Skocz do zawartości
Detrand

Laboratoryjne testy wody - laboratorium

Rekomendowane odpowiedzi

Laboratoryjne testy wody - laboratorium

Jeśli kogoś to interesuje, skrajnie różne wyniki testów rożnych firm MG, CA, KH, zmobilizowało mnie do znalezienia laboratorium które przetestuje moja wodę.

Wynik poszukiwań milo mnie zaskoczył bez żadnego problemu wykona dla mnie te badania sanepid ( http://www.wsse.waw.pl/ )w Warszawie, kompletne testy czyli wszystko co znalazłem co jest ważne dla naszych zbiorników (jakieś 20 -25 pierwiastków) za wyjątkiem Strontu i Jodu kosztuje około 450 zł . wyniki dostane za 7-14 dni jeśli chcecie postaram sie je opublikować w raz z wynikami testów akwarystycznych.

Pozdrawiam


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na regularne badania to troche drogo wychodzi :)

A sprawdzales ile kosztuje takie prostsze badanie:

ditlenek węgla, wapń, magnez, twardość, zasadowość, wodorowęglany

bo to by glowne parametry potwierdzilo


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak uprzedziłem moje akwarium wzbudziło u nich duże zainteresowanie.

Tam płaci się za każdy test np. MG – 20zł z tego co pamiętam

Wiec musisz dogadywać ; )


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za ten post, bo wlasnie sie przymierzalem zeby do poszukiwac jakiegos laboratorium ktore mogloby odplatnie wykonac takie testy. :yes


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem przed chwileczka do laboratorium pytałem o wodę słoną czy słodką co usłyszałem :

Sposoby w którymi testują wodę nadają sie zarówno do takiej wody czy takiej wyniki będą na 100% prawidłowe, mówią także ze nie widzieli jeszcze tak bogatej w minerały wody ; )

PS. telefon bezp. do lab. 226209001 w 110 ; )

Przyjmowanie zleceń : w 104

(Trza przygotować 3 litry wody w butelkach po 1,5 L po wodzie niegazowanej, nalać tak by była pełna bez powietrza.)


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Detrand :

Dzwoniłem przed chwileczka do laboratorium pytałem o wodę słoną czy słodką co usłyszałem :

Sposoby w którymi testują wodę nadają sie zarówno do takiej wody czy takiej wyniki będą na 100% prawidłowe, mówią także ze nie widzieli jeszcze tak bogatej w minerały wody ; )

jedyna poprawka jaką należy wnieść, jest taka, że każde (szanujące się:)) laboratorium zakłada poprawność wyniku w 95 % - nie ma wyniku prawdopodobnego w 100%!!, a techniki oznaczeń w wodach słonych i słodkich różnią się w zależności od sposobów i metodyki oznaczeń!! (często nam wapń i chlorki dość mocno przeszkadzają, ale stosując techniki instrumentalne oczywiście solankę da się oznaczyć w bardzo szerokim zakresie).

Bardzo ważne jest zatem, aby bezwzględnie powiedzieć, że mamy do analizy WODĘ SŁONĄ!!


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1592-lab.jpg

Wyniki testów akwarystycznych dwóch firm dopisze dziś a oto wyniki laboratorium niestety tylko tyle z zamówionego byli wstanie zrobić oplata wyniosła 120zł.

Ps. Podobno laboratorium w Gdyni jest wstanie zrobić wszystkie.


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosforanów nie zmierzyli? Kurcze sam chciałem dać wodę po RO+DI oraz akwariową do zbadania ale głównie fosforany mnie interesują.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maja problem z solanka z fosforanem :) Gdynia sie klania :D

Wyniki :

JBL CA,MG,- do bani skrajnie inny wynik!!!! np. MG 1030 sprawdzane dwa razy (nowy test)

SERA CA,MG - Do bani.....

i o to KING :D

Salifert - Prawie idealne wyniki MG 1620, CA 500


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zna laboratorium w Warszawie lub okolicach, które jest w stanie zmierzyć fosforany w solance?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Czy ktoś zna laboratorium w Warszawie lub okolicach, które jest w stanie zmierzyć fosforany w solance?

Ja będę wysyłał próbki do Gdyni jak sie zgodzą mi sprawdzić :)


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko mnie zastanawia jak takie wysyłanie wpłynie na ilość fosforanów w wodzie. Z tego co wiem zaleca się robić pomiary jak najszybciej po pobraniu wody ze źródła.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Detrand , a jak te wyniki maja sie do Twoich wlasnych testow i jakich uzywasz. mysle , ze takie porownanie jest w sumie najbardziej interesujace.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Detrand :

Wyniki :

JBL CA,MG,- do bani skrajnie inny wynik!!!! np. MG 1030 sprawdzane dwa razy (nowy test)

SERA CA,MG - Do bani.....

i o to KING :)

Salifert - Prawie idealne wyniki MG 1620, CA 500


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Detrand, a jak oznaczyli zapach w badanej wodzie?

Istnieje jakiś test, wzornik zapachów? Wydawało mi się, że zapach jest odczuciem czysto subiektywnym.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Tylko mnie zastanawia jak takie wysyłanie wpłynie na ilość fosforanów w wodzie. Z tego co wiem zaleca się robić pomiary jak najszybciej po pobraniu wody ze źródła.

I dobrze, ja rozmawialem dosc konkretnie najlepiej zeby rafily najpozniej po 2h pozniej ilosc fosforanow moze sie zmienic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zapachu nie mam pojęcia ale Malo mnie to interesuje było to w standardzie wiec zrobili hehe

Co do testów w dwie godziny można zapomnieć bez znajomości żadne laboratorium ci tego nie zrobi, moim zdaniem dla naszych ulubieńców ważne są skrajności a czy to ma 320 czy 330 niema znaczenia.

Chodziło mi tylko o wyłapanie testu który jest zbliżony do laboratorium i uznałem ze musze sie tym podzielić czy dobrze to już wy ocenicie .

PS. Wysyłam do Gdyni próbkę, zrobią mi All co chce tylko niestety drogo ale jestem ciekawy. Jedynie martwi mnie krzem - a powinien? jak nie widzę oznak zła?


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze Rebciu Z tego co sie dowiedziałem to laboratorium w Gdyni jest bardzo nowoczesne nawet jak na warunki światowe w okolicach warszawy nie zajmują sie solanką ;(


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla .................

Chlorek – ogólna nazwa związków chemicznych, soli kwasu solnego lub innych związków zawierających chlor.

W chemii nieorganicznej chlorkami nazywa się

sole kwasu solnego;

pochodne kwasów, w których przynajmniej jedna grupa OH została zastąpiona przez atom chloru (chlorki kwasowe).

W chemii organicznej określenie chlorki obejmuje

związki organiczne, będące solami (np. chlorki amin czwartorzędowych; sole kwasu solnego i amin niższego rzędu nazywa się chlorowodorkami)

związki zawierające atom chloru przyłączony bezpośrednio do atomu węgla. Spośród takich związków z ugrupowaniem C-Cl wyróżnić można reaktywne chlorki acylowe, np. chlorek acetylu oraz stosunkowo inertne chlorowe pochodne węglowodorów, np. chlorek winylu.

Większość soli chlorkowych jest dobrze rozpuszczalna w wodzie. Kationy, których chlorki są słabo rozpuszczalne, zostały wyodrębnione w I grupę kationów. Są to: AgCl, PbCl2 oraz Hg2Cl2.

W chemii analitycznej do oznaczania chlorku stosuje się metody: Mohra i Volharda.

Sole chlorkowe zawierają anion chlorkowy: Cl−.. Jony te pełnią ważną funkcję w komórkach organizmów żywych. Działanie toksyny przecinkowca cholery jest związane z zaburzeniem gospodarki jonu Cl−.

Najbardziej znaną nieorganiczną solą chlorkową jest chlorek sodu, czyli sól kuchenna. Jest on również najbardziej powszechną solą rozpuszczoną w oceanach.

ps. Bo ludzie pytają czy nie powinienem sie tym martwic .....


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Detrand dzieki za wyklad:P jak jechalem do klienta to wlasnie sobie przypomnialem o NaCL:P

Ale zeby tak odrazu mnie tak pouczac;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię wam ciekawostkę:

Od samego początku zabawy w morskie akwarium trochę dziwne rzeczy działy się u mnie w zbiorniku - więc podchodziłem z pewną dozą nieufności do wody jaką mam w kranie. Woda jest ze studni głebinowej, a jej ujęcie jest pod opieką firmy, która jest też właścicielem oczyszczalni ścieków obsługującej osiedle na którym mieszkam.

Dzięki uprzejmości pewnych osób z tego forum (jeszcze raz dziękuję:)) mogłem zrobić testy wody - po RO+DI oraz zasolonej z akwarium. Głównie interesowały mnie fosforany ale poprosiłem o przyjrzenie się bliżej wodzie z RO. Efekt badań:

Fosforany z solance - 0,000 mg/l. Test Merc pokazuje 0,045 czyli prawie tragedia. Co prawda test ma ważność do końca tego miesiąca ale co ja się nie nakombinowałem żeby te fosforany usunąć - w sumie udało mi się aż za dobrze :D

Woda z RO - fosforany 0,022 mg/l, przewodność - jakby ją zamienić na to co pokazuje DTS 0,379 ppm. Po głębszych badaniach wyszły duże stężenia węglowodorów i ogólnie wyszło, że mam bardzo poważny problem. Problem nie do przejścia na poziomie domowego uzdatniania wody. Woda nie powinna być spożywana przez ludzi. Pozostaje mi zbadanie oficjalne wody z kranu i walka o stawianie separatora z jej dostawcą. Szlag by to wszystko...


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ladny gwizdek Panie Dziejku... Ale jakie to weglowodory sa dokladnie? Naprawde nie da sie tego usunac z wody? Zreszta zadzwonie jutro to pogadamy, opowiesz mi.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.