Skocz do zawartości
Jarosław

Żarniki 400w porównanie 1000l akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze kilka osób jest zainteresowanych na privie oświetleniem, opiszę swoje rozwiązanie tego tematu na forum.

Wygrzebałem też trochę różnych zdjęć.

Akwarium mam przerobione po słodkowodnym.

931-slodkowodne.jpg931-slodkowodne arowana.jpg

Zbiornik zamawiałem z myślą, o zmianie na morski, ale w tedy nie miałem pojęcia co jest ważne przy wymiarach zbiornika morskiego.

No i teraz mam bardzo szerokie listwy wzmacniające, które pozostawiają mało miejsca na bezpośrednie oświetlenie i 70 cm wysokości.

Wolałbym żeby mi się zmieściło 3/250w i 8/80w t5.

Zastosowałem więc 3/400w i 2/80w t5

Jako że oświetlenie miało być zabudowane zrezygnowałem z drogich ładnych lamp.

Zakupiłem tanie lampy tego typu:

931-dsc0204.jpg931-dsc0206.jpg

931-ds0542.jpg931-ds0543.jpg

Mają dosyć fajne duże odbłyśniki, nie są ładne, ale świecą konkretnie.

Maja szybkę chroniącą żarnik.

Najprostszy układ zapłonowy.

Oczywiście nie chce nikogo namawiać na coś takiego, bo teraz wolałbym chyba np. luminarki z jakimś porządnym układem zapłonowym, ale da się i tak.

W zakupie jest tanio i na szybkiego można oblecieć duży zbiornik takimi lampami.

Grzeją się konkretnie, przy trzech trzeba mieć jakiś układ chłodzenia i porządną wentylacje.

Niektórzy boja się przemysłowych lamp, niepotrzebnie, śmigają całkiem nieźle.

Prosty przykład:

Seriatopora wstawiona w lutym pod to oświetlenie

931-seriatopora mala.jpg

w lipcu wygląda tak:

931-dsc0007.jpg

Montipora wstawiona chyba w maju

931-montpora mala.jpg

we wrześniu wygląda tak

931-najnowsze 001.jpg

Fakt że to łatwe i szybko rosnące koralowce, ale efekt mamy.

300zł a 3000tyś za lampę to różnica.

Tylko jeszcze przypomnę, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod dedykowaną lampą akwarystyczną z porządnym układem zasilającym, koralowce te wyglądałyby jeszcze lepiej.

To jest taki sposób dla ubogich.

Ostatnio zakupiłem żarnik AquaMedic 13000k, ale wydaje mi się, ze jest to 10000k w rzeczywistości.

Jest fajny taki wypukły w środku banki.

931-dsc0202.jpg

Ale jak go odpaliłem, to naprawdę pałer, chyba za mocny jakby słonce zaświeciło z jednej strony na akwarium. Mocno obserwuje szczepki czy nie poparzy.(jak poparzy to i tak będzie za późno)

931-na drugi dzien.jpg

W środku Coralvue 14000k, po prawej AquaConnect 14000k(Szymon dzięki)

Do tego Fiji Purple 80w i Ati Actinic 80w

Sami oceńcie czy warto,

pozdrawiam.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł :D

Duza oszczędność .

Jedyne czego może brakowac to filtr UV , ale dobrze że użyłeś zarników E40 , te maja ograniczone promieniowanie UV.

Najwieksze przyrosty bedziesz miał po lewej stronie, więc mniejsze szczepki możesz tam dawac , napewno dogonią te z prawej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam taka obudowe apollo i zarnik e40 400W ale BLV 14000 + balast elektroniczny elball, sprawdza sie swietnie, nie widac alby koralowce reagowany zle, mimo, ze niektore siedza bezposrednio pod zarnikiem, rosna bardzo szybko, z malej szczepki, rosna krzaki 20 cm srednicy w kilka miesiecy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek nie masz problemow z fiji purple? duzo sie nasluchalem o ich wadach, mimo tego caly czas mnie korci sprobowac - dodam, ze nigdy nie mialem cyjano, nawet po eksperymentalnym dodawaniu preparatow, ktore u innych powodowaly ich wysyp. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew no właśnie tak się rozgrzeszyłem, że te bańki maja ten filtr uv.

No to chyba zostawię sobie ten żarnik i zobaczymy jak będą rosły koralowce.

Ale ten kolor, tak właśnie zapamiętałem pierwsze akwarium morskie jakie widziałem, takie żółtawe światło.

Gdyby mocno skorygować aktynicznymi to pewnie by fajnie wyglądało.

ZiZi:yes

Fiji purple, nie nigdy żadnych niepokojących objawów, na pewno nie cyjano, ale każdy baniak inny... ja jestem fanem tych t5:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ,akwa naprawde piekne.przyjemnie popatrzec.serdecznie prosze o odpowiedz [wyslalem wiadomosc],pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki JAROSŁAW za odpowiedź na moje pytanie:) Zgodnie z Twoją sugestią zrobię oświetlenie 2x250W + 8x80W.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamontowałem nowe żarniki 400W ReefLux 12000K, słuchajcie nic więcej nie chcę, poezja, bardzo mi sie podobają:)

Gdzieś wcześniej chyba Rebciu pisał, ze na samych żarnikach jest ładna barwa.

Dokładnie, u mnie tylko jest jeszcze jedna T5 Fiji i jedna T5 Blue plus , ale i bez tego fajny kolorek jest.

Mogę śmiało polecić komuś kto chce mieć, akwarium oświetlane samymi żarnikami.

Nie no szkoda się rozpisywać, światełko jest git.

Jak bym swoje akwarium widział pierwszy raz.

Muszę na nowo bawić się aparatem, bo zwariował przy tym świetle.(raczej ja)

Tak na szybko zrobiłem fotkę, w rzeczywistości jest mniej niebiesko(na oko jakieś 14/16tyś K), kolorowo, bardzo jasno i nieżółto.

931-reeflux.jpg

Jak nauczę się robić lepsze fotki w tym świetle, to zapodam.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie, w zasadzie to dzięki tobie Rebciu stałem sie posiadaczem tych żarników.

Właśnie twój post na forum, opisujący te żarniki skłonił mnie do ich zdobycia.

Tuz przed złożeniem zamówienia, jeszcze była króciutka rozmowa telefoniczna, potwierdzająca wrażenia wzrokowe i nie żałuje:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas jestem nimi podniecony :) Oby jeszcze w naszych sklepach pajawiły się ceny amerykańskie tych żarników i mi nic więcej nie trzeba :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwie Ci się, nieźle to kręci:)

No ja właśnie nie mogę sie doczekać kiedy swój baniak rano zobaczę, jak światełko sie odpali, idę szybko spać:)

Amerykańskie ceny, marzenie...


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupujecie Reefluxy?? Jak nie tu to prosze o info na skrzynke.Dzieki

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moje reefluxy przychodza w poniedzialek albo we wtorek (250w e40):) nie omieszkam wstawic fotek porownawczych i zdac relacji jak to swieci;) Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie testuję reeflux 12kk 250W i musze powiedziec że 12kk jest mocno przesadzone. mysle ,że jest to ok 21- 22 kk.

Włożyłem na środek reeflux a po bokach BLV 20kk i reeflux jest bardziej miebieski.

Światło bardzo zblizone do BLV 20kk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki jak wpiszecie w wyszukiwarkę "reeflux" to traficie na wątek o żarnikach założony przez Alexa gdzie pisałem już gdzie zamawiałem. Nie chcę przesadzać z reklamą dla innych sklepów.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej po rozmowie z Tobą wkręciłem jeden BLV 20000K i różnica jest zdecydowanie na korzyść Reeflux. Zresztą zadzwonię do Ciebie to pogadamy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszego ReefLuxa 400W wkręciłem pomiędzy AquaMedic 13000K i AquaConnect 14000K.

AquaConnect 14000K zdecydowanie ciemniejsze światło(przy 20000K to chyba byłoby już ciemno), a w porównaniu do AquaMedic 13000K, to ma też takiego pałera, ale bez żółci, mocne jasne penetrujące wszystkie zakamarki światło.

W ReefShop.pl jest dosyć zgrabny opis tego żarnika, który w jakimś tam stopniu tłumaczy jego właściwości, przy 400w przynajmniej by się zgadzało.

Z racji miejsca zamieszkania wiadomo gdzie kupowałem:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrniew

To u Ciebie, to jakis felerny zarnik czy one wszystkie sa ciemniejsze od 20 kK? Nic nie rozumiem...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro Szymon powinien dostać te żarniki i obiecał, że zrobi porównanie z udziałem zdjęć.

Ja wczoraj na prośbę Andrzeja zamieniłem jednego Reefluxa na BLV 20000K. Zgasiłem świetlówki i zawołałem żonę aby oceniła oświetlenie poszczególnych stron zbiornika nic jej nie sugerując. Zdecydowanie wskazała na Reffluxa - dużo jaśniej. Patrząc na odbłyśniki ale tak aby same żarniki nie raziły w oczy różnica jest zdecydowana. BLV świeci takim ciemno niebieskim światłem z domieszką czerwonego, a Reeflux niebieskim jasnym. Ogólnie po wyłączeniu T5-ek barwa światła Reefluxów mi się bardzo podoba ale wiadomo, że jest to ocena subiektywna. Do tego dochodzi jeszcze reakcja korali na światło bo to jest tak naprawdę najważniejsze. U mnie ta reakcja jest raczej pozytywna choć aby być w pełni obiektywnym muszę najpierw zrobić porządek z fosforanami.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie nie wyłączałem świetlówek , może stąd lekkie przekłamanie. Chociaż na BLV refleksy były na tylnej ściance , a pod reefluxem refleksy były tylko lekko widoczne i ciemniejsze. Być może wina egzemparza , domówiłem 2 kolejne więc test powtórze i dam znać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.