Skocz do zawartości
atrawa

Problem z glonami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

walczę jakis już czas z glonami, w międzyczasie wywaliłem cały piach do kibla, wyczyściłem wszystko z dedrytusu itd, itp a glony jak są tak są. Rosną pod wpływem światła i dają sie łatwo usuwać za pomocą pompki. Parametry zasolenie 1,024, pH 8,4; kH 12, NO3 0, NO2 0, magnez 1400, wapno 460, nie mam testó na fosforany. RO z DI jest i TDS pokazuje 0. Za radą Harari dołożyłem absorbent Rowy na fosforany z krzemianami (kilka dni temu) oraz zwiększyłem cyrkulacje do stanu 2xmarea 3200 i tunze 6060 obiegowa OR3500. Obsada znikoma (3błązny, 4małe niebieskie rybki(zapomniałem nazwy), 1 Black surgeonfish, z 2 kraby kilka ślimaków i kilka koralowców. Oświetlenie 2xHQI 70W i 2xT5 58W.

HELPPPPPPPPPPPPPPPP!!!

Akwa ma prawie 3 lata i nie wyszedłem jeszcze z nim na prostą:D

936-zdjecie1.jpg

936-zdjecie2.jpg


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ostatnio zmieniales T5 i zarniki HQI ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe świetlówki i żarniki też (wymieniane oświetlenie całe w lipcu)


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skala z reefshopu i z boti (ma z 3 lata)


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyglada troche jak cyano...

Fajnie by bylo, gdybys skads wytrzasnal dobry test na PO4. On Ci sie zawsze przyda.

Czy wierzysz temu testowi na NO3 ?

Jaki odpieniacz? Ozon ? Jakis filtr biologiczny ? Jaki kolor oswietlenia ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atrawa witaj w klubie upokorzonych przez plagi :D ale spoko bedziesz przez te walki z glonami silniejszy wewnętrznie :D Na oko rzeczwiscie wygląda to na dino. Jeżeli akwa już wysprzatałeś z detrytusu, to teraz wyłącz HQI i pozostaw tylko światło niebieskie, uważaj na to co i ile podajesz do karmienia rybom i koralom, załóż jakąś włókninę filtracyjną i wymieniaj ją codziennie, przestań dozować cokolwiek, uważaj z absorberem bo możesz wysłać swoje korale do koralowego raju.

Ile ma membrana i kiedy wymieniałeś ostatnio prefiltry RO +DI? Co masz na dnie (jakiś żwirek, piasek)?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrana jest od początku ta sama, prefiltry wymieniałem niedawno (kilka miesięcy) a DI w sumie też ale po RO i DI mam tds=0. Światło HQI 10k, T5 jedna biała a druga aktynika. Żwirku jak pisałem nie mam. W refugium siedzą glony wyższe ale od tygodnia (spageti) bo wcześniejsze mi umarły. Jedzenia podaje bardzo mało.

No cóż chyba musze kupić test na NO3 i PO4. Odbieniacz TurboFlotor napędzany OR2000 z igiełkowym wirnikiem.

Pozdrawiam


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak oswietlasz refugium? Bo mi tez marnieja spagheti, a pozywienia w wodzie maja dosc, moze za slabe swiatlo?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przyczyny nie należy szukać właśnie w wyginięciu poprzednich glonów?

Wywaliły do wody to co z niej pobierały w czasie wegetacji. Niektórzy uważają, że to możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie, nie rozwiąże problemu ale pomoże w przyszłości utrzymać skałę w miarę czystą. Duuużo ślimaków, krabów, jeżowców...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz kolejny,

tak więc zastosowałem się do rad (przynajmniej częściowo).

Dołożyłem mechaniczny wkład filtrujący w postaci gąbki na pompe aqubee 2000 i za jej pomocą usuwam powstały nalot ze skał.

Wyłączyłem oświetlenie HQI i zamieniłem świetlówke 10kK na super actynic tak że teraz świece tylko na niebiesko (ale dziadostwo pod niebueskim światłem też rośnie) oraz skróciłem czas świecenia. Teraz pojawia się dylemat jak takie oświetlanie odbije się na zdrowiu korali?? czy nie padną ??

Proszę o szybką odpowiedź

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj spróbuj zaciemnić całkowicie akwarium na 3 dni, potem włącz tylko aktynikę. Na początku na dwie, trzy godziny i co dziennie wydłużaj o godzinę. Mi po takim zabiegu te glony giną zupełnie, niestety po jakimś czasie pojawiają się z powrotem :D

Ale może tobie się uda.


500l, sump 100l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

i ponawiam pytanie czy takie zaciemnienie nie zaszkodzi koralowcom i rybką??


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrząc na te zdjęcia widać że glony mają się dobrze i produkują w sporeej ilości gazy. Mimo że masz pewność że nigdzie już detrytus nie zalega, to dmuchaj minimum 1x dziennie pompką z ręki po wszystkich zakamarkach akwa i wymieniaj włókninę codziennie tak zebyś miał pewność że cały syf zostaje odprowadzony na zewnątrz. Zoptymalizuj prace odpieniacza tak żeby pracował z maks mocą i tak jak proponuje Simon zaciemnij akwarium na kilkadziesiat godzin. Wyjdziesz z tego :D


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem takie glony 3Lata temu i pomogly tylko podmiany wody co 6dni 20pr


akwa 330L hq 2 x 150w rafa 50 korali odpieniacz best 400+paler hed 2500 1x t8 marine glo 2x pompy jvp 102 zeo star 2 sump 200L w sumpie dsb20cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dostałem zamówione testy dzisiaj rano i od razu przeprowadziłem test na NO3 i PO4. I testy firmy salfiter wykazały mi ZEROOOOOOOOOO!!!! Co mam robić jak walczyć z tym gównem :D??? HELP!!!!!

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 pewnie faktycznie kolo 0 jest, ale co do Po4 to niestety Salifert nie jest wiarygodny, mi caly czas pokazywal (i nadal pokazuje) 0, a na tescie ROWY wyszlo ze jednak troche fosforanow jest.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no cóż może i nie jest najlepszy ale lepszy taki niż żaden. Absorber mam rowy od około tygodnia. Dzisiaj podmiana 60 litrów wody (czyli ok 15%), akwa zaciemnione (świece na niebiesko przez ok 6 godzin dziennie), przedmuchuje wszystko pompa a efekty raczej mizerne. Jakieś sugestie może ktoś jeszcze ma??

Pozdrawiam i licze na pomoc.

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem dino ...zaciemnilem akwa na trzy dni i dino padlo ..ale padly tez wszystkie korale ktore odrodzily sie ze skaly (np. cos z rodzaju flavites)

moze sprobuj zaciemnic na krótszy okres np. dwa dni potem 6godz. aktynika i znowu dwa dni ciemnosci egipskich. koniecznie odsysaj dziadostwo.


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mozesz jeszcze inaczej sprobowac.

Jezeli podejzewasz, ze PO4 tez jest "0" to wylacz odpieniacz, wyjmij wszystkie te wegle i inne takie i pozwol wodzie nieco sie "zabrudzic" (mozesz zaczac tuczyc ryby - swieta ida!:D).

Regularne odsysanie badziewia jak i dodawanie bakterii z ampulki tez nie przeszkadza.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

problemu ciąg dalszy i już zupełnie nie wiem co robić, jak zaciemniałem to glonów było mniej ale boje się o korale bo zmarniały. Może jest ktoś z okolic piotrkowa co wziołby na przetrzymanie kilka szczepek korali twardych do siebie tak abym mógł powalczyć poprzez zupełne zaciemnienie akwa??

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze problem jest w tym ze sluchasz wszystkich na raz i stosujesz wszystkie te pomocne rady.

Ja mialem juz chyba wszystkie plagi swiata, a rozwiazanie bylo naprawde proste, podmiany wody.... Podmien wode 20% dwa razy w tygodniu i zmniejsz zasolenie do 1.023. Zasolenie zmniejsz gdyz w soli ktora zasalasz wode sa mikroelementy i to one sa wlasnie pozywka dla Twoich glonow. po tygodniu jak nie przejdzie zrob nastepny tydzien z podmianami 20% 2 razy w tygodniu i to wszystko powinno przejsc. Potem stopniowo zwieksz zasolenie do 1.025. Aha jeszcze jedno podczas tej terapii nie dozuj zadnych mikroelementow i nie karm korali.

PS. Istnieje taka mozliwosc ze sklala (nie daj boshe ze byla uzywana i kupiles ja z drugiej reki) nasiakla syfem i teraz jak wyprowadzasz baniak na prosta wypuszcza syf do wody i dlatego masz problemy.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha... i nie wyglupiaj sie z zaciemnianiem baniaka bo wszystko ci zdechnie..


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.