Skocz do zawartości
Iceberg

Wiercenie otworow w skale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...mam plan "nadziac" zywa skale na rurki pcv...nigdy tego nie robilem...moze ktos ma w tym doswiadczenie...czy wiercona zywa skala sie nie rozleci i jakie wiertla moge tu zastosowac,gdyz srednica rurek jest dosyc spora...chyba ze znajde ciensze rurki...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ja mam u siebie konstrukcję ze skał na rurkach pcv.

Wybierz jak najgrubsze wiertło ci wejdzie do wiertarki, ja wierciłem chyba nr 9. Skała nie rozlatuje sie.

Zeby wywiercić dostatecznie szeroki otwór musisz go "rozwiercić". Stań na kawałku skały i jak ją przewiercisz to zacznij wiercić przyciskając bok wiertła do wnętrza otworu. U mnie nie było z tym problemu. Powodzenia i pozdrawiam, Piotr.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj cieńszych rurek np. w Castoramie w dziale okuć, zawiasów itd, w Obi też widziałem w podobnym dziale, mają nie więcej jak 1 cm średnicy. Traktuj jak lekki beton długim wiertłem. Ja sam ciąłem żywą skałę piłką do metalu więc wiertło do metalu też się nada. Raczej bez udaru bo może się połamać skała.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem to 12 z widią (do betonu)- szło łatwo, ale małe i mocno porowate kawałki czasami niestety pękały na pół. No i obowiązkowo tak jak pisze rah - bez udaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Latwo idzie przewiercic. Ja tez mialem wiertlo do betonu.

Tylko wiertarka akumulatorowa moze byc za slaba. Przygotuj zwykla.

Jesli chodzi o rurki to ja uzywalem tych najcienszych z gamratu. One sa ciemno-szare. Biale rurki ciezko zakryc.

Inna dobra metoda jest zamiast nanizywac skalki na rurki, uzywac oposek zaciskowych. latwiej je ukryc. Jak odpowiednio nawiercisz skaly to ladna kompozycje mozesz ulozyc bez zadnej rurki, tylko na opaskach.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie pekala,rozwiercaj najpierw jak najcienszym wiertłem ,pozniej grubszym,i na koncu takim juz na wymiar.Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziekuje Wam...teraz przynajmniej wiem jak sie zabrac do tego wiercenia...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie biorę się za odwierty bo postanowiłem poukładać troszkę skałę.

Próbowałem wiertłami, ale robota głupiego no i wielkość otworu .... ja chciałem od razu taki jak rurka czyli około 19mm. Zabawa w rozwiercanie mnie lekko nudziła.

Ostatnio TKM natchnęła mnie pomysłem i zakupiłem taki oto zestaw:

Otwornica

http://allegro.pl/item1022665132_otwornica_bimetalowa_19_mm_yato_yt_3303.html

I uchwyt:

http://allegro.pl/item1037565679_uchwyt_do_otwornicy_otwornica_14_30_yato_yt_3370.html

Wszytko podczepione pod wkrętarko - wiertarkę, słuchajcie idzie jak burza! Nic nie pęka, nic się nie kruszy i "dziura" od razu taka jaką chcemy.

Także polecam.... no a ja weekend mam z głowy :clapping


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SkoczekPL potwierdzam ja tak samo rozwiercalem :clapping


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg z tego co piszesz doświadczenia w wierceniu nie masz więc moim zdaniem łatwiej Ci będzie jak ktoś Ci pomoże chociaż trzymając skałę. Nie naciskaj w trakcie wiercenia zbyt mocno i "dopasuj" obroty, nie zawsze wierci się na maxa. Pozdrawiam


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#262647 basterek-4 :

Iceberg z tego co piszesz doświadczenia w wierceniu nie masz więc moim zdaniem łatwiej Ci będzie jak ktoś Ci pomoże chociaż trzymając skałę. Nie naciskaj w trakcie wiercenia zbyt mocno i "dopasuj" obroty, nie zawsze wierci się na maxa. Pozdrawiam

Basterek, zauważyłeś że Iceberg pisał tego posta 3 lata temu ? :clapping

Ja tylko żeby kolejnego tematu nie zakładać wpisałem swoje obserwacje - a nóż komuś się przyda :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Oj szkoda, że nie widziałeś jak już zobaczyłem. Dałem ciała, że aż mi żal siebie samego. A tak chciałem komuś pomóc , wniosek - mogę pisać w.... śmiesznym dziale. :clapping


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomogłeś komuś przyszłościowo :clapping


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.