Skocz do zawartości
Roju

Akwarium kubiczne - proszę o sugestie

Rekomendowane odpowiedzi

@Roju a w jakim celu chcesz to stosowac,bo nie wszystkie rodzaje zeolitu nadaja sie do akwarium morskiego.A obawiam sie ze ten zeolit Tropicala wlasnie nie nadaje sie do morskiego akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i obawiam się że masz rację :)! Ten carbolit nie do słonej. Ale w instrukcji ani słowa o tym. na szczęście w sklepie jest w dziale akwarystyka słodkowodna. Ale produkt fajny. Dzięki za czujność.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani.

Masz rację, węgiel i zeolit to obok żywej skały, żywego piasku, odpieniacza i gąbki podstawa mojej przyszłej filtracji. Zdaję sobie sprawę, że węgiel wyjaławia wodę pod wieloma względami. Jednak do tempa wyjaławiania wody dopasować chcę tempo podmian wody. Te podmiany (co tydzień 10% lub co dwa tygodnie 20%)przecież nie tylko rozcieńczają szkodliwe substancje zawarte w wodzie naszych baniaków ale też uzupełniają w doskonały sposób chociażby wszystko to co zabrał węgiel. No pod warunkiem że używamy do tego dobrej soli.

Jest jeszcze jeden, obok krystalicznie czystej i bezwonnej wody, poważny plus węgla trzymanego na stałe w filtrze. W porach tego medium filtracyjnego zasiedlają się i rozmnażają tak pożądane przez nas bakterie. Tu jednak pamiętać należy o przestrzeganiu instrukcji i wymianie węgla zanim rozpoczną się procesy gnilne a węgiel odda wszystko co wchłonął.

Mniej więcej takie mam wyobrażenie o węglu.

No i to światło. To element mojego projektu który niewątpliwie staje się najbardziej kosztowny i kłopotliwy. Niestety nie mogę przekonać sam siebie do zastosowania żarników, pomimo tego że znam wszystkie plusy tego źródła światła jak również wasze zdanie na ten temat. Nadal myślę.

P.S. Szalejących po całym akwa, zatykających pompy ukwiałów nie planuję :)


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jest jeszcze jeden, obok krystalicznie czystej i bezwonnej wody, poważny plus węgla trzymanego na stałe w filtrze. W porach tego medium filtracyjnego zasiedlają się i rozmnażają tak pożądane przez nas bakterie." - jest dokladnie odwrotnie: te bakterie zafunduja Ci wysokie stezenia NO3. O bakterie sie na razie nie martw, w skale i piasku bedzie ich wystarczajaca ilosc. Generalnie w morszczyznie stosujemy dwie metody radzenia sobie z NO3: albo wywalic zwiazki zawierajace grupe aminowa z systemu zanim bakterie sie do nich dobiora, albo pozwolic bakteriom na zalatwienie sprawy. Z tym ze w drugim przypadku problemem jest stworzenie warunkow do bakteryjnej dzialalnosci BEZTLENOWEJ, a taki wegiel zostanie owszem zasiedlony przez bakterie ale TLENOWE, przeprowadzajace nitryfikacje, a nam chodzi o denitryfikacje. Efektem beda wysokie stezenia NO3 a przeciez nie o to chodzi a wrecz przeciwnie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac, dzięki za wyjaśnienie, muszę jeszcze poczytać. Napisz jeszcze coś w takim razie, jak Ty stosował byś w moim zbiorniku węgiel (jeden dzień, okresowo, wcale)? Jestem ciekaw Twoich uwag do planowanej przeze mnie filtracji. Czy coś powinienem dodać, może coś zmienić ?


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem "metody hybrydowej" - co sie da to wywalic z systemu a reszte niech przerobia bakterie. W praktyce wyglada to tak: odpieniacz, troche piasku, duzo skaly, okresowo odrobine wegla, w razie potrzeby jakis RowaPhos, ewentualnie filtracja mechaniczna ale bardzo czesto czyszczona. Roju trudno jest podac jakis uniwersalny przepis, to co ja Ci proponuje to jest pewnien standard ktory dobrze sprawdza sie w przypadku poczatkujacych. Pamietaj ze kazdy system z czasem podlega ewolucji, nalezy na biezaco reagowac na to co sie dzieje w akwarium (parametry wody) i odpowiednio modyfikowac filtracje. Na przyklad: podczas dojrzewania z pewnoscia bedziesz potrzebowal wydajnej filtracji mechanicznej, pozniej moze sie okazac ze jest ona w ogle zbedna bo odpieniacz wystarcza. Na poczatku mozesz sie obyc bez RowaPhosu lecz z czasem stezenie PO4 moze rosnac itd... itp... Ale na poczatek powinno Ci wystarczyc to co powyzej napisalem.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..piasku zdecydowanie mniej niż więcej. Planowałem 9 kg ale jak zobaczyłem to opakowanie to wydaje mi się że 4 czy 5kg (na 60x60cm)w zupełności by wystarczyło. Daję piasek do akwa ze względów estetycznych ale też jako ważny element filtracji. Na pewno nie chcę zasypać dna zbiornika 10cm warstwą piachu. W takiej warstwie gromadziłby się cały syf, w razie poruszenia takiej warstwy uwolniło by się do wody niezłe bagienko. Ma go być tyle żeby rozgwiazda piaskowa czy jakaś babka mogla go przekopywać i czyścić.

...węgiel okresowo, w razie potrzeby RowaPhos, czyli obserwować i robić testy, jak trzeba to interweniować. Nie ma sensu moczyć węgla i RowaPhosu non stop. No i czyścić mechaniczną :)

już nie mogę się doczekać :)

wielkie dzięki za opinie!


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkowicie, jeszcze raz :), calkowicie zgadzam sie z wypowiedzia Aqua Maniaca. Az przyjemnie poczytac swoje mysli :yes

Wiem, ze niektorzy maja wegiel w filtrze bez przerwy i piekne korale, ale z zalozen naszej filtracji wkladamy wegiel na 2 lub 3 dni w ciagu miesiaca. I nie jest pozniej plukany tylko wedruje do kosza.

Podobnie ma sie sprawa z gabka. To brzmi tak nieprzyjemnie, ale zapamietaj - buduj tak oszczedna w roznorodnosc swoja filtracje, jak to tylko mozliwe! Natomiast nigdy nie oszczedzaj na odpieniaczu, zywej skale, cyrkulacji i oswietleniu. To sa podstawowe sprawy i ich nie ominiesz.

Do dobrego wyposazenia pasuje kilka podstawowych testow. Szukalbym wsrod Saliferta i T.M.(test do PO4 nazywa sie ROWA)

Ps: na powierzchnie 60x60 mozesz wsypac caly 9 kg worek zywego piachu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani: test do Po4 nazywa sie test do Po4, jednym z producentow jest ROWA :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, bendem wiedzial :)

Moj nazywa sie Macherey & Nagel. Rowa jest drobnym drukiem :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze myślałem że te 9kg piachu zrobi za dużą warstwę na tej powierzchni, ale skoro fachowiec mówi że będzie ok, to tak zrobię.

Dzisiaj nie wytrzymałem, bo mega mnie to męczyło, i po waszych sugestiach zainteresowałem się lampą Ocean Light 1 x 150 + 2 x T5 24w (Ocean Blue actinic) Powoli zaczynam się przekonywać.

Boję się tylko okresu letniego. Gdybym się na nią zdecydował jaki sposób chłodzenia przygotować na lato ? Myślałem o 2 wentylatorkach wbudowanych w górne listwy ozdobne kołnierza akwarium. Czy do mojego, projektowanego akwa takie światło będzie już wystarczające? Jak wysoko nad lustrem wody powiesić lampę, tak żeby HQI oświetliło całość.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, Rowa, Deltec, Nagel, a i tak wszystko produkowane przez Merck'a tylko opakowania zmieniaja :) :)

Powinny dwa wiatraki wystarczyc, ale wypadaloby miec plan awaryjny, jak dwa wiatraki okaza sie nie wystarczajace. Zawsze za cos takiego moze sluzyc wentylator pokojowy ustawiony w najgoretsze dni tak, aby dmuchal na powierzchnie.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zarnik BLV 14 000 i T5 Blue Plus i bedzie miodzik. Lampe powiesisz ze 20 cm nad woda i oswietli wszystko. Wazne tez, zeby tak wisiala, zeby po oczach nie dawala. Ja chlodze jakims starym, malym wentylatorem pokojowym ustawionym na wolniejszych obrotach. Jakos go blokuje miedzy sciana i szyba :). Jest nieslyszalny i dobrze daje sobie rade.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...pewnie ze zmianą żarnika i T5 poczekam aż się wypalą te które dostanę w komplecie od producenta. Następne jakie kupię będą "miodzik" :)

W ogóle to mam nadzieję, że te wiatraczki, odpieniacz i pompy będą w miarę ciche. Nie chciał bym dostarczać mojej żonie kolejnych argumentów na nie :wink a może znacie, na pewno znacie, jakieś sposoby wyciszania sprzętów.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyciszyc ciezko, mozna probowac elastycznego mocowania (to pompki), uruchamiania na nizszych obrotach (wiatraczki), lampa w zasadzie powinna byc bezglosna - choc czasami statecznik buczy - nie wiem jak z tym sobie radzic :). No i generalne wyciszanie szafki w ktorej ew bedzie sprzet. Pozostaja przerozne pompki (u mnie naliczylem 10 sztuk - a mam raczej proste akwa) - niby kazda jest z osobna cicha, ale moze wpasc w rozne wibracje - z tunze nano roznie bywa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekają mnie liczne zmagania z wieloma aspektami mojego zbiornika, i powiem szczerze bardzo mi się to podoba. Im więcej grzebania i majsterkowania przy zbiorniku tym lepiej.

Zastanawiam się jeszcze nad cyrkulacją, bo jak napisaliście, przewidziana przeze mnie jest do bani. Umieszczenie jednej silnej pompy cyrkulacyjnej pewnie mi odradzicie. Więc pytanie, ile, o jakiej wydajności jakiej marki pompy wpakować do mojego baniaka.

1804-projekt.jpg


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roju - dlaczego nad pompa sa 2 wyloty a nie tylko jeden?

Do takiego akwa chyba pasuja jakies dwie pompy po ok. 3000 l/h.

W sygnaturce wypisales planowane oswietlenie. Te 4x24 W jest troche za slabe...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Stani.

Po waszych uwagach i walce sam ze sobą mój wybór co do światła padł na Ocean Light 1 x 150 + 2 x T5 24w.

Co do tych wylotów to zrobiłem dwa żeby je przeciwnie skierować. Ale napisz czemu jeden, bo może robie błąd.

Dwie pompki po około 3000l/h, ale jakiej marki. Z tego co oglądałem, to w grę wchodzi marea i tunze. W tunze podoba mi się wygląd i magnetyczne mocowanie.

P.S. Uaktualniłem stopkę.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno wzialbym Tunze, choc w tych Nano podobno cos jest delikatne i peka (oska, czy mocowanie?).

Moim zdaniem pompa w panelu nie musi robic cyrkulacji, tylko byc troche silniejsza niz pompa odpieniacza. Jej zadaniem jest dostarczenie "swiezej" wody dla odpieniacza. Ty bedziesz chyba mial odpieniacz bez pompy to powiedzmy ta pompa bedzie dmuchac np: 2-5 x objetosc akwarium /godz. I takiego slabego strumienia nie rozdzielalbym na pol.

Chyba, ze chcesz wstawic silna pompe, zeby robila rowniez cyrkulacje, ale wtedy nie wiem, czy grzebien nie bedzie za krotki. Gdybys jednak taka silna pompe wstawil, to mozna sie zastanowic nad DSB w srodkowej komorze.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden temat, długości grzebienia. Nie udało mi się znaleźć w archiwum podobnego tematu, pewnie coś jest ale...

Jak to wyliczyć, dopasować do pompy ?


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.