Skocz do zawartości
jacekk

Adaptacja ze słodkiego 672 litry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, to mój 1 post więc pewnie będzie obarczony sporą ilością głupot jakie w nim wypisze, ale od czegoś trzeba zacząć:)

Od jakiegoś czasu przeglądam i się wczytuje w forum, więc jest szansa że część pytań nie będzie całkiem głupawa... ale do rzeczy...

Obecnie mam akwwarium z pielęgnicami tanganikańskimi, ale coraz bardziej zaczyna chodzić mi po głowie by wode troszkę posolić:D

Obecny setup (prośba o ocenę co się nadaje do słonego i co niezbędne byłoby dokupić:

1. Akwarium 160/60/70(h) - i tu pytanie czy nei jest aby za wyskoie? no i ewentualnie dorzucić grubą warstwę piachu jako element filtacji... w akwa oczywiście komin w rogu

2. Sump 150 litrów z 4 przegrodami poprzaecznymi

3. grzałki jager 2x300W

4. Pompa auqabee electronic UP300 z falownikiem (chyba sie przyda?)

5. Głowica Tunze elektronic (o ile dobrze pamiętam 7240/2 - ma regulowaną wydajność do max 4000l/h)

6. 4x39w T5

7. dodam jeszcze że mam podciągniętą bieżącą zimną wodę oraz odpływ do kanalizacji za szafkę akwarium (łatwiej chyba będzie podłączyć RO?

To jest co mam obecnie na stanie, prośba byście ocenili co się nada i do czego poniżej napisze co wg mnie powinienem dokupić-prośba o komentarze...

Mam zamiar mieć korale i troszkę rybek (jeszcze nie mam sprecyzownych konkretów-nauka ma trwa:)

1.Odpieniacz - jaki byście polecali?

2.pompy cyrkulacyjne - jakie i o jakiej mocy??

3.RO- jakie polecacie?

No i co dodatkowo byście polecali??

Bardzo wszystkim z góry dziękuje za wszelakie podpowiedzi:)

JAcek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzac po swietle i cyrkulacji ktora planujesz, to ma byc baniak tylko z rybami??:)

Musisz sie liczyc ze sporymi kosztami niestety, ale czego sie nie robi dla hobby:)

Ogolnie przyjmune sie cyrkulacje ok 10-40xobjetosc baniaka/h, najlepsze sa pompy typu stream np marea czy tunze, daja ladne zawirowania wody. Obieg ok, bo i po co wiecej??:D Swiatlo to juz standardowo 1w/litr sie przyjmuje, proponuje hqi poniewaz same t5 nie doswietla odpowiednio 70cm slupa wody. Oczywiscie wszystko zalezy od obsady sa widelki na miekkie czy twarde korale.

Odpieniacz powinien byc 2razy wikszy niz dedykuje producent, czyli szukaj czegos na ok 1200l wody.

Zywa skala 10-20%, dobrej jakosci porowata i lekka.

Filtr ro praktycznie kazdy ma teraz membrane Filmteca, wiec sa niemal identyczne:) Dobrze jest dodac filtr Di za osmoza.

W sumipie mozesz wydzielic miejsce na filtr glonowy z cheatomorpha.

Oczywiscie pojawia sie pewnie dyskusje, ze da sie inaczej, ale to co podalem to imho klucz do sukcesu na poczatku.

Duzo czytaj forum, to skarbnica wiedzy i powodzenie:)

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam:) ile moge:)

To co napisałem powyżej to jest co obecnie posiadam... dopytuje co i czego więcej dołożyć:)

Jeśli chodzi o oświetlenie to pewnie HQI 2x 250w będe musiał lub 1x250 plus dodatkowe t5 tyle że problem będzie je pomieścić (akwa dosyćwąskie mimo wszystko)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jacek!

Troche :) jak juz Nowy_zarazony napisal, trzeba bedzie wszystko wzmocnic.

Np: do cyrkulacji fajne by byly 2 x Tunze Stream po 12 tys. l/h.

4x39 T5 bym sprzedal i kupil 2 x 250 HQI i dolozyl przed i za HQI przynajmniej! po jednej T5 80 W. (Pisze o pompach i swiatelku, ktorego nie bedziesz musial uzupelniac, gdybys chcial miec korale twarde).

Odpieniacz - patrz Nowy:D

RO - obojetne jakie

DI - konieczne!

Przy takim oswietleniu wystarczy jedna grzalka :D

W sumpie DSB - szukaj w archiwum.

Wode masz blisko - powinienes zrobic automatyczna dolewke i moze nawet pomyslec o automatycznych podmianach.

"No i co dodatkowo byście polecali??"

Masz duze akwarium. Ja bym polecal skonsultowac na forum kazdy wydatek (obojetnie czy duzy czy maly) np: jakie testy lub termometr, ile biobali, jaki konkretny odpieniacz wpadl Ci w oko itp. Wymiana zlego sprzetu bedzie w Twoim przypadku sporo kosztowac. Lepiej, jak te zaoszczedzone pieniadze przeznaczysz na np: party dla uzytkownikow forum itp.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Party Stani organizuje z przyjemnością, ale podróż sobie opłacisz sam:)

RO oraz DI- dam sobie rade by znaleźć

Odpieniacz - prośba byscie podpowiedzieli jaki dokładnie model i producent, oczywiście jakiś rozsądny kompromis pomiędzy jakością i ceną:)

Chciałbym mieć i korale twarde i miękkie oraz kilka rybek także o takim setupie dumam...

Piszesz o bioballach ale jak widze zazwyczaj nie są one już stosowane do filtracji... mam tego u sibie w sumpie i kominie jakieś 100litrów...

Oświetlenie oczywiście że zmienie, no ale będe musiał odkryć akwarium niestety..

Sorki za nieskładne pisanie ale jeszcze troszke mam zamęt w sposobach filtracji, która jest zgoła odmienna od słodkowodnej...

JAcek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek

Jestes pierwszym, ktory jako poczatkujacy nie chce biobali! Co sie stalo?:)

A z takimi zaproszeniami to lepiej uwazaj. Tu jest taka ekipa, ze jak sie dowie o party to przyjedzie nawet do Egiptu. Na swoj koszt, ale Ty juz bys nie mial za co zakladac akwarium:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani,

Nie wiem czemu ale sobie wydedukowałem, że filtracja oparta na LR i odpieniaczu i odpowiednich proporcjach w baniaku to chyba najwłaściwsza droga filtracji... no chyba że się mylę...

Ogródek mam to sie i może kiedyś i grilla wymęczy... kto wie:)

JAcek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek

Gdybys sie spytal ile biobali to bym przynajmniej mogl odpowiedziec, ze zero. A tak to musze z Ciebie wyciagac odpowiedz!:yes

Filtracje juz znasz. Poniewaz masz spory sump, to mozesz sie zastanowic nad DSB lub dodatkowym filtrem glonowym. To ma czas i nie jest obowiazkowe, ale miejsce moglbys zostawic.

Na temat odpieniaczy mysle, ze jeszcze ktos, kto jest bardziej w nowym sprzecie na biezaco, cos Ci napisze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie staram się skupić na sprzęcie określając mgliście ale kierunkowo co mam być w baniaczku....

A jest ktoś może z okolic wawy kto mógłby się swoją wiedzą podzielić na żywo?

JAcek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biobale zamiast brykietu na grilla sie nadadza:D:yes

Stani cos mi sie zdaje ze na sile chcesz kogos opierdolic:D


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hola hola:P jakoś kolega sam o bioballach wspomniał:) to ja jego chyba zaraz opindole za próbe wpuszczania w maliny:P

po bioballach kiełbaska może plastikiem walić ale jak lubisz nowy_zarażony...

JAcek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Nie ma kogo. Wychodze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek

Wszystko dobrze planujesz. :yes

Pozdrawiam:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W spadku po koledzde znalzłem jeszcze takie cuda na poddaszu:

1.Aqua Medic kontroler przewodniości wody LF 2001

2.Profilux Plus II

3.Grotech TEC III NG

4.oraz kontroler poziomu natlenienia...

Czy kontroler natlenienia sie wogóle do czegoś nadaje?

Najgorsze że nie ma do tego żadnych instrukcji...ani żadnego dodatkwoego osprzętu... Czy bardzo trudno jest to wszystko sprząc ze sobą?

JAcek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no spadek niezły:D grotechiem możesz podawać Ca, Mg, KH, a profiluxa ma pomiar temp, ph , i duuużo innych bajerów (poszukaj na forum jest dużo informacji na ten temat)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obsługa jest łatwa, jak coś kilku morszczaków w Wa-wie ma taki sprzęt, więc możesz uderzyc do kogoś z piwkiem:drink


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jacku dziś spotkaliśmy się w Landzie i jak widze idziesz dobrym tropem .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miło Robercie że się odzywasz, już Cie wcześniej namierzyłem:)

Mam nadzieję że mi się to jakoś poskłada do kupy wszystko bo generalnie diecezja na solone została podjęta:)

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek :)

Widze, ze jeszcze nie otrzymales informacji na temat odpieniacza. Otoz poszukaj jakiegos dla ponad 1000 l i z pompa z wirnikiem igielkowym lub z farfoclami. (farfocle wrzuc do "szukaj" i szukaj :D).

A potem szukaj na allegro lub u nas na targowisku - bedzie troche taniej.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad odpieniaczem już troszkę dumam, zbieram opinie, zobaczymy co się z tego urodzi:) a jaki konkretnie byście polecali model z jakiej stajni (wiem że pewnie będzie sporo odmiennych zdań, ale te również chętnie bym poznał)

Czy wg was belka oświetleniowa o długości 120cm nie będzie za krótka do akwa 160cm? co byście polecili do takiego akwa?

JAcek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.