Skocz do zawartości
bowel

Buduję SKIMER

Rekomendowane odpowiedzi

Buduję odpieniacz do akwa około 90l + 30lsump.

Wykonany jest z plexy

-rura fi 60mm

-wysokość całkowita około 650mm

-1 lub 2 pompy aqua-szut 600l/h jako napęd

Nie mam doświadczenia w budowie takich urządzeń i z akwarystyką morską. Napiszcie mi czy proporcje odpieniacza są w porządku. No i może jakieś pomysły i rady.

Z góry dziękuję.

oto fotki

PA200348.JPG

PA200349.JPG

PA200350.JPG

PA200364.JPG

PA200352.JPG

PA200353.JPG

PA200354.JPG

PA200355.JPG

PA200356.JPG

PA200359.JPG

PA200363.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Witam.

Wyglada calkiem niezle , przede wszystkim dosyc logicznie :( a nie mozna bylo dac w kuble tez przezroczystej rurki , no i troche wyzszej ?Przezroczystej dlatego ze latwiej jest ustawiac poziom piany itd... ) Wyzszej bo szkoda , nie wykorzystasz pojemnosci kubla , no ale to nie jest taki problem bo mozna czesciej wylewac brudna wode.

Po zatym ladnie to wyglada :)

pozdrawiam i gratuluje Zbyszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy poziom piany? Będę obserwował ile jej wychodzi, jeśli zbyt mało to podnisę poziom wody w odpieniaczu.

Planuję zrobić odpływ "błotka" z kubka prosto do kanalizacji. Przyznam rację... wizualnie jest jakiś malutki :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

ustawiac latwiej jak widzisz , tam u siebie to w sumie nic nie widzisz , chyba ze od gory bedziesz zagladal.

Po zatym brudna piana nie wychodzi odrazu :( raczej ciezko Ci bedzie ustawic , ala jak miales juz kiedys jakis inny odpieniacz i masz juz troche w tym praktyki to jest to mozliwe tak jak teraz to zrobiles z tym ze nie jest to za wygodne rozwiazanie :) ale nie jest to jakims problemem, bedzie dzialalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

przyjzalem sie raz jeszcze , to ta rurka w kuble jest stanowczo za krutka , daj tam jakas muffe i doklej kawalek rurki wyzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wydaje się, że rura wewnętrzna (odpływowa) jest dobrej długości. Jest jeszcze jedna sugestia, na wyjściu rurek od pomp do bębna zewnętrznego ja dałbym kolanka (tak jest w deltec'u) które ukierunkują wodę z zasysanym powietrzem wzdłuż ściany bębna zewnętrznego, ponoć lepiej pracuje odpieniacz. Oba kolanka ukierunkowują wodę w jednym kierunku. Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem konstruktora. Kultura techniczna na wysokim poziomie.

Odpieniacze Deltec wogóle nie mają rury odpływowej, a jedynie otwór w dnie konstrukcji.

Aha ja bym dał dwie pompy, a wysokość słupa wody w odpieniaczu regulowałbym zaworkami na wężykach pobierających powietrze. Pozostaje problem doboru odpowiednich pomp. Muszą być nie za bardzo wydajne i nie za słabe.

Mam pytanie, jakim klejem scalałeś konstrukcję.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy trzeba uszczelniac w jakis sposób (podkladka gumowa) te dwie części w ktorych sa wywiercone otwory czy wystarczy tylko je skrecic srubami ?????

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

tak sa konieczne , inaczej niebedzie szczelny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem wiec jakiego materiału najlepiej uzyc aby pod wpływem słonej wody nic sie nie stalo po jakim czasie


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uszczelki fajnie można robić z silikonu: robisz kupkę z silikonu ściskasz między dwoma płytami z tworzywa (np. plexi)(bo jak wiadoma silikon nie złapie tworzywa) możesz użyć dystansów aby mieć równą grubość. za dwa dni masz piękny placek i możesz wyciąć sobie uszczelkę jaką tylko chcesz i to z bezpiecznego materiału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz%20SOL.jpg

Zasada działania to zlepek kilku odpieniaczy. Ale chyba nikt takiego nie budował :(

-Skośna rurka na w dolnym module to wlot wody z pompy wraz z powietrzem(w opcji 2 takie wloty).

-Woda zostaje zawirowana po ściankach i popchnięta ku dołowi, potem wnętrzem rury leci ku górze.

-Odpływ poprzez 2 rurki z zewnętrznej rury.

-Mocno natleniona woda przedostaje się dwoma rurkami do sześcianu wypełnionego biobalami lub grysem koralowym. Wpływ o dołu !!!

-Poziom wody w odpieniaczu regulowany jest na wypływie z sześciennej komory poprzez przesuwanie (góra-dół) płytki z plexy

Ze względu na możliwość jakiegokolwiek rozszczelnienia jest to odpieniacz wewnętrzny.

Złącza nie są niczym uszczelnione! Szlifowane na papierze 1200 położonym na szybie(równa powierzchnia). Ciecz między takimi powierzchniami zachowuje się jak uszczelka (identyczna zasada jak w szlifowanych naczyniach chemicznych i karafkach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to takie rozwiązanie, to z przykrością muszę przyznać, że mi się nie podoba. Dlaczego robić wszystko do góry nogami? Dlaczego woda oczyszczana z białka nie wiruje w większym bębnie, gdzie pompy mogą pobrać większą ilość wody do oczyszczenia (bardziej wydajne pompy). Podoba mi się zamocowanie wlotów z pomp pod kątem tak, aby woda wirowała po ściankach cylindra i odpływała (oczyszczona) MNIESZYM cylindrem do sumpa. Proste i nie wyważamy otwartych drzwi. Przy tak małej pojemności cylindra mieszającego wodę z powietrzem, wyjdzie nam taka tam zapalniczka a nie odpieniacz.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie w pełni zrozumiałeś koncepcję tego projektu.

1.Cylinder mieszający ten na samym dole jest rzeczywiście mały, ale dopływająca woda będzie wypychać tą co tam jest do góry wewnętrznym małym cylindrem. Jeśli będzie wypychana ta z powietrzem to nie powinno być "zapalniczki" :)

2.Potem z małego wewnętrznego cylindra przepływa na górę dużego cylindra gdzie woda zaczyna opadać ku dołowi a bąbelki idą ku górze do kubka.

3. dwie rury prawie na samym dole zewnętrznego cylindra odprowadzają oczyszczoną wodę, mocno natlenioną i możliwe że z bąblami do prostokątnego złoża z np biobalami.

Jak zamocuję pompy to wstawię kilka zdjęć, Powinno być więcej widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.