nie ma konieczności deepowania całego korala to może wystarczy po prostu oblać podsatawkę korala wodą utlenioną? Oczywiście trzymając korala w ręku i poza akwarium. Tylko wiesz... To bez sensu jeśli podstawka... Z czegokolwiek by nie była... Nie została odgazowania...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.