Skocz do zawartości
ponti

problem z dolewką

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem. Zamontowałem automatyczną dolewkę AM Niveautomat. Niestety zbiornik na dolewką mam powyzej sumpa gdzie dolewana jest woda i nie moge go przestawic?Po wwłączeniu pompki, wiadomo co sie dzieje - cała wodaz zbiornka na doolewi grawitacyjnie spływa do sampa.

Może jest jakies proste rozwiazanie zeby temu zapobiec.


"200l (108*42*45) + sump 70l; Reef 500; AM OR 3500; Marea 3200; 2* Koralia 2 HQI 150W + 2*T5 39W; 30 kg żywej skały, 27 kg żywego piachu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku gdy poziomy wody w zbiorniku retencyjnym i w akwa (sumpie) sa rozne, dolewka z AM nie dziala poprawnie jak sie nie zalozy na węże woch zaworow zwrotnych ktore sa w zestawie. Albo dolewka nie pompuje albo przelewa sie przez nia woda.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet jak załoze dwa zaworki zwrotne na razie mam jeden to i tak nic nie da bo grawitacyjnie woda dalej bedzie splywać z zbiornika retencyjnego do sumpa, czy moze źle rozumuję? A nie mogę przecie zaworka założyć odwrotnie bo i pompa nie będzie mogła pompować.


"200l (108*42*45) + sump 70l; Reef 500; AM OR 3500; Marea 3200; 2* Koralia 2 HQI 150W + 2*T5 39W; 30 kg żywej skały, 27 kg żywego piachu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze pompka perystaltyczna by pomogla - ona bokuje przeplyw cieczy jak jest wylaczona chyba?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ponti :

Ale nawet jak załoze dwa zaworki zwrotne na razie mam jeden to i tak nic nie da bo grawitacyjnie woda dalej bedzie splywać z zbiornika retencyjnego do sumpa, czy moze źle rozumuję? A nie mogę przecie zaworka założyć odwrotnie bo i pompa nie będzie mogła pompować.

Niestety zaworki nic nie dadzą, bo są założone w kierunku pompowania pompy :D

A odwrotnie się nie da.

Jeśli nie możesz ustawić zbiornika na równi z sumpem, lub poniżej pozostaje ci tylko elektrozawór podłączony równolegle do pompy.

Mateusz, niestety on ma pompe perystaltyczną, ja także SP3000 i one nie blokują przepływu.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast do sumpa dolewaj wodę bezpośrednio do akwa (do komina).

Rozwiążesz w ten sposób problem :D

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dobrze rozumujesz - te pompki z AM nie do konca blokuja przeplyw jak stoja. Wychodzi na to, ze albo przestawisz zbiornik z woda RO nizej, albo musisz kupic inna pompke (taka co rzeczywiscie blokuje przeplyw)

moze jednak postawic gdzies indziej zbiornik z woda ? Pompa AM spokojnie pociagnie nawet z kilu metrow


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalezienie innej pompki blokujacej przeplyw moze byc trudne - skoro perystaltyczna tego nie robi, to cyba zadna inna tez nie - pozostaja inne rozwiazania - najprostsze chyba podal Jerry :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..najprostsze rozwiązania są najlepsze.. :wink

Ze też o tym nie pamiętałem jak projektowałem przelew i sumpa które w ten weekend odpalałem...:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy wyzej podniesc pompe perlastyczna i problem znika - tez wode RO mam powyzej sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak pompa nie blokuje do konca przeplywu po wylaczeniu, to jak sie zassie lewarek to woda bedzie plynela, jesli koniec wezyka jest ponizej lustra wody w zbiorniku dolewki, niezaleznie jak wysoko postawimy pompke - przynajmniej teoretycznie tak powinno byc.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD ma racje. dziekuje za rady i chyba zrobię tak jak mówi Jerry, czyli umieszcze dopływ od dolewki bezposrednio w zbiorniku głównym.


"200l (108*42*45) + sump 70l; Reef 500; AM OR 3500; Marea 3200; 2* Koralia 2 HQI 150W + 2*T5 39W; 30 kg żywej skały, 27 kg żywego piachu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem, nawet przy roznicy metra, nie leci, opor pompy i dwa zaworki stawiaja wystarczajacy opor wodzie.

Moze macie jakies dziwne zaworki zwrotne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, wystarczy pociągnąć rurę trochę grubszą na dół. od góry otwrata a w niąwłożona cienka z pompki dolewki będzie działać normalnie.ważne to zeby była otwarta lub szersze pudełko otwarte na górze


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ponti - ja zaproponowałbym Ci abyś zmodyfikował swój zestaw - ja na twoim miejscu, zamiast pompy perysaltycznej wstawiłbym tutaj jeden elektrozawór magnetyczny (taki jak stosuje sie w pralkach) i czujniki sterowałyby nie pompą perysaltyczną ale takim zaworem, nie musiałbyś wtedy nic robić z sumpem bo woda jak sam powiedziałes grawitacyjnie spływałaby do sumpa. Fakt ze taki elektrozawór jest na 220V (słona woda...) ale jak by dobrze poszukać to moze znalazłoby sie coś na 12V (Niveautomat jest na 12V ?? bo nie wiem) a jak nie to jakiś przekaźnik i gitara - znaczy sie gra muzyka :D

Taki elektrozawór będzie na 150% szczelny bo normalnie trzyma wode pod dużym ciśnieniem wiec o przelanie nie ma sie co martwić i cena takiego elektrozaworu to 35 góra 40 zeta plus czujniki a Niveautomat niestety "troche" droższy.

Ale skoro już masz ten Niveautomat to faktycznie popieram opcje @Jerrego.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.