Skocz do zawartości
Lotnik

Powitanie i do rzeczy: Stawiam 500L rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest to mój pierwszy post więc chciałbym wszystkich serdecznie powitać.

Myśl o założeniu akwarium morskiego długo mi chodziła po głowie (jakieś 3 lata a może i dłużej - sam już nie wiem:)). Dość długo też czytam różne materiały na ten temat również nano-reef. W zasadzie większość odpowiedzi na pytania jakie się pojawiały znalazłem w archiwum. Stąd piszę dopiero teraz.

Decyzja ostatecznie zapadła jakiś miesiąc temu. Innymi słowy dopiero miesiąc temu udało mi się wyżebrać u małżonki zgodę na postawienie baniaka 500L.

No i jest:

- akwarium 120x65x65. sump ok 200L

- Oświetlenie początkowo planowane T5, ostatecznie padło 2x250 HQI + 2x54 Actinic w postaci lampy Blum Aquaristic. Pierwsze próby odpalania były porażające:) Lampy Blum mają tę zaletę że moduły zapłonowe są zewnętrzne, tzn. ciężar układów zapłonowych nie będzie obciążał sufitu z GK tylko spoczną spokojnie w szafeczce pod akwarium. Zamierzam jeszcze wywalić fabryczny zapłonnik od aktyniki i zainstalować ściemniany.

- Odpieniacz ATI master 250. Trochę duży ale to chyba nie jest problem.

- Pompa obiegowa Deltec HLP4040. - cenię sobie ciszę po pracy:)

- Reaktor Deltec PF600 – zamówiony i jest w drodze.

- Calcmixer DIY na wzór Deltec’a.

- Cyrkulacja 2x Tunze turbelle Stream 6100 – mam nadzieje że wystarczy – zamówione i są w drodze.

- uzupełnianie wody AM Niveaumat.

- Osmoza 75GPD + DI + TDS meter.

- Profilux Plus II EX (fabrycznie wbudowane gniazda REDOX, COND, LEVEL 3, L5L6. Dzięki temu zachowałem 3 wolne sloty na kartę WiFi i coś czego jeszcze nie zaplanowałem:D )

- Elektroda REDOX, Przewodność, 2 x Pomiar PH, belka STDL,

- Pompy dozujące GHL Profilux (może nie są niezbędnie na początku ale skoro już są to zainstaluję).

- i pare drobiazgów między innymi AM Carbolitreactor, filtr na rowaphos DIY, chłodzenie.

System planuje oprzeć na dość wydajnym i lekko przewymiarowanym odpieniaczu + ok. 65 kg LR (niezbyt podoba mi się gruzowisko) oraz DSB w zbiorniku + refugium w sumpie. Temat żywego piasku poruszany był wielokrotnie na łamach forum tak więc wsypię go po zakończeniu cyklu dojrzewania, a start zbiornika zapoczątkuję bakteriami od PRODIBIO i jak będzie możliwość to wleję wodę z pracującego zbiornika (chociaż 20%).

Montaż całości planuję na okres między świętami a Nowym Rokiem kiedy to małżonka zostanie deportowana do teściowej na kilka dni, co by nie denerwować mnie nazbyt. Już widzę co będzie się działo w salonie przez te kilka dni :)

Postaram się zamieścić recenzje z montażu i uruchamiania, a tym czasem proszę o ewentualne uwagi.

Obsada w fazie planowana.

Życzcie mi powodzenia.

P.S. Jak patrzę na listę sprzętu to mam wrażenie że mnie trochę poniosło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapowiada sie fajny zbiornik :) - tylko jak wsypiesz pozniej kilkanascie cm piachu pod skaly? wyciagniesz je i ulozysz jeszcze raz?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

65 kg to nie zbyt dużo, ale faktycznie po co wyciągać. Zasypanie od razu ma poważną zaletę kultury bakteryjne zostaną wprowadzone od zbiornika od razu (planowałem to zrobić za pomocą Prodibio) oraz żyjątka ze skały przejdą sobie do piasku i zaczną sobie kopać.

W zasadzie jedynym powodem dla którego zdecydowałem sie zasypać później, to nie chciałem aby glony zarosły mi również piasek.

Na tym etapie mogę jeszcze wiele zmodyfikować (poza sprzętem - bo już zakupiony ale częściowo jeszcze nie odebrany ze sklepu).

więc wszelkie uwagi mile widziane.

Pozdrawiam,

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nieźle, ale wypas, no to będziesz miał super zabawę z tym wszystkim:D

Pewnie nocki nie przespane będą.

Skałę skąd będziesz miał i jaką?

O testach chyba nie zapomniałeś.

Jeszcze nie wiemy jaką solą zasolisz?

Piasek możesz wsypać po ułożeniu skały.

No i zdjęcia czekamy, koniecznie:D


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD - fajny zbiornik się zapowiada - Dzięki ale to dopiero sprzęt, a wiedzy i doświadczenia się niestety nie kupi. Oczywiście będę się starał:yes

@Jarosław - pewnie nocki nie przespane będą. - W nocy planowałem spać ale WIEM że WIESZ co piszesz:D

Skałę prawdopodobnie przywiozę z Zabrza od Tomka z Erybka (Jak cały sprzęt zresztą).

O testach nie zapomniałem, leżą sobie spokojnie od 2 tygodni na półce. A zakupiłem Tropic Marine set pH,KH,NH3/NH4,NO2,NO3; Tropic Marine PO4 i Tropic Marine Ca/Mg

Zasolić planuję KENT'em. Czytałem pozytywne opinie o tej soli.

Zdjęcia narazie zamieszczę sprzętu który zgromadziłem. Baniak narazie stoi w garażu bo silikon jeszcze mało przyjemny zapach emitował, a wolę zbędnych nieporozumień domowych unikać. (zwłaszcza w tym temacie):) Ciekawe co będzie jak do małżonki dotrze rozmiar całego przedsięwzięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak zasol sola Kent,gorszego szajsu nie mialem,tylko glony mi rosly a magnez musialem lac litrami bo sol zawierala go tylko 900mg/l.Polecam Tropic Marine Pro-Reef albo najlepiej Preis.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek jakbyś mógł, to opisz jasno w jaki sposób konkretnie doszedłeś do wniosku, że to przez sól Kenta rosły Ci glony, bo widzę ze twój zbiornik ma pół roku.

I ile mililitrów, jakiego magnezu musiałeś lać, bo to pewnie przyda się Lotnikowi i jakim testem mierzyłeś poziom magnezu?

Dzięki.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lionfish,no ja niestety trafilem chyba na jakas kiepska partie soli Kenta,ktora miala niski magnez,wiem ze ktos znowu marzekal ze ma za wysoki magnez w tej soli,wiec wole juz z ta sola nie miec doczynienia,a jak tak bardzo chwalisz sobie ta sol to zapraszam do mnie oddam Ci po niskiej cenie ok 10kg tej soli,bo osobiscie nie mam zamiaru jej uzywac,przekonasz sie wtedy sam jaka ta sol jest super.@Jaroslaw ,po czym poznalem ze to wina soli?Bo przeszedlem z soli Reef Crystal na Kenta i od tamtej pory przestaly mi rosnac glony wapienne a szyby akwarium zaczely pokrywac sie glonami nitkowatymi.W tej chwili nie mam tego problemu z sola TM Pro-Reef.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat soli Kenta dyskusja już się już toczyła i do żadnych konstruktywnych wniosków nie doszedłem. Jak pisał @AquaManiac żadna sól nie jest perfect.

Zrodziła mi się jeszcze inna koncepcja: mianowicie perwsze zasolenie oraz podmianki przez kolejne np 6-12 miesięcy solą PRISE MEERSALZ tak żeby przynajmniej problemów nie zwalać na sól:con. A potem jak dojrzeje zbiornik i opiekun ewentualne eksperymenty.

@lionfish, fotorelacja napewno będzie, ale jak już będzie co relacjonować:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra idę fotki strzelać. Przynajmniej będę miał poczucie że już coś przy zbiorniku robię:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka fotek odgrzebanego sprzętu.

I tak:

Wspomniany Deltec HLP4040

hlp4040zn5.jpg

Baniaczek

baniaczekfc9.jpg

Odpieniacz

atimaster250ht2.jpg

Oświetlenie 2x250 20kK + 2x54 podczas próbnego odpalenia

swiatloxw1.jpg

Pompki GHL Profilux

pompkidozujcefk2.jpg

Elektroda zasolenia

condxh9.jpg

Niveaumat

niveaumatlj5.jpg

Osmoza już zainstalowana. No prawie.

osmozaca5.jpg

Resztę zdjęć wrzucę jak reszta sprzętu dojdzie. Tak coś za 2 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie pozazdrościć podejścia :) widać po gościu (przepraszam ze w 3 osobie, ale to do innych,a nie autora wątku) ze ma już wiedzę, chociaż jeszcze nie ma baniaka.Żeby każdy zakładający akwarium tak postępował to na pewno było by duzo mniej problemów- Ja jestem naprawdę pod wrażeniem. Chyba nikt tak profesjonalnie nie zaczynał.po prostu WEJŚCIE SMOKA :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek staraj się podchodzić z większym dystansem do obserwacji i nie wyciągać pochopnych wniosków a co najważniejsze nie pisz nowym adeptom tego pięknego hobby to jest czarne a to białe. Sam osobiście znalazłem się kilkakrotnie w sytuacji gdzie byłem 100% pewny czegoś, a po kilku miesiącach dalszych obserwacjach i rozmowach z ludźmi dochodziłem do prawdy. Raz nawet popełniłem błąd na tym forum ostro krytykując testy Saliferta - po kilku miesiącach ich używania nie wyobrażam sobie "życia" bez nich. Myślę, że w tym hobby warto wyciągać ostateczne wnioski na chłodno lub w ostateczności na "letnio" :wink

Od pół roku używam Kenta (nie dla tego jej bronię, po prostu w odróżnieniu od TM mogę ją kupić bez żadnych problemów) wcześniej przez rok był właśnie TM, w przyszłości może faktycznie będzie to Preis. Wszystko zależy od obserwacji kondycji zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny start baniaczka:)

A co do soli- nie wydaje mi sie aby sol taka jak kent miala wplyw na rozwoj glonow, przyczyny szukalbym gdzie indziej, ale to moje prywatne zdanie:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba pomyslales o wszystkim, ale nie zauwazylem miejsca na szczepki na sprzedaz...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

lotnik, gratulacje za sprzęt, patrzecie jak to jest ja przez 6 lat dochodziłem do takiego sprzętu a tu "pstryk" i ATI BM 250 "pstryk" i Grotech itd :).

jak narazie nie ma się do czego przyczepić, niepokoją mnie dwie rzeczy:

1. brak poprzeczki w akwarium

2. zastosowanie dolewki za pomocą AM


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, Ha, ha a to dobre:D masz na myśli pewnie SPSy8) Jak mi jakiś glon wapienny nie padnie to będzie już sukces:D albo może niech najpierw urośnie...

@TMK, dzięki za dobre słowo, ale praca nauczyła mnie że wiedzę teoretyczną i praktyczną łączy doświadczenie, którego to narazie mi brak.

@Lionfish, Co do lampy to przepraszam za literówkę. Oczywiście chodzi Blum Aquaristic.

Za lampę z żarnikami 20000K zapłaciłem nieco ponad 2700PLN. Nie wiem czy można przytoczyć ofertę sklepu tu na forum. Napiszę na PM w razie czego.

@Roman Rożek, Akwarium zrobione jest ze szkła 12mm (standardowo takie zbiorniki robi się z 10mm, przynajmniej tak mi powiedziano w kilku sklepach), więc chyba kolejne wzmocnienia nie miały by sensu.

Co do AM Niveaumat to moim założeniem była decentralizacja sterowania (na wypadek usterki Profiluxa) która mi wkońcu nie wyszła bo i tak niemalże wszystko kontroluje jeden komputer:D

Jak ochłonę trochę finasowo to pomyśle jeszcze nad dolewką.

Muszę dodać że wtedy kiedy się przymierzałem do założenia Akwa morskiego budżet wynosił 3000PLN i był w moim mniemaniu nieprzekraczalny:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 1,07 m akwarium tez ma 12 mm szyby ale szklarz (robiacy tylko akwaria) dal wzmocnienia (takie prostopadle szyby) dookola akwarium i jedna porzeczke na srodku...

No i powiedzial, ze o 10 mm szybach nie ma mowy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z pojawiającymi się pytaniami na PM o Profilux w wersji EX (dla tych, którzy nie wiedzą), dodam że istniej moduł rozszerzający zwykłego profiluxa właśnie o COND, REDOX, L5L6 i LEVEL3, który pozostawia 3 wolne sloty. Wymienić trzeba tylko tylną ściankę która jest w zestawie razem z kartą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prostopadłe paski są przyklejone. Nie mam tylko tego wzmocnienia poprzecznego.

Więc chyba podczas zalewania zbiornika będę musiał sprawdzać stopień ugięcia szkła. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.