Skocz do zawartości
Jarosław

Przejście z proszków POCH na KENTA

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik ma równo rok, przez ten czas testowałem Ballinga(POCH).

Zwierzęta są zdrowe wszystko wydaje się być w porządku.

W brew zasadzie, że jak jest wszystko w porządku to nic nie zmieniaj, następny rok będę testował proszki Kenta do rozrobienia w wodzie i podawane pompami dozującymi

Mam pytanie do ludzi stosujących te proszki, w szczególności do posiadaczy zbiorników z sps-ami.

W praktyce:

1. Turbo calcium, ile mg proszku na litr rozrabiać?

2. Superbuffer dKH , ile mg proszku na litr rozrabiać ?

3. Jak przejść bezstresowo z POCHu na Kenta, zacząć oba dozować jednocześnie

zmniejszając dawki Ballinga, a zwiększając Kenta, czy od razu tylko Kenta ?

4. No i wreszcie jakie będą przybliżone dawki płynów Kenta, jeżeli do tej pory Ballinga

stosowałem w ilości około 250 ml dziennie każdego płynu ?

Przy tej ilości płynów parametry są:

Kh 10

Ca 440

Mg 1380

5. Czy dozować też sól bez NaCl tak jak to robiłem przy Ballingu ?

6. Czy można dozować te płyny Kenta, w nierównych ilościach ?

Bardzo proszę też o jakieś uwagi ewentualne, o których zapomniałem.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaroslaw ze sie spytam ballinga dozowales wszystkie preparaty po rowno czy jak Ci cos spadlo np. kh to wicej NaHCO3 az do podbicia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj rozpuszczałem superbuffer kenta, niecałe 0,5kg na około 5L wody, na poczatek wsypałem wszystko do 4L wody, później powoli dolewałem wodę aż sie całość rozpuściło z minimalnym osadem na dnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jaroslaw

Musisz przeliczyc, ile obecnie zbiornik zuzywa wapnia i wodoroweglanu na dobe, a potem okreslic ile trzeba dawkowac kazdego z preparatow.

Mysle, ze mozesz smialo przekoczyc od razu na Kenta - oczywiscie o ile dobrze poprzeliczasz zapotrzebowanie - bo suma sumarum to preparaty Kenta sa praktycznie identyczne z odczynnikami POCHowskimi do Ballinga.

Sol bez NaCl bym odpuscil, najwyzej raz na jakis czas machnol wieksza podmianke.

Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Muniek tak przy za niskim KH więcej dozowałem NaHCO3

Można też z Ca zjechać, jak się ma za wysokie, to KH się trochę podniesie.

Ale cały czas generalnie dążyłem do tego, żeby lać równe ilości.Podmiany 10% tygodniowo u mnie.

@rafal19 dzięki, właśnie co do 2-go mojego pytania to przekopałem forum i znalazłem jeszcze tylko wypowiedz andrniewa ile mg/l rozpuszcza(tyle samo co ty)

Czyli pytanie 2-superbuffer kenta, niecałe 0,5kg na około 5L

Nie znam tych proszków, dlatego nie chciałbym przygotować np.płynu KH który mi w tydzień zapcha wężyk.

1.pytanie, w archiwum znalazłem też wypowiedzi, andrniewa odnośnie turbo calcium:

1kg rozpuścić w 3 litrach

albo w innym wątku:

2kg rozpuścić w 5 litrach.

Chyba wybiorę drugą opcję, to postawię mniejszy kanisterek,

Bardziej nasycony roztwór 5litrów zamiast 10l.

@ocelocik żebys ty wiedział, jak mi sie nie chce liczyć tego wszystkiego:) chyba po prostu zacznę dozować na czuja założona ilość i testy pójdą w ruch.

No właśnie tez mi sie wydaje, że to zwykły Balling te proszki Kenta.

Ale wiesz co, muszę sie przekonać co zostaje w kanistrze na dnie, po miesiącu dozowania Turbo calcium i czy rzeczywiście ich cena jest adekwatna do możliwości:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jaroslaw

Z tego co wiem, to Kent sam pisze, ze Turbo Calcium to bezwodny CaCl2 - a czy czystsze to niz POCH czy inne odczynniki chemiczne to ciezko powiedziec. Ale jak juz przeskoczysz na Kenta to napisz, czy poczules roznice :) Jestem ciekawy czy bedzie widoczna roznica miedzy firmowymi prochami, a chemia "nie firmowa". Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tylko z czystej ciekawości chcę to sprawdzić, dam znać czy bedzie lepiej czy gorzej.

Rok czasu będę testował, kto wie może dłużej...


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki SanMiguel, już przerabiałem te kalkulatory, ja parametry mam ok:), troszkę mnie nie zrozumiałeś.

Ale na pewno komuś sie przyda ten kalkulatorek.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyny robisz bardzo prosto - do ilości H2O którą potrzebujesz wsypujesz powoli małymi dawkami proszek i mieszasz, jak zaobserwujesz, że przestaje się rozpuszaczać Stop. UWAGA Ca bardzo mocno nagrzewa wodę podczas rozpuszczania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari bardzo Ci dziękuje trafna uwaga.

Tylko jakby był ktoś uprzejmy odpowiedzieć mi na moje pytanie chociaż.

Ja się pytałem ile gram na litr wsypać, żeby właśnie nie stać i nie mieszać sprawdzając czy się jeszcze rozpuszcza.

Tylko siup odpowiednią porcję w gramach, o której wiadomo ze się rozpuści odpowiednio i już, żeby było jeszcze prościej.

O KH jedna osoba mi podpowiedziała i o Ca trochę już też tak jak wyżej, tylko szukam jeszcze potwierdzenia.

Przecież trochę ludzi z forum przygotowuje te płyny co miesiąc czy inaczej i pewnie wsypują już wiadomą dawkę proszku do wody.

Jeśli przygotowują roztwory nasycone, no to chyba raczej pierwszy raz sprawdza się ile się rozpuści i potem już wiadomo ile za każdym razem sypać.

Chodziło mi o praktyczne informacje.

Przy Ballingu np. doszedłem do wniosku ze lepiej w moim przypadku jest rozrabiać 5-cio litrowe kanistry niż dziesiątki.

10 litrów starczał na miesiąc, ale brzydki osad zbierał się na dnie kanistra i kilka ostatnie dni leciał syf do akwarium, przy 5 litrowych dwa razy w miesiącu trzeba było przygotować płyn, ale był czysty do końca.

Wiecie, jak ktoś miesza proszki kenta dłuższy czas to pewnie dochodzi do najwygodniejszych opcji.

Czy lepiej bardziej stężony roztwór,(osad na wężykach) mniejsze porcje na pompie czy większa ilość wody i większe porcje, no wiecie takie praktyczne informacje.

Myślę, że temat jest ciekawy bo przecież teraz mnóstwo osób przechodzi na płyny także praktyczne informacje by się przydały, nie tylko mi.

Ja to w sumie już mam dosyć, jakoś tak się zirytowałem i zrobię to wszystko po swojemu.

Przecież proste pytania zadałem, sory panie i panowie coś nie mam dnia chyba, wrażenia ze stosowania tej metody opisze zainteresowanym na priv.

Dzięki za odpowiedzi.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turbo kalcium Kenta to bezwodny chlorek wapna wiec rozpuszczasz go 114g w 2 l wody.Tak wynika z tabelki do ballinga.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra kawa na ławę - sam drążyłem temat u Andrzeja.

Ca 1kg - 2,5L H2O

KH 480g - 5L

Aczkolwiek jeśli do Ca wlejesz wodę albo wsypiesz cały proszek na raz i bez uszczerbku na zdrowiu z tego wyjdziesz jesteś Master. Nie żartuję przy rozpuszczaniu Ca należy uważać !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari no dobra fajnie dzięki, dlaczego robić tak mocno stężony roztwór?

Czy jest wygodniej, czy na pompie można w tedy mniejsze, a mocniejsze dawki ustalić, czy po prostu to musi być takie stężenie, w mocno obsadzonym spsami baniakiem i niema sensu lać litrów rzadkiego roztworu?

KH podobnie jak w Ballingu, myślałem że Ca kenta tez będzie podobna dawka proszku na litr jak w Ballingu.

Czy ten proszek jest mniej wydajny i trzeba go więcej rozrobić.

Słuchajcie ludzie kochani, może jeszcze ktoś będzie miał trochę cierpliwości i mnie zrozumie, lubię znać takie niuanse i rozkładać na czynniki pierwsze.(nie tylko mi te wiadomości się przydadzą)

Jeśli te proszki Kenta, to Balling w ulepszonej postaci, to jeśli będę lał płyny nierówno rozwalę równowagę jonową tak?

Dotychczas stosowałem jeszcze sól bez NaCl i w tedy jest ok, a podmiany 10% wody swoją drogą.

Chyba że ktoś ma takie zapotrzebowanie na Ca, że za chiny ludowe nie da rady lać równo płynów i musi godzić się z rozwaleniem równowagi jonowej.

Co jakiś czas połowa wody z baniaka do podmiany i jazda dalej chyba.

Myślałem że te proszki to jakieś cudo, które bezpiecznie można lać nie w równych ilościach i nie powodują nadwyżki NaCl.

Bo jak jest nadwyżka NaCl to koniecznie trzeba uzupełniać inne sole chyba nie.

Poprawcie mnie jeśli się mylę i proszę o wyrozumiałość, może ktoś by rozwinął tę kwestie troszkę szerzej jeśli zrozumiał, o co mi chodzi bo teraz zaczynam się już powtarzać z pytaniami.

Nie ma co obserwować wątku jak sie rozwinie, Panie i Panowie opisujcie swoje doświadczenia w tych kwestiach.

Dozowanie reaktorem i mikserem było przenicowane dokładnie.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jezeli chodzi o lanie plynow zrobionych z proszkow firmowych, to zdziwilbym sie, jakby ktos lal po rowno. Czemu? W Ballingu lejemy rowno, bo wiemy ile gramow potrzebujemy do uzyskania roztworu zawierajacego 2 mole NaHCO3, a ile dla roztworu z 1 molem CaCl2. W preparatach firmowych niestety nie jestesmy w stanie tego zrobic, bo nie wiemy co dokladnie w nich jest :) Trzebaby okreslic ile mamy "cukru w cukrze" :)

Czy przy laniu plynow firmowych rozjedziemy troche stezenia poszczegolnych jonow? Znowu - nie wiem co w tych proszkach do konca jest, ale ja mam wrazenie, ze nic ekstraordynaryjnego i rozjezdzamy rownowage jak przy Ballingu bez roztworu z sola pozbawiona NaCl. Pozostaje kwestia czy to takie straszne, ze "rownowage" w jakis sposob naruszamy? Wydaje mi sie, ze nie. Balling poczatkowo zakladal brak uzycia soli bez NaCl. Sa i teraz przypadki akwarystow nie uzywajacych soli bez NaCl - i maja calkiem sympatyczne baniaki. Ponadto stosujac podmiany wody zapobiegamy nadmiernemu nagromadzeniu sie NaCl powyzej pewnego pulapu. Ale fakt faktem, z wyksztalcenia biologiem nie jestem i dokladnego wplywu rozchwiania rownowagi jonowej na nasze zwierzaki nie potrafilbym ocenic ( choc jezeli andrniew uzywa plynow firmowych i wszystko jest OK, to moze to sluzyc za najlepsza rekomendacje).

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek zgadzam się z tobą, że dobrze jest wiedzieć co i jak oraz na pewno takie dyskusje jak ta podnoszą w pewnym stopniu zasób naszej wiedzy ale. Jeśli chodzi o Ballinga to właśnie chemicy coś takiego wymyślili i jak widać po zbiornikach prowadzonych tą metodą nie pomylili się - stosując Ballinga możesz "wydrążyć" temat do samego końca (szczególnie jeśli masz odpowiednie wykształcenie). Natomiast jeśli chcesz stosować gotowe proszki to godzisz się z tym, że sypiesz coś co opracował producent dokładnie COŚ, niestety na preparatach które stosujemy rzadko kiedy producent umieszcza skład zasłaniając się tajemnicą patentami itp.

Reasumując mając zacięcie "naukowe" i stosując Ballinga możesz w miarę dokładnie zrozumieć co i jak, piszę w miarę, bo parafrazując wypowiedź kogoś na tym forum: poznanie wszystkich zależności chemiczno - biologicznych w "zupie morskiej" dla przeciętnego akwarysty jest w takim zasięgu jak wycieczka na księżyc :)

Na koniec dodam, że ja właśnie rozpocząłem swoją przygodę z płynami (reaktor i mieszacz poszedł w diabły) i w obecnej chwili wyrównuje parametry w zbiorniku za pomocą Kenta. Po uzyskaniu odpowiednich parametrów i obserwacji kondycji zbiornika będę przeprowadzał eksperyment POCH najpierw na czterech podstawowych składnikach Ca, Mg, KH, Sól bez NaCl i jeśli wszystko będzie OK w przeciągu kilku miesięcy roztwory wzbogacę o pierwiastki rezygnując zupełnie z gotowców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat nie aktualny z mojej strony, rozmyśliłem się, muszę trochę odpocząć od zaglądania na to forum:)

Dzięki chłopaki za rady.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.