Skocz do zawartości
mat33

RO i DI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jestm nowy na tym forum, akwarystyką zajmuję się od 8 lat, obecnie choduję paletki. Postanowiłem założyć akwarium morskie ( prawdopodobnie tylko 8o litrów ), czytałem już trochę na ten temat, ale mam też kilka pytań:

1.Czy da się kupić gotowy zestaw-RO i DI w jednym?

2.Czy da się prowadzić akwa morskie bez RO i DI, a jeśli tak to jak to zrobić?

3.Gdzie kupić dobre RO i DI lub jeśli to możliwe gotowy zestaw o którym pisałem?

4. Znajomy sprzedawca ma w sklepie zestaw BOUY ( akwa 80l, pokrywa z oświetleniem, panel doda jeszcze sól i 2 kg żywej skaly za 600zł) czy to się opłaca?

5. w akwa jest ,,podwójna świetlówka'( niestety nie wiem jakiej mocy, chyba 15W)czy to wystarczy dla korali miękich, bo mi się wydaje, że nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ,nie zamierzam cie zniechecac,to musi byc TWOJA dobrze premyslana decyzja,bowiem akwarium morskie to jest ciagla inwestycjata,np sol morska

testy do kontrolowania na poczatek podstawowych parametrow,roznego rodzaje preparty tak wapienne jak i magnzowe-tak naprawde wszystko zalerzy od zawartosci finansow jakie jestesmy w stanie na to przeznaczyc,wymiana co dw amiesiace wspomnianego wkladu DI,wybor swiatla[na te wielkosci akwa mysle 3xt5,nstepnie zakup zywej skaly,czy od razu zakupisz zwykly piasek czy zywy-

to juz twoj wybor

ad1.filtr RO, a caly panel di wraz zywica dokupuje sie osobno[kost okolo 100zl],i podlaczasz do czystego juz odcieku,

ad2 kategorycznie odradzam,jesli tak masz zaczynac z morszczyzna lepiej od razu zrezygnuj

ad3.jest mnustwo sklepow internetowych gdzie to morzna zakupic[wysle ci na priva]

ad4.co do tego to niech sie wypowiedza inni-JAKIE SWIATLO TA POKRYWA ZAWIERA?

czy to panel zewnetrzny ,czy wewnetrzny?-jaki odpieniacz do tego zastosujesz?

to rownierz bardzo wazna decyzja!!!,tu na forum jest DZIAL DLA NOWICJUSZY,znajdziesz tam dla siebie

wiele wrecz porzadanych informacji i NIEZBEDNEJ WIEDZY ,czytaj i czytaj


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie boyu. Wykonałem w nim masę przeróbek ze światłen na czele i teraz jest dobrze. Wyglad zewnetrzny sie nie zmienił. Duży minus to temp. w lato. Jak coś to napisz do mnie powiem Ci więcej. Takie akwa kosztuje ok 400 zł podstawa. Oświetlenie fabrycznie to jedna świetlówka 24W (tak było u mnie). W tym akwa poprawy wymaga oświetlenie, chłodzenie i cyrkulacja. Gąbki albo trzeba czyscić co 2 dni albo całkiem wyrzucić.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Temat RO i DI. Zakładając że akwarium ma 80 litrów filtr służy tylko do akwarium, to po 240 litrach trzeba by wkład wymienić.(80litrów na rozruch, 20litrów na tydzień na podmiany * 8 tygodni=160l.) Przy akwarium 200 litrowym po miesiącu trzeba by się zastanawiać nad wymianą filtrów DI. To trocha chyba za wcześnie?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te terminy sa raczej orientacyjne, wszystko zalezy od zuzycia wody, i jakosci jej w kranie, pewnie jeszcze od stanu prefiltrow i membrany tez.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta świetlówka faktycznie ma 24w, spodziewałem się że to za mało.

Więc ile świetlówek dołożyć i jakie? CO do cyrkulacji to też się spodziewałem że muszę poprawić.

No i jak to w końcu jest z tymi wkładami do RO i DI co ile w praktyce się je wymienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dołożyłem jeszcze jeden kompakt 24W i teraz jest 48W. Warto wymienić statecznik na elektroniczny. Nie grzeje się tak, ma kilka innych plusów. Tylko trzeba pamietać o gabarytach żeby się zmieścił zamiast starego. AquaMedic robi kompakty 24W niebieskie, jest jeszcze Phipils i Osram. T5 24W nie wejdą do obudowy. Najlepiej było by załozyć jeszcze jedną wtedy było by 72 W i to już jest całkiem ok na 80L. Tylko nie wiem jak z wykonaniem. Sprawdzę u siebie.

Co do wkładów to kup miernik TDS i bedziesz wiedział czy woda jest dobra czy już nie.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi kosztami potem to trochę przesadzacie

ja u siebie podmian wody nie robię, wkłady w filtrze wymieniam raczej żadko, żadnych mikroelementów nie dodaje i jakoś wszystko działa (odpukać) w miarę dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MiQ :ja u siebie podmian wody nie robię

MiQ zrob ludziom przysluge i nie doradzaj prosze jak prowadzic morskie akwarium :Dozingoff


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160L, trochę miękkich i 5 ryb + 35-40kg żywej skały, odpieniacz BiostarFlotor i 6x24W T5

Marius czemu ?? nie piszę tu jako jakiś super znawca i specjalista ale opisuje swoje doświadczenia. i w sumie jak ty napiszesz że robisz 20% podmianę to też mogę napisać żeby nikomu lepiej nie doradzał

jedyny problem jaki mam to ukwiały szkliste i to wszystko - oby tylko tak dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marius :
MiQ :ja u siebie podmian wody nie robię

MiQ zrob ludziom przysluge i nie doradzaj prosze jak prowadzic morskie akwarium :Dozingoff

Się osmarkałem :):):)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MiQ

Z Twojej wypowiedzi mozna wnioskowac ze nie masz wcale pojecia jak prowadzic morskie akwarium. 99% uzytkownikow tego forum wie ze podmiana wody w morskim to tak jak karmienie ryb czy solenie wody ( soli sie wode przed podmiana tak jak bys nie wiedzial )

Po drugie to nie umiesz czytac. W innym temacie napisalem zeby robic podmiane wody 20% tylko wtedy gdy ma sie problemy z glonami, a jaezli nie potrafisz czytac to skad masz wiedziec ze wode sie podmienia ?

PS Pozdrowienia dla Adiego :drink


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem czemu od razu mnie obrażasz, po prostu mam inne zdanie i już od razu wyzywasz mnie od analfabetów ?? zajmij się swoim baniaczkiem i tyle, do dyskusji z tobą nie będę się zniżał

ja podmian wody nie robię i 1,5 roku moje akwarium żyje, korale miękkie mają spore przyrosty (pewnie na gwiazdkę będę miał znowu na sprzedaż pojedyńcze grzybki + kilka gałązek lobo, xenie to wogóle w gratisie), mnożą się jak mogą i według mnie jest dobrze - takie są moje doświadczenia z akwarium morskim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chetnie zoabcze :) ..to Twoje akwarium bez swiatla , ogrzewania , odpieniacza , braku podmian wody od 1,5 roku i poziomem nitratu 500 i pieknymi przyrostami ...ale chyba nieproszonych glonow :haha kieys na innym forum przeczytalem podobnego posta i ktos odpisal na niego tak ; " idz Ty sie synek wypaluj" :)


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swir2 :

rebciu czemu Ty sie osmarkales ?:) :):):)

Miałem dobry humor, a że jestem zaziębiony to tak jakoś wyszło :):):D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.