Skocz do zawartości
toffdd

starszy żółtodziób prosi o zdanie na temat:

Rekomendowane odpowiedzi

wiec ten zestaw posiada taka opcje bo sprawdzilem..wszystko ustawiane jest w programatorze.


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyglada przepieknie noca...


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes tego na 100% pewien? Dlaczego w takim razie widze tylko jeden wlacznik swiatla i jeden sterownik czasowy? http://www.red-sea-max.co.uk/easy_access1.htm


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weglowy zostaw niewypelniony. Jak napisalem, czasami sie przyda.

Ceramiczny i biologiczny - tez pusty, lub jezeli bedziesz mial niepotrzebne kawalki zywej skaly (z czasem jej moze byc za duzo jak sie kupi korale na skalkach) to mozesz tam wkladac.

Nie wiem o co chodzi w tym dwustopniowym...

Czy powierzchniowy to grzebien?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze mam tutaj caly filmik "reklamowke" i podczas prezentacji widac, ze swieca tylko niebieskie. (tyle ze to rekalama a jak wiemy duzo sie w niej picuje;-) posiadam tez foty od tego gostka, z ktorym nawiazalem kontakt i takze sa wśród nich nocne z pięknym niebieskim.

czytam więc dalej (narazie zawieszam więc moją 100%pewność co do tego oświetlenia)


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanie jesli wiec mam wklady powyciagac to co bedzie wode filtrowało???


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala, piasek i sama sie bedzie rowniez :D


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehehhehe... bez jaj??? :D tak na powage? czyli 25 kg skaly? piachu ile?


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5-7cm piachu, skaly z 20-30kg, nie przerybiac, nie przekarmiac, podmieniac wode 10-20% tygodniowo i modlic sie zeby odpieniacz dobrze pienil.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 110 litrach to jak sie wrzuci 30kg skaly to prawie nie bedzie miejsca na wode :D - szczegolnie jak na dnie bedzie 5-7 cm piachu - takie ani DSB, ani cienka warstwa dla ozdoby - moze lepiej 2-3cm piachu i max 20kg skaly?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSP to zalezy od granulacji piachu przy najmniejszej juz 3cm starczaja, a jesli nie ma sumpa to lepiej z piachem i wiecej skaly jak ktos zaczyna.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

@stani - prysznic prysznicem, ale zgodzisz się ze mną, że gołym okiem widać, iż powoli w naszym kraju pojawia się zapotrzbowanie na takie 'samograje' jak zestawik z tego wątku. Przychodzi człowiek do sklepu, mówi: 'poproszę akwarium morskie' i dostaje to, o co prosi. Takie są prawa rynku, który, ku mojej (i pewnie wielu z tego forum) uciesze, powoli, ale jednak rośnie w tym naszym pięknym kraju (oby nie tylko w segmencie 'samograjów').

Fajnie by było, gdyby te 'samograje' były tak konstruowane, żeby przygoda z morskim nie musiała się kończyć zbyt szybko - wydaje mi się, iż ta odnoga 'morskiej akwarystyki' (mamo - kup mi akwarium z blazenkami pod choinkę) pomimo sprzeciwu wielu hobbystów i pozornej bezsensowności, będzie się rozwijać. Z jakim skutkiem ? 90% rezygnacji po 3 miesiącach ? Tego nie wiemy.

pozdrawiam

ALLELUJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:yes


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toffdd - filtrację przejmuje w tym zbiorniku żywa skała, ewentualnie żywy piach i oczywiście odpieniacz. Gąbka czasem może się przydać, ale lepiej jej nie trzymać na stałe, chyba, że będziesz absolutnie systematycznie czyścił ją np. co tydzień, inaczej może stanowić obciążenie dla zbiornika, jak zatrzymany syf będzie się rozkładał.

Faktycznie nie włączysz osobno tych dwóch świetlówek 55 w, ale to nie stanowi problemu. Mnie osobiście samo światło aktyniczne strasznie męczy, nie mogę na nie patrzeć. Masz natomiast osobne światło nocne pewnie na diodach niebieskich.

Komory na inne wkłady zostaw puste. W razie czego umieścisz tam węgiel bądź ten wkład na fosforany, ale tylko w razie konieczności, która może nigdy nie wystąpić.

25 kg skały to maksimum i nie polecam. Proponowałbym raczej maksimum ok. 20 kg, albo jeszcze mniej. Resztę skały uzupełnisz w trakcie kupowania koralowców, które w większości (zoantusy, clavularia, xenia itp) porastają skały. W końcu dojdziesz do tych powiedzmy 25 kg.

Jeśli w tym zestawie jest jeszcze ta dodatkowa pompka cyrkulacyjna 2500 ltr/h to w zasadzie masz prawie wszystko. Nie wiem tylko co z uzupełnianiem wody odparowanej, bo o tym nie ma żadnych informacji. Stąd wniosek, że jeśli tego nie dostaniesz w tym zestawie to będziesz musiał kupić jakiś zestaw pompki z czujnikiem do uzupełniania odparowanej wody - koszt ok 300 zł. I pozostanie tylko zalewać i kupować skałę, a potem ...., po jakimś czasie myśleć o większym zbiorniku, bo ryb by się chciało więcej i koralowców itp. itd. :D

Kup ten zestaw, będziesz zadowolony :D


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki RAH za prosty opis (oooooo jakze potrzebny takiemu jak ja, ktory tylko w slodkich wodach mieszal)


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie dawaj wiecej niz 2 cm piachu (tylko dla ozdoby), te zbiorniki sa za niskie zeby ladowac po 7 czy wiecej cm piasku. Skaly jak dasz 30kg to pokrywy nie zamkniesz (tak z przymruzeniem oka).

Z tego co ja kiedys czytalem o tym zbiorniku (z tego tematu co ci podalem linka na pierwszej stronie) to ludzie wyciagaja te wszystkie wklady filtracyjne i laduja kawaleczki skalki.

Aha i na sam koniec prosilbym o wypowiedz specow od DSB, czy w tak male zbiorniki warto w ogole ladowac duzo piachu, nawet jak ktos sie uprze zeby 1/3 przedniej szyby miec zasloniete piaskiem? Bo ja slyszalem i czytalem ze w ogole zaczela sie krytyka DSB w Stanach, nawet w tych duzych zbiornikach co mnie troche dziwi, gdy ktos pisze ze to be, ze to zle w dluzszym okresie czasu, po czym mi tu walicie zdjeciami po oczach polskich zbiornikow i jakos widze ze DSB swietnie sie sprawdza. Wiec jaka jest prawda?

ps-sorry toffdd ze troche uciekam od twoich pytan i tematu ale jakby nie patrzec to podloze ma znaczenie wiec i moze tobie sie przyda troche nowych informacji


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danp ma racje. Zywego piachu 2 cm wystarczy i nie zaszkodzi a jesli chodzi o ilosc skaly, to na poczatek zobaczylbym ile to jest 15 kg. Moze wystarczy?

Jesli chodzi o kawalki skaly w filtrze - to nie zapomnij, ze one maja byc pod woda a nie skrapiane woda (deszczownia). Dobrze tez, gdyby nie byly zbyt male. W koncu chodzi nam o to, zeby wewnatrz tych kawalkow powstala strefa zycia bakterii beztlenowych.

@Danp

Tu w Niemczech propaguje sie DSB raczej w sumpie i o powierzchni nie wiekszej niz 1/3 powierzchni dna akwarium poniewaz istnieje obawa, ze DSB na calej powierzchni akwarium moze byc zbyt silnym filtrem. Poza tym, mozna latwo co jakis czas czesc piachu wymieniac nie ingerujac w glownym zbiorniku.

@Toffdd

Wracajac do filtracji - dlatego b. wazny jest odpieniacz i spora ilosc zywej skaly. To jest Twoj filtr. I to dziala :D A jezeli bedzie zle dzialac, to mozna w miare szybko zlokalizowac slabe punkty, co przy kilku dodatkowych filtrach byloby niemozliwe.

Jak Rah napisal, albo bedziesz myl gabke (raczej powiedzialbym co 2-3 dni), albo jej wogole nie wkladaj. Woda sama sie wyklaruje, a Ty bedziesz mial jedno zmartwienie mniej.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i dzieki serdeczne (danp i stani) za rzeczowe postawienie sprawy.

bede jeszcze duzo czytal na ten temat. jednakze w zwiazku z tym, ze raczej odradzacie ten piasek w duzych ilosciach (jezeli juz, to piszecie o nim w kontekscie wystroju) wiec pytanie: czy

zamiast niego moze byc zwir koralowy 3-5mm? sąprzeciwskazania? moze jakies za? (oczywiscie wszystko dla tego zbiornika)


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciwwskazania zauwazalne. W grubym zwirze - szybciej i wiecej detrytusu przedostanie sie do wewnatrz warstwy.

Zywy piaseczek (zdaje sie do 1,7 mm) to jest to! Ale nie syp go od razu, tylko poczekaj kilka tygodni, az parametry wody sie ustabilizuja. Po co ma sie jakis PO4 w nowym piachu odkladac.

Poza tym na i w zywej skale cos zdechnie i bedzie sie sypac na dno zbiornika. Bez piachu, podczas podmiany wody bedziesz mogl to sobie elegancko zebrac wezem.

Najbardziej to dziekuj Rahowi, ze naprostowal nasze mysli, a Tobie przywrocil wiare :D

Poza tym, podziwiam Cie za spokoj z jakim te rady przyjmujesz. :yes

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurcze !!!! RAH - tobie przede wszystkim wielkie dzieki:-)))


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he lubię, jak się ludzie cieszą :D

Mój mniejszy zbiornik ma podobne wymiary do tego, który planujesz, jedynie jest 5 cm wyższy. Miałem tam na początku 15 kg skały i myślę, że od tego możesz zacząć. Będziesz miał miejsce na nowe skałki z koralowcami. Kupując w sklepie patrz od razu na kształty skałek, żeby dało się je poukładać. Płaskie skałki dają się łatwiej układać. W dużym zbiorniku to mniejszy problem, bo potrzebne są okrągłe i płaskie, ale w małym to bardziej płaskie i takie wybieraj.

Z piachem to tak, jak inni piszą, tylko drobny, bo przy większej granulacji syfek zagrzebuje się w skałkach i stamtąd go nie usuniesz.

Osobiście mam grubszy (w dużym zbiorniku, w małym nie mam podłoża), ale na plastikowych płytkach podżwirowych (taka kiedyś była szkoła w celu ochrony dna przed pęknięciem) i chyba jest dobrze, bo pod płytkami w tym detrytusie żyje mnóstwo małych organizmów, w tym wieloszczetów, które się tym pożywiają. Akwa ma ponad 4 lata i parametry wody są dobre.

Jak oglądam zbiorniki to jednak ten żywy biały piach na dnie dodaje 200% efektu więc w nowym zbiorniku do tego będę dążył- dno pokryte żywym piachem.

Co do grubości to jeszcze będę musiał popytać fachowców, bo nie mam z tym doświadczenia, aczkolwiek już zbieram informacje :D

pozdr

paweł


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki RAH za cierpliwość i rady. sam pamietam jak godzinami udzielałem porad na słodkim forum. teraz realizuje to co od lat gdzies wisiało w powietrzu. pewnie jeszcze nie jeden raz bede prosił o porady.

w tej chwili zastanawiam sie nad zakupem tych wszystkich dodatkowych rzeczy (RO,DI itd.) rozgladam sie tutaj na miejscu i w kraju. szukam sklepu, namiarów na cierpliwych sprzedawców (także systemem inter.) którzy dokładnie wytlumacza co i jak.

takie to burze mną targają.

tobie RAH kupie odgromnik na czas tych moich bardziej smiesznych i mniej pytań:-)

tak czy siak dzięki serdeczne.


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bo np: jak poskladac w calosc RO wraz z DI? mam tutaj oferty ale ni w pien jak to polaczyc w calosc aby dzialalo??? moze sa jakies calosciowe zestawy?

PS: a moze jest to takie proste, ze wystarczy spojrzec na te urzadzenia i czlowiek bedzie wiedzial o co chodzi?:-))


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To drugie pytanie jest rowniez odpowiedza :yes

Wyjsciowy wezyk z RO wsadzasz nie do pojemnika, do ktorego bedziesz zbieral czysta wode, tylko do wejscia w DI. I dopiero wyjsciowy wezyk z DI - do pojemnika. Polapiesz sie od razu.:D (moze bedziesz musial dokupic te wezyki...).

Ps. moze jeszcze jedno.

Tam w RO jest taki filtr z weglem. Dobrze jest na poczatku wyjac membrane i ten drugi prefiltr i na jakis czas podlaczyc RO z tylko tym weglowym. Zawsze z niego wylatuja jakies drobinki wegla. Szkoda juz na poczatku brudzic te nastepne filtry. Po paru litrach to sie przeczysci i wtedy do roboty:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie masz wszystko filtr RO za 250 zł http://www.czystawoda.pl/index.php?co=lista&KD=Odwrócona%20osmoza&KT=akwarystyczne znajdziesz tam pewnie filtr DI i żywicę MB-400 do niego i miernik TDS za nieco ponad 100 zł. Pod nickiem jackiz sprzedaje też na allegro. Ja tam wszystko kupowałem.

Filtr DI to po prostu osobny pojemnik przez który po przejściu wody przez filtr RO idzie jeszcze do tego filtra DI i tam ostatecznie się oczyszcza i wychodzi woda z wynikiem "0" na mierniku TDS.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Stani jak zawsze szybszy :D


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.