Skocz do zawartości
Lotnik

Powitanie i do rzeczy: Stawiam 500L rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Mysle, ze te prostopadle paski wystarcza, ale poniewaz planujesz 2xHQI to wklejenie poprzeczki na srodku w niczym by nie przeszkadzalo.

Chociaz sa i akwaria bez tych poprzeczek.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, myślałem raczej o mojej wygodzie podczas prac serwisowych. Myślę że taki pasek poprzeczny mógłby trochę te czynności utrudnić.

Chociaż może się mylę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie masz co przejmować się szkłem - widziałem zbiorniki o takim litrażu bez wzmocnień poprzecznych że mózg się lasuje. Fakt jest, że wolę je obserwować u kogoś a nie u siebie w domu :wink . Bardziej konkretnie to mój zbiornik 130x55x55 również nie ma wzmocnień, co prawda Twój jest wyższy co ma duży wpływ na ciśnienie słupa cieczy ale mój jest z szyby 10mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne Akwarium się zapowiada Fajny sprzęt widać że solidnie się przygotowałeś.

@A gdzie Kupiłeś Lampe? w Niemczech?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sprawa jest prosta , próbne zalanie wyjaśni nasze domniemania o ugięciu, w akwarystyce morskiej "chucha się na zimne" :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari, Dzięki za słowa otuchy. Też widziałem zbiornik trochę większy niż mój z dychy i stał. Dlatego i taki spokój we mnie.

@Actyn, lampę kupiłem w Erybka. Mają dystrybucję i serwis gwarancyjny. Pogwarancyjny pewnie też

@Roman Rożek, Myśle że jakby to strzeliło to moich sąsiadów na czterech piętrach pode mną najmniej by interesowało czy było to akwarium morskie czy słodkie:D więc będę chuchał ile wleźe:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ops. zapomniałem dodać, że nie mam wzmocnienia poprzecznego, podłużne oczywiście jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nawet zrezygnowałbym z wzmocnień wzdłużnych. Ale to one są tam na "wszelki wypadek". I dodawanie dodatkowego niby zabezpieczenia uważam że mija się nawet z celem.

Dla mnie nawet te wzdłużne belki są upierdliwe. A poprzeczna - ktokolwiek przywiózłby mi takie akwarium, wyleciałby razem z nim :).

Miałem kiedyś tak klejone akwarium, i do dzisiaj został uraz. Jak trzeba to robi się z grubszej szyby, a nie daje tysiąc wzmocnień.

Jak tak dalej pójdzie, to pewnie się skończy że akwarium to bedzie sześcian, z otworem z jednej strony na odpływ, a z drugiej strony na karmienie. Akwarium będzie zalewane po urzadzeniu i zaklejeniu. to tak, dla "bezpieczeństwa"


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzajcie ze wzmocnieniami bo tak naprawde to tylko przeszkadzają, miale do tej pory zbiornik 1400x600x650=h ze szkła 10 mm i było oki obecnie nowo zalane 1700x73x65=h ze szkła 12 mm i mam tylko listwy wzdluzne i tez jest oki.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lotnik wejdz na ta stronke http://www.reef.neostrada.pl/uwagi_1.html moze to Ci pomoze wybrac odpowiednia sol i nie tylko,bo jest tam sporo ciekawych porad.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wita.

Wreszcie coś się ruszyło przy zbiorniku. Wczoraj o 2 w nocy wtargałem samodzielnie do domu sumpa, reactor, mixer i pare szpargałów.

Ech, ależ męczące jest to zakładanie akwarium. (mieszkam na 4 piętrze):)

sump3vy4.jpg

sump4zk0.jpg

Moja półtoraroczna córeczka została chwilowo eksmitowana z łóżeczka:D

Nie wspomniałem jeszcze że to właśnie ona jest promotorem całego przedsięwzięcia.

No cóż, ale czego się nie robi dla dzieci:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lotnik :

No cóż, ale czego się nie robi dla dzieci:D

nie ma to jak dobre usprawiedliwienie :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyzby w tej podluznej komorze, coreczka zazyczyla sobie DSB czy cos podobnego?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie Stani. To jest zbiornik retencyjny na wodę RO do dolewek. Zastanawiam się czy DSB zrobić w zbiorniku głównym czy w refugium. Refugium to jest komora w której stoi obecnie Careaktor. Sump wygląda może mało przejrzyście bo zagraciłem go tymczasowo sprzętem który z niego wyleci. Przynajmniej częściowo.

Czy refugium o podstawie ok 40 na 40 [cm] będzie wystarczającena DSB? A może tylko część zbiornika głównego przeznaczyć na ten cel. A może cały? Sam nie wiem co będzie lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB robilbym w tej komorze 40x40. W gl. zbiorniku wyglada z czasem byle jak :)

Gdyby cos kiedys z DSB nie gralo, to sobie wylaczysz obieg i spokojnie mozesz nawet caly DSB wymienic, bez rozruby w pieknym, wypelnionym po brzegi twardymi, kolorowymi i dozgonnie wdziecznymi za opieke koralami.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie którą spowodował profilux, a w zasadzie karta wi-fi:D Tak naprawdę to kiepski ze mnie specjalista od sieci i podczas konfigurowania profiluxa i sieci domowej najpierw straciłem dostęp do internetu, a następnie cała sieć się wyłożyła:con

Ostatecznie byliśmy obaj z profiluxem u informatyka i wszystko już gra. Więc co dalej:

Dojechały kolejne zabawki, czyli gwiazda akwarium - profilux EX (przynajmniej narazie:D ) wraz ze szpargałami (m.in. wspomniana karta wi-fi dodatkowa pH, 2 elektr. pH, REDOX, listwa STDL i dodatkowy wyświetlacz view II), pompy tunze 6100 i chłodziarka.

Okazało się że stojak grotecha pasuje świetnie pod profiluxa:satisfied

profiluxexxb3.jpg

A tu od tyłu:

profiluxexbackzz5.jpg

Ale żeby nie było że nic nie robie to przedstawiam zdjęcia z dnia wczorajszego którego to nastąpiło oficjalne rozpoczęcie prac przy budowie systemu.

Prace rozpocząłem od wklejenia PCV do komina i w międzyczasie wyciąłem otwór w blacie na rurociągi (później jak postawiłem to ok 100kg akwarium okazało się że źle wymierzyłem i jest za mały:con )

day1lo3.jpg

Potem grzebień i tło. Folia była czarna jak była w rolce, a na szybie zrobiła się niebieska no i panika. Dowiedziałem że za 1-3 tygodni zrobi się czarna. Więc jak się ma zrobić czarna to postawiłem baniak na swoim miejscu.

day12ax4.jpg

A tu dzień dzisiejszy:

day2ke9.jpg

day22vt5.jpg

W instalacji ciśnieniowej zrezygnowałem z kolanek na rzecz łuków aby zminimalizować straty ciśnienia.

Poziomaa rura dostanie bypass i zostanie ostatecznie wypoziomowana.

Jutro planuję zabrać się za instalację elektryczną

Pozdrawiam,

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lotnik dlaczego nie odwrotnie - pompa pod kominem aby skrócić drogę po stronie pchającej? To w spływie grawitacyjnym woda mógłaby przebyć bez problemu dłuższą drogę.

A sprzęt wypas - poszedłeś na całość. Zapowiada się bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i denaturat na rozgrzewke :haha

super zestaw, zastanawia mnie tylko jak dlugo potrwa zanim szlag Cie trafi, wywalisz reaktor i mixer na hasiok i zamowisz druga pompe ghla do ballinga :D


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się nieźle :D ale mam dwie uwagi:

1. Czy wewnątrz w kominie wkleiłeś też folię?

2. Moim zdaniem brakuje jednej niewysokiej ścianki idącej od dna przed samą pompą. Jeśli miał być to system usuwający bąbelki powietrza powstałe przy spływaniu wody z glonowego. Oczywiście takie bąblowanie może powstać jeśli w komorze pompy ma byś sporo niższy poziom wody niż w komorze glonowego i jeśli obieg będzie "słuszny" :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już się tak czepiamy :D

- Czy jesteś w stanie wyjąć odpieniacz z sumpa - bo na zdjęciu wygląda że nie. Nie jest to częsta czynność ale kiedyś bedziesz musiał go wyjąć :D

- No i mocno utrudniłeś sobie obsługę reaktora (np. wymiana wkładu) - chyba, że łatwo ściągnąć boczną ściankę. Uprzedzając - wiem, że można odłączyć pompę i wtedy wyjąć. Da się z tym żyć, ale wiem też z autopsji, że wszelkie tego typu "utrudnienia" są na dłuższą metę bardzo upierdliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa @froolk że podczas składania tego wszystkiego do kupy myślę już nad nowym akwarium:D Jest to mój pierwszy słony baniak i popełniłem sporo błędów, a o pompie faktycznie nie pomyślałem:con

@TOM szlag mnie trafia już jak patrze na to i myśle że ten reactor wyleci zanim zaleję kranówką.:D

@Rebciu w kominie wkleiłem tylko PCV silikonem, choć nie wiem jak ma się silikon do PCV. Co do bąbelków to jak nie zaleję to się nie dowiem ale sump jest dość wysoki więc poziom wody też może być wysoki, ponadto pompa ciągnie wodę tuż znad dna.

Plan jest taki:Zalać do pełna akwarium; zalać sump do wysokości grodzi refugium łącznie z komorą pompy; dolać potem ok 36L wody i uruchomić pompę; Z obliczeń wynika że spiętrzenie wody na grzebieniu o 1.5cm to jest ok 12L, 20L komin + ok 4L hydraulika; pojemność sumpa powyżej grodzi to jest 54L czyli mam jeszcze 18L zapasu tylko nie wiem po co.

Oj, coś mam przeczucie że zby szczegółowo się przygotowałem:con

Ale jak będą bąble to osuszę komorę pompy i dokleję ten brakujący pasek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli jeszcze nie odpaliłeś to może i ja coś dorzucę. Masz cichą pompę ,lecz by było cicho pompa nie powinna być podłączona na sztywno ,nie jestem pewien że tak masz. No i wklej tą trzecią przegrodę.

Pozdrawiam

JerzyB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB masz rację, zmontowałem to na sztywno. Jak będzie hałas to wstawie węża na powrocie bo na ssaniu nie da rady.. Bardziej obawiam się hałasu od pomp odpieniacza. Zobaczę w praniu.

Dzisiaj pobawiłem się w elektryka. Wywaliem fabryczną instalację od T5 i pociągnąłem swoją do zapłonnika sterowalnego.

Potem trochę zabawy z metrówką i wiertarką przy okazji kilka niecenzuralnych słów bo brakowało kolejnych dwóch rąk, a ja małżonkę do mamusi wysłałem:D

Nie patrzcie na piony i zbierzności bo zdjęcia robiłem cyfrową idiotką, a to poprostu taka galanta dystorsja obiektywu rodem z Carl Zaiss. Ech

lampapd9.jpg

lampa2op4.jpg

A to zawieszka mojego patentu. musiałem coś wymyśić bo fabrycznie linki zakończone były poprostu pętlą. Że niby haka mam wkręcić i lampę na tym zawiesić. Tak to można w stajni a nie w domu zrobić.

zawieszkalb5.jpg

No i powoli leje się woda. Nie ma kranówy bo mam już opóźnienie, a czasu niewiele.

Pozdrawiam,

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo ładnie to wszystko wygląda, i w cale nie myślę że coś nie wypali , ale po co ten pośpiech. Ja swoje akwa zalałem solanką rok temu i już miałem kupować żywą skałę , lecz finanse poszły na inne cele . Teraz myślę że dobrze sie stało ,(może szkoda tylko zmarnowanej soli)bo to tej pory robię ulepszenia ,no i przetestowałem przerobione pompy Grundfos , odpieniacz DD mojej konstrukcji, oraz automatyczną dolewkę zrobioną z hydrostatu od pralki. Teraz gdy wszystko działa mogę odpalać ,lecz nastąpi to dopiero jesienią przyszłego roku(jeszcze pracuje w delegacji)

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam

JerzyB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek pewnie woli skonczyc zanim zona wroci z banicji u tesciowej i zobaczy ten caly burdel jakiego narobil :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.