Skocz do zawartości
Ben_sage

Chaetodon

Rekomendowane odpowiedzi

Założylem kolejny temat aby nie robic w poprzednim poscie smietnika i dyskusja byla na temat tamtej rybki.

Niestety informacje o tym gatunku nie wystarczają mi w podjęciu decyzji.Kolega podsunoł mi pomysł wlasnie z ustnikiem.

Nie posiadam korali twardych.

A teraz kilka pytań:

1.jakie cheatodony rosną najmniejsze?

2.które najmniej wcinają miekkasy?

3.Czy sa jakieś miekkasy których one nie lubią?

4.dodatkowe wasze uwagi.

akwarium wymiary 100x40x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiadomo - to duże ryby. Kazda z nich wymaga 200-300 L wody minimum. Z takich co nie zerzrą nic to najlepiej coś z rodzaju forcipiger - to te z dlugimi pyszczkami.

A tak na boku: czesto okresla sie chaetodony mianem ustników - co wg mnie jest bledem. Ustniki to rodzina Pomacanthidae czyli wszelkiej maści centropygi, a Chaetodon to po polsu Chetoniki, Motylowce.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mertensii albo ornatissimus albo Chelmon rostratus wiesz coś o nich dokladniej i o ich upodobaniach diety w koralach miekkich i rozmiarach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ch.mellanotus - jego naturalnym pokarmem są korale miekkie - wiec kicha :D

Ch.mertensii - ten raczej mniej sie czepia miekkich - zjada glownie algi itp - a wiec ok

Ch.ornatissimus - nie do utrzymania w akwarium morskim - zjada TYLKO polipy oraz sluz koralowcow

mertensii jest najmnieszy - 12-13 cm max pozostale +15 cm


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem że Chaetodon auriga jest chyba najlatwiejsza w chodowli ale szczegolow nie znam.

W obsadzie mam krewetki czy im nic nie zrobi ten auriga lub ten mertensii? nie skacze ta ryba?

Czy cos powinienem wiedziec?

Jakie są bezpieczne korale miekkie z nimi?

Wogole chyba ludzie malo wiedzą o tej rybie 0 opini itp.

Balbym sie ryzykować w ciemno i czy oby napewno to by bylo lepsze niz hepatus ? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie nie było by lepsze niż hepatus poza tym, że wreszcie by bylo jakieś akwa BEZ hepatusa :D (i żółtka)

auriga żre korale (krewetki również) i to dużo bardziej niż większość chetonikow

mertensii jest podobno w miare bezpieczny - najbezpieczniejsze są forcipigery - i wg mojej gradacji urody - najładniejsze

wg mnie nie zaszkodzi spróbować - sam bym sobie zapodał forcipigera ale mam troche za małe szkło.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie z twoich wczesniejszych postów wywnioskowalem ze będzie lepsze.... A teraz czytam forum i ten gatunek omijany jak smród jest.wolalbym nie ryzykowac z nimi bo okaże sie ze nawet zadnych miekasow miec nie bede a zbyt duzo kosztuje by zaryzykować.Malo sprawdzony ten gatunek u nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

forcipiger drogi Panie - forcipiger :D ten jego pyszczek jest przefajny :D

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale już zółtą rybe mam i wole cos niebieskiego....

Bo te inne przy actinic zrobily by sie lekko blue a z żoltego raczej blue ciezko....

A dla mnie bialobrody jest fajny....

Zresztą kup malego i sprawdzimy zobaczymy jak u ciebie sie spisze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość chetodonów sprawia olbrzymie problemy w wykarmieniu na dłuższą mete:(zazwyczj padają ponieważ djeta w akwa nie jest tak urozmajcona i brakuje kilku ważnych dla nich składników

forcipiger-osobiście nie znam osoby która go trzyma dłużej niż pare miesiecy, to samo z helmonem-choć o paru sztukach słyszałem:)

to bardzo trudne ryby a akwarium to dla nich w 99% umieralnia


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co byś jeszcze powiedział o tym Centropyge bispinosus

I koralami miekkimi ? bo on miekie czy twarde wcina?

Czy bedzie dokuczać moim bezkręgowcom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Aurigą to loteria. Mialem 2. Jeden podskubywal korale a drugi, którego mam do dzisiaj jest wybredny- skubnie czasem tylko gorgonie(co nie przeszkadza jej rosnac i rozwijac sie) i ostatnio odkrylem ze uwielbia pocillopore. Poza tym mam acropory, montipory, seriatopory, sinularie i nic z tego nie rusza. Jednym sowem auriga to dość ryzykowny wybór na rafe chyba że masz mnóstwo korali i mocne nerwy:)


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zjada aiptazje??ostatnio znajomy wpuścił do zbiornika mz setkami aiptazji i wybiła je do zera:)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmona mam od ponad 3 lat .Najbardziej oswojona rybka w akwa ,gdzyż bieże jedzenie z ręki. Zjada artemie, kryla drobnego , krewetke koktajlowa ( ale tylko te miększe)a ostatnio i wodzenia ( dłuższy czas dodawany do zjadanych mrożonek po troche nim zaskoczył. Zje wszystkie aiptazje i rurówki.Nie rusza korali.Ale trafić na egzemplarz który sie przyjmie cięzko.Wiem o sporej liczbie które padły a niby przyjmowały pokarm zastępczy.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos wie, ktory chaetodon nie je polipow sps?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe ja sie rozwinie , jak dla mnie temat ciakwy ma ktos doswiadczenia z tymi rybami

Chaetodon xanthocephalus

Chaetodon trifasciatus

Chaetodon guttatissimus

Chaetodon madagascariensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ch. Rostratus korali raczej nie ruszy. Oberwie się za to poza rurówkami i aiptazji także tridacnom, ślimakom typu strombus zwłaszcza (próbuje wyrywać im gały :) )

Nauczony jeść spokojnie będzie się chował, mrożonki należy jednak wzbogacać i tu jest mały problem bo mój np. pluje jak wyczuje, że w czymś moczyłem, próbowałem już ze 3 różne, może w końcu trafię na coś co zaakceptuje)

Zjada mysis, wodzień, kryla oraz czasem jak wyrusza na "nocny patrol" to mu wieszam krewetkę koktailową na żyłce, śmiesznie się za nią zabiera. Wogóle Chelmony w nocnym świetle zachowują się inaczej niż w dziennym, ciężko opisać, trzeba zobaczyć :)

Oswojony Ch. Rostratus to IMO jedna z najfajnieszych rybek w akwa, nie jest bojaźliwy, je z ręki, lubi obserwować co robisz i to nie tylko w samym akwa ale także jak coś się robi w bliskości zbiornika. Ma się wrażenie, że z tą rybką ma się "kontakt" :)

Problem z padaniem pomimo jedzenia może być związany z tym, że podobno te ryby są b.często łowione na cyjanek i potem to tak skutkuje właśnie.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.