Skocz do zawartości
snocho

mantis shrimp?

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Ci za rozsądną wypowiedź. Bo jeśliby odłożyć część emocji na bok, to jeszcze wyjdzie na to, że się zgadzamy.

Nie napisałem jednak, że brak mi miłości do akwarystyki. Wręcz przeciwnie. Bez tego nie stałaby się częścią mojego życia. Pisałem, że nie jestem miłośnikiem przyrody. A ściślej rzecz ujmując historia mojej akwarystyki nie pozwala mi się tak nazywać. Nie ma co się oszukiwać, kiedy w akwarystyce morskiej robi się coś po raz pierwszy, to zawsze popełnia się błędy, większe lub mniejsze. Choćby jakieś dwa miesiące temu, w weekend, kiedy firma jest zamknięta wywaliło różnicówkę, pod którą podłączone były wszystkie urządzenia elektryczne działające w akwarium 6000l. Akwarium może nie było idealne. Jednak wyrośnięte już ryby, kilka niezłych okazów koralowców. Wszystko w poniedziałek było sztywne. Niby nieszczęśliwy wypadek. Zakasać rękawy i odbudowywać. Tak też zrobiliśmy, ale... Przecież mogłem pomyśleć już wcześniej o zamontowaniu powiadamiania SMS i tego nie zrobiłem. Te ryby same nie wpłynęły do naszego akwarium. Byłem odpowiedzialny za ich kupno, transport, aklimatyzację. Czyli jakby nie patrzeć przyczyniłem się do zagłady tych konkretnych zwierzaków.

Na pewno zgodzę się ze stwierdzeniem, że szkoda jaką akwaryści wyrządzają naturze jest mikroskopijna.

Co innego koralowce, ich propagacja, nawet do celów handlowych jest godna uznania. Gorzej ze zwierzakami, których nie można jeszcze rozmnażać w warunkach sztucznych.

Reasumując z mojego punktu widzenia nie robie naturalnemu środowisku żadnej większej przysługi będąc akwarystą. Może się to kiedyś zmieni, ale to na razie akwarysta czerpie z natury, wykorzystując ją do własnych celów.

pozdrawiam

snocho


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie strasznie podoba ta bestyjka. Mam nano 25x25x25cm starczylo by to dla takiej kreweci czy jednak malo?


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrazy współczucia z powodu katastrofy:sad

jeśli nie robisz większej przysługi środowisku, to napewno dużą przysługę robisz akwarystom opisując tę sytuację.

Wielu początkujących i zaawansowanych akwarystów na pewno zastanowi sie na takim powiadomieniem sms, jeśli jeszcze go nie mają.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Snocho

"Aż takim ignorantem nie jestem. W żadnym wypadku nie zdecydowałbym się na próbę utrzymania tych ślimaków, gdybym nie miał dostępu do gąbek. Miałem trochę ponad tonę żywej skały z Filipin, która była cała w gąbkach." - to niestety Ci nic nie da, wiekszosc z nich nie przezyje transportu a reszta zdechnie w ciagu kilku tygodni, z malymi wyjatkami oczywiscie ale bedzie to pewnie z 1% poczatkowej populacji. Gabki sa strasznie trudne w hodowli, pare gatunkow wytrzyma w akwarium, ale to jest tylko pare gatunkow na dziesiatki tysiecy.

"Jedyny problem to dobranie takiego ślimaka, żeby żywił się gąbkami, które można znaleźć na Filipinach." - nie, problem w tym ze dany slimak je JEDEN JEDYNY gatunek gabek, to nie jest tak ze sie nagoskrzelne zywia ogolnie gabkami, ich specjalizacja pokarmowa jest tak dalece posunieta ze bardzo czesto zywia sie tylko jednym okreslonym gatunkiem gabki. A teraz policz jaka jest szansa trafienia akurat tej gabki ktorą je akurat ten wlasnie slimak? Mysle ze podobna co szansa trafienia "szostke" w totka.

"Dlatego właśnie chcę ślimaka, który już zaczął jeść u kogoś w akwarium..." - nie ma takiego, nikomu na swiecie nie udalo sie utrzymac nagoskrzelnych, ogrodom zoologicznym i uniwersytetom tez nie.

Oczywiscie sa wyjatki typu Aplysia, Chelidonura czy Berghia, gdzie wiemy co jedza i udaje sie utrzymac jakis czas przy zyciu. Natomiast z Chromodorisami czy innymi Hypselodorisami sie nikomu nigdy nie udalo. Jesli Tobie sie uda to przywioze Ci osobiscie co tylko chcesz z mojego akwarium. Tu przy swiadkach obiecuje.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tez jestem posiadaczem Rafki Blazna - ( mantis shrimp ) - tez wylazla z kamieni.

Przed paroma dniami krecila sie pol dnia z przodu akwarium i mialem nadzieje,ze ja odlowie i wpuszcze do beczki z odrostami korali a teraz jej juz nie widze.Hmmm jak to zlapac,jak sie gdzies zkitrala? jakas przyneta ? pulapka na slimaki ? dajcie prosze pomysla....

D

https://kreatury.wor...ka-modliszkowa/

Edytowane przez Diodon (wyświetl historię edycji)

ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy tylko, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na stawianie choćby maleńkiej piko rafy dla każdego napotkanego stworzenia czy trzymaniu ich w sumpie/refugium, jak wspomniana modlicha.

Powiem tyle: przesada w każdą ze stron jest niezdrowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.