Skocz do zawartości
alef

kalkwasser - jakie minusy.

Rekomendowane odpowiedzi

@marclo - uzupełniasz wapno mikserem ??

Może wypowie się ktoś, kto używa TYLKO reaktora i jak radzi sobie ze spadkami CA.

@Stani - używam BioCalcium - działa bardzo dobrze, ale również ma nadwyżkę podciągania kh w góre nad podciąganiem CA. Innymi słowy - nie da się za pomocą BioCalcium utrzymać wysokiego poziomu wapna bez bardzo mocnego podciągania w góre kh. Trzeba się posiłkować czyms innym (np. liquid Calicum z kenta) i najpierw podjechać wapnem na dobry poziom a potem uyżywać BioCalcium żeby utrzymywać odpowiednie parametry.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BioCalcium TM to najprawdopodobniej mieszanka CaCl2, NaHCO3 i soli bez NaCl dokladnie jak dla Ballinga. Przynajmniej tak wnioskuje po tym jak dziala :)

Jezeli chodzi o reaktor, to teoretycznie - bo takowego nieposiadam - wszelkie zuzycie wapnia nie do kalcyfikacji ( czy to biotycznej, czy nie) musi byc uzupelnione nie przez reaktor. Czyli pozostaje nam kalkwasser, podmiany wody lub np. chlorek wapnia. Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe czemu u Szymona tak korale szaleją tylko na reaktorze :) i trochę ponad rok temu u Andrzeja też odbywało się niezłe szaleństwo :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef - od jakiegoś czasu uzupełniam mikserem co było spowodowane spadkami wapnia i chęcią dokładniejszego ustabilizowania ph. Mogłem coprawda dozować wapń, bo spadki były niewielkie ale wolałem załatwić dwie sprawy za jednym zamachem.

Pozdrawiam


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

Jezeli chodzi o reaktor, to teoretycznie - bo takowego nieposiadam - wszelkie zuzycie wapnia nie do kalcyfikacji ( czy to biotycznej, czy nie) musi byc uzupelnione nie przez reaktor. Czyli pozostaje nam kalkwasser, podmiany wody lub np. chlorek wapnia.

o cie choroba:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu - właśnie stąd moje pytania - wiem, że ludzie posiadają zbiorniki oparte TYLKO na reaktorze (tak jak mowisz - np Szymon) i u nich to dziala. U innych nie dziala (trzeba podbijać wapno czyms innym).

Wiec od razu nasuwa sie proste pyt: dlaczego u jednych dziala a u innych nie dziala ? Gdzie lezy klucz do zagadki ? Czy to idealnie dobrana regulacja reaktora ? Czy sama jego konstrukcja (są lepsze - są gorsze) ? Czy moze odpowiedni dobór złoża reaktora ?

Pogłówkujcie Panowie i powiedzcie cos o tym.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

Wiec od razu nasuwa sie proste pyt: dlaczego u jednych dziala a u innych nie dziala ? Gdzie lezy klucz do zagadki ? Czy to idealnie dobrana regulacja reaktora ? Czy sama jego konstrukcja (są lepsze - są gorsze) ? Czy moze odpowiedni dobór złoża reaktora ?

Pogłówkujcie Panowie i powiedzcie cos o tym.

pozdrawiam

Częściwo sam sobie odpowiedziałeś. Budowa, a co za tym idzie sprawność reaktora jak i wkład użyty mają duże znaczenie. Ja przez dłuższy czas też jechałem na samym reaktorze. Czesto występuje sytuacja, że przy założonym Kh np. 7 wapń lekko odstaje od założeń książkowych (zazwyczaj w dół). Wtedy nie pozostaje nic innego jak podbić delikatnie jakimś proszkiem np. Turbo Calcium Kenta. Ja taką korekcję robiłem raz na miesiąc i w sumie chwaliłem tą metodę. Z drugiej strony roamawiałem właśnie z kolegą Rako, który też stosuje tylko reaktor i przy Kh 7 wapnia ma 420 bez korekt proszkami :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam mieszany - magnez grotecha, gruz KZ i gruby knop. to, ze u mnie dziala, nie znaczy, ze u innych osob bedzie dzialac. tak zwanych pewnikow nie ma, mozemy sie tylko domyslac pewnych rzeczy, ale w moim odczuciu takze mijac sie z prawda w tych domyslach. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wpan ostatnio spadl, przy nieznacznym wzroscie kH - trzymalem okolo 7 teraz mam 8.6. musialem podbic roztworem chlorku wapnia. z doswiadczen innych akwarytow to normalne, i wlasnie przy smamym reaktorze nie do unikniecia - raz na 3-4 miesiace trzeba wapn podbic. i nie wynika to z "biotycznej kalcyfikacji" a z zaburzenia rownowagi jonowej:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :
ocelocik :

Jezeli chodzi o reaktor, to teoretycznie - bo takowego nieposiadam - wszelkie zuzycie wapnia nie do kalcyfikacji ( czy to biotycznej, czy nie) musi byc uzupelnione nie przez reaktor. Czyli pozostaje nam kalkwasser, podmiany wody lub np. chlorek wapnia.

o cie choroba:)

Ze co? :) Z tego co napisalem wynika mniej wiecej, to samo co z Twoich doswiadczen - prace reaktora trzeba kontrolowac, a ew. odchyly korygowac kalkwasser czy tez uzytym przez Ciebie chlorkiem wapnia. Co do chyba smiesznego dla Ciebie terminu kalcyfikacji abiotycznej i biotycznej :) - nie napisalem, ze to ona wymaga podbica wapna przy uzytkowaniu reaktora. Wymagaja tego wszystkie procesy poza nia, a procesy te prowadza wlasnie do tego co nazwales zaburzeniem rownowagi jonowej. Bo ona chyba nagle nie robi sie sama z siebie :) Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic z tego nie rozumiem, sorki:)

w moim mniemaniu wapn zuzywany jest tak samo, czy pochodzi z reaktora, czy z plynow wszelkiego rodzaju, czy z preparatow stalych, czy z podmian swieza solanka. Wapn jest jeden - a zuzycie rosnie w miare wzrostu zzapotrzebowania czyli np. wzrostu korali czy zwiekszania obsady. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy - ja z kolei rozrozniam dwa zuzycia wapnia:

1) do kalcyfikacji, razem z jonem Ca++ usuniety z "roztworu" zostaje jon CO3--. Moze byc biotyczna (prowadzona przez korale i inne zwierzeta) lub abiotyczna ( wytracajacy sie samoistnie osad)

2) kategorie ta nazwalbym "inne", obejmuje np. pobranie przez komorki zwierzat jonow Ca++ razem z jonami Cl- lub SO4--.

O ile przy wapniu nie bedzie to az tak widoczne, o tyle np. jezeli chodzi o starty magnezu w wodzie w naszych zbiornikach to wiele do powiedzenia maja glony ( szczegolnie jak ktos ma tak jak ja - bardzo duzo glonow wyzszych w baniaku) "konsumujace" Mg++ na potrzeby syntezy chlorofilu.

Mam wrazenie, ze mowimy podobnie, ale w inny sposob. Byc moze zbytnio splycam ta kwestie :) Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pozbierajmy fakty :)

1. musimy mieć na tyle dobry reaktor, żebyśmy mogli go idealnie ustawic (osobna pompa, dobry sterownik ph itd itd)

2. musimy odpowiednio dobrac skład złoża (składem złoża w pewnym sensie mozemy regulować CA)

3. ewentualne niedobory wapnia dociągamy metodą 'sklepową' (jakiś kent czy inny Grotech w proszku)

Tym sposobem możemy jedynie za pomocą reaktora utrzymac zbiornik i nie narażać się na zagrożenia spowodowane wodą wapienną.

jak cos pomieszalem to prosze mnie poprawic.

@szymon - a jak u ciebie z ph przy tym kh, o ktorym pisales wyzej ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocelocik - wszystko sie zgadza, nie tylko przeciez koralowce "potrzebuja" wpania. ale skad ten wapn sie bierze nie ma znaczenia, nie wystepuje przeciez w stalych polaczeniach z anionami, tylko w postaci wolnych kationow. wiec czy bedzie w obecnosci jonow wodoroweglanowych, chlorkowych czy siarczanowych to juz sprawa drugorzedna.

Alef - mniej wiecej tak jak napisales, reszta jak zwykle w rekach Boga. pH podam jak skalibruje elektrode, ostatnio slabo z czasem, ale mam juz dobre plyny i trzeba w koncu to zrobic. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, gdy mowimy o reaktorach musimy zwrocic uwage na fakt, ze ta metoda dostarczamy ubywajacych jonow Ca++ i CO3--, zas nie ubywajacego Cl- i innych. Co fakt, faktem prowadzi do zaburzenia rownowagi jonowej - wiec nie dokonca sprawa drugorzedowa, nie :)? Mam coraz wieksze wrazenie, ze mowimy o tym samym innymi slowami, wiec z mojej strony koniec offtopicowania :) Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byc moze faktycznie jest tak, ze przy prawidlowej ilosci jonow innych niz wodoroweglanowe latwiej jest utrzymac wapn na odpowiednim poziomie - i tutaj duza rola regularnych podmian wody. czyli mowimy o tym samym:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurde nie wyrobilem sie z tlumaczniem bo mam taki zapieprz ze nie mam czasu zeby cos zjesc, wiecie o co chodzi :) Przypomnialo mnie sie za to ze artykul popelnil byl niejaki R. Latka, dosc znany niemiecki akwarysta i wydawca. Narzekal ci on, oj narzekal na kalkwasser, a pomstowal, a klal na czym swiat stoi... twierdzil był on ze tam sie nie tylko fosforany wytracaja ino insze substancyje także, no argumentowal ci on calkiem do rzeczy, mnie przekonal a to nie latwe zadanie :) Napisal ci on tamże w drugiej czesci artykulu co mysli o reaktorze, a mysli o nim bardzo dobrze. Na koniec wyszlo mu ze chlorek wapniowy sypac nam nalezy, i ze przy normalnych podmianach rozjechanie rownowagi jonowej nam niby nie grozi. A o tem ja tez czytal tu i owdzie, w szacownym niemieckim "Der Meerwasseraquarianer" pisal ci inny znamienity akwarysta, a wyliczenia dokladne podal, i tez mu wyszlo ze sypac Panowie i Pani chlorek wapnia zamiast lac kalwasser germańską metodą. Pożytek ino z tego czysty płynie, a przeciwskazań nie ma ponoć żadnych ("jeśli prawidlowo dozowane, ma się rozumieć" powiedział Prosiaczek).

Jak tylko znajde chwilke to siedne i przetlumacze :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie kalkwasser wytraca wszystkie syfy w tym metale ciezkie tez o tym czytalem dlatego nie nalezy do akwarium lac z tym wytraconym osadem tylko klarowny roztwor. Ponadto zalecane jest lanie blisko skimmera wtedy podobno skimmer te wytracone juz w akwarium syfy usunie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.