Skocz do zawartości
Zeraw

Poczatki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowy i mam nadzieje ze na wstepie mnie nie zmieszacie z blotem jak to robiom na inncyh forach a pytanie moze dla was dosc blache ale dla mnie nie :D mianowicie chcialbym sie dowiedziec co mi jest potrzebne (sprzet, itp.) do zalozenia morskiego akwarium takiego gdzies hmmm okolo 70 - 100 litrowego nie mowie tu akurat o rybkach itd. chodzi mi najbardziej o to co takie akwarium MUSI miec jezeli chodzi o wyposazenie no i oczywiscie nie mowie tu o jakis super firmach ktorych ceny sa zabojcze, tak wiec takie proste akwarium "niezaduzym" kosztem co mi byscie poleceali ...

Pozdrawiam

Zeraw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra książka na temat morszczyzny,filtr odwróconej osmozy/chociaż przez pierwsze 6 miesięcy go nie miałem/ aerometr do pomiaru zasolenia,reszta jest już sprawą względną.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem potrzebne ci sa pieniadze

co za nie kupic znajdziesz czytajac archiwum tego forum


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx alez ty genialny, przejawiasz stereotypowe zachownaie "zadomowionych" ludzi na forum wzgledem nowych uzytkownikow, a jezeli chodzi o pieniadze to chyba kazdy wie o tym dobrze ze jezeli chce sie cos kupic trzeba miec za co ! tak wiec nic nowego mi nie uswiadomiles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeraw - w archiwum faktycznie znajdziesz co najmniej pięć odpowiedzi na Twoje pytanie. Pogrzeb, przemyśl obsadę itd i potem pytaj konkretnie. Na pewno Ci pomozemy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeraw - nie przejmuj się ja tez tak kiedys zaczynałem, na tych upierdliwych odpowiedziach zbudowałem swoją wiedzę o akwa morskim co pomogło potem w uruchomieniu, wiem że jest to wkurzajęce ale pochyl głowę i zbieraj jak najwiecej informacji bo to jest podstawa


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz - poszukam napewno w archiwum i poczytam sobie troszke tak tylko wyprzedzilem to wszystko i zapytalem po prostu co jako WYPOSAZENIE morskiego akwa bylo by mi napewno potrzebne, nie chodzi mi tu wcale o rybki a ni nic takiego tylko o np. oswietlenie, filtry, odpieniacze itd. co musi byc a czego nie musi byc co proponujecie a co odradzacie tak aby nie bylo za drogo a odpowiednio spelnialo wszystkie kryteria poprawnego "dzialania" morskiego akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby byla jedyna sluszna lista sprzetu, to to forum nie byloby potrzebne

moja odpowiedz miala cie zmobilizowac do przejrzenia archiwum, bo zlozonosci tematu po prostu jescze nie ogarniasz

To tak jakbys zapytal, co mi jest potrzebne aby jezdzic - moze rower, moze hulajnoga, a moze limuzyna a kierowca

Troche wiecej wysilku, a nie tylko na gotowe.

Przeczytaj chociaz FAQ np na reefcentral.com

jesli konieczne chcesz wiedziec, to "moim zdaniem" potrzebne jest akwarium, odpieniacz, oswietlenie, grzalka, woda zasolona, zywa skala oraz testy i metody uzupelniania wapnia i magnezu


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zeraw-powiem ci co ja bym zrobil;

Do tak malego akwa zrob panel (prawie zerowy koszt i szybko mozesz przerobic swoje slodkie, jesli masz takie)

Oswietlenie-zrob samorobe hqi (koszt kilkadziesiat zlotych+zarnik), a jesli masz pokrywe po slodkim to doloz kilka swietlowek (i tak na poczatku bedziesz mial tylko rybki i miekkie wiec takie jest ok), jak troche wejdziesz w temat to kupisz sobie lepsze swiatelko:)

Odpieniacz-potrzebna sprawa, moze byc na kostke, calkiem fajnie pieni

Woda z ro-jesli masz w poblizu sklep nie musisz kupowac filtra (nie kombinuj z kranowa, nie warto)

Zywa skala-jak najwiecej, moze byc miks z sucha skala, dluzej poczekasz na obsade;)

Kalkwasser-prosta i tania metoda na to by woda nieskwasnala, wazne- lejesz od razu jak tylko wsadzisz skale- (poczytaj sobie na forum)

Nie czytaj pol roku tylko jutro zacznij kompletowac sprzet i za tydzien bedziesz sobie patrzyl w morskie akwa.

Kupujesz sol, po kilku dniach wsadzasz skale i wtedy bierz sie za czytanie forum i ksiazek. Jesli nic nie wiesz i zaczesz od zaglebiania postow typu: "ktora sol jest lepsza" lub "dawkowanie co2 do reaktora wapiennego" to zalejesz faktycznie za pol roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak mam to zrobix ?? :Dozingoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak jesli przyjąc że Zeraw chce zminimalizować koszty założenia, to fakt nie musi zbierać wiadomości przez pół roku, ale założe się że za pół roku pojawi się taki post (jeśli ta gupa bedzie istaniała):

"pomóżcie zamkneli sklep z RO lub przenieśli,"

"mam dosyć wymieniania kostek do odpieniacza"

"dlaczego mam poparzone korale lub nie mają takich ładnych kolorów jak na zdjęciach"

"itp ..."

Jak ja zaczynałem to na grupie natura . ............żądzili prawie sami handlowcy niestety za mało było bezinteresownych porad. Ale i tak jestem zdania poczekac pozbierać i kase i wiadomości i kupić raz a porządnie. Na początku i tak sie podniecisz :D z tego co kupisz najmiejszym kosztem, ale jak sam wiesz potem temeperatura opada i ............. :)

Podstawa to:

- akwa to masz - im wieksze tym lepsze

- podstawa pod akwa nie z płyty najlepiej konstrukcja stalowa obita płytą i oczywiście z miejscem na sump

- RO i nie kombinuj

- oświetlenie: fakt na początek świetlówki ale i tak poźniej bedziesz latał za HQI po co potem zmieniać pokrywe na akwa jesli taka bedziesz miał

- odpienacz mozesz kombinowac i oszczedzać ale (tekst wyżej)

- pompki cyrkulacyjne jakieś 3-4 sztuki o wydajności min 900l/h

- grzałka

- wentylator jesli bedzie pokrywa

- sól i poczytaj jednak i wybierz tą najlepszą bo po co zmieniać

- no i skała żywa , żywa i jeszcze raz żywa bez żadnych komentarzy i kombinowań

To na początek, a potem to osobny temat. Wiem że jak podsumujesz ceny tego początku to juz nie bedziesz taki podniecony ale pewnych spraw nie mozna pominąć można je obejśc byle nie zadużym kołem, bo na tym obejściu tylko bedą cierpieć twoje zwierzaki i twoja kieszeń bo zapłacisz podwójnie.

Powodzenia :D RR


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.