Skocz do zawartości
guliwer777

Korale z Bali. Kwarantanna i aklimatyzacja.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przenoszę temat tutaj bo na targowisku to będzie nie na temat. Sporo osób zamówiło korale z Bali w tym ja i chciałbym się dowiedzieć czegoś o aklimatyzacji i kwarantannie korali z naturalnych zbiorników.

1. Czy używaliście kiedykolwiek preparatów np. Kenta do oczyszczania korali z pasożyów, bakterii itp. ??

2. Czy takie korale początkowo trzymać w oświetlonym sumpie czy odrazu do głównego ??

3. Ktoś coś wspomniał o ślimakach na montiporach. Jak się ich pozbyć jeśli sie pojawią ??

4. Inne wasze sugestie i doświadcznia z koralami z "odłowu".

Pozdrawiam serdecznie

Piotrek


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem czy jest celowe przyjęcie stwierdzenia że " z odłowu to do lekarza" ,aklimatyzacja owszem a potem do zbiornika i... i patrzeć jak "sroka w kość" i jeśli wtedy coś zauważymy no to działamy ale też w zależności od diagnozy, jeśli korale zaczynają "bieleć" na wskutek pasożytów , to w moim wypadku pomógł płyn lugola z Kenta (teraz używam wyrobu od Szymona :).

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę sie z Tobą zgodzić. Jak przyjedzie montipora talerzowa ze ślimakiem i po tygodniu okaże sie że ją zjada, a potem resztę montipor w zbiorniku to będzie mało przyjemnie. Są ślimaki które jedzą montipory i mają po kilka milimetrów, jak sie dostaną do zbiornika to może być za późno na reakcje.

Dlatego myślę o kwarantannie.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjmiemy że sklep w którym kupujemy nie zrobił tej kwarantanny i nie jesteśmy pewni za ten sklep, to owszem kwarantanna mile widziana.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Czy takie korale początkowo trzymać w oświetlonym sumpie czy odrazu do głównego ??

3. Ktoś coś wspomniał o ślimakach na montiporach. Jak się ich pozbyć jeśli sie pojawią ??

4. Inne wasze sugestie i doświadcznia z koralami z "odłowu".

2-dać na dno zbiornika głównego i powoli przestawiać coraz wyzej-2tyg i mozna kleić do skałek:)

3-nie wsadzać montipor do akwarium głównego-jeśli są ślimakia cześto są to masz po montiporach-jedyne wyjście to kompiel w nadamanganianie potasu-działa świetnie ale trzba wielokrotnie kompać bo na jajeczka niestety tak dobrze nie dizała

4-jeśli zacznie lecieć tkanka-kompiel w jodzie(40 kropel lugola na ll wody i około 20min tzymać je)profilaktycznie też mozna imo zwiększa szanse na przeżycie.

na acroporach często pojawiają sie kracy(szaro białe z czerwonymi oczki)-to zjadacze acropor-potrafią ogolocić korale przez pare nocy

pozdrawiam i zycze miłej walki :)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blazej a ten ? AcroCrab512.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz myslalem, ze tu Ewa zagladnela :)

"ale trzba wielokrotnie kompać bo na jajeczka niestety tak dobrze nie dizała"


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Jeśli przyjmiemy że sklep w którym kupujemy nie zrobił tej kwarantanny i nie jesteśmy pewni za ten sklep, to owszem kwarantanna mile widziana.

Pozdrawiam Roman

Właśnie tu nie ma takiej pewności, szczególnie jeśli ktoś będzie brał cały boks i korale będą prosto z farmy.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości poprosiłem Przemka to może mu wyślą mailem ogólne parametry wody z tej farmy.

@Przemek jak byś miał chwilkę to opisz nam jak będziesz aklimatyzował te sps-y, może jakieś specjalne wskazówki czy coś.

Właśnie też odbieram boksa bez aklimatyzacji w sklepie.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
błażej :

3-nie wsadzać montipor do akwarium głównego-jeśli są ślimakia cześto są to masz po montiporach-jedyne wyjście to kompiel w nadamanganianie potasu-działa świetnie ale trzba wielokrotnie kompać bo na jajeczka niestety tak dobrze nie dizała

Jak sporządzić taką kąpiel, jak długo moczyć korale i jak często?

na acroporach często pojawiają sie kracy(szaro białe z czerwonymi oczki)-to zjadacze acropor-potrafią ogolocić korale przez pare nocy

Jak z nimi walczyć?

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek

-to nie ten, tamten ma czerwone oczy:)

Tomasz Kuliński:

najlepiej je wydłubywac z gałązek


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten jest bezpieczny tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guliwer777 :

1. Czy używaliście kiedykolwiek preparatów np. Kenta do oczyszczania korali z pasożyów, bakterii itp. ??

Też jestem ciekaw czy ktoś z Was używał tego typu preparatów?

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent Tech D używałem działa dużo lepiej niż zwykłe preparaty jodowe czy płyn lugola . Zgaduje że poza jodem w skład wchodzi jakiś antybiotyk lub cos podobnego (niestety amerykanie składu nie podają ) .

Mogę potwierdzić że jest bardzo skuteczny tyle że butelka 250 ml to na sklep a nie domowe akwarium. Ja mocze w tym akroporki które bez powodu zaczynają padać. Niestety 250ml to jedyne dostepne opakowanie w Polsce.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

tak jak wspomniał Łukasz, preaprat o ogromnej wydajności, miałem podobną sytuację korale wybielały jeden za drugim, trudno powiedzieć, może wirus, może pasożyt, może oświetlenie, z pomocą przyszedł wspomniany KENT, instrukcja po polsku więc nie było mowy o przedawkowaniu, kąpiel w roztworze przez 15 minut dała rewelacyjne skutki, przez 3 tygodnie ułożyłem 6 korali na dnie zbiornika (taki szpital :)), wczoraj ku mojemu wielkiemu zadowoleniu 4 korale z odrośniętą tkanką mogłem ponownie umieścić na "szczytach rafy" :) POLECAM

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może mierzył Ca w wodzie z woreczków transportowych sps-ów z frachtu ?


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca to pikus, zmierz PH tylko zawalu nie dostan :D


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Simon hihihi pytałem o Ca:)

Ale faktycznie jeśli chodzi o inne uwagi, to woda w niektórych woreczkach była tak ciemna,mętna że ledwo było widać koralowca, i o dziwo przeżywały.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niech to…mam za swoje, Bergia, wieczorem zapaliłem nagle światełko w akwa, bo poluję ostatnio na kraba, patrzę co to za małe coś po szybie chodzi?

Gapię się i oczom nie wieżę Bergia jak nic, normalnie chyba zabłądził, nie wiem czego on szukał na szybie, montipor :)?

No to od razu do oglądania dokładnego montipor się zabrałem i na jednej z moich starych montipor dostrzegłem trzy białe plamki i ślimaki wżerające monti talerzowe.

No i dzisiaj pierwsza kąpiel w nadmanganianie zobaczymy co z tego będzie, podobno odpadają po kąpieli w w RO, ale te jajeczka…

Dostałem ostatnio ponadplanową montiporę z frachtu i zlekceważyłem sprawę i tylko po aklimatyzacji wykapałem ją w tech D i siup do baniaka no i…

A specjalnie nie zamawiałem montipor, żeby się z nimi nie bawić, ale jak zobaczyłem jedną tylko ponad plan, to sobie myślę co mi tam…

…kara za grzechy normalnie…

A i jeszcze pięć niedobrych krabów zdążyłem złapać z Acropor.

O dziwo Acropora, na której przyjechał krab nie jest zjadana przez niego. Ale przechodzą na moje stare Acropory i te wcinają.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Oto paramerty wody z ostatniej dostawy(jutro jest kolejna)

Ca - 390

Mg 1340

Kh 6.5?(miedzy 6 a 7)

no2 i no3(trudno ocenić prawdziwość tych wyników, gdyż nie wiem jaki wpływ na nie miał wielogodzinny transport w worku) - no2 - 0,02, No3 - 10

po4 - 0.20(?) i 0.25 - ale test był do d... więc nie powiem na pewno.

ph - 7.4

pozdr

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki właśnie o to mi chodziło, a czy mógłbyś jeszcze napisać jakim testem mierzyłeś Ca i Mg?

Przemek, proszę Cię skończ już z tymi dostawami sps-ów bo się do bankrucji doprowadzę:)

Tak właśnie patrzyłem dzisiaj, że jeszcze bym wcisnął parę krzaków na skałę, ale trzeba się opanować i dać trochę wolnego miejsca na rozrost:D


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.