Skocz do zawartości
Wojtesu

Spienieone PCV na dno pod skałe...

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zwykle kolejny temat idzie nie w tym kierunku co trzeba. Ja się nie pytam czy warto położyć coś pod skale tylko czy czarne PCV może być w jakimś stopniu szkodliwe.... ?

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zwykłą kratkę rastrową ? U mnie stoi na tym ponad 90 kg skały.

Gdyby nie Panowie z Erybki, pewnie ta skała stałaby na szkle obsypana piaskiem. A teraz stoi na tej kratce, i kratka jest zasypana piaskiem i żwirkiem koralowym.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratka odpada - babki chca kopac, robaki tez beda mialy bieg przez plotki. W kazdym kwadraciku piach bedzie "stal" i sie kisil.

Na dno mozesz polozyc spienione pvc lub plexi, ale dalbym te plyte na silikon i obwod tez "zafugowal", zeby zaden piach sie pod plyte nie dostal.

Przy przestawianiu skaly czulem sie pewniej nawet, gdy jakims kamolem za bardzo stuknalem w dno.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kratka odpada - babki chca kopac, robaki tez beda mialy bieg przez plotki. W kazdym kwadraciku piach bedzie "stal" i sie kisil.

Na dno mozesz polozyc spienione pvc lub plexi, ale dalbym te plyte na silikon i obwod tez "zafugowal", zeby zaden piach sie pod plyte nie dostal.

Przy przestawianiu skaly czulem sie pewniej nawet, gdy jakims kamolem za bardzo stuknalem w dno.

Cześć Stani. No właśnie tak miałem w 1 zbiorniku białe pvc do okoła silikonem żeby nic się pod spod nie dostało. Sprawa jest taka że teraz chce użyć czarne pvc.. chodzi mi o to czy używają do koloru jakiejś farby czy czegoś podobnego? W sensie czy czarne będzie tak samo bezpieczne jak białe (w sensie nic do wody nie pusci)?

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pusci. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie puści, ale musisz mieć na uwadze fakt że jak się dostanie woda, będzie tam stała i gniła.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że silikon trzyma pvc średnio - zasadniczo nie nadaje się do klejenia. Co nie zmienia faktu że ja mam nim przyklejone tło...

Ja w każdym razie silikon bym odradzał, to znaczy, kleisz na własną odpowiedzialność (jak ja :) )


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starym akwa też miałem spienione pcv położone na dnie i zasilikonowane. Niestety tak jak pisze Dale silikon ni trzyma tego zbyt długo i po jakimś czasie pod pcv zaczął dostawać się syf. Przy przekładce życia do nowego okazało się ile tego było. Obecnie w nowym skałę mam położoną bezpośrednio na szkle.


Jest ok. 250L w obiegu, cyrkulacja: 1x6095, obieg: ER 3700, deltec sc1455, światło: 4x24W, dolewka.

Start: 04.11.2010, zmiana: 12.2014.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że w skale mogą być wtopione twardsze elementy mineralne. A jeśli taki kawałek będzie jedynym punktem styku na dużej powierzchni

i dodatkowo skała będzie sporo ważyła, wytworzy się duży nacisk punktowy. Wszelkie tworzywa rozkładają to na większą powierzchnię.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zawsze można "przeszlifować" podstawę skały np. o "płytę chodnikową" - po to żeby nie był punktowy nacisk (a przy okazji się nie wywali - bo chce :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło ma wytrzymałość na ściskanie około 7-9 ton na mm2 nie wiem kto jest wstanie wstawić tyle do Akwa. Uważam, ze wstawianie na dno czegokolwiek jest zwykłym szukaniem problemów gdzie ich nie ma.

Dla niereformowalnych uparciuchow jak juz musicie cos kleić to użycie kleju Adheseal firmy Innotec

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Szkło ma wytrzymałość około 7-9 ton na mm2"

Dobre bo mocne :clap:

Ja bym na drabine ustawiona na odwroconym akwarium nie wchodzil a nie waze nawet jednej tony. Ci co wybijaja szyby w samochodach tez wiedza, ze szklo jest wytrzymale, wiec uzywaja szpikulca i peka od razu. :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz prawa fizyki. Ugiecie a ściskanie i uderzenie szpikulcem to zupełnie inne sprawa. Co do wytrzymałości fajnym przykładem są regały w pewnym sklepie akwarystycznym gdzie stoją akwaria 4 jedno na drugim bez jakiejkolwiek konstrukcji. Całość ciężaru przenoszą boczne szyby zbiorników. Dno oraz przód i tył wiszą w powietrzu. Tak sklejonych i ustwionych byłem współtwórca około 800 szt.

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pcv polecam poliwęglan taki jak pod krzesło na podłogę się kładzie żeby paneli nie rysować z allegro.Miałem tak w poprzednim baniaku przyklejone na silikon aqua do dziś trzyma i się nie odkleiło a poza tym jest cienkie i wytrzymalsze jak spienione pcv


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.