Skocz do zawartości
Admed2

NO3 wysokie ! co moge zrobic ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

moje NO3 skoczylo do 50 co moge zrobic zeby to zmniejszyc. zaplanowalem podmiane wody 40% na sobote (zbieram wode), Chce również dodać piasek 6cm. Czy to coś pomoże? wczoraj oczyściłem cle dno z syfu który spada ze skały ale nadal NO3 jest wysokie.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmianka to dobry pomysł.

może ten syf wpłynął tak na ogólny stan rzeczy.

Ja bym zrobił kilka podmianek po 30 procent.

Zaczekaj aż się ktoś bardziej doświadczony wypowie.


oceanic bio cube 100l + 10l panel ok 26kg LR 9kg LS. Trochę miękkich. Chętnie przyjmę mały koral twardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony generalnie wchlaniaja no3 proponuje wrzucic do sumpa.


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianę zrób koniecznie , taka wieksza jest wskazana przy tak wysokim nitracie. Dodanie piachu równiez pomoże o ile bedzie to zywy piach dobrej jakości. Pierwsze dni po wsypaniu piachu NO3 troche podskoczy , ale to normalne za 3-4 dni zacznie spadać .Proponuje dodawac regularnie bakterie nitryfikacyjne , codziennie w małych dawkach do czasu spadku NO3 do wartosci zblizonej do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie mozna kupic takei bakterie? jak tego szukac?


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup bakterie firmy prodibio.

Prodibio - BioDigest

BIO DIGEST ustanawia filtrację biologiczną i oczyszcza akwarium w sposób naturalny neutralizując odpady organiczne z pomocą 9 szczepów bakterii heterotroficznych:

- Paracoccus denitrificans i Pseudomonas stuzerii.

Bakterie te uzupełniają się nawzajem, każdy szczep przejmuje zadania poprzedniego szczepu, czyszcząc podłoże i filtry, oczyszczając, redukując azotany i fosforany i zapobiegając rozrostowi alg. Poprzez konkurencję żywieniową zapobiegają również rozmnażaniu się organizmów patogennych, poprawiają jakość wody i zmniejszają w ten sposób ryzyko niewyjaśnionych chorób. Ponieważ szczepy bakterii rozmnażają się w różnym tempie ich proporcje szybko się zmieniają. Aby utrzymać optymalne proporcje należy dodać jedną ampułkę BIO DIGEST co dwa tygodnie na 1000 litrów wody (lub mniej). Jeśli istnieje potrzeba przyspieszenia procesu oczyszczania nie należy zwiększać dawki, ale użyć preparatu częściej, na przykład, co tydzień.

Dawkowanie:

Przeciętna dawka: co dwa tygodnie:

BIO DIGEST: 1 ampułka na maksymalnie 1000 litrów.

Jeżeli akwarium jest bardzo zanieczyszczone nie należy zwiększać dawki, ale użyć 1 ampułkę na tydzień. Przed użyciem wstrząsnąć każda ampułkę tak, aby bakterie znajdujące się w końcówce znalazły się w zawiesinie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bioDigest sie nie da dozowac codziennie - niewykonalne. Jeśli codziennie to hagen cycle.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Bio Digest da się rozbić na kilka dawek. W razie czego można go wsadzić po przelaniu z ampułki do lodówki co nie znaczy, że Cykle Hagena są złe - wręcz przeciwnie - to bardzo dobre bakterie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanawia jedno - to chyba nie sa takie same bakterie, prodibio, o ile to te same gatunki, sa bardzo skoncentrowane - 30 miliardow sztuk na ampulke, z doswiadczenia innych bardzo latwe do przedawkowania, cycle natomiast nie mozna przedawkowac. Ciekawe jaka jest w rzeczywistosci roznica pomiedzy tymi preparatami.

Poza tym, wszelkie bakterie dodawane do zbiornika, takze bazujac na doswiadczeniach innych, powinny byc dokarmiane, akwarysci, ktorzy bawia sie w bakterie, czy to z pomoca zeolitow czy same prodibio, dokarmiaja szczepy


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mozna je przechowywac w strzykawce? bo jesli tak to temat z głowy bede dodawał co tydzień po odpowiedniej dawce ze strzykawki


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej wielkości masz zbiornik ale przy wysokim NO3 raczej bym taką ampułkę podzielił na 3-5 dawek dozowanych codziennie. Jak pojawi się cyjano najwyżej przerwiesz dozowanie na kilka dni.

Szymon, właśnie, a czy to przedawkowanie (pewnie ci chodzi o cyjano) nie jest przypadkiem winą właśnie pożywki? W manualu KZ właśnie przy Zeostarcie ostrzegają o takiej sytuacji. Jeśli chodzi o Prodibio - słyszałem to samo o Bioptim.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przedawkowanie roznie moze sie wg nich przedstawiac - miedzy innymi jako bakteryjny nalot, przymoninajacy glony. wiec pewnie i bakterie i odzywke mozna przedawkowac


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prodibio jak sie ktoś uprze to przechowywać można - z przeciwwskazań wg mnie to b.mała ilość tego płynu (nie wiem ile tam jest - 1 ml - może 2 ml) - ciężko to dzielić na 15 (15 dni - wg producenta). Pozatym to porcja na 1000 L - mniejsze akwa - mniejsze dawki. Do tego uwaga na opakowaniu o 'mocnym wstrząśnięciu' bo bakterie siedzą w tych dziubkach szklanych - nie wiem jaki to ma sens ale jakiś ma, jeśli piszą o tym na opakowaniu.

Co do hagena i prodibio to stosowałem oba na cyjano - hagen nie pomógł (3 tygodnie lania zgodnie z opisem producenta) a prodibio pomogło - 2 dni po wlaniu cyjano zeszło a NO3 spadlo do poziomu prawie zero.

Co ciekawe - jako, że mam małe akwa wiec to prodibio lałem na oko - jakieś 1/3 ampułki - pozostałe 2/3 żal mi było wywalać więc wlewałem do slodkiego akwa z tropheusami :) Tam parametrów nie mierze bo nie ma po co - ale kiedyś z ciekawosci sprawdzilem sobie NO3 - dostalem wynik miedzy 5 a 10. W calej swojej 'slodkowodnej' historii nie mialem tak niskiego NO3 w akwarium - a hagena wczesniej tez tam lalem nie raz. Wiec cos w tym prodibio eg mnie siedzi - cos innego niz hagen.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon

Widze, ze zdradzasz nam kolejna, po Twoim akwarium, dewiacje.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jednak sie skumali, kto sie czubi.. ten....:), przynajmniej sie nie kryja :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakteri samych jako tako nie mozna przedawkowac nawet tych prodibio gdzie niby jest tyle w tych fiolkach.Dodajac jedynie pożywke do akwarium mozna przesadzic gdzie wchodzi na skaly i szyby lekko szaro-bialy nalot.

Admed2 czy uzywasz moze jakies zloze gabki waty itp??

Bardzo dobrze ze oczysciles dno i trzeba robic to regularnie.Przedmuchaj skale wyleci z niej tez kupa syfu i sciagnij to.Jak dla mnie nie masz co wzucac narazie piasku w dodatku 6cm albo cienka warstwa albo z 12 cm (dsb) by spelnialo swoje funkcje. Jakie duze akwarium masz ile ryb?

Pozdrawiam Kiwalski


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.