Skocz do zawartości
piona

nie robcie tak!!!!!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem wymienic tzw.zywy piach u siebie w akwa,stary czesciowo zasysalem wężem razem z wodą czesciowo siatka ..hmmm mało tego dodalem nowy-oczywiscie tak samo żywy...cala operacja trwala 8 h Rezultat jest taki ze ph na poziomie 8.25 kh 5 No2 troche mniej niż 0,1 Miekie oblazlo jakieś brązowe gowno .. reszta czyli twarde ..lepsza kondycja Mialem juz najazd cjano i wirków .lalem lavamisol i antired Caly klopot zrobilem sam sobie 10 dni temu .Zdjec nie dodam aby nie zapeszyć .już jest lepiej Nie stosuje zadnych testów do pomiaru wody akwa ,lecz na dzien dzisiejszy przydaly sie ..Pozd -dla morszczakow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialo byc sprzatanie, a wyszlo z tego rozegulowanie totalne systemu filtracyjnego jakim byla warstwa piachu


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to sią ciemne strony DSB o których się głośno nie mówi....

Wszystko fajnie działa i wygląda do czasu aż się tego nie ruszy!!! Jeśli ma się fajne akwarium z obsadą za ładnych pare kk pln to naprawdę trzeba sobie głęboko przemysleć decyzję o stosowaniu DSB.

Piona - Twój przypadek (naprawdę mi przykro, mogę sobie wyobrazić co musisz przeżywać) daje wyobrażenie co może się wydarzyć np po 2 latach kiedy odsłonimy kawałek dna spod piasku. Co wtedy dostanie się do wody.....


585L 150X60X65, pompy:Deltec 5250, Deltec 4745, Tunze Turbelle stream 6200+kontroler 7091, GroTech III NG, Aqua Medic Aquaniveau, Lampa Aqua Medic Ocean Light T HQI BLV 10k 2x150W 2x54W T5 Sylvania Coralstar, RO+DI, Odpieniacz Deltec AP600, Kalkmixer Deltec, Filtr fosforanowy Deltec FR509, Chłodziar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piona, tak naprawdę, teraz na chłodny rozum - nie było lepiej tej całej operacji zrobić tak jak Pan Bóg przykazał? Czyli stopniowe odsysanie, powoli rozłożone w czasie. Nie miałbyś takiej "masakry" na 100%.

@bluezeum, ja jak na razie chwalę sobię DSB (10-12 cm) i mam w akwarium wsadzone sporo kk. Zazwyczaj filtracja w zbiorniku jest "wielowątkowa" - jeśli coś się dzieje z jednym elementem filtracji drugi powinie choć w części zniwelować zachwianie. W sobotę przy tych wiatrach nastąpiła u mnie awaria prądu. Agregat pierwszy raz był w akcji i w ferworze walki niechcący poluzowałem jeden kabel sterujący pompą Tunze 6200 (z Profiluxa). Po przywróceniu zasilania nie zauważyłem, że coś jest nie tak. Rano 1/3 dna pokryta piachem wyglądała jak lej po bombie :) i nic się nie stało - może wręcz trochę pomogło bo w piątek z testów laboratoryjnych wyszło, że mam PO4 0,000.

Na reefcentral sporo jest obaw co do DSB ale ja myślę, że te niepowodzenia mają związek z nakładającymi się eksperymentami właścicieli baniaczków. Potem najlepiej wszystko zwalić na DSB.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, przecież nie robimy DSB po to, żeby w nim grzebać. Wiec o jakich ciemnych stronach mówimy, przecież sami sie na to decydujemy i dsb żyje własnym życiem i tylko od nas zależy kiedy z niego zrezygnujemy(jw.wypadki losowe są wyjątkiem jak i kiedy DSB nie jest DSB itp)

Po co w ogóle odsłaniać dno? Równie dobrze można by skałę poprzekładać na spodnia stronę tylko po co?


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie juz kilka razy marea 3200 odklejając się od szyby przedmuchała piasek :/ istna burza piaskowa w akwarium sie robiła i nigdy nic złego się nie stało, warstwa piasku 7-8cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie będę nawet próbował Was przekonywać że nie macie racji bo wiem że ją macie. Zwracam uwagę jednak że może (zaznaczam - może) się tak zdażyć że uwolnimy spod piasku toksyny które mogą błyskawicznie zniszczyć życie w akwarium.

Należy tego byś świadomym i kalkulaować taką możliwość.

Ryzyko jest i myślę że to potwierdzicie....


585L 150X60X65, pompy:Deltec 5250, Deltec 4745, Tunze Turbelle stream 6200+kontroler 7091, GroTech III NG, Aqua Medic Aquaniveau, Lampa Aqua Medic Ocean Light T HQI BLV 10k 2x150W 2x54W T5 Sylvania Coralstar, RO+DI, Odpieniacz Deltec AP600, Kalkmixer Deltec, Filtr fosforanowy Deltec FR509, Chłodziar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że ryzyko jakieś jest. Szczególnie gdy DSB jest jedyną filtracją lub przejmuję 90% filtracji zbiornika. Przecież @piona w tytule napisał "nie róbcie tak" i chyba w tym wątku o to chodziło :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby uniknąć podobnych problemów j.w. w akwa mam piachu ~3-5cm, a właściwe dsb (~13cm piachu) mam w oddzielnym zbiorniku "zasilanym" baypass'em. W razie niemca odcinam dopływ i po sprawie.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze to co ma Hubert jest dobrze przemyslane, w przeciwienstwie do Rebcia :D:D:D

Gdybym stosowal DSB to w komorze sumpa. Zawsze mozna wylaczyc obieg, wszystko wyrzucic, umyc, wypic piwko, wrzucic nowy piach lub jego czesc, dopic piwko, cos napisac na forum i na koniec nie zapomniec wlaczyc obieg.

Rebciu - zartowalem.:D Nic dziwnego, ze PO4 masz "zero":D. Widzialem kilka zbiornikow z DSB na dnie, ale przewaznie to byly zbiorniki biotopowe "florydzkie", gdzie w zasadzie nie bylo zywej skaly tylko troche wyzszych glonow i pare korali (wszystko postawione bezposrednio na dnie). W takim przypadku duzy DSB jest w zasadzie niezbedny. W naszych zbiornikach z dobrymi odpieniaczami i skala itd...:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszyscy tu piszący mają po trochu racje...ZA SZYBKO chcialem zrobic cos extra dla poprawienia eko-akwa :)trza mi bylo rece do baby w majty wsadzić a nie w podlozu grzebać ..Sinularie dostale po d*pie, grzybkom też sie dostalo twarde w zasadzie najlepiej przeżyły UWAGA !!!!! zaczelem stosowac kh choć nigdy nie stosowalem z mojej strony blad .hmm.czemu tak mysle ....to proste dziś lepiej to wszystko wyglada niz przed bombą chemiczną Jak przesledze to co pózniej moim zdaniem pogorszylo calą sytuacje to podmiany wody 1 -za czeste podmiany wody ,w 1 tydzien 200 l co spowodowalem ???? wyjałowilem akwa !!! a czemu tak robilem bo myslalem ze No2 zmniejsze -glupota! Algi zielone jak mi pieknie zaczely rosnąć aż miło..o czerwonych algach sluzowatych nie wspomne ..to one obsraly mi korale miekie i pomalutku dusiły. Tak panowie ,zaczelem lac spirit do akwa , codzienne pomiary kh plus testy ,zeerooooooo podmian wody ,odpieniacz na maxa czyt- prawie siki w kubelku -teraz swiatlo..wylączone na 24 h .Tak kruciutko opisalem z gruba calą sytuacje Moje przemyslenia -Lepiej wymienic sobie co kilka lat żywą skale niż podloze ,slimaki kopiące ,rozgwiazdy itp. one zrobia za nas calą robote :yes A czemu skale wymieniac ????to jak dla mnie jest proste ...przy wysokim utrzymywaniu Ca w akwa mój przypadek Ca 460 kanaliki i tak zostaną czesciowo pozamykane przez glony wapienne i jest po balu ,czyli to za co jest odpowiedzialna zywa skala ,idzie na polke z bajkami czyli mamy w baniaku kamory fioletowo ,czerwono niebieskie.Mam populacje żywych kielzy ,lecz nie sodze aby potrafily na tyle drążyć aby ta skala byla caly czas drożna .pozd.morszczakow -rachunki za prad wpedzą mnie do grobu:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem ci ze te rece w tych majtkach to było by najlepsze rozwiazanie :)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie -nie dot.zony tam sinica okrutna zapanowalo ...buhahaa a ja lubie lekki roz a taki jest u mlodych koralowcow:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oooocholera sinica powiadasz moze ma niskie PH:D:D:D


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sie ciesze ze akropory nie kupilem Mialem za 1000 zl wziąść pare ladnych sztuk. Mój aniol miał mnie w opiece ...ladne plecy by byly ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.