Skocz do zawartości
alef

kalkwasser - jakie minusy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

przymierzam sie do zakupu miksera. W zwiazku z tym mam prosbe do kogos, kto porafi wyszczegolnic (np. w punktach) nietrywialne minusy stosowania dolewek z woda wapienna. Problem, jaki chce rozwiazac mikserem to duze skoki ph (dzien - noc). Jesli ktos zna inne metody na minimalizowanie tych skokow (poza nocnym oswietlaniem refugium - w obecnym akwarium niewykonalne; oraz poza wyprowadzaniem poboru powietrza do odpieniacza za okno - zrobione - malo skuteczne) to bardzo prosze o podpowiedzi.

z gory dziekuje i pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko znaleźć minusy, plusy to: zmniejsza fosforany, podnosi pH, dodaje mało ale dodaje wapń,praktycznie większość leje kalkwaser w ilości odparowanej wody. i do tego reaktor wapnia.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec jak to jest z tym fosforanem ? Zmniejsza przez kumulowanie go w skale/piasku ? Czy woda wapienna jest dostarczycielem PO4 ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek, z całym szacunkiem ale te zmniejszanie fosforanów to jest właśnie to o czym pisał Andrzej i Synek. Fosforany cały czas w zbiorniku pozostają i czekają na odpowiednie warunki np. nawet chwilowy spadek pH do 7,8 aby spowrotem znaleść się w wodzie. W tej chwili z moich znajomych może 10% leje kalkwasser - reszta płyny lub sam reaktor.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu - czy sam reaktor jest w stanie stabilizowac ph na dobrym poziomie (caly czas mam na mysli zmiany dzien/noc) ? Innymi słowy: czy przy stosowaniu jedynie reaktora należy w jakiś inny sposób walczyc z tymi spadkami.

Czy zastosowanie refugium glonowego o pojemnosci 1/4 akwarium i oświetlanie go w nocy jest w stanie SKUTECZNIE wyrównać ph ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef spadki pH będziesz miał zawsze - mniejsze lub większe ale będą. Nawet przy kalkwasser. Napisz co się u Ciebie dzie z tym pH bo może nie masz się czym martwić.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec tak:

ph wieczorem 8.2 ; ph rano 7.8 a czasami 7.7

tak mam od poczatku zbiornika.

mialem doysc duze skoki kh ale udalo mi sie to ujazmic (bioCalcium z TM) i w tej chwili kh=10 praktycznie stałe.

wapno caly czas lekko ponizej normy (mimo sypania bioCalcium) czyli flukuuje na poziomie 370-390 - ale widac wysyp fioletowej algi - twardzieli nie posiadam.

magnez jak z ksiązki - same podmianki utrzymuja mi go na poziomie 1250-1300.

Biologia ok, po4 chyba ok (mierze TM i b.delikatnie sie wybarwia - wg ich skali jest mniej niż 0.1 i jest absorber z TM)

Wszystkie pozostale parametry mierzone salifertem, ph mierzone elektronicznym miernikiem (skalibrowanym poprawnie).


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wcześniejszych Twoich pytań - reaktor niestety nie ustabilizuje Ci pH, a raczej delikatnie obniży ogólne pH. Postawienie glonowego może w jakimś stopniu zniwelować różnicę między dniem, a nocą ale "szału nie będzie" tzn. czym więcej zwierzaków tam wsadzisz (oprócz glonów np. xenia) tym efekt będzie bardziej satysfakcjonujący.

U mnie przy starym zbiorniku pomagało gruntowne wietrzenie pokoju z akwarium przed snem. Teraz jadę na płynach, a sprzęt cały jest w garażu. PH utrzymuję się na poziomie 8,3-8,1.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdania uczonych jak zwykle podzielone. leje kalkwaser od 10 lat do tej samej skały i jeszcze nie "uwolniła" jak piszecie fosforanów. + oczywiście reaktor pH stale 8,2 -8,4


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.aquamedic.pl/support/ks1000.pdf Tez lalem kalkwasser ale mi sie nie chce w to bawic bo nie mam mixera,robilem to w ten sposob http://www.nanoreef.it/faidate/kalkwasser2.htm

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tyko powiedzię że wiekszośc tankow miesiaca na reefkeeping jedzie na kalkwasser. Generalnie metoda ta na reefkeeping jest bardzo chwalona.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że Aquamaniac pisał lub opowiadał mi osobiście, że sam Knop nie tak dawno zaliczył "wtopę" z baniakiem gdzie fosforany "wybuchły" ze skały. Było kilka artykułów na Reefkeeping o tym wiązaniu fosforanów i niebezpieczeństwach z tym związanych.

@Muniek, pewnie, że można mieć piękny zbiornik na mikserze i reaktorze. U nas jeszcze 2 lata temu większość zbiorników była prowadzona w ten sposób ale akwarystyka morska rozwija się i to co jeszcze kilka lat temu było standartem - teraz może być przeszłością. To samo może się okazać za dwa lata o dzisiejszym podejściu do zagadniej filtracyjnych i uzupełniania pierwiastków. Jestem pewien, że ja i nie tylko ja :) - za dwa lata zmienie poglądy przynajmniej w pewnych aspektach prowadzenia zbiornika.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbys podac tytuly tych artykłów gdzie krytykowano metode podawania kalkwaserr bo z checia bym je przeczytal.

Napisz prosze co czytales na temat dodawania mikroelementow bo ja np. czytalem takze na reefkeping gdzie facet-guru odradzal dodawanie jako zbytaczne lub nawet szkodliwe takich mikroelementow jod, mangan, stront zalecal jedynie dodawac żelazo dla alg oraz silicate- krzemiany dla gąbek i innych.

Tytuł artykułu gdzie pisze o tym:

The "How To" Guide to Reef Aquarium Chemistry for Beginners, Part 2: What Chemicals Must be Supplemented

by Randy Holmes-Farley, Ph. D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - nie krytykowano tylko opisywano niebezpieczeństwa z tym związane. Po drugie - czytałem je z rok temu więc jeśli Cię temat interesuje to poszperaj w tematach głównie związanych z fosforanami. O mikroelementach się nie wypowiadam bo nic takiego nie czytałem i nie chcę tutaj strugać chemika:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muniek co do strontu i jodu to rzeczywiscie czesto dochodzi do kumulacji tych pierwiastkow w stezeniach o rzad wielkosci przewyzszajacych stezenie w NWM. Wielu autorow ostrzega przed nadmierna suplementacja Sr i J.

Co do fosforanow to potwierdzam ze Knop zakladal po 13 latach swoje akwarium od nowa, tym razem nauczony doswiadczeniem calkowicie bez piasku :) Mozna o tym poczytac w magazynie Koralle, nie pamietam juz dokladnie ktory to numer ale ten gdzie tematem przewodnim sa duze akwaria morskie.

A co do kalkwasser to jutro postaram sie przetlumaczyc ciekawy artykul na temat wad tej metody, sensu jednoczesnego stosowania reaktora i kalkwasser itd... Dla rownowagi moge jednak takze przetlumaczyc artykul z tego samego czasopisma, ktory wychwala metode kalkwasser pod niebiosa :) Ja w kazdym razie po tym pierwszym artykule zrazilem sie calkowicie do kalwasser - postaram sie jutro przetlumaczyc doslownie ten artykul, temat jest zlozony i argumentacji autorow nie pamietam juz dokladnie.

Kolejna nam sie wywiazala dyskusja o wyzszosci Bozego Narodzenia nad Wielkanoca :) W Niemczech generalnie panuje obecnie odwrot od metody kalkwasser na rzecz Ballinga, byc moze w USA jest inaczej. I oczywiscie obie frakcje osiagaja porownywalne efekty :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy stosowanie kalkwaser moze powodowac brylenie sie piasku ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze. Wysokie pH sprzyja wytracaniu min. weglanu wapnia, a to powoduje zbrylanie piasku. Szczegolnie gdybysmy dozowali wode wapienna w miejsce o wolnym przeplywie wody, co sprzyjaloby wywindowaniu pH w tym miejscu do wysokiego poziomu. Dlatego zaleca sie dozowac wode wapienna np. w strumien wody wyrzucanej przez pompe.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamaniacu z niecierpliwością czekamy na tłumaczenie artykułu jesli bys mial rowniez gdzies artykul wychwalajacy ta metode w wersji elektronicznej tez z checia poczytamy. Ja tez czytalem ze faktycznie moze dojsc do uwolnienia fosforanow jesli nie zostana na stale wytacone oraz zamkiete( nie do konca zrozumialem wywod autora )Z drugiej strony autor pisal ze fosforany wytracone sa ladnie usuwane przez odpieniacz.

Mam pytanie czy ktos z doswiadczonych klegow na forum mial kiedys jakis problem z akwarium po wielu latach stosowania kalkwasser.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Muniek

"Ja tez czytalem ze faktycznie moze dojsc do uwolnienia fosforanow jesli nie zostana na stale wytacone oraz zamkiete( nie do konca zrozumialem wywod autora )Z drugiej strony autor pisal ze fosforany wytracone sa ladnie usuwane przez odpieniacz."

Cos mi sie nie chce wierzyc, zebys na taki wywod trafil. Chyba cos autor pokrecil ,(no bo chyba nie Ty :)). To bajka.

Sprawa jest prosta (mielismy na ten temat ostra dyskusje pare lat temu).

Tam, gdzie wkrapiana jest kalkwasser powstaje inne ph powodujace wytracanie sie PO4. Czesc tego PO4 rozpuszcza sie ponownie, a czesc zostaje wchlaniana przez dekoracje, piach, skaly itp. To pozostaje jako depozyt w akwarium i nie ma sie z czego cieszyc, ze test na PO4 pokazuje "0". Nawet gdyby warunki w akwa (ph) pozostalo kilka lub kilkanascie lat stabilne, to moze dojsc do sytuacji, ze na skalach zaczna rosnac glony mimo, ze PO4 jest niewykrywalne. Te glony pobieraja PO4 bezposrednio ze skaly. Zaczynaja obrastac korale, a wlasciciel nie moze nic zrobic.

Nie na darmo mowi sie, ze kamieni z czyjegos akwarium sie nie kupuje. To powiedzenie powstalo w czasie stosowania kalkwasser, kilkanascie lat temu !

Zauwaz, ze w DSB tez odlozy sie PO4 a tam pH jest calkiem inne!

Ps Stabilizacji ph moze tez sluzyc zwiekszenie liczby fotosyntetyzujacych korali, ukwialow, glonow lub zmniejszenie ilosci ryb, podwyzszenie kH czy odkrycie akwarium i duzy ruch powierzchni wody.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

If the calcium carbonate deposits are growing, then phosphate may get buried in the growing crystal, which can act as a sink for phosphate, at least until that CaCO3 somehow dissolves. Additionally, if these crystals are in the water column (e.g., if they form at the local area where limewater hits the tank water), then they may become coated with organics and be skimmed out of the aquarium.

by Randy Holmes-Farley

Fragment artykułu z reefkeeping.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani

padlo tutaj zdanie (chyba @rebcio tak napisał), że powinno się używać 'samego reaktora lub ...' i właśnie to mnie żywotnie interesuje. Czy SAM REAKTOR jest w stanie 'pociągnąć' akwarium - a więc dostarczyć odpowiedniej ilości wapnia oraz zapewnić odpowiedni poziom kh. Czy stosując sam reaktor nie dojdziemy do takiego momentu, że kh będziemy mieli wysokie a wapno dalej będzie niewystarczające (a więc nie będziemy mieli możliwości podbicia wapna bo kh pojdzie nam mocno w 'krzaki').

To o co pytam, to jedynie moje dywagacje na temat działania reaktora - analizuje jak działa to ustrojstwo i do takich wniosków (może głupich) dochodzę.

Wiem, że wiele zbiorników pracuje właśnie na takim rozwiązaniu, ale czy ten reaktor jest czyms jeszcze wspomagany ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze jest tu na forum wiele osob, ktore uzywaja tylko reaktora lub tylko Balling lub obydwie...

slyszalem tez, ze Stosujac kalkwasser wymienia sie co kilka lat skale i podloze.

Jest tez (dla malych zbiornikow Biocalzium firmy Tropic Marin, ktore podobno nie wytraca PO4.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zaobserwowałem u siebie, to sam reaktor był wydolny w początkowej fazie "zakładania" akwarium. Przy zwiększeniu obsady (szczególnie w korale twarde) wapnia nie utrzymywał na wystarczającym poziomie. Jeżeli chodzi o Kh to powinien sobie poradzić pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrany do baniaka (przez "odpowiednio" rozumiem, że ma nadwyżkę litrażową nad baniakiem w którym chodzi, w moim przypadku reaktor do 1000litrów chodzi w około 600litrach). Kh łatwo podnieść w reaktorze przez obniżenie w nim ph (czyli większe dodanie co2),ważne przy tym jest żeby przepływ przez reaktor był bardzo powolny np. 1 kropla wyciekającej wody na 2 , 3 sekundy. Przy zbyt dużym przepływie wody przez reaktor będą widoczne spadki ph w akwarium.

Pozdrawiam Marcin


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.