Skocz do zawartości
Olek

Piach z odzysku:)

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie: mianowicie w obecnym akwarium mam okolo 36kg zywego piachu, ktory tworzy taka DSB warstwe.

Jako, ze od kilku lat zamierzam zmienic akwarium na wieksze w ktorym takze chcialbym miec dsb nie wiem co z tym zrobic. Zal mi wyrzucac 4 paczki piachu do smieci:) a slyszalem, ze jak sie taka dzialajaca warstwe wzrusza to mogila. Slyszalem rowniez:p, ze martwy piasek tez bedzie dzialal, tylko potrzeba mu wiecej czasu. Stad rodzi sie pytanie jesli wyjme korale i skale przeloze do innego tanka, wyjme piach wsadze go do jakis pojemnikow z RO i iles tam bede plukal- bedzie sie nadawal do nowego, czy nie?

Z gory dzieki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tego nie robil. Przez te kilka lat nazbieralo sie w tym piasku pewnie wiele fosforanow i cholera wie czego jeszcze. Jakas czesc z tego piasku uzylbym na pewno, z 10% z warstwy najbardziej powierzchownej, nawet bym specjalnie tego nie plukal. Z tym ze najlepiej byloby jesli to DSB zalozylbyś odpowiednio wczesniej przed przeprowadzka, zeby to DSB zaczelo pracowac a mikrofauna zdarzyla sie namnozyc. Zrobilbym DSB z "zywego piasku" ok. 8cm a na wierzch nasypalbym 1-2 cm. piasku z dotychczasowego akwarium, i lekko to reka rozmiszal, ale nie za gleboko i za dokladnie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac ma zawsze racje:yes

Chyba ze nigdy nie lales kalkwasser i nie miales specjalnych gorek z PO4. Wtedy moze po kilkakrotnym plukaniu, moczeniu i co tam jeszcze wymyslisz, by sie nadawal? To jednak kupa kasy :D( Wiadomo, ze szkoda.

Moze naprawde przeprowadzke zaczac od DSB i zobaczyc co z tego wyniknie?

Normalnie to przeprowadzke zaczyna sie od wyjecia kamoli i zwierzat i wyrzucenia piachu do ogrodu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zonk- ta warstwe mam od miesiaca, wiec nie jest zle, a zostala utworzona w celu wyeliminowania NO3 i pomogla.

i wyrzucenia piachu do ogrodu.

Hehe ja juz matce kwiatki podlewalem syfem z odpieniacza:D, 2/3 padlo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie skazywalbym tego piachu na wyrzucenie, bo nawet martwy aragonitowy piasek jest cenie. Tyle, ze wczesniej kilka razy przeplukalbym go w wodzie po RO - powinno go oczyscic, wszelkie przemiany chemiczne sa dynamiczne i co weszlo w piasek to moze i z niego wyjsc. Ale to moje subiektywne zdanie, wiecej bede wiedzial jak podobna terapie zastosuje na swoim piasku ze starego akwarium.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
olekszwarc :

Hehe ja juz matce kwiatki podlewalem syfem z odpieniacza:D, 2/3 padlo:)

Przecież pisałam swojego czasu że padną, bo woda w kubku jest zasolona, a w domu raczej halofitów nie uprawiamy...

Ja bym piasek przepłukała i normalnie dorzuciła do większego akwarium, przecież ten co do nas trafia też nie jest dziewicą i nikt nie ma pojęcia, gdzie wcześniej leżał i co porabiał...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również bym go użył w nowym baniaku, nie widzę powodu żeby go wywalać. Piach który kupujemy jako "żywy" to też tylko częściowa prawda, bardzaiej chodzi o wielkość ziarenek. Dobrze wypłukać a bakterie sobie dadzą radę i zasiedlą go na nowo.

Pozdrawiam Marcin


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja, pomimo tego, ze faktycznie nie wiem co dzialo sie z piaskiem przed wsypaniem "swiezego"(z dobra data waznosci) z worka, nie pokusilbym sie o przenosiny dsb. jesli wyraznie u ciebie pracuje (bableki i tp) to juz wogole nie ma mowy. Pomysl z moczeniem w ro ewentualnie wchodzi w gre, ale mysle, ze trzebaby go moczyc kilka tygodni czesto zmieniajac wode. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez odradzam, lepiej kupic nowe worki z piachem i spac spokojnie. Zeby nie sprawdzilo sie powiedzenie "Madry Polak po szkodzie"...


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.