Skocz do zawartości
Ryzio

31.01 wylaczaja mi prad na 6h co robic?

Rekomendowane odpowiedzi

a od czego mamy UPS-y :)

tym sposobem znalezlismy PRAWDZIWE zastosowanie UPS-a w przypadku braku prądu - stabilizujemy nim to, co nam daje szmelcowaty generator za 300 zl:)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że tak :) Ja ostatnio przerabiałem temat generatora i wybrałem ten z możliwością podpinania bardzo delikatnych i czułych urządzeń


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, temat mnie zaintrygowal.

poprosilem kolege ktory na codzien sprzedaje upsy zeby zaproponowal ups do podtrzymania urzadzenia o mocy 11W przez minimum 6 godzin.

podał mi konkretny model.

w tej chwili nie ma go na skypie wiec nie mam jeszcze odpowiedzi jesli chodzi o ew. ograniczenia techniczne co do tego jakie urzadzenia moga miec problemy w pracy z upsami.

wiec poki co pojawia sie sygnal , ze informacja o tym , ze UPS nie nadaja sie do podtrzymania urzadzenia dluzej niz kilka kilkanascie minut moze byc nieprawdziwa. oczywiscie pod warunkiem, jak wspomnialem wyzej, ze da sie uruchomic pompe podlaczona do upsa. jesli dostane odpowiedz, ze powinno to chodzic, to wypozycze od niego demo unit i sprobuje podlaczyc swoja mareę i zobaczymy ile pociagnie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie masz sumpa to podłaczenie cyrkulacji zalatwi sprawe . Jednak wiekszośc z nas ma sumpy , wiec priorytetem jest pompa głowna . UPS długo nie pociagnie obciążony nawet energooszczędnym Red Dragonem. Najlepszym rozwiazaniem jest agregat prądotwóczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

UPS długo nie pociagnie obciążony nawet energooszczędnym Red Dragonem.

dlaczego?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh gdyby nie agregat w zeszłym roku była by totalna klapa - 2dni bez 220V ze względu na pozrywane przewody (nie wytrzymały mrozu - zrobiły bzzzzdeeek i kilkadziesiąt metrów kabla zmieniło się w sprężynkę) z opresji wybawił mnie mały agregat Hondy który napędzał grzałki pompy i odpieniacz. Po tej przygodzie agregat stoi zawsze zatankowany w piwnicy :)

Andrzej ma niestety całkowitą rację UPS starcza na kilka godzin pracy pompy głównej a potem Pip-pip-pip i klapa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Chyba ,że bedzie dosyc duzy UPS , aby podtrzymał pompe powidzmy 200W przez kilka godzin.

sory, ale 200W to jest sporo w porównaniu do 11W. nonsensem jest odnosic do siebie tak dwie różne wartosci.

200W to tylko troche mniej niz typowy komputer stacjonarny ciagnie, wiec jesli zalozymy , ze ups o mocy wyjsciowej 300W (500VA) ma pociagnac statystyczny komputer (200-300W) przez 13,9 minuty (wg specyfikacji technicznej) no to wiadomo , ze pompe o podobnym poborze mocy podtrzyma mniej wiecej tyle samo.

dla mnie logicznym jest , ze jak sie podlaczy urzadzenie o poborze mocy 11W to musi działać dłuzej co najmniej kilkanascie razy dluzej. w koncu zeby akumulator padl to cos musi z niego wyssac cały ładunek. nie rozumiem, skad to przekonanie (dla mnie kompletnie nie racjonalne) , ze to tak nie dziala.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytaj kolege jaka pojemnosc maja akumulatory w jego UPsie (przy jakim napieciu znamionowym akumulatora). Nastepnie wylicz sobie jaki prad pobiera Red Dragon (moc = prad x napiecie). Nastepnie wylicz sobie spolczynnik napiecia akumulatorow do napiecia pompy (220V) - jesli akumulatory maja 12V to podziel 12 przez 220. Nastepnie znajac pojemnosc akumolatora (wyrazana w amperogodzinach) jestes w stanie stworzyc rownanie z ktorego wyjdzie ci ile godzin moze pracowac odbiornik o stalej mocy na takim akumulatorze.

Nastepnie odejmij od tego ok 20% (na straty mocy na falowniku) oraz koncowy wynik podziel przez dwa (uklad wylaczajacy odlacza akumulatory przy pewnym poziomie naladowania - nie pozwala na pelne rozladowanie bo spada zywotnosc akumulaotra) i wyjdzie ci ile minut poleci na tym RedDragon.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze co do tych watow w ups

tez jestes w bledzie poniewaz liczba W (lub VA) oznacza MAKSYMALNA OBCIAZALNOSC URZADZENIA a nie pojemnosc jego akumulatorow.

pozatym skad wiesz ile watow pobiera komputer ?? To ze zasilacz jest powiedzmy 300W to nie znaczy ze komputer pobiera 300 W - a znaczy jedynie tyle ze zasilacz sie nie spali jezeli wszystkie urzadzenia w komputerze pobiora na raz 300 W (i to w pikach a nie ciągle)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

pracuje w energetyce i wiem ze najblizsze dni przysporza nam wiele klopotow.

problem podczas zalamań pogody jest najdluzszy w przypadku zasilania liniami napowietrznymi.(teraz moze jeszcze bardziej sie przedluzyc bo my tak jak i pielegniarki zarabiamy nie tyle ile bysmy chceli ...wiec we wszystkich rejonach moze to sie odbic ociezaloscia i typowym olewatorstwem potrzeb odbiorcow , a tylko dlatego zeby pokazac ze to nie rzad,prezesi,kierownicy,biurowcy zapewniaja ciaglosc dostawy pradu ....tylko my ..majmniejsi ..na samym koncu.

planowane wyłaczenia z regoly zgadzaja sie z ogloszeniami , ale nie wszystkie firmy wchodzace na obiekty energetyczne sa w stanie wykonac prace zgodnie z zalozeniem(przyklad dosc czesty na moim terenie ...zamowienie od 8:00 do14:00 a o 14 linia lezy na ziemi i przeciaga sie to wszystko do 18-tej)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef: moze uporzadkujmy o czym rozmawiamy.

ja zadalem konkretne pytanie : jaki musze kupic UPS zeby podtrzymac minimum 6 godzin urzadzenie o mocy 11W (bo taką akurat mam jedną z pomp w akwarium) i kolega dal mi konkretna oferte. markowego vendora, a nie jakąś chinska podróbke.

nie interesuje mnie w tym momencie kalkulacja dla reddragona ktory ma moc 200W. zakladam, ze ktos wszedl w dyskusje nie czytajac uwaznie wszystkich wypowiedzi.

wyliczenia Twoje robia wrazenie , ale sa zbedne bo nie trzeba byc filozofem , zeby zauwazyc , ze jak cos pobiera wiecej mocy to szybciej zużyje zasoby akumulatora niz urzadzenie o mniejszej mocy podlaczone do tego samego akumulatora.

jedyne co mnie jeszcze interesuje, to informacja ktora Ty i jeszcze ktos podal w tej dyskusji, że charakterystyka sygnalu wyjsciowego z ups bedzie sie tak roznila od tego co potrzebuje pompa, ze nie bedzie ona działała podlaczona do upsa. jesli tak jest to dyskusja jest bezprzedmiotowa bo to w ogole nie zadziala, ale jesli tak nie jest tzn, ze nie ma co bic piany, bo w malym zbiorniku podtrzymanie minimalnej cyrkulacji na pompie 11W przez 6 godzin zalatwi sprawe ups za mniej niz 300zł.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brat zrobil przetwornice ..jak dobrze pamietam to 1.5kW ...koszt czesci jesli tez dobrze pamietam to oklo 250zl ....oczywiscie do tego dochodzi alumulator i prostownik.

Caly uklad byl budowany pod podtrzymanie pieca CO ale w okresie przerwy 3h z calosci chodzila lodowka, telewizor,piec CO a dla proby wlaczyli jeszcze pranie i pralka ruszyla ....(nie przetestowane do konca mozliwosci-wrocilo zasilanie)

moge dowiedziec sie szcegolow ...skad , jak i za ile takie cos mozna zbudowac

ps

prace trwaja nad wiatrakiem

ale to tez tylko rozwiazanie dla domkow jednorodzinnych


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko: wrzuc tu na forum haslo UPS i znajdziesz sporo topicow, w ktorych ktos poruszal temat, ze szczegolnie stare modele UPS moga miec nieodpowiednia dla pompek charakterystyke pradu wyjsciowego


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko: kup sobie UPS za 250 zł - podłącz do pompki i sprawdz. Ja ci probuje wytlumaczyc ze UPS nie nadaje sie do tego co chcesz zrobic ale zrobisz jak chcesz.

Co do kształtu prądu - UPS ma byc typu ON-LINE - czyli na wyjsciu ma wytwarzac napiecie sinusoidalne a nie prostokatne - jezeli w nazwie wystepuje slowo on-line lub sinus to takie wlasnie jest. Jezeli natomiast UPS da ci na wyjsciu prostokąt a nie sinus to twoja pompka jak najbardziej bedzie dzialac - nawet nie zauwazysz roznicy. Efektem bedzie jej spalenie po kilu godzinach pracy - poprostu.

Co do brata i przetwornicy: brat zastosował akumulator z samochodu (tak przypuszczam) - zwykly akumulator w aucie osobowym ma powiedzmy 60 Ah - taki wiekszy ma 100-200 ah natomiast w UPS masz 1 ah - czujesz @kaziko ta roznice ?

Co do wielokrotnosci mocy (komputer 200 W 5 min to pompka 11 Wat 100 minut) - to nie jest liniowe - niestety. Falownik sam z siebie zuzywa moc - ma straty itp. Sa one funkcja czasu.

Dlatego odpowiedz ci da jedynie proba: wez UPS, podlacz i licz minuty.

proste


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak długo będzie chodziła pompa o mocy np. 100W zależy przede wszystkim od pojemności akumulatora. U P S oczywiście musi mieć też swoją moc np. 1000W . Firmowe akumulatory dołączone do UPS są o małej pojemności ,więc podpinamy aku. np. od malucha ,i mamy pewne kilka godz. pracy .Wydłuży sie tylko czas ładowania tak dużego aku. co w niczym nie przeszkadza.

Na allegro można kupić upsa z pełną sinusoidą na wyjściu już od 150 zł.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

@MateuszD: cenna uwaga, tylko nie zakladalismy uzycia starego UPSa.

@alef: nie bede kupowal tylko wypozycze sprzet demo i sprawdze. najwyzej strace jedna pompe.

no widze różnicę między 60Ah a 1Ah. tylko myślę , że też istotne jest ile tego Ah potrzebuje to co brat @jamnika w sumie podłączył, jak też to ile ten pecet 200W tego Ah potrzebuje i ile tego potrzebuje pompa typu marea 11W ? czujesz @alef różnicę między tymi urządzeniami ?

ciekawe czy to jest liniowe ?

no offend. :wink


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PawelZontek

" Przecież podczas transportu zwierzaki przebywają nierzadko dłużej niż 24h w małych woreczkach foliowych, bez cyrkulacji." - korale prawdopodobnie rzeczywiscie przezyja 6h w ogole bez cyrkulacji ale jest inny problem, ktory jakos czesto sie pomija, a byl tu nawet wymieniany chociaz w troche innym kontekscie. Chodzi o bakterie tlenowe - strefy beztlenowe w zywej skale pozbawionej cyrkulacji wytwarzaja sie bardzo szybko, 6h to juz moze byc niebezpiecznie. Jesli dojdzie do masowego obumierania bakterii to powaznie ryzykujemy utrate rownowago azotowej. Jak to jest groznie wszyscy wiemy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o agregacie to czy z takiego najtańszego sprzętu z allegro za 300 pln będzie jakiś pożytek? Używa ktoś podobnego do tego: http://www.allegro.pl/item299770862_generator_pradotworczy_asgatec_ge_800_fv_gw_2_l.html

Pozdrawiam

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem z ciekawością ten temat .

Alef ma rację . Zajmuję sie elektronika i zasilaniem na co dzień.

To co potocznie nazywacie UPS to bardzo prymitywne zasilacze awaryjne które mają podtrzymać pracę komputera albo kasy /drukarki fiskalnej.

W komputerach napięcie sieci zasilającej jest najpierw prostowane wygładzone i potem przetwarzane w zasilaczu impulsowym. Komputem można zasilać nawet napięciem stałym w zakresie 100-300V i tez będzie działał.

Niestety taniutkie ups-y maja to do siebie że oszczędność w cenie poczyniona jest kosztem kształtu napięcia wyjściowego bo wszyscy muszą na tym zarobić -producent hurtownik detalista ...

Najtańsze zasilacze te najbardziej prymitywne na wyjściu nie mają sinusoidy lecz prostokąt bo to jest naprawdę kretyńsko łatwe do uzyskania.

troszkę lepsze zasiłki mają coś co ogólnie nazywa sie aproksymowaną sinusoidą - tutaj kształt sinusoidy uzyskuje sie składając szybkozmienne impulsy prostokątne .Niestety nadal występują momenty kiedy napięcie nie zmienia się płynnie lecz rośnie skokowo po czym na chwile jest zatrzymane na stałym poziomie by zaraz znów sie zmienić w gore lub w dol .

Właśnie ten czas gdy napięcie na stałą niezmienna wartość jest zabójczy dla cewek pomp i silników .

Oczywiście pompa nie padnie odrazu - wyjaśnienie dla oportunistów uważających że ich pompy będą działały i nic im sie nie stanie .

Każdy napęd elektryczny ma parametr zwany "pojemnością cieplną" . Ciepło wydziela sie podczas pracy na skutek zwyczajnych strat tarcia oporu elektrycznego itd . żaden silnik nie porusza sie w stałym polu magnetycznym - po prostu takie coś nie istnieje . jeśli napięcie nie ulega zmianie - nie ma żadnej pracy mechanicznej ...ale energia sie jednak uwalnia - przez pewien krótki czas cewka(wirnik) stoi w miejscu a przepływający prąd powoduje stratę cieplną gdyż każda cewka dla prądu stałego stanowi tylko rezystancję

Prąd przepływający przez rezystor powoduje wydzielanie mocy elektrycznej a praca jest po prostu ciepłem wydzielonym .

zależy tylko od konstrukcji pompy , jakości izolacji w uzwojeniu cewki i szybkości przepływu wody przez obudowę czy pompa będzie pracowała robiąc przy tym sporo hałasu czy pójdzie z dymem .

wiem że na wielu opakowaniach od przetwornic pisze że można podłączyć wiertarkę , pompę wody itd..... spytajcie w sklepie czy pokryją ewentualne koszta uszkodzonego sprzętu jak podłączycie silnik pod taki zasiłek?

na ten temat mógłbym zrobić wykład na kilka stron i temat nie byłby wyczerpany ..

pewnie max chaotycznie opisałem bo słaby ze mnie belfer ale zasilacz awaryjny który daje napięcie sieci i na wyjściu ma prawdziwą sinusoidę kosztuje ponad 2 kpln i nie kupimy go w sklepie komputerowym .

napiecie to nie tylko wielkość fizyczna ale i kształt bedacy wynikiem kilku innych wielkości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@utopia : dziekuje za rzeczowy i fachowy post. i generalnie ciesze sie bo swoich poszukiwaniach w czasie weekendu doszedlem do tego samego punktu , kory byl dla mnie duzym znakiem zapytania, a mianowicie aproksymacja sinusoidy i wplyw tego zjawiska na silnik. teraz wiem.8)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozwiązanie zastosowane w pompie cyrkulacyjnej Vortech doprowadzi tylko do jej zniszczenią? Tam jest dedykowane zasilanie akumulatorowe i opcja ta z tego co pamiętam kosztuje ok. 1000 zł - czyli zbyt mało aby była tam prawdziwa sinusoida.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu

wez pod uwage, ze UPSy zazwyczaj są robione do dosyć dużych mocy (kilkaset Wat to standard) - tam już występują prądy rzędu Amperów. W UPS-ach stawia się na dużą obciążalność kosztem niewielkiej pojemności samej baterii. Falownik zapewniający moc rzędu 10-20 WAT to całkiem inna bajka - dużo tańsza w wykonaniu.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No to pany powiedzcie tak szczerze warto miec UPS-a czy raczej zbedny wydatek?? Pytam bo mam mozliwosc nabycia po okazyjnej cenie takiego jednego co ma niby stabilizacje produ czy jak sie to tam zwie, o parametrach jak dobrze pamietam 875 VA/525 WATTS

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.