Skocz do zawartości
alef

pytanie do chemików - przechowywanie testów

Rekomendowane odpowiedzi

witam

W innych wątkach trwa dyskusja o testach - moje pyt. jest troche z innej beczki więc tworze nowy wątek.

Czy testy (mam na myśli głównie Saliferta) po otwarciu powinny być przechowywane w jakiś specjalny sposób aby nie traciły swoich możliwości ? Chodzi mi o zaciemnienie, lodówkę itp.

Drugie pyt: czy test z datą ważności 2010 nigdy nie otwierany jest lepszy niż test z datą 2009 nigdy nie otwierany ?? Czy przechowywanie ORGINALNIE ZAMKNIĘTYCH TESTÓW też ma znaczenie ??

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemikiem wprawdzie nie jestem, ale na logike to ma to sens. Wszelkie reakcje chemiczne zachodza wolniej w nizszej temperaturze. Sam trzymam testy w lodowce, podobnie jak fito, aminokwasy itd...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno unikac naslonecznienia i wysokich temperatur. Co do lodowki, to trzebaby sie zastanowic nad ich skladem, ale to raczej nie jest konieczne. Jezeli ktos ma miejsce to bardzo prosze :) ale testy to nie zywe organizmy, im 10'C w ta czy w tamta nie powinno robic wiekszej roznicy. Oczywiscie dotyczy to takze testow zamknietych!

Ja osobiscie mysle, ze nie ma co drzec nad sposobem trzymania testow. Czasami sobie mysle, ze biorac pod uwage sposob w jaki sa robione i to jak my je uzywamy rownie dobrze moze skutkowac 10% granica bledu. Dlatego raczej nie ma co drzec o zly sposob trzymania :D


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmawialem kiedys z farmaceutą k tory powiedzial mi, ze wiekszosc lekow moze byc spokojnie zażywana conajmniej przez rok po dacie ważności (uwaga: prosze nie traktowac tego jako porady medycznej, nie biora na siebie odpowiedzialnosci za ew.skutki). nie wiem jak to sie ma do testow. pewnie z czasem powoli nastepuje jakis proces utleniania albo cos podobnego i niektore skladniki moga stracic swoje wlasciwosci.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o wszelakie testy ogólnodostępne akwarystom - jako chemik, nie widzę absolutnie potrzeby przechowywania ich w jakichś specjalnych warunkach (typu lodówka, a i tu warto byłoby uważać, bo jak ług sodowy poleje się po jedzonku, to ani Rodzina nie będzie zadowolona a i szkliwo z ząbków ślicznie zejdzie:)) owszem fakt, że zaciemnienie spowalnia reakcje oksydo-redukcyjne, więc na dłużej starczy, zatem o ile nie upieczecie testu (temp. powyżej 40 st. C) i nie zamrozicie go na kość tudzież nie zawilgotnieje (TO WAŻNE!!) to nic z nim się nie zadzieje!

REASUMUJĄC. Szafka z drzwiczkami OBOK akwa będzie idealna.

Jedyne testy nam potrzebne, które warto trzymać w lodówce, to te na zawartość tlenu

Co do terminu ważności, to otwarty, używany test po terminie, może fałszować wyniki mniej więcej do 20 %, nieotwierany - używać bez zastrzeżeń!!


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.