Skocz do zawartości
XXC

sump

Rekomendowane odpowiedzi

po co jest sump i co on daje proszę o podpowiedz jakie są skutki gdy go niema


Ja jestem jaki jestem inny nie bede solniczka 80L.+ 325L. 130X50X50 2XHQI 70W.+ aquastarlight T5 4X54W. , CYRKULACJA 2x JVP102 + JVP101, odpieniacz N/N ??, sól Tropic Marine pro-reef, skała kg.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 325 l 1x250 hqi 3x36w kilka pomp odpieniacz 40kg skały


Ja jestem jaki jestem inny nie bede solniczka 80L.+ 325L. 130X50X50 2XHQI 70W.+ aquastarlight T5 4X54W. , CYRKULACJA 2x JVP102 + JVP101, odpieniacz N/N ??, sól Tropic Marine pro-reef, skała kg.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zadałeś pytanie dosyć proste choć odpowiedź nie jest już taka oczywista, już zabierałem się za wyliczanie ale stwierdziłem że musisz się trochę pomęczyć :D, zapraszam do wyszukiwarki i wpisz tam hasło "sump" a zobaczysz że przez sylwestra i Nowy Rok nie odejdziesz od kopmutera tyle jest tam wiadomości.

Ja ci mogę tylko jedno zasugerować - nie wyobrażam sobie poprawnej "pracy" akwarium morskiego bez sumpa.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu sie z Toba Romku zgodze w 100%, niby proste pytanie, ale jednoznacznej odpowiedzi trudno tak od reki udzielic :D


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie nie zgodze :D Wszystko zalezy od tego co planujesz trzymac w akwarium. Bardziej wymagajace koralowce sump nieodzownym elementem ale w przypadku akwarium z miekkimi oraz latwiejszymi twardymi panele spelniają sie wysmienicie. pozwole sobie ponownie wstawic linka do akwarium z panelem ktore wygloąda oszalamiająco. http://www.kalibra.com.pl/akwarium/


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę mysle i mam..:lampka

Sump jest to niewidoczna częśc akwarium w której trzymamy obiekty, i wykonujemy procesy których nie chcemy w części widocznej.

(wg tej definicji panel też jest sumpem)

a co się stanie gdy nie bedzie sumpa?

owe procesy i obiekty będą musiały być umieszczone w widocznej częsci akwarium :D


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody zmienia sie w sumpie a nie w akwarium, przez co na szybach nie powstaje kilku centymetrowy, brudny od kamienia pasek.

Jak TMK juz zdefiniowala :D, poza pompami cyrkulacyjnymi, cala technika schowana jest przed niezwykle wrazliwymi na piekno oczami morszczaka.

Zwieksza sie pojemnosc systemu.

Szafka pod akwarium nie jest pusta.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki więc teraz wiem moze nie byś sumpa lecz wtedy jest bałagan w zbiorniku


Ja jestem jaki jestem inny nie bede solniczka 80L.+ 325L. 130X50X50 2XHQI 70W.+ aquastarlight T5 4X54W. , CYRKULACJA 2x JVP102 + JVP101, odpieniacz N/N ??, sól Tropic Marine pro-reef, skała kg.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku i obok zbiornika, bo wszystkie dolewki, dozowniki itp. jakie bedziesz kiedys uzywal beda tez widoczne.

Nie zapomnij, ze do odpieniacza musi dostawac sie woda z powierzchni zbiornika. Mozna to zalatwic innym urzadzeniem, ktore tez bedzie widoczne :D. I.t.d.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WIELKIE dzięki mam jeszcze jedno pytanko jaka wielkość sumpa jest optymalna do 320l zbiornika pozdrawiam


Ja jestem jaki jestem inny nie bede solniczka 80L.+ 325L. 130X50X50 2XHQI 70W.+ aquastarlight T5 4X54W. , CYRKULACJA 2x JVP102 + JVP101, odpieniacz N/N ??, sól Tropic Marine pro-reef, skała kg.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegos takiego jak optymalna wielkosci - im wiekszy tym lepszy, zwieksza calkowita objetosc wody w obiegu, musi sie tylko zmiescic w szafce, i musza sie w nim zmiescic planowane sprzete - pompa, odpieniacz, ew refugium czy filtr glonowy itp.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno kiedys bedziesz chcial zamontowac automatyczna dolewke, a ta potrzebuje osobnego zbiornika na wode lub oddzielonej czesci sumpa. Wez to pod uwage przy planowaniu jego wielkosci.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sump można przenieść do innego pomieszczenia np. o 2m poniżej akwa. Jaką pompę wtedy polecacie.Na co zwrócić uwagę.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna go przeniesc, a jaka pompa to zalezy jaki chcesz wydatek koncowy po przejsciu tych 2m i wszelkich kolanek w instalacji oraz jakie bedziesz mial akwarium (wielkosc) na gorze no i jak zasobny jest twoj portfel :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa: ok. 250l, portfel jak u każdego bez szaleństw. Tak poważnie to sa pompy o h podnoszenia np. 3m lub 4m, myślę o pewnym zapasie. Na co zwrócić uwagę??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwroc uwage na to ile l/h przechodzi wlasnie po podniesieniu wody na ta wysokosc, bo normalnie pisza ile taka pompa pompuje na poziomie "0"

do 250l starczy ci 2000 - 3000l/h (i to nawet spory naddatek) wypompowane do gory (ja mam na wysokosc podnoszenia 120 cm i mam pompe jakies 2000l/h - eheima - i ta pompa daje naprawde do akwarum)

co do marki, mialem aqabee w starym akwarium i sie sprawdzala (byla nowa) teraz mam uzywanego eheima i jestem totalnie zadowolony, ma spora wydajnosc i jest naprawde nieslyszalna (polaczona za pomoca elestycznego weza i na gabce stoi)

co do innych pomp to sie nie wypowiadam bo nie mialem :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z eheima lub aqabee jakieś konkretne typy?? Z jednej strony dopiero raczkuję a z drugiej nie chciałbym popełnić błędu.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musi być obiegowa i musi mieć odpowiedni wydatek

wejdź na stronę z pompami i szukaj takiej o wydatku nominalnym coś koło 4-5tys l/h i po stratach pewnie wyjdzie coś koło 2-3tys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eheim 1260 ma wydajność 2400 l/h przy wysokości podnoszenia do 3,7 m.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uściślając trochę ten Eheim ma 2400l/h wydajności bez podnoszenia wody. Wraz ze zwiększającą się wysokością wydajność będzie spadała i na 3,7 prawdopodobnie wyniesie 0 l/h lub bardzo niewiele więcej.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówisz :)


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stronie http://www.reefs.org/library/pumps/pumps/eheim1060.html

jest wykres wydajnosci dla eheima 1060 - ma max wydajnosci i podnoszenie jak 1260 - czy nie jest to wersja ogrodowa? Parametry pewnie ma dosc podobne jak 1260, i mozna popatrzec jak spada wydajnosc z wyskoscia podnoszenia.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim sprzęcie: Hailea HX-6840


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pomp Hailea trzymaj sie z daleka.Glosne i prądozerne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hailea HX-6840 to jakbys sobie na stale wlaczyl grzalke 150W :) (a mysle ze w wiekszosci warunkow morskie akwa nie potrzebuje wcale grzalki o ile nie stoi w wyjatkowo chlodnym pomieszczeniu)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.