Skocz do zawartości
Qba888

mała nano-rafka :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ to jest pomoc, chyba gorze by było gdyby wszyscy pisali rób tak a potem byś tylko narzekał że nic nie idzie jak powinno.

Jak na prawdę chcesz małe, to mówiłem o nim na ostatnim wykładzie, ściągnij sobie film (link jest na forum, ja nie znajdziesz to daj znać) posłuchaj i zastanów się czy to aby nie było dla Ciebie rozwiązanie. Jak się okaże że nawet akwa ze szkodnikami jest za trudne to będziesz wiedział na czym stoisz.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

ocelocik: przeciez napisal ze bedzie kupowal wode RO w sklepie zoologicznym kilka postow wczesniej, wiec nie rozumiem twojego posta za bardzo - przylaczasz sie do generalnego nurtu krytykujacych? :D

Troszke inaczej. Po prostu jezeli ktos pisze, ze nie zalozy wiekszego akwarium, bo nie ma RO to odbieram to tak, jakby ktos marudzil nad wydaniem tych 6 zlotych tygodniowo. Ja naleze do osob, ktore uwazaja, ze jezeli decydujemy sie na hodowle pewnych zwierzat to powinnismy dazyc do zapewnienia im mozliwie komfortowych warunkow. A w 10 litrach morszczyny do czegos takiego zaliczylbym wode po RO.

@Qba888

Uwazam, ze najlepszym pomyslem nie byloby zakladanie akwarium 10 litrow - takie nano rafki sa bardzo, bardzo specyficzne. I jasne, potrafia swietnie wygladac, ale tez najmniej bledow sa w stanie wybaczyc i bardzo latwo je zaniedbac. W takiej sytuacji najskuteczniej bedzie poczekac x czasu i zalozyc wieksze poletko doswiadczalne - te 40-50 litrow bedzie juz sensowniejsze. Ponadto "przeczekanie" kiku tygodni/miesiecy da Ci mozliwosc:

- przeczytania wielu przydatnych rzeczy na forum i nie tylko

- kupienia czesci sprzetu uzywanego, co zredukuje koszta akwarium

- przemyslenia calej koncepcji Twojego akwarium

Potem bedzie juz tylko latwiej :D I bede mogl zaoferowac szczepki, ale gdy bede wiedzial, ze akwarium ma rece i nogi. Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ale 40-50 l nie wcisne poprostu :D mieszkam nadal u rodziców, mam 126l mogę wstawić ok 20l i na tym koniec niestety :D poprostu chcę poeksperymentować z morskiem czy mi wyjdzie :D jeżeli było by ok to chętnie zamieniłbym 126l holendra na solniczkę, ale muszę uzbierać fundusze :D teraz mam plan kupić żywą skałkę i wodę z jednego zbiornika włoże zainstleuję pompę i włączę świetlówki, potem korale zobacze jak to będzie wygladało, ewentualnie zlikwiduję holendra i będę intensywniej myślec XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie to lepiej intensywnie poczytaj.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz 20l to wstaw 20 zawsze to lepiej troche niz 10 ale wielkiej roznicy nie ma. Staraj sie miec zawsze wode ro w domu i codzienie uzupelniac odparowana wode. Zycze powodzenia. Oby ta solniczka niezniechecila Cie do zakladania wiekszego;p pozdrawiam


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile kosztuje odpieniacz i jaki byłby dobry do akwarium 126l w którym byłyby korale i może kilka małych rybek i kilka krewetek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, widze, ze idziemy w lepszym kierunku!:yes

Qba - mozesz byc pewien, ze gdy zalozysz wieksze akwarium, to slodkowodne tylko by Ci przeszkadzalo. Tu juz nie chodzi tylko o miejsce, ale o czas i finanse.

Wiadomo, ze kupisz taki sprzet na jaki bedzie Cie stac. Dlatego zagladaj na Allegro. Tam czasami oferowane sa tanie odpieniacze. Jak tu uslyszales, szczepki korali dostaniesz z zastrzezeniem, ze bedziesz zakladal akwarium jak prawie :D kazdy z nas. Mam tu na mysli cierpliwosc. To tak juz jest, ze wszystko co piekne potrzebuje czasu.

O filtracji to naprawde poczytaj bo w slonowodnym to przebiega inaczej i musi dzialac. Wiemy jak ciezko jest fachowcom z dzialu slodkowodnego przyzwyczaic sie do innych dzialan, gdy maja zaczac przygode "morska". I dla kazdego poczatek jest trudny, bo caly ten nasz "fachowy" jezyk jest inny. Naszej krytyki nie przyjmuj do Twojej osoby. Przeciez sie nie znamy :D. Jezeli chcesz zrobic blad i ktos powie, ze to bzdurne, to jest raczej pomoc a nie krytyka. :D Zauwaz ze Ty o cos pytasz a my odpowiadamy - "nie". Kiedys, jak z miesiac poczytasz forum, bedziesz zadawal inne pytania i "krytyka" sie skonczy.:yes

Wracajac do wapienia ktory chciales wlozyc do akwa - nie wkladaj nic, zanim sie nie dowiesz, co to dokladnie jest. Kawalek jakiejs zlej skalki, plastiku lub piachu moze zalatwic cale akwarium.

Napisales slusznie : "filtr dlaczego zaszkodzi ? mechanicznie może zebrać 'syfek' a biologicznie rozłoży zw. azotu, chyba że w solniczce to trochę inaczej "

W slonowodnym musisz poznac filtracje o krok dalej : "na co biologicznie rozlozy zwiazki azotu i co sie z nimi stanie"?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ja mam taką dziwną :D skałkę przywieziona kiedyś z wakacji wygląda jak wysuszona żywa skała :D ma dużo szczelin i jest taka hmm szaro żółtawa ....

a 126 to i tak nie założę teraz bo nie mam jeszcze żadnego odpieniacza, a i w żywą skałę wypadało by zainwestowac :D narazie zostane przy dojrzewaniu 20 za miesiąć, dwa 126 :D a na allegro ceny odpieniaczy wg mnie są chore 1000-1500zł .... :/ miniflotor dałby radę ?? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czym Ty mowisz? Za 1500 to kupisz odpieniacz dla 1000 l akwarium.:D

"narazie zostane przy dojrzewaniu 20 za miesiąć, dwa 126" -chcesz miec dwa slonowodne?

Te skale z wakacji musialbys b. dokladnie wyczyscic (Kercherem?) , wydenzyfekowac (nie wiem czym) i moczyc w RO, zmieniajac co kilka dni wode. Nie wiem, czy Ci sie to oplaci bo nadal nie bedziesz pewien, czy skala nie bedzie czegos zlego nie oddawala w akwarium.

Ale mysle, ze i tak ja wlozysz:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała jest już daaaaaaaaaawno u mnie na chacie :D była nawet kiedyś w akwa słodkowodnym i nic się nie działo :D

to foto skałki :D

e3a9fa20a64c1affm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi sie kilkakrotnie pisac tego samego.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz mam 2 pytania :D

1) czy w tych ok 20l musze mieć świetlówkę aktyniczną ? bo będę mieć 2-3 x 8W a aktynic jest strasznie drogi ....

2) Czy odpieniacz da się zrobić samemu ? i czy konieczny on jest przy samych koralach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, co Ty - kto by tam tyle czytal:D

Pozdrawiam :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakies wnioski?

przemyslenia?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak :D coraz bardziej ciągnie mnie do morszczyzny i czuje, źe portfel będzie coraz lżejszy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.