Skocz do zawartości
Roju

Akwarium kubiczne - proszę o sugestie

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam wszystkich klubowiczów.

To mój pierwszy powitalny post na tym forum. Przed napisaniem troszkę sie stresowałem, ale ponieważ zależy mi na waszej opinii, to piszę.

Po prawie roku czytania tego forum i nakręcania sie na własną solniczkę, zbliża sie czas kiedy marzenie stanie się faktem i pasją na długie lata. Po nowym roku, a właściwie w okolicach 15 lutego planuje zalać swoje pierwsze morskie.

Puki co chciał bym pochwalić się sprzętem jaki planuję użyć i projektem akwarium z panelem filtracyjnym. Miałbym prośbę, zerknijcie fachowym i krytycznym okiem na sprzęt i projekt i napiszcie co sądzicie.

W baniaku planuję na początek umieścić mało wymagające miękasy, kilka prostych ryb, i oczywiście wesołą ekipę czyszczącą. Akwa będzie cieszyć oko z trzech stron, stąd sześcienny projekt. Do środkowej komory panelu planuję wrzuci filter bagi z węglem (ostatnio czytałem o kokosowym) i antiphos z AM. Z automatyczną dolewką na razie się wstrzymuję, może mikołaj coś przyniesie. Co do suplementacji pierwiastków, na razie też nie planuję, w miarę komplikowania obsady o czymś pomyślę. Puki co ten temat planuję rozwiązywać regularnymi 20% podmianami wody co dwa tygodnie, przy dobrej soli w której jest co potrzeba, powinno być ok.

SPRZĘT:

1. Akwarium 216 l (60dł x 60szer x 60wys) + panel 47 l

(60dł x 13szer x 60wys)

2. Lampa Arcadia Overtank Luminaire 60cm 4x24W T5

(2x blue, 2x white) + oświetlenie nocne (4

niebieskie szerokokątne diody typu Super Flux)

3. Odpieniacz Miniflotor + pompa powietrza Mistral 200

4. Pompa glowna AM Ocean Runner 2500

5. Pompa cyrkulacyjna Tunze Nanostream 6025

6. Filtr RO Aquapro 300 l/dobę

7. Cyfrowe programatory czasowe

8. Grzałka Aquarium Systems Newatt 150W

9. Cyfrowy termometr

10. Żywa skała 25kg + żywy piasek 9kg

I sam projekt akwarium:

1804-projekt.jpg


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

STRAASZNIE mi sie podobają akwaria o takim kształcie :)

poza tym miniflotorkem, o ktorym wspomnial kolega wyzej to wg mnie:

- jeszcze raz bym sie zastanowil nad konstrukcją panela (jesli woda będzie spadac do komory z pompą, a będzie spadac bo wlasnie tam będzie spadal poziom jak będzie parowac woda to mogą robic się bomble powietrza i pompa ci je będzie wrzucac do akwa)

- jedna tunze to zdecydowanie za malo jak na ten litraz (ja mam 2x2500L w 160L i jest, mowiac oglednie, kicha)

- ułożenie skaly: na tych malych rysuneczkach widac skale - w kubicznym akwarium az sie prosi o zrobienie centralnie na srodku wielkiego gruzowiska :) ale wazniejsze jest to, zebys mial cyrkulacje wody ZA skałą - jesli dokladnie oblozysz tyl akwarium to po pewnym czasie zrobi ci sie tam wielki magazyn syfu.

pozdrawiam i zycze sukcesow


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj watek o takim samym akwa apofisa.i jesli planujesz tylko 4xt5 24 w to troszke malo.

zamiast mini daj midiflotora.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Roju !

Zgodze sie z moim przedmowca alef-em. Przyczepie sie do osmozy, 300L/dobe wcale nie jest dobre. Tutaj masz link do bardzo dobrej membrany http://www.czystawoda.pl/index.php?co=lista&KD=Wkłady%20do%20filtrów&KT=membrany%20osmotyczne&id_op=94&opis_roz=tak sam taka posiadam . NIe zapomnij dac DI po osmozie.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja napewno będzie za słaba ja w 128l mam dwie tunze 6045 i zastanawiam się czy nie dać jeszcze jednej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a jednak midi. Niby mini jest do 200l ale ja z panelem mam przecież ponad 260l- zdecydowanie zmieniam na midi.

Z tym ustawieniem gruzu na tych małych obrazkach to tylko tak mi sie narysowało, ja też zdecydowanie jestem za ustawieniem skały na środku akwa właśnie z tych powodów o których pisze alef- tak więc wielkie gruzowisko na środku.

Strasznie się broniłem przed wkładaniem masy pomp do baniaka, głównie ze względów estetycznych, ale niestety muszę przyznać wam rację, pomyśle nad dwoma Tunze 6045.

Na szczęście osmozy na rynku jest sporo do wyboru, Marius twoja propozyja membranki - zanotowana.

Alef jakby Ci się chciało napisz coś więcej o twojej wizji panelu, te bąbelki to mi sie w ogóle nie podobają. Może wsadzenie gąbki w górnej części 3 komory do rozbicia bąbli coś by pomogło.

I oczywiście temat światła. Niestety nie chcę używać HQI, myślałem że jak dam dwie 15000K i jeszcze dwie niebieskie to wystarczy (a może 3 białe i 1 niebieską). W akwa mają być miękasy lub ewentualnie niewymagające twarde te mniej światłolubne np. tubastrea czy favia która lubi aktyniczne. Proszę więc o kolejne opinie na temat światła. Zerknijcie też na lampę którą proponuję. Ta lampa Arcadi(Overtank Luminaire 60cm T5 4x24W ) jest po prostu mega estetyczna i w Berlinie można ją dostać za 250 euro.

Wielkie dzięki za opinie, wyszło na to że jako poznaniak chciałem zaoszczędzić nieco na mniejszym sprzęcie ale jak to już nie raz tu pisaliście to się nie opłaca. Pozdrawiam i na pewno napisze coś po nowym roku na forum a w dzienniku pochwale się zdjęciami z budowy rafki.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym robił takie akwa to oświetlenie by było 250W HQI + 2x 24W T5 albo 10x24W T5. Trochę głęboko jak na same świetlówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pompy mozesz sobie w miare ukryc, w pieknym akwarium wypelnionym po brzegi zdrowymi koralami pompy nie rzucaja sie tak bardzo w oczy :)

2. MidiFlotor to juz jest "powazny" odpieniacz, IMHO mini tez by Ci wystarczyl ale midi jest oczywiscie sporo lepszy. W ogole odpieniacze na kostke AM to sa calkiem niezle odpieniacze, wbrew roznym dziwnym obiegowym opiniom.

3. Swiatlo: taka kostka az prosi sie o HQI! 4x24W bedzie chyba niestty za malo, to jest jakby nie patrzec 60cm. wysokosci... moim zdaniem za malo. Ta lampa Arcadii to rozumiem ta nakladana na akwarium? Oczywiscie jest ladna ale ma jedna IMHO wade: ma tylko jeden przewod sieciowy co uniemozliwia oddzielne wlaczanie aktyniki - dla mnie to spora wada, ja wlasnie z tego powodu nie kupilem tej lampy tylko Reflexx T5 Giesemanna.

4."niewymagajace twarde jak Tubastrea..." - akurat Tubastrea jest dosc wymagajaca, oczywiscie swiatla nie potrzebuje ale za to czestego karmienia, nie jest to latwy w utrzymaniu koral dla poczatkujacego.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@roju - projektów panela znajdziesz tutaj na forum conajmniej kilkanascie - wg mnie dobrym pomyslem jest aby woda do komory z pompą wpływała od dołu a nie od góry. Może wypływ z komory odpieniacza lepiej by bylo zrobic od gory ? A wplyw do pompy od dolu ? Tak sobie gdybam.

@aquamaniak - tak na boku zapytam, bo badam ostatnio temat lampek T5. Powiedz cos o tej lampie gismana - widze ze jej cena jest calkiem do ludzi (tansze niz ATI). Jak tam odblysniki no i jak jej estetyka (na fotkach producenta niewiele widac)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem woda w komorze odpieniacza powinna wyplywac dolem.wkoncu wlot wody i powietrza do odpieniacza jest u dolu.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef: jak woda do komory pompy bedzie wplywc dolem, to w ogole po co ta przegroda? I gdzie zalozyc czujnik dolewki? Chyba wiekszosc ma go w komorze pompy jednak.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mateuszD - fakt - w II i III komorze poziom bedzie ten sam. Kolejna szybka by sie przydala - przelew górą ale wypływ dołem.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alef nie jestem do konca zadowolony z tej lampy. Estetyka i jakos wykonania moze byc, lampa jest lekka a jej mocowanie do akwarium przemyslane i solidne. Problem zaczyna sie przy odblysnikach: lampa ma JEDEN duzy odblysnik :) a swietlowki sa tak rozmieszczone ze nie bardzo jest miejsce na osobne odblysniki - dwie skrajne swietlowki sa za blisko krawedzi :) No moze jeszcze cos wykombinuje bo niedlugo przenosze akwarium wiec bedzie okazja. Drugi problem to fakt ze swietlowki nie sa wlaczane naprzemiennie tylko parami po dwie. To tez jest do zalatwienia z tym ze taka przerobka wiaze sie z utrata gwarancji... nigdzie nie moge doczytac czy ta lampa powinna miec swietlowki zalaczane naprzemiennie czy parami, chyba napisze w tej sprawie do Giesemanna, byc moze ze cos w fabryce pokrecili :D Jeszcze jedno: lampe zamowilem i czekalem na nia 4 tygodnie!!! Ponoc Giesemann nie wyrabia sie z zamowieniami na te lampe, wszystkie inne sa praktycznie dostepne od reki. Jeszcze cos :) mocowanie do akwarium kupuje sie osobne i jest dosc drogie jak na kawalek metalu: 50 Euro.

Ogolnie lampa dostaje u mnie 4- :) tutaj: http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=12394&d=0 masz kilka zdjec tej lampy w akcji.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac, no znalazłem lampkę o której pisałeś kosztuje 279 euro. Czy możesz potwierdzić że ta lampa ma dwa kable zasilające dzięki czemu będzie można sterować oświetleniem zapalając parami świetlówki wedle potrzeby. Jeśli tak by było to jest to lepsza propozycja od lampy Arkadii. Niestety minusem jest konieczność podwieszenia lampy pod sufitem, arkadia jest nastawiana na akwa.

http://www.fishfriends.it/product_info.php?cPath=30_36_111&products_id=942 (jakiś włoski sklep ale cena jest ok

Aqua Medic pod poznaniem w jednej przychodni zrobił podobny zbiornik 55x55x55cm. Oni zamontowali tam 2x 24W 15000K. Życie w baniaku ma się świetnie, a baniak ma jakieś 7 miesięcy. Wiem że najłatwiej było by wsadzić tam HQI 150W i mieć załatwiony temat światła. ale ja tego nie chcę robić z wielu względów, wolę dopasować obsadę do oświetlenia. Czy te 4x24 W to naprawdę niedopuszczalna sytuacja przy tm zborniku

Różnica w cenie mini a midiflotor to jakieś 150 zl, zmiany wymagała by oczywiście pompa mistral z 200 na 300. Tutaj różnica w cenie jest nieco mniejsza bo 50zł. Czy jednak zamieniać odpieniacz i pompę na wieksze?


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak warto dozucic troche euro i szarpnąć się na powermodule z ATI - tymbardziej ze tamta ma jeszcze dodatkowe wiatraczki - szkoda ze nie wiem kto ma taką lampę i moglby cos o niej wiecej powiedziec.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roju lampa ma dwa kable zasilajace. Poza tym jak pisalem istnieje mozliwosc nakladania jej na akwarium tak jak Arcadie, z tym ze przyjemnosc ta kosztuje dodatkowe 50 Euro.

Alef kilku ludzi na forum ma te lampe. Popytaj Rebcia :) jeden z jego znajomych ma te lampe i ZTCP narzekal na te wiatraczki, ze lampa sie w srodku kurzy czy cos w tym stylu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś szybciej pościka i dlatego pytania się zdublowały. dzięki za info.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roju, woda do ostatniej komory powinna spływać górą - tak jak zauważył Mateusz. Ewentualne zasysanie bąbli można korygować poziomem wody w tej komorze.

@alef - już gdzieś się pytałeś o te lampy ATI :) Ja osobiście uważam, że odbłyśniki ATI nie mają sobie równych. Są po prostu rewelacyjne ale też łatwo się niszczą tzn. czas świetności jest dość krótki. Sachodzą solą, śniedzieją itp. W lampach ATI zachodzą kurzem i też się niszczą. Trzeba je okresowo wymieniać czyli dochodzi dodatkowy koszt eksploatacji takiej lampy. Ta opinia o lampie pochodzi od kolegi, który jako jeden z pierwszych w Polsce sobię taką zamontował. Odbłyśniki sam posiadam i pomimo świadomości o ewentualnej wymianie za rok uważam, że są bezkonkurencyjne :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebcio - pytalem sie, jak najbardziej, ale nikt nie odpowiedzial.

Co do lampy - czyli swietlowki sa niepozasłaniane niczym (tak jak to jest w lampach AM) ? - tak to z nimi jest ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roju odpieniacz kup uzywany sadze ze zaz 100-150 zl dostaniesz juz midiflotora.poszukaj.co do swiatla i obsady ja tezmam tylko 96 w nad 125 l brutto i jakos to jest ale bez rewelacji.ale mnie poki co styka:D ale u mnie stosunek w do l jesttroszke bardziej zblizony do 1w/1l niz u ciebie.u ciebie bedzie 96 w na 216 l.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie "póki co styka" na to akwa i tak wydam 5tys. Przyjdzie czas na twarde to dołożę HQI 150W i poprawię nie najlepszy w tym projekcie stosunek W do L. Oczywiście w tedy kupię chłodziarkę bo nie ma co przy HQI, których nie znoszę, inne patenty wiatraczki, lodówki turystyczne, woreczki z lodem po prostu fatalnie wyglądają, są samoróbkami które zawodzą w najmniej oczekiwanym momencie i są tylko półśrodkami. Niestety taka przyjemność kosztuje, i to nie mało. I nawet te naturalnie wyglądające refleksy wody mało na mnie działają. Z stąd mój opór przed żarnikami.

Zastanawiam się faktycznie nad kupnem używanego sprzętu, i tak jak przy odpieniaczu nie ma obaw bo to prosty sprzęt, kostkę najwyżej sie wymieni, tak przy pompach sprawa się komplikuje. Nigdy nie wiadomo ile taka pompa ma przepracowanych godzin i w jakich warunkach. Oszczędność np 80zl na pompie nie zawsze się opłaca.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alef ta lampa ma osłonę tylko nie wiem z czego - czy to pleksa, czy szkło


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef

Plexiglas XT, firmy bodaj Rohm. Faktycznie odblysniki niezle sa i faktycznie lampa zachodzi kurzem - szczegolnie ten plexiglas. Plusem jest to, ze latwo sie zdejmuje i mozna szybko wyczyscic. Co do odblysnikow, to o ich trwalosci bede mogl sie wypowiedziec za rok, ale mam nadzieje, ze wytrzymaja dluzej. Kurz raczej nie gryzie :)

Co do chlodzenia akwarium - chlodziarka tez nie wyglada super, zazwyczaj jest duza i jeszcze ladnie grzeje pomieszczenie w ktorym jest akwarium. Kazdy kijek ma dwa konce i czasami wiatraki to lepszy pomysl.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna sprawa.

Jak widzieliście na moim projekcie , w drugiej komorze panelu, umieściłem dwie torebki z mediami filtracyjnymi. W jednej węgiel, a w drugiej antiphos.

Jednak ostatnio natrafiłem na nowy produkt firmy Tropical. Mam na myśli produkt o nazwie Carbolit. To wysokiej jakości, złożony wkład filtracyjny, który powstał przez połączenie w stosunku 1:1 aktywnego węgla kokosowego i zeolitu. Wygląda na to, że mógł bym zastąpić moje dwie torebki filtracyjne jedną z tym produktem. Interesująca wydaje się też cena 23 zł, przy cenach węgla i antiphosu w AM ta cena jest mocno konkurencyjna. Moją uwagę zwróciło też to że to węgiel z łupin kokosowych o zdecydowanie większej chłonności i porowatości niż zwykły węgiel. Można by było odpuścić sobie gotowanie węgla żeby rozszerzyć pory:)

Czy ktoś z was miał już do czynienia z tą nowością? Co o tym sądzicie? Mnie wydało się ciekawe.

http://www.akwarystyka.com/sklep/product_info.php?products_id=2067


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.