Skocz do zawartości
Ben_sage

Obsada do 112 dobrana - dziękuje za pomoc / off topic

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniłem temat postu bo mam duzo pytan a nie widze sensu zakladania postu.

Jeśli chodzi o tą rybke to nic niema o tej rybie konkretnego w wyszukiwarce.

Planowana obsada : 2 x blazen , 2 debeliusy , Cryptocentrus cinctus???? narazie tyle.

Kilka osób poleciło mi babki ale nie uwzględniło tego gatunku dlatego chcialbym sie dowiedzieć czegoś o nim.Czy rózni sie od pozostałych jakims zachowaniem?Problemu z karmieniem niema ? jak sie zachowuje w takim baniaku?

Czy coś jeszcze jest co powinienem wiedzieć ?

Czy można ją np. Dać do akwarium 2-3 tygodnie po zapodaniu zywego piasku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z autopsji: mandarynek jest uroczy ale po jednej nocy na skalce nie zobaczysz juz niczego co ma nozki, a potem moga zaczac sie problemy z jedzeniem dla tego glodomorka.


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega mowi ze mając miniflotor nie warto kombinowac z wiecej jak 3 ryby czyli moze 2 blazenki 2 krewetki i jakas smieszna ryba.

Czy ona jest ladna i fajna ?

np taka salarias-fasciatus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salaris jest swietny, moj niestety nie przyjmowal pokarmow zastepczych i "odszedl" po 4 miesiacach w moim akwarium. Przed zakupem radzilbym sie upewnic czy je zastepcze.

Pozdrowienia.


112 l, Biostar Flotor + surface skimmer, Jebao WP-25,T5 - 4x24W 20 kg LR, 16 kg LS, parę miękasków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salaris podobno lub lekko sie przekopywać w piasku co wplywa bardzo dobrze na wode podobno.

A mandaryn z kolei ciup wymagajacy w stosunku do jedzenia ale z kolei nie kopie tak i jest sporo ladniejszy

Na co wy byscie postawili w takim baniaczku przy początkowej przygodzie z morszczakiem?

Przeczytalem 2posty z salarisem jestem w szoku.ogolnie wiecej czytać sie nie chcialo.

Doszedlem do wniosku : Wrazliwa także na porkm jest , i skacze bardzo wysoko.

Strasznie sie z niechęciłem.

A jaki mandaryn jest najlatwiejszy w hodowli i czy z debeliusami nie bedzie problemu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj mandarynek wyglada tlusto, ale noca skala az sie rusza - moze kielze sa dla niego za duze? Ale skoro sa takie duze, to pewnie i tych drobniejszych jest sporo - nie zauwazylem zeby jadl cos co podaje (czyli mrozonki) - choc specjalny karminik mu zrobilem, to i tak jakis najmniejszy krabil wyzeral a mandarynka nie przejawiala ochoty na nic :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryn jest piekny - jesli idzie o ubarwienie, ale czasami dosc dlugo go nie widac, to nie nemki w ukwiale - one zawsze sa, i to w tym samym miejscu :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez jakiejkolwiek urazy proszę, ale strzela mnie jak czytam takie wydumania...

Ryba ma być fajna, fajnie wyglądać i jeszcze tańczyć i haftować. Sorki, ale skazywać zwierzaka na męki tylko dlatego że ma być to się mija z celem. Najpierw naucz się o wymaganiach, zwyczajach i przełóż to na Swój zbiornik a dopiero potem wybieraj rybę.

Pozdrawiam

Andrzej (i w sumie 6 zwierzaków które właśnie miały być i wyglądać...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym patrzyl z takim nastawieniem to juz by tam siedzial hepatus lub zebrasoma.Raczej powinienes sobie zadać pytanie czy faktycznie mam coś co duzo wymaga w moim baniaku.Bo narazie tylko pytam.to że coś tam przeżywasz w sercu to raczej nie do mnie z tym.

A na tych waszych najwiekszych stonach internetowych gdzie spora ilosc ludzi tu robi zakupy i ma do nich zaufanie jest napisane ze mandaryn do 100 sie nadaje.

Brzydkie ryby są w każdym jeziorze morzu itp stawiam na to aby zbiornik był ladny ale z kolei chce zeby ryba miała warunki w miare.

Skoro ryba żyje to chyba dobrze jej bo jak czytam ze ktos mial baniak 150 litrow i mandaryn mu pada a ktos inny mial baniak z iloscia 4 kg skały i mandaryn zyje ? To pytanie gdzie mu lepiej.Pytam też ktorej rybce beda odpowiadac warunki w moim morzu.decyzja nie zapadła.A jestem początkujacy wiec wyrozumialość powinna byc i rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do polecenia całe bogactwo babek. Wybór jest na tyle duży, że łatwo znaleźć coś dla siebie.

Ja polecam Stonogobiops yasha. Mam dwie sztuki od niedawna i są wprost rewelacyjne. Z resztą już same ich foty dużo mówią. Jednak mocno nieśmiałe, ale do karmienia wychodziły od razu. Mam parę (płeć można rozróżnić po czarnej plamce na 'podgardlu', która mają samce) i może dlatego były nieco bardziej odważne. Czekam na Alpheus`a, z którym w naturze żyją w symbiozie. Nie pamiętam jaki to gatunek, ale jest bardzo mały - ok. 2cm.

Druga fajna babka, którą serdecznie polecam to Ecsenius cf. lividanalis. Mega ciekawska i bardzo odważna. Większość z nas ma w akwarium aktynikę, a pod nią babka jest niebieska z żółtą płetwą grzbietową.

pozdrawiam

snocho


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bardzo polecam babki różne. Nie wszystkie robią sajgon na dnie. Dla mandaryna i salariasa za małe akwa i dalej bym nie kombinował z nimi. Babki naprawdę fajnie się zachowują a jak kupisz im krewetkę pistoletową to już będzie raj :) Tylko nigdy nie ma gwarancji że się dogadają.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage:niektore mandaryny przyjmuja pokarm zastepczy, inne nie. jedne beda ci wyjadaly wirki w akwa inny bedzie szukal tylko skorupiakow. u mnie w 180litrach, 26kg skaly manadryn wytrwal mniej niz miesiac. po 4 dniach golym okiem bylo widac, ze liczebnosc skorupiakow spadla. nie wzial do pyska nic innego niz to co naturalnie wychodzilo ze skaly. wirkow nawet nie probowal.

w acroporze niedawno byla dobrana para mandarynow ktora wpieprzala wirki az milo.

trudnosc polega na tym, ze wiekszosc sprzedawcow po prost Ci go sprzeda zeby sie pozbyc ryby (u nich w akwa tez moze pasc z glodu tym bardziej ze trzymaja ryby w zbiornikach dosc ubogich w skale) i zarobic kase. a ty sie u siebie po paru dniach dopiero przekonasz czy masz szasne utrzymac czy nie.

generalnie jak wyciagniesz srednia arytmetyczna opinii akwarystow w necie i literaturze drukowanej, to zdecydowana wiekszosc wskazuje mandaryny jako ryby ktore specjalizuja sie w okreslonym typie pozywienia (trudnego do pozyskania w wiekszych ilosciach w akwarium) i przez to sa trudne w utrzymaniu i zalecane do dojrzalych stabilnie dzialajacych zbiornikow o odpowiedniej wielkosci.

uzyj funkcji szukaj na forum , wpisz haslo mandaryn i poczytaj stare posty, byly juz dyskusje na ten temat.

http://www.marinedepotlive.com/green-mandarin-goby---pterosynchiropus-splendidus-fish--dragonettes.html

General Notes: The Green Mandarin should NOT be kept in anything but a well established Reef tank (6 months or more) of NO LESS than 75 gallons WITH a refugium as it primarily feeds on copepods.

czyli mniej wiecej : Mandaryn powinien byc trzymany w dojrzalym akwarium (6 miesiecy lub wiecej) o pojemnosci nei mniejszej niz 75 galonow i refugium (źródło drobnych żywych skorupiakow) jako ,z e jego glownym pozyzwieniem sa skorupiaki.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudno sie pogodzić ze świadomoscia braku jej.

Ale dziękuje za wasze komentarze i opinie negatywne i pozytywne napewno kazdy z was kocha rybki i dobrze radzi.Wiem cos o tym bo to moj 4 baniak w domu a 3 w pokoju.

Czytalem duzo postów ale opinie są podzielone przez co mialem trudnosci ze oceną calokształtu... Skoro tak to zrezygnuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie jeszcze bardziej zamącić Ci w głowie.

Mandaryn to świetna rybka do małego akwarium, trudniejsza do średniego i łatwa do dużego.

A teraz argumentacja. Mandardyn w 30 litrach musi być karmiony. Po prostu innego wyjścia nie ma. Ogólnie mandaryny są smakoszami co onzacza ze jeden bedzie wcinał zywe larwy artemi a drugi nie.Jeden jadł dorosła zywą artemię(taka spora centymetrowa) i zywą ochotkę a drugi tylko mrozone małże i kryl i mrozona artemię. Poniewż róznych mrożonych pokarmów jest sporo mozna dobrać pokarm który będzie smakował danemu osobnikowi. i tu kłania się przewaga 30 litrów.Karmisz oczywiście ręcznie(zakładam ze nie ma innych ryb) pipetą zrobioną z długiej szklanej rurki. Kilka razy dziennienamawiasz mandaryna aby zainteresował się tym co wypływa z pipety najlepiej mieszanka mrozonego i czegos co się rusza.. Zanim nauczysz jesć mandaryna trzeba jednak podmieniac częściej wodę.

30-mand.jpg

Przyznaję ze zrobiłam błąd i miałam w 30 litrach parkę. Na początku przez kilka miesięcy było ok. czasem jeden fuknął na drugiego,czasem nawet pływały jakby w pozycji godowej czyli 2 pionowo obok siebie z pyszczkami na powierzchni. Niestety mimo ze wydawało mi się ze parka zyje zdodnie nagle pojawiła się agresja samiczka goniła samca i szrpała mu płetwy. Zanim podjełam decyzję co robić dalej smiec skończył zycie poza akwarium.

podejrzewam ze w większym akwarium cięzko nauczyć rybke przyjmowania pokarmu z pipety, a skały zeby się sama wyżywiła potrzeba naprawdę dużo


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A royala fioletowo zoltego mozna dac do parki nemo 2 krewetki i jakąs rozgwiazde przekopywywujaca piasek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie sie da, tylko raczej ostatniego wpusc - u mnie mimo ze byl ostatni wpusczony to rozstawia po katach reszte rybek - choc krzywdy im nie robi, to raczej jest wojowniczej natury :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w swoim charakterze ma coś ciekawego ?

Tzn stył pływania ?

Czy jest jakaś rybka ładnie wybarwiona (nie szara czy ciemna)

Która ma też ciekawe kształty i lubi pływać wyżej gory niz dołu?

Wiem że mam chamskie wymagania ale może coś ktos pominoł :)

Mam w sumie już to co najpiekniejsze (nemo) ale w takim baniaku brakuje czegoś jeszcze pływającego.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dzisiaj do krabów dodałem o taką sympatyczną rybkę, może i Tobie się spodoba:

1202-dscn4458.jpg

Nemateleotris decora

Jeszcze trochę zestresowana, na zdjęciach w necie wyglądają dużo lepiej. Może ma trochę szarości, ale pod aktyniką pysk bajecznie jej się świeci.

pozdrawiam

snocho


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozyje.

Ostatecznie zapadla decyzja i juz na 100% jej nie zmienie bo moja glowa tego nie wytrzyma , tyle tego piekna tu plywa.Dzisiaj przypominam sobie te czasy jak 1 raz baniak zobaczylem i nemo powiedzialem sobie tylko nemo do szczescia i nic więcej.Nie bede kombinowac juz z obsadą i baniakami mimo że marzy mi sie zebra.

Poczekam i wtedy nad 300 pomyśle bo marzy mi sie też hipcio.

A póki co to Zolta babka , 2 x nemo , 2-3 x debelius , pare ślimakow

Dziękuje slicznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.