Skocz do zawartości
Tom

pytanie do elektronikow - SKALAR

Rekomendowane odpowiedzi

po dlugich trudach i znojach w koncu do mnie dotarl skalar z wlasciwym zakresem ph i tu sie zaczynaja schody. podczas kalibracji sondy w roztworze 9 wartosc RAW wali w gore do 1023 i kalibracja sie sypie bo wg producenta nie powinno przekroczyc 1000. jesli przekracza ponoc musi byc wymieniony jakis rezystor na slabszy czy mocniejszy, nie wiem. Pomijam juz fakt ze po to o odsylalem zeby mi facet poprawil te cholerne PH, poprzedniego dostalem z zakresem 4 do 7, ale nie chce go juz drugi raz odsylac i znow czekac na zmilowanie. Leszek tez sie nie odzywa, jedyne co znalazlem to to

http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=27506&highlight=1023

ale to tez mnie nie ratuje bo po pierwsze mam wersje 5.0 PH70 a po drugie nawet jakbym wiedzial jaki rezystor kupic to i tak nie wiem gdzie go przelutowac. zna sie ktos na tym sprzecie ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem to co napisano na forum (i tylko na tym się wzoruję).

Sprawa wygląda prosto. Wystarczy wymienić jeden z rezystorów znajdujących się w Twoim urządzeniu. Rezystor nazywa się na schemacie R26 i masz go przylutowanego od spodu płytki. To montaż SMD więc potrzeba nieco wprawy w lutowaniu :D

Według instrukcji wymieniasz go na mniejszy.

Jeśli nie masz doświadczenia w "zabawie" z lutownicą to proponuję jednak znaleźć kogoś kto to zrobi. Łatwo coś niechcący przegrzać lub połączyć jakieś np. nóżki od scalaka :D

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wtym caly problem. raz ze mam dwie lewe rece z lutownica, a dwa ze nawet nie wiem jaki dokladnie na jaki rezystor zamienic :/


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy może jesteś w stanie sprawdzić jaki masz teraz wlutowany?

Zgodnie ze schematem powinien to być 30KΩ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety bez lutownicy się nie obędzie :D

Jak już go wylutujesz, te tabele powinny ci pomóc go zidentyfikować :D

http://www.arczer.neostrada.pl/ts055.htm

Jeśli nie masz schematu to umieszczam tu, z zaznaczeniem o który rezystor chodzi.

2089-5.2ph_bottom.jpg


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=27506&highlight=1023

czytając ten opis, ja bym zrobił to w ten sposób:

- wylutowałbym rezystor

- tymczasowo wlutował 2 kawałki przewodu i do nich podłączył potencjometr

( dlatego potencjometr, bo nikt nie jest w stanie powiedzieć o ile mniejszy rezystor należy wstawić. Może to być 29k lub 23k. Przecież nie kupisz kilkunastu rezystorów i co chwila będziesz lutować. )

- Po kalibracji potencjometr podłaczamy do miernika, odczytujemy wartość i dopiero kupujemy docelowy rezystor.

Oprócz ustawienia RAW dla PH9 950-970, musisz zachować różnice względem PH7 minimum 200.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisas, za skomplikowane :/ Thx za pomoc ale chyba moj skalar poleci z powrotem do producenta. jak ja bym z nim skonczyl to byla by to pralka chyba :/

pytanie tylko , skoro problem jest tak ogolnie znany, czemu ciagle montuje gosc zly rezystor ??>?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tom_Wildtom_Kurpanik :

dzisas, za skomplikowane :/ Thx za pomoc ale chyba moj skalar poleci z powrotem do producenta. jak ja bym z nim skonczyl to byla by to pralka chyba :/

pytanie tylko , skoro problem jest tak ogolnie znany, czemu ciagle montuje gosc zly rezystor ??>?

Pewnie jest to dopasowanie do konkretnego modelu sondy PH.

Jeżeli wysyłasz, to odeślij z sondą.

Niech do niej dopasuje, bo na oko, to pare razy będziesz wysyłać :D


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli rezystor dopasowuje sonde ph do reszty ukladu, to dlaczego producent nie wlutuje w miejsce rezystora REZYSTOR REGULOWANY ??? Wtedy za pomoca srubokreta kazdy dopasowuje sonde w 10 sekund. Troche to dziwne

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie o tym pomyslalem jak poczytalem w internecie ze inni tez maja problemy. rezystor nastawny. pewnie ale 10 groszy drozej by wyszlo :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tom - nie wiem jak to jest w Niemcach, ale nie lepiej ci pójść z tym skalarkiem do dowolnego zakładu naprawiającego elektronike ? Wydrukowac schemacik i powiedziec Panom od lutowania zeby ci wstawili w odpowiednie miejsce zwykłą podkówkę do regulacji (pewnie w szereg z jakims mniejszym rezystorem, zeby zachowac rezystancje minimalna - kto wie, czy przy R=0 ohm nie nastąpi spalenie jakiegoś wzmacniacza itp)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam na info od producenta, jak wsadze tam lapy to mam po gwarancji ale kto wie, moze nie bedzie wyjscia


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.