Skocz do zawartości
sugarfree

Akwarium słonawe

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo interesuje mnie wiedza na temat akwarium słonawego. Jakie zasolenie?Jaka sól? -optymalne parametry wody do których dochodzę stopniowo zasalając to temperatura 25°C; pH 7.5-8,0; zasolenie które chcę osiągnąć to 1,015 g/cm3; dH: 10-30n° Czy przy takim zasoleniu spełni właściwie rolę mój filtr? Jestem ciekaw jak to jest z tym filtrem. Bardzo proszę o wskazówki.Moje wątpliwości biorą się z tego, że w akwarystyce morskiej stosuje się odpieniacze, może ze względu na bardzo delikatny system i wysokie wymagania stawiane przez żywą skałę i rybki morskie? Ufff moja wiedza jest zbyt skromna-help.


baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr 5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie jest właściwie pytanie?:)


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie brzmi czy tradycyjny filtr kubełkowy wystarczy do takiego akwarium?

czy wymagana jest sól morska?


baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr 5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:szok


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale osochozi?


160L + sump 40L, 150W HQI BLV Nepturion 14kK, 2 x ATI blueplus 39W i 2 x ATI actinic 39W, OR 2500, 5000 l/h, odpieniacz TUNZE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja myślę że to prowokacja....

A jeżeli nie to kolego Sugarfree zechciej łaskawie przeczytać w tym dziale przyklejone na górze posty na temat początków przygód z solniczkami.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze niewiadomo:D


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ufff nie chce mieć typowej solniczki. Interesują mnie rybki z estuariów. Rybki z tych środowisk wymagają dodatku soli do wody. Na forach słodkowodnych znalazłem bardzo mało w tym temacie.Jeden jedyny post jaki znalazłem dotyczy kolcobrzuchów zielonych. Wode zasolono solą z kłodawy i zyły spokojnie w dobrej kondycji.O akwarystyce morskiej nie mam pojęcia. Na słodkowodnym forum-zero wiedzy. Na słonowodnym szczęki ze zdziwienia wam opadły i myślicie, ze to żart. Nosz kurna..


baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr 5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malo kto ma takie baniaki. Moze zaloz swoj pierwszy poligon doswiadczalny a my bedzimy starali sie pomagac. Moze cos z tego wyjdzie


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to chyba wiem o co biega Bałtyk jest morzem "słonawym" (żyją tam gatunki typowo morskie jak i charakterystyczne dla jezior i rzek) więc może powinieneś poszukać informacji o jego zasoleniu itp. a i jeżeli chodzi o sól oraz gatunki to mój znajomy kiedyś trzymał jakiś gatunek mureny razem z gupikami w 240L (gupiki były podstawą pokarmową;-) bo mimo zasolenia rozmnażały się na potęge) woda była solona właśnie kilkoma łyżkami takiej soli o której tu napisałeś ale i tak radze ci założyć akwa typowo morskie dużo więcej frajdy i o wiele leprzy efekt bo w takim słonawym to pewnie roślin nie utrzymiesz a i z żywą skałą może być kiepsko ale tu niech wypowiedzą się akwaryści bardziej doświadczeni odemnie


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam kilka artykulow o slonawych baniakach, dzis juz nie mam sily, napisze Ci jutro po poludniu.

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas kultywowalem akwarium slonawowodne ale zasolenie ktore proponujesz jako docelowe to ja mam teraz w morskim :)

Moze napisz co chcesz w nim trzymac. Zdecydowanie polecam sol do morskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie z tego co znalazlem przyjmuje sie roznie, od 1,001zywiscieg/cm3, przez 1,015, az do bliskiego nam 1,025. Zalezy oczywiscie od wieku ryb i warunkow w jakich byly wczesniej trzymane. W estuariach zasolecie wacha sie od 5 do 20promili. Temperatura natomiast jest dosyc stala 24-26. Jezeli o sol chodzi zaleca sie ta do celow akwarystyki morskie, lecz nizszej jakosci tzn z niska zawartoscia Ca i Mg.

Dofiltracji mozna uzywac standardowych filtrow kanistrowych, ale z tym samym zastrzezeniem co w morskim: prefiltr i dobre zloze biologiczne. W zastosowaniu sa takze odpieniacze(uzywa sie ich takze w mocno obciazonych calkowicie slodkowodnych baniakach:)). Oswietlenie raczej umiarkowane.

Przy troche wyzszych zasoleniach mozna wprowadzic mkroglony, co znacznie zwiekszy jakosc wody, a takze miekasy:)

Na wystroj poleca sie piasek, koniecznie koralowy, otoczaki, bambusy i jezeli oswietlenie pozwala rosliny. W takich warunkach radza sobie min. kryptokoryny i mech jawajski a takze oczywiscie namorzyny:) Trzeba uwazac na drewno, wiadomo wydziela garbniki i moze zakwasic nam wode.

Mam nadzieje ze troche rozjasnilem:)

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj dzięki dzięki,pierwsza jakaś sensowna podpowiedź. Dziękuję bardzo


baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr 5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarim slonawowodne czyli estuaria, baltyk lub m. czarne. jesli chodzi o estuaria tropikalne to z tego co wiem w hadlu mozna dostac muloskoczki i sadze ze namorzyn tez dostaniesz, trzeba troche poczytac o biocenozach zarosli namorzynowych np. srodkowa afryka, am. poludniowa. jakies kraby i troche blota :) i mozna dzialac. jesli bedziesz w gdyni to w akwarium gdynskim na swerzw kosciuszki maja taki baniak. akwarium baltyckie ( moja dzialka:)))!) otwiera dla czlowieka zamieszkalego u nas w kraju wiele mozliwosci. jesli chodzi o zasolenie to 6,5-7,5 PSU ( practical salinity unit ), sol to raczej nie z klodawy ( przetestowane: krewetki padly:(!)tylko jakakolwiek akwarystyczna nawet AM. ze zwierzatek ktore mozna trzymac w temp. pokojowej to: babka bycza, krabik amerykanski, krab welnistoszczypcy (chinski), krewetki palemon elegans paleemon adspersus, garnela crangon crangon, cierniczek (polecam!), pocierniec, turbot, i cala masa ryb slodkowodnych!!!! ryby takie jak iglicznia, wezynka, babki piaskowe, male i czarne niestety sa pod calkowita ochrona gatunkowa!!! i nie wolno ich trzymac w akwarium w domu chyba ze ma sie papier (he he)! pozostale rybki niestety wymagaja schladzania wody do ok 15 stop. C lub nie nadaja sie do trzymania w akwarium wogole jak np tobiasze i dobijaki, belony, sledzie. w sprawie filtracji to filtr kubelkowy pociagni ale wklad najlepiej aragonit np. kruszony koral. dobre sa tez wklady do filtrow ehaima+ gruby zwir koralowy. zadnej grzalki, piach najlepiej z morza zebrac 5-10cm wierzchniej warstwy (mejofauna) polecam raczej grubszy niz zupelnie sypki (taki b. drobny zwirek) jesli nadal sie upierasz przy akwa. slonawowodnym moge pomoc tzn. jestem w stanie zdobyc piach, kraby, krewetki, rybki i makro glony. oczywiscie wszysko droga oficjalna po przez reefshop. skontaktuj sie z Przemkiem ze masz take mazenie powolaj sie na mnie i ten post. jesli sie zgodzi ustale z szefem cene i pojedzie wszystko do Ciebie. tylko dopiero jak sie troche ociepli. najlepiej jak bys wytrzymal do maj ale mozna kombinowac juz w kwietniu. bo teraz nie mam mozliwosci zdobycia zwierzakow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu miałem takie akwa. jak byłem nad Bałtykiem to po prostu przywiozłem 20 l wody + kilka malutkich fląderek , krewetki, małże makroglony. Zasolenie zmierzyłem na 1.007 i taką wodę stosowałem do podmian z soli morskiej AM chyba. Rybcie czuły się świetnie, zjadły wszystkie malutkie krewetki - zostałą jedna , której udało się urosnąć. Żyły też małże i cała reszta. Karmienie artemią , ochotką i wszelkim mięsnym. Woda miała temp pokojową , jedna świetlówka niestety okazałą się za mała i makroglony zniknęły. Potrzeba bardzo dużo światła. Nie było odpieniacza bo nie miałem takiego dostosowanego do małego zbiornika z firmową pokrywą ale na pewno by się przydał. Sęk w tym, że bombelki są większe wskutek małego zasolenia i nie pracuje on jak trzeba ale zawsze to coś. Należy często podmieniać wodę. Wszystko pewnie żyło by bardzo długo gdyby ktoś z gości syna chyba nie włączył grzałki, która była w akwa ale wyłączona. Temp wzrosła do ponad 30 stopni pomimo nastawienia na 25 (grzałka AquaEl) i nie przeżyła żadna rybka. Wtedy zlikwidowałem resztę.

Ja swoje zwierzaczki pozyskałem latem w zatoce gdy woda miał ze 25 stopni i wszystko żyło. Gdyby pozyskiwać teraz należałoby bardzo schłodzić wodę by nie było szoku temp.

To tyle z moich doświadczeń z Bałtyku.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wcale nie jest tak zle z aklimatyzowaniem ryb i bezkregow do temp. pokojowej. chyba ze zalezy nam na pobudzeniu ryb do rozrodu wtedy powolutku 1-2 stopnie/ dzien. problem o tej porze roku jest natomiast pozyskanie zwierzakow a poniewasz skonczylem studia nie moge se juz ot tak poplynac na baltyk z siatami i draga na statku uczelni. a jak jest cieplutko to podbieraczek i jazda ale tez trzeba wiedziec gdzie. jedyna przeszkoda w akwarystyce baltyckiej jest fakt ze najciekawsze gat. sa chronione a nie slyszalem zeby byly w obiegu cites-y. gdybym byl cwaniak to podzczas studiow bym se wyrobil ale wtedy co innego w glowie bylo. ogolnie wszystkim polecam taki maly "mroczny" zbiornik baltycki ma on same zalety i malo wad. fosforany, azotany, wapn i cala masa parametrow przestaje nas interesowac jedynie azotyny i amoniak. jak wyjedziemy sobie na dluzej i wyparuje nam wiadro wody to tez nic sie nie stanie bo organizmy brakiczne (slonawo wodne) sa euryhalinowe ( czyli maj duza tolerancje na zmiany zasolenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wielką prośbę. Czy ktoś może dać mi linka do jakiejś tabeli przeliczającej miary zasolenia?W waszych postach padają takie cyferki:6,5-7,5 PSU,1.007, 5 do 20 promili. Nie idę na łatwiznę i znam wyszukiwarkę google, ale nic z tego!próżno szukać jakiegoś przelicznika tych wielkości. A hi towerowi bardzo dziękuję, ale w moim akwarium już pływają rybki jak w opisie. Nie wiem jakie warunki dla nich są optymalne i czy mój filtr dla nich jest wystarczający. Stworzonka z Bałtyku i owszem , ale nie w tej temperaturce hihihi...


baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr 5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o jednostki zasolenia to aktualni jedyna oficjalna jednostka zasolenia morskiego jest to PSU czyli Practical Salinity Unit i jest to: stosunek przewodnictwa wody morskiej do roztworu wzorcowego o skladzie... bla bla bla.... pewnie cos pokrecilem ale chemie morza mialem 4 lata temu a definicji zasolenia bylo ze 3-4ry!!!. Dawniej uzywano promili czyli ppt czyli part per thousand co oznacza ze jeden promil to jedna tysieczna. natomias w akwarysci morscy najczesciej posluguja sie gestoscia wody prawdopodobnie ze wzgledu na specyfike "urzadzen" pomiarowych czyli zasolenie 1,023 oznacza ze litr wody wazy 1023g co daje ok 32 promile co daje 32 PSU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jestem chyba troszkę niepełnosprytny:con:con.jakim cudem litr wody który waży 1023 daje 32 promile jeśli litr czystej wody waży dokładnie 0,9998 kg a promil to jednatysięczna?Mnie to w prostej linii nie wynika, albo lata które minęły od ukończenia szkoły dają o sobie znać. Tabelka by się przydała:lampka:con


baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr 5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno bardzo ważne pytanie. Jakie roślinki bo nic nie chce mi sie trzymać.Mam w tej chwili zasoleniie 1.010 i przy takim chcę pozostać(góra do1.012)Jakie roślinki to wytrzymają?


baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr 5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium słonawego starczy Ci filtr kubełkowy albo wewnętrzny.

Po prostu będzie się szybciej zużywał.

Do słonawego polecam jako pierwszą rybkę poskoczka mułowego.


Pozdrawiam:

Dominik T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium słonawego starczy Ci filtr kubełkowy albo wewnętrzny.

Po prostu będzie się szybciej zużywał.

Do słonawego polecam jako pierwszą rybkę poskoczka mułowego.

Ale temat odkopałeś ;) Ponad 5 lat minęło od ostatniego postu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.