Skocz do zawartości
MarcinW

Projekt akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zostałem poprozony przez rodzinę o zalozenie akwarium..Ma wyglądać tak:

-kształt-w formie łuku...czyli przednia szyba zaokrąglona a tylna wklęsła (nie pytajcie czemu ..tak ma być i już)

-akwarium będzie przezroczyste z obu stron, będzie stało pośrodku pokoju i z obu stron będzie można je oglądać

-wymiary-dł.110xszer.40xwys.70cm. ....a więc wysokie !!!

-ze względu na to że będzie można je oglądać z obu stron zabudowa ze skał będzie obejmować całe dno i wznosić się na wysokość ok.20cm

-planowana ilość skały ok30 kg + sarcopyton,2xsinularia, 2x cladiella, 3xskałka z grzybkami,szczepki xenimoże jakieś polipy

-zebrasoma żołta, stadko garbików seledynowych,może ukwiał z błazenkami + może jakieś 3 rybki

-oświetlenie (proszę o porady)-mam do wyboru Aquamedica:Ocean light 150-żarnik 1x13000K+2xT5 aktynika lub Aquaspacelight 2x55w duluxy +1x150w lub 1x250w

-pompa główna też firmy Am OR3500

-odpieniacz Turboflotor 1000 multi

-szafka wysoka na 110 cm...więc moć pompy ważna

co wy na toPiszcie.Pozdrawiam .Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie boisz się zniekształconego obrazu, jeżeli będziesz patrzył przez akwarium? tak tylko spekuluję... Osobiście wolę tradycyjne kształty prostopadłościenne ....

(90-60-90 :-))

1.Jeżeli idzie o światło to przy wysokości 70cm 150W może okazać się za mało.

2.Przy takiwj wysokości szafki zostaje ci podziwiać rafę tylko na stojąco. Odradzam, bo to mogą byś długie godziny

3. OR 3500 ma chyba duży spadek mocy na wysokości 1,8m, chyba że nie zakładasz sumpa.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo:

-pompy cyrkulacyjne- 2x MaxiJet 1000l/h

-refugium ok.40l

-biobale tylko w kominie

-w sumpie tylko odpieniacz, refugium, grzałki, pompa owrotna i zastanawiam się nad jedną komorą ze złozem zatopionym np. żwir gruby ( co myślicie o bardzo grubym hydrokarbonacie ako takim zlozu -jednocześnie będzie dbał o ph,Ca i twardość)

-automatyczne dolewanie wody AM

Moje obawy dotyczą głownie oświetlenia:mało bezkręgowców i więcej ryb więc nie chcę dawać 2x HQI bo jest za mały ale jest jednocześnie głeboki więc jedno HQI musi być żeby było jasno.I tutaj pytanie czy 150 czy 250W i czy te duluxy wystarczą

Pozdrawiam i proszę o uwagi.Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Alex

Wiedziałem że ten kształt będzie kogoś męczył więc piszę.Otóż akwarium będzie stało pomięzy dwoma ścianami o zaokrąglonym profilu więc najlepszy kształt to właśnie zaokrąglony zbiornik....hm.może tak...schody prowadzące na piętro są lekko zaokrąglone więc ściana z którą są połączone też jest zaokrąglona i chodzi o optyczne przedłuzenie tej ściany i dla tego te zaokrąglone szyby. Co do zniekształceń to rozmawiałem z osobami które robiły już taki zbiornik i mówią że est ok.

Co do Twoich uwag ad1.też myśle że 250 W będzie lepsza ale ktoś mi powiedział że przy tej wysokości i mocy 150 W mogłyby się pojawić okrzemki no i spitrałem..:D

ad2.szafka ma być taka wysoka bo wierzcie mi proszę miejsce też jest takie że nizsza ni jak nie pasuje i musi być wysoka na 110 cm

ad3.podają że ta pompa OR 3500 ma moc65W ,wydajność 3500l/h i wysokość podnoszenia 3,3m. Może ktoś wie ile wody przepompuje podnosząc ją na wysokość 180cm?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspóluczuje ci z calego serca jak bedziesz czyscic skrobakiem szklo od srodka. Przy profilowanych szybach jest to bardzo niewygodne. (Wiem mialem takie akwa.)

Moje rady:

Glowna pompa wiekszej mocy, przy tej wysokosci bedziez mial z niej gora 60% wydajnosci.

A co maja okrzemki do mocy HQI.?????

Mysle ze przy tej wysokosci mozna smialo dac hqi 1x250, ja w swoim akwa o dl. 150 cm ma hqi 2x150 i jest ok.

Automat dolewania wody AM to swietny pomysl.

Pomysl o wiekszej ilosci skaly przy objetosci 300 litrow brutto przydaloby sie ok 65 kg skaly.

Pozdro

sheep111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sheep 111.

Odnośnie pompy to większy model to OR 6500....6500 l/h, 3,8m odnoszenie i moc o rany........115W. Nawet nikomu nie owiem ile prądu będzie żarło to akwarium :D

Może ktoś doradzi inną pompę....może AquaBee...?

Co do okrzemków ..rozmawiałem z 2 osobami które zajmują się morszczyzną i powiedziały że 150 może być za mała i dno może być niedoświetlone i mogą się rozwinąc okrzemki

co do skały...akwa. ma być możliwe do oglądania z dwoch stron i nie wiem czy 60 kg nie zasłoni mi zbyt dużo zbiornika....przypominam że akwa jest wąskie...jego wymiary to 110x40x 70 wysokie ale kto wie..może się da więcej skały

a jak wysokie masz akwarium sheep111

Dzięki.Czesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150x60x60, oto moje wymiary....

Co do pomp to mogę powiedzieć że sporo tego sprzętu przewinęło się przez moje akwa. Zaczynałem też od Aqua medica, ale są to pompy :

1. mało oszczędne

2. szybko zużywają się

3. są drogie.

W moim akwa przetestowałem pompy takich firm jak Aqua medic, weipro, hailea, maxi jet (wersja duża), atman.

Weipro wogóle nie bierz pod uwagę (jeden model na 10 jest udany) ja np. kupiłem weipro z ułamaną osią (!),

Hailea jest dwa razy mniej oszczędna niż Aqua medic i się strasznie grzeje.

Atman jest dość dobry do np. filtra podźwirowego, i do chłodziarki

maxi jest jest bardzo dobrą pompą w cenie Aqua Medica. Są bardzo ciche i dobrze wykonane.

Od trzech miesięcy używam dwóch pomp robionych na wzorze Delteca o mocy 4500 litrów do wysokości 2 m (faktyczny pomiar), 3 tryby pracy, 50 w poboru mocy.

Co do skały to myślę że sprawa wyglądu jest najmniej istotna chodzi w głównej mierze o filtrację. Przyjęło się że do zbiornika pakuje się od 20% do 25% objętości skały w przeliczeniu na kg.

A co do prądu, to moje akwa bierze ok 7-8 Kw/24 h

KIF_0727.JPG

KIF_0731.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piona chyba Cię nie rozumiem. Z jaką chemią - jaki związek ma ona ze skałą?

HQI - można założyć dwie, można i jedną, mozna tylko T5 - znowu więc Cię nie rozumiem

Co do wysokości - opinie takze są różne i przykłady za i przeciw każdej wysokści można by mnożyc bez końca

Ilość skały - tak mniej wiecej dobiera sie przy Berlinie proporcje ilość wody:żywej skały. U Marcina bedzie chyba mniej ze względu na to że będzie ona tylko pośrodku, ale taka ilość byłaby jak najbardziej pożądana - więc znowu nie rozumiem

Oświeć mnie i chyba paru innych klubowiczów


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalecam znacznie szersze niż 40 cm. powodzenia


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tomaszem, także nie rozumiem z jaką chemią.

Tak na marginesie 30 kg skały ułożone na dnie będzie ledwo widoczne.

A co do samego akwa to nie wiem czy komin będzie centralnie czy przy którymś boku????

Jeżeli dasz centralnie komin to będzie musiał mieć min po 15 lub 20 cm dł boku, niestety to sprawi że większę i tłuste rybki będą miały ciasno :D))

Proponuję z któregoś boku. (będzie też łatwiejsze zaprojektowanie hydrauliki).

Pozdro,.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....ale burza....:D

Po pierwsze piona chyba żle zrozumiał czyjś post....otóż wymiar 150 cm to dł. zbiornika sheepa a nie mojego. Moje akwarium ma mieć wymiar 110x40x70wysokość. I chodziło pewnie że przy rozmiarach 150x60x60 (akwa sheepa) to 65kg. skałyto mało i mogłoby być więcej.....Jeśli nie o to Ci chodzi piona to przykro mi ale ja też Cię nie rozumiem :)

Komin będzie tylko z boku wypełniony biobalami

ze skałą chodzi mi o to żeby niezasłonić calego zbiornika...przeciez ma być widoczny z obu stron...Do zawalenia skałą jest powierzchnia 110x40 i może dam skały więcej...ma to wyglądać jak swego rodzaju podłżny kopiec ciągnący się od jednego boku do drugiego (mam nadzije że dla wszystkich jest to zrozumiałe)..Musi to ładnie wyglądać wszak nie sztuką jest władowanie do zbiornika o takich gabarytach 70kg. żywej skały....może ktoś ma podobną ilość skały i może powiedzieć na jaką wysokość można ją ułożyć(oczywiśćie stabilnie) na powierzchni 110x40

no i co z tym oświetleniem czy te dwa duluxy po 55w sobie poradzą?

czy pompa aquq beeeeee ....ma ją ktos albo coś o niej wie

pozdrawiam .spokojnej nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy mój zbiornik opisany w pierwszym poście waszym zdaniem wymaga jeszcze jakiś poprawek jeśli chodzi o sprzęt? Czy może to być typowy berlin zakładając że skały da się 65 kg. czy jdnak cos dołozyć ze sprzętu....może mikser..? Jakieś propozycje obsady rybnej do tego zbiornika......Piszcie.Pozdrawiam

P>S> no i co z tą pompą powrotną? jeśli ni ma innych propozycji to zamiast OR3500 dam OR6500. Co sądzicie? Jaką może mieć wydajność podnosząć wodę na wysokość 1,8?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala skale nie jet rowna, 30 kg granitu w takim zbiorniku ledwie przykryje dno, albo i nie. Natomiast 30 kg dobrej skaly z rafy to juz jest cos.

W moim akwarium (120x40x50) jest dokladnie 40 kg, i mozecie zobaczyc jak to wyglada. Z drugiej strony czesto, skala proponowana w sprzedazy to zwykly wapien drazony namoczony w akwarium i porosniety algami wapiennymi.

We Wloszech mozna go kupic w kazdym sklepie ogrodniczym po 0,25 euro za kilogram, a w Polsce i czasami tez w sklepach niemieckich robi za zywa skale :D


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.