Skocz do zawartości
Robert_

Planowanie wielkości zbiornika i .....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. Do tej pory przez siedem lat zajmowalem się akwa słodk., ale od pewnego czasu chodzi mi po głowie przygoda z niebieskim akwa. Kilka lat temu kiedy to Maciej Kostecki napisał jedną z pierwszych polskich książek na temat akwa morskiego, byłem już zarażony po przeczytaniu tej pozycji, ale w tamtych czasach i wiedza i osprzęt był bardzo ubogi, więc zrezygnowałem.

Patrząc i czytając np. to forum, widzę że się dużo zmieniło, i podziwiam tych zapalonych ludzi którzy mają czas, pieniądze i tyle zapału by prowadzić coś tak wymagającego...

Prosiłbym o pomoc w wyborze wielkości zbiornika, mam do dyspozycji powierzchnię 90cm dł/40cm szer.Chodzi o to by dopasować zbiornik do świetlówek T5, i oto żeby miał odpowiedni wygląd.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oho... kolejny Białostoczanin :)

pod długośc akwarium 90cm doskonale pasują swietlóki t5 39w :D szkoda ze niemozesz zrobić szerszego niz 40cm, ale widze ze niema ograniczenia co do wysokości akwarium to proponuję cos takiego 90x40x50-55h, wysokosc 50-55 zeby było miejsce na dsb co ci z czasem przy dobrze prowadzonym zbiorniku załatwi filtracje, o ile tylko chcesz mieć DSB :D ...niezapomnij o sumpie, masz jakies miejsce pod akwarium zeby sumpa wstawić?

pzdr.

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę " z za ulicy" :), nawet się nie spodziewałem że w moim mieście są morszczaki :D Tak więc miejsce pod akwarium jest, ale nie jest go za dużo, zaledwie 40/35cm, tyle wynosi wymiar szafki od ścianki do ścianki, ale zupełnie nie wiem czy potrzeba przy sumpie by był komin w akwa i otwory w dnie czy ewentualnie komina nie, tylko wyprowadzenia rur przez wierzch akwarium. Wiesz nie jestem jeszcze za bardzo w temacie i nie wiem co to jest DSB, jak byś mógł wytłumaczyć będę wdzięczny, wiem że kiedyś gdy odpowiadałem na forum na pytania nowicjuszy względem słodkowodnego, to sprawiało mi wiele satysfakcji że mogę być przydatny i podzielić się swoją wiedzą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie dsb skorzystaj z opcji szukaj, sorki że tak odsyłam ale było już wiele na ten temat napisane więc bez problemu znajdziesz

co do tej szafeczki na której planujesz postawić akwarium, chyba trzeba będzie ją przestawić a na jej miejsce zrobić stelaż jeśli chcesz mieć sump - widok odpieniacza, grzałki, dolewki itp w akwarium nie jest niczym przyjemnym :) tym samym zrobisz szersze akwarium :D ...nowa szafka, nowe wymiary akwarium, nowe możliwości :D

co do ilości morszczaków w naszym mieście i najbliższych okolicach, jest nas chyba z 7 osób :D oczywiście poza tymi co się ukrywają :D

napisz jeszcze, co byś chciał trzymać w tym akwarium :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak opcja szukaj, zawsze jak jest nowicjusz to się go tam odsyła :dontgetit, tak zdesperowany nie jestem, nie te lata żebym dla zbiornika robił w domu wielkie przemeblowania, nie mam aż tyle wolnego czasu żebym sobie pozwolił na duży zbiornik, to tylko tak się mówi że większy to mniej pracy przy nim... chciałbym żeby w zbiorniczku była namiastka pięknej rafy, na pewno skała na pewno kilka nie wymagających ogoniastych, a później się zobaczy, nie wszystko naraz, do tak małego zbiornika jaki mogę postawić na mojej szafce, chociaż zmieści się na niej dużo większy, myślę że podstawowe wyposażenie wystarczy, tj.: RO, odpieniacz zewnętrzny, 4xT5, pompki cyrkulacyjne x3 + jeszcze kilka drobiazgów, oczywiście przy takim zestawieniu koniecznie ok 15kg. ż. skały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Robert!

Troche nie pasuje te 40 cm szerokosci. To wyjdzie taka kicha,. ze jak ustawisz skale pod tylna szyba (bo innej opcji nie ma) i przymocujesz kilka korali, to bedziesz mial problemy z czyszczeniem przedniej.

Masz racje, ze sie dlugo zastanawiasz nad odpowiednia wielkoscia akwa, bo robienie sumpa do akwarium, ktore bedziesz za rok zmienial (powiekszal) nie ma sensu. Osobiscie stawialbym "po Bozemu" akwarium z sumpem i na pozadnej szafce. Tam byloby tez miejsce na ewentualny DSB ale to w pozniejszej fazie.

Wymiary znajdziesz sobie sam. Ja dalbym przynajmniej 90x60x55 H.:haha

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robert, zaprojektownie szafki pod akwarium zamiast tej komody co masz nieoznacza odrazu przemeblowania, lepiej 2x wszytsko dokładnie przemyśleć niż sie zabierzesz za zabawe z morskim, sam wczesniej miałem 54L akwarium bez sumpa i wiem jak nieciekawie to wygląda :) z sumpem jest o wiele prościej i estetyczniej... z czasem jak sie wkręci morskie na dobre to bedziesz wszystko zmieniał jeśli teraz zrobisz bez sumpa.

Oczywiście są osoby co mają ładne rafki bez sumpa ze sprzetem w srodku i dookoła baniaka, ewentualnie mozesz zrobić panel na tylniej szybie akwarium i tam pochować sprzet ale to oznaczałoby że z twoich 40cm szerokosci zrobiłoby sie realne 30 :D pozatym, tak jak stani pisze 40 cm to taka kiszka :D korale bedą rosły od szyby do szyby, sam mam obecnie 45cm szerokosci - teraz zrobiłbym 60 !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się Rafal19, skąd wiesz że mam komodę :), to że mieszkamy w jednym mieście nie oznacza że prześwietlasz mnie na odległość :D ( faktycznie mamy ją w domu)

To fakt że większy zbiornik inaczej się prezentuje i łatwiej w niego wszystko zmieścić, ale te wielkości co podajecie morskiego zbiornika są przerażające, no i sump który również byłby nie mały, nie wiem co o tym sądzić, muszę przemyśleć sprawę, i podjąć jakąś sensowną decyzję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Robert_ :

muszę przemyśleć sprawę, i podjąć jakąś sensowną decyzję.

...słuszna uwaga :yes

dla ułatwienia podjęcia decyzji zapraszam do siebie, zobaczysz jak wyglada standardowe 90x45x45 - jakby co odezwij sie na gg albo priva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaproszenie, przyznaję się że jeszcze nie widziałem zbiornika od tzw. kuchni, tylko samo "szkło". Jeszce raz dzięki, jak będę miał trochę więcej czasu odezwę się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.