Skocz do zawartości
Pawel2000

statecznik HQI, magnetyczny czy elektroniczny?

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do wymiany statecznika w moim ośiwetleniu, zastanawiam się czy lepszy będzie VS NaHJ 400W czy elball 400W. Który da więcej światła z BLVki 20000K 400W i czy jest to ekonomicznie opłacalne?

Ewentualnie czy ktoś ma info jakie natężenie prądu podaje elball? Z tego co wiem to BLV powinien dostawać 4,0A.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu to rzeczywiście 2A, ale na wyjściu nie wiadomo ile jest (napewno więcej bo pobór jest przy napięciu 230V, a na wyjściu jest ok 100V). Coraz mniej podoba mi się elball i jego producent/dystrybutor - jak zadzwonilem do Trimaxa to koles nie wiedział prawie nic na jego temat poza tym że sterowanie możliwe jest jedynie za pomocą czegoś co nazywa wie Columbusem (ani DALI ani 1-10V), i jest na kablu RS485 (zasilanie 200mV-7V)


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jam mam elballa i sterowanie jest możliwe przy pomocy zwykłej czasówki. Co do pradu nie zwracałem na to uwagi. Używam zarnika reeflux. Elball + czasówka steruja go w dwóch ustawieniach - 100%/60% zmieniajac intensywność i barwę!

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dsztark :

Jam mam elballa i sterowanie jest możliwe przy pomocy zwykłej czasówki. Co do pradu nie zwracałem na to uwagi. Używam zarnika reeflux. Elball + czasówka steruja go w dwóch ustawieniach - 100%/60% zmieniajac intensywność i barwę!

pozdrawiam

To że żarnik zmienia barwę to dla mnie wada. Ale nie wiem jak to wygląda na żywo. Chodzi mi o żywotność takiego żarnika.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku myślę, że to zaleta. Przy pracy na 60% uzyskuję kolor myślę w granicach 16kk ,a przy pełnym rozświetleniu pewnie 10kk (rozświetlenie stosuję w środku cyklu). Jak z żywotnością żarnika nie wiem - świecę od 2 mieś. Jest tryb ekonomiczny zamiast 100% jest 87.5%, ale nie wiem czy oszczędza on tylko prąd czy również żarnik.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz cos wiecej napisac jak tym sie steruje ? I czy w ogole mozna bez sterowania.

I jak to ogolnie wyglada ?

W sensie podlaczamy Ellbal'a do czasowki, ktora dziala zakladamy od 12:00 do 20:00. I ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elball jest wyposażony w przewód sterujacy na 220v. Gdy nie damy na niego napięcia ściemnia żarnik do jednego z ustawień np. 60% mocy (ustawienia dokonuje się wewnątrz elballa - może być zdaje się 40, 50, 60 lub 80%). Więc u mnie na początku i końcu cyklu swieci ściemniony do 60% (żarnik 250w) - pobierając wtedy ok 150W, a w środku cyklu rozświetlony do 87,5% (tryb ekonomiczny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra. Ja też mam Elballe 250W i żarniki Reeflux. Sterowanie mam wewnętrzne - czyli zapala się na 100% i po 6 godzinach ściemnia się do 60%. Ja nie widzę zmiany barwy z jaką świeci Reeflux. Po prostu zmiania się tylko intensywność.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...pierwszy raz slysze o tym ze mozna sciemniac lub rozjasniac hqi a zainteresowalo by mnie to.Z tego co zrozumialem urzadzenie elball jest odpowiedzialne za takie ustawianie jasnosci...nie znalazlem niczego na stronach francuskich,pewnie inna nazwa,ktorej nie znam...Ja mam zarnik 150W i balast magnetyczny...czy moglbym dokupic do tego taki sciemniacz-rozjasniacz...??...jesli tak bardzo prosilbym o jakis link,ktory mnie oswieci,oraz firme,ktora to robi...dziekuje i pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Coś mi tu nie gra. Ja też mam Elballe 250W i żarniki Reeflux. Sterowanie mam wewnętrzne - czyli zapala się na 100% i po 6 godzinach ściemnia się do 60%. Ja nie widzę zmiany barwy z jaką świeci Reeflux. Po prostu zmiania się tylko intensywność.)

widocznie zależy od barwy żarnik, ja mam reeflux'a 10kk i ewidentnie zmienia barwę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ten statecznik nie moze swiecic bez sciemniania ze 100% moca np przez 10 h ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu czegos nie rozumiem...niedziela wieczor,moze dlatego...z tego co zrozumialem taki statecznik trzeba podlaczyc do...no wlasnie,do czego??...chyba na samym stateczniku nie moge wyregulowac 12-14 40%,14-15 60%,15-19 100%,19-20 60%,20-21 40%...co wtedy potrzebuje dokupic??...domyslam sie ze jakis mini komputerek,moze ktos podac jak takie urzadzenie sie nazywa i gdzie szukac??...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poziom ściemniania reguluje się wewnątrz statecznika i jest mozliwość jedynie zadania jednego! poziomu sciemnienia np 60% mocy oraz wyboruczy nie ściemniony ma pracować na 100% czy 87,5% (tryb ekonomiczny). przyłożenie pradu na kablu sterującym - świeci 100% (ew wspomniany tryb ekonomiczny), brak pradu na kablu - świeci ściemniony do zadanej wcześniej wartości (gdy chcemy ją zmienić musimy odłączyć elballa i ustawić inną ze wspomnianych wcześniej wartości).

Możliwość sterowania poprzez "kabel z prądem" to tylko dwie wartości - 100% i druga zadana.

jeśli chcemy sterować w szerszym zakresie potrzeba programu sterującego (czyt. komputera)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie po rozmowie z trimaxem odpuscialem sobie ten cudowny statecznik, bo wsparcie techniczne maja 0, a koles z ktorym gadalem wiedzial o lampach metalohalogenkowych jeszcze mniej niz ja (a rozmawialem ponoc z serwisem).

Sterowac tym mozna za pomoca programu zwanego Columbus, ktory sprzedaje trimax, ale oni nawet nie wiedza ile to kosztuje.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dsztark :

MOŻE :)

Tzn ? Jakies konkretny ? bo z instrukcji to nie wynika :D

albo ja cos dzis slabo kumam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli na biały kabel nie podamy prądu to żarnik świeci na 100% lub 87.5% - jeśli tak ustawimy w elballu (przełącznik nr 3).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po trzech lub sześciu godzinach (przełącznik 4) zacznie się ściemniać do zadanej mocy (przełączniki 5 i 6)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie drogie...powiedzcie bo dalej nic nie kumam.Nie majac tego Columbusa o ktorym nikt nic nie wie a na pewno wie mniej niz o zeglarzu Columbusie co w takim razie ten statecznik daje...moze ktos napisze na przykladzie godzin,powiedzmy nastawiam hqi od 12 do 21wszej...jak to bedzie wygladalo z przyciemnianiem i rozjasnianiem??...przeciez nie trzeba wciskac programu "trzy" czy "szesc" manualnie za kazdym razem kiedy chcemy zmienic natezenie swiatla...jesli tak to busola Krzyska Kolumba byla bardziej zautomatyzowana i lepiej kupic zwykly statecznik elektroniczny i zapomniec o odkrywaniu Ameryki...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok u mnie jest tak

od 12 do 16 brak napięcia na białym kablu elballa - świeci na 60%

od 16 do 18 podane napięcie na biały kabel - świeci na 87.5% (tryb ekonomiczny)

od 18 do 22 brak napięcia na białym kablu = 60% mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a

do sterowania elballem w dwóch zakresach jasności świecenia NIE potrzeba żadnego programu komputerowego!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiem, powiem za rok :)

tak poważnie to myślę, że tryb ekonomiczny oszczędza żarnik, a co do samego ściemniania to niestety nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.