Skocz do zawartości
nika

różnica w zasoleniu...

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

mam problem i w zwiazku z nim pytanie, w trakcie przygotowania wody do podmiany, straciłam resztki soli...(pomoc synka). sytuacja wyglada nastepująco:

-planowany termin podmiany wody najbliższa środa,

-zasolenie w akwarium 1,023

-"solanka" w wiadrze 1,018

nową sól, którą zamówię będzie u mnie najwcześniej w środę.co robić?

1.do obecnej solanki dodać w środę brakującą "garstkę" i po chwili (2,3 godziny podmieniać), czy też muszę odczekać dwie doby?

2."wyżebrac" jutro filiżankę soli morskiej (niekoniecznie takiej jak moja),mieszać do środy i podmieniać. nie mam pojęcia czy można mieszać różne sole.

3.wylać obecną "solankę", poczekać do srody, przygotować nową i dokonać podmianki w piątek.

będę wdzięczna za podpowiedź

pozdrawiam

monika

ps. obsada to 4 krewetki wundermani, 3 czyszczące, 2 błazenki, kilka miękkich korali.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady, korale nie padna jak sie podmianka o jeden dzien opozni :) Napisz troche o tym zbiorniku ale nie sadze zeby 2 dniowe opoznienie jakos mu zaszkodzilo. Nie jest AZ TAK zle, ze ryby powyskakuja jak sie podmiana o dzien spozni.

A teraz juz powaznie: ZAWSZE miej zapas soli w zapasie bo NIGDY nie wiadomo czy nie bedziesz na gwalt potrzebowac duzych ilosci solanki. Wypadki chodza po ludziach :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze po prostu popros kogos z Olsztyna o troche soli, jak dojdzie paczka mu oddaj i po problemie. Co do roznych soli w jednym wiadrze- czasem tak robie jak zmieniam marke i mam resztke starej- nie widzialem aby dzialo sie cos zlego.

A tak btw, lepiej nie odkladac podmian, bo czlowiek szybko sie przyzwyczaja do zlego- hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o.k., sół będzie w olsztynie jutro, tak więc sytuacja wydaje się opanowana :-).

dziekuję za rady, faktycznie juz nie dopuszczę by sytuacja się powtórzyła, od dziś bedę zawsze przygotowana.ha!.

pozdrawiam

monika


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do sluchaczy :) Naprawde przed podmianka wody mieszacie solanke przez dwie doby? Bo ja przez 20 minut.

Idac za rada AquaManiaca - warto tez miec troche przedestylowanej wody w pogotowiu. Licho nie spi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszam wode z sola dwie "bite" doby. Sol zaraz po rozpuszczeniu jest zraca.

@nika. Ja mam zawsze w zapasie jedno wiadro 25kg tropic marin reef pro :)


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mieszam - szczypcami, moze i z 20 minut i potem do baniaka, jedno co zauwazylem, mimo iz sprawdzam zasolenie swiezej solanki refraktometrem to wydaje mi, ze pokazuje zanizona wartosc - moze skadniki musza sie "przegrysc" w wodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popelniacie wielki blad mieszajac wode tylko 20 min.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mieszam 20 minut i odstawiamna jedna dobe bez mieszania.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marius

Wiesz moze ile z tych skladnikow wchodzacych w sklad dobrej soli pozostaje po dwoch dniach mieszania?:haha


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przez 12 do 24 godzin silnie napowietrzam i potem podmieniam.

Jak mieszałem krócej - tak z godzinkę dwie - to zawsze zostawały jakieś nierozpuszczone paprochy na dnie baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dolewam czasami juz po 3-4 godzinach. Najczesciej wieczorem mieszam sol i rano dolewam, tak ze miesza sie z 7-10h. Co do tych 48godzin mieszania, to tez sie lamalem na poczatku. Wydaje mi sie ze te 2 doby, to dotyczy soli ktore produkowano pare lat temu. Kiedys gdy mieszalem sol to woda robila sie klarowna po 3-4godzinach. Sole ktore aktualnie uzywam robia sie klarowne po 3-10minutach. Oczywiscie jesli ktos ma mozliwosc to zalecam mieszac 48godzin :)

Co do innych odczytow przy swiezo wymieszanej solance - to w ciagu paru pierwszysch kilkunastu minut sol sie musi przegrysc.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż, ja mieszam przez dwie doby. też czytałam, że solanka zbyt krótko mieszana, może zaszkodzić. osobiście nie sprawdzałam ;-).

@Marius: ja od wczoraj też mam zapas 12,5 kg i nie dopuszczę do sytuacji nocno-niedzielnej.

@AquaManiac: co do terminu podmiany, nie tyle chodziło mi o dokladne 7 dni odstępu, tylko w czwartek czyli jutro (!!!!) przyjeżdżają do zbiornika nowi mieszkanicy, dlatego podmianę chciałam zrobić planowo.

pozdrawiam

monika


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze sol trzeba mieszac 48h dowiedzialem sie od Andriew i nie ulega watpliwosci ze jak on cos powie to tak wlasnie jest. Zreszta widac po jego baniaku ze sol mieszana 48h dobrze wplywa na korale :yes


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie solanki przez dwie doby ma za zadanie wytworzyć biologię . Podczas mieszania rozpuszczane sa mikroelementy , jede wolniej drugie szybciej i to wszystko musi stwożys równowage , a na to potrzeba czasu. Nie chodzi tylko o optyczne rozpuszczenie soli.

Taką 20 minutowa żywą solanke , równiez uzywam ale tylko do zalewania ogórków :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy znowu ciekawa dyskusje!:)

Ale nie bedziemy umierac za te 20 minut!!!:)

Kilkanascie lat temu, gdy jeszcze nie bylo takiej dobrej soli, rozpuszczanie jej trwalo rzeczywiscie wieki. Zalecenia byly, zeby woda z sola dojrzewala 4 tygodnie. W miedzyczasie zeszlismy juz do prawie oficjalnych 2 dni :). Czyli spory postep.

Fizycznie woda dojrzewa troche szybciej niz nam sie wydaje. Jak juz ktos kiedys tu napisal, twa to jedna pikosekunde (milionowa milionowej sekundy). Tak dlugo powinna woda dojrzewac (nie dolewac wczesniej!:)).

Zgodze sie, ze gdy woda dluzej postoi, to poprzez wymiane CO2 powstanie bardziej odpowiednie pH. Ale poza tym, nie spodziewalbym sie jakichs wiekszych cudow. Oczywiscie, to nie jest jakims bledem tym bardziej, ze w te strate jakichs elementow sladowych tez nie chce sie wierzyc. Moze troche jodu ucieknie, ale ten dozujemy sobie osobno i codziennie.

Biologiczne dojrzewanie to co innego przy czym, w czasach tak dobrej soli rowniez tego nie uwazam za niezbedne.

To wszystko odpowiada moim przekonaniom na temat agresywnosci swiezej solanki. Nie wlozylbym do niej korali, ale wymianie 5 czy 10% wody nie przykladalbym az tak duzej uwagi. Wazne, zeby to bylo regularne a nie dopiero, gdy jakies parametry sa nie takie.

Ps: mam wrazenie, ze Andriew potrafilby rowniez w wodzie do ogorkow poustawiac szczepki i te by rosly, dlatego akurat ON nie moze tu byc przykladem:D.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszam zwykle kilka godzin,aletez się spotkałam ze stwierdzeniem,ze 48 godzin z ciagłym mieszaniem jest własciwe. Czy ktoś sprawszał ile jest zalecane w instrucji soli? może producent wie najlepiej?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaleca sie robienie testów świerzej spolanki po przynajmniej dobie, więc może coś jest w tym żeby generalnie mieszać długo. Wapń i magnez chyba też na rzeczywistym poziomie są w świerzej solance po min. 24h przynajmniej u mnie na soli Preis.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie mieszam i czekam na wode do podmianki od 24 do 36h, w zaleznosci od czasu i tego co mam akurat do zrobienia. Ale tez przyznaje bez bicia ze pare razy zdazylo mi sie podmieniac wode po jakichs 4-5h.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszam 2-3 dni... pompa pracuje z napowietrzaniem... nie wiem czy to lepsze, czy pod pewnymi względami gorsze... ale tak mi kiedyś powiedziano (zresztą tu na forum) i tak też robię.

Pozdrawiam.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle w pelni zgadzam sie ze Stanim :D

Ale dodam ze uwierze w te 48h jesli ktos przedstawi mi racjonalny powod, przez co rozumiem np. podanie konkretnej reakcji chemicznej na ktorej zajscie potrzeba 48h. No niechze sie jakis chemik odezwie w koncu i wytlumaczy jak to naprawde jest, bo po mojemu w wodzie morskiej i tak wszystko jest zjonizowane wiec wsio rawno: jak sie rozpusci calkowicie to znaczy ze sie zjonizowalo wiec o co chodzi? Osiagnieto przeciez dokladnie taki sam efekt jak w naturze (pomijajac oczywiscie sklad itp.) Ja rozumiem to co Stani napisal z pH, ze troche potrwa zanim sie CO2 wysyci w swierzej solance i pH bedzie skakac (ale znowu buforu jest sporo wiec powinien buforowac? ale wtedy spada KH?). Niech mi ktos wytlumaczy to w koncu :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.