Skocz do zawartości
Piotr74

Aiptasia - zwalczanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem czy ktoś to już testował. Ja właśnie zrobiłem polowanie na aiptasie :).

Akcesoria: strzykawka z igłą, gorąca woda, sól TM Pro Reef :D.

W gorącej wodzie rozpuszczamy sól tyle ile się da rozpuścić, nabieramy w strzykawkę i w gada :D.

Wszystkie którym to zapodałem już więcej nie wyszły z dziur. Sposób tani i chyba w miarę skuteczny, zobaczymy za parę dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skuteczne jest :) wiem bo widzę jak u mnie walczą dwie sztuki i odnoszą same sukcesy - tyle że powoli.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, że zapytam przy okazji jak sie ten soczek stosuje? trzeba go z czymś rozrobić przed podaniem? wstrzykuje sie go ?

Jakoś nie potrafie się doczytać? ;-)

Pozdrawiam...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zuzylem cale opakowanie soku z joego, ale aiptasie maja sie coraz lepiej - ostatnio wpuscilem 2 wurdemanni - mam nadzieje ze ukwialki ich nie zjedza (krewetki maja jakies 3-4cm, a ukwialki niektore sa prawie 2x wieksze :) )


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gorąca woda z RO i po sprawie :) Gotujesz wode z osmozy .strzykawka z iglom ....do srodka ..Apt...:D i ból mija:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przerabialem sposob z goraca woda osmotyczna,roztworem z ca,sokiem z cytryny

ale i tak po kilku dniach powracaly z powrotem,piekielne ukwialki ,niech je licho,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem niewielką ilość. Jeden wypasiony :) i 4 malutkie. I tak było już od dłuższego czasu, dzisiaj wszystkie potraktowałem roztworem soli zobacze za kilka dni ile ich będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr74 to masz szczecie, ja przez jakies 2 miesiace regularnie joesjuice je zwalczalem, ale w koncu stwierdzilem ze pod skalami mam wypasione osobniki (takie do 8-10cm srednicy) ktorych w zaden sposob nie siegne :) . teraz pokladam nadzieje w krewetkach, choc raczej musza najpierw podrosnac zanim sie za duze wezma :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałe może ktoś u siebie tego Chetonika wagabundusa?


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o aplikowanie czy to wody wapiennej, z kwaskiem cytrynowym, gotowanej ro czy joe juice etc etc jest obarczone zawsze tym samym ryzykiem bledu : trudno jest zaaplikowac wlasciwa ilosc, zeby zabic calego osobnika, czasami wrecz nie da sie w niego dobrze wbic jesli siedzi w dziurze. najczesciej czesc ukwialu umiera, ale pozostaja skrawki tkanki w zdecydowanej wiekszosci, czesci stopy, z mojej obserwacji wynika, ze z kazdego mikroskopijnego kawalka moze wyrosnac nowy osobnik.

ja zaobserwowalem, ze najwieksza skutecznosc byla wtedy kiedy aiptasia byla cala na wierzchu i mozna bylo podejsc z igłą tak aby sie wbić w nią zaraz nad stopą i wpompowac zawartosc strzykawki ile sie da dopoki aiptasia trzyma zawartosc w swoim wnetrzu. ale , ze nie wszystkie da sie tak podejsc, niektore siedza w szparach , pod skalami etc etc, to jak juz ktos napisal powyzej najlepszy jest naturalny wróg, nawet jak nie wytepi 100% ,w koncu krewetka tez nie wszedzie wejdzie,to przynajmniej bedzie utrzymywal populacje pod kontrolą


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy krewetka da sobie rade z aiptasia wieksza od niej?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz

Wydaje mi sie, ze Twoje akwarium wytrzymaloby maly egzemplarz takiej rybki:

Acreichthys tomentosus

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainwestuj w Wundermanni super apitasiożercy, ja ostatnio zakupiłem 2szt na 500l zbiornik i w ciągu 2dni pozbyłem się wszystkich apitasi.A miałem ich niemało i niedawałem sobie z nimi rady, a nudziło mnie już wsadzanie rąk do baniaka.(na jednej skałce doliczyłem się 20szt:))

Także gorąco polecam:)


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie probowalem Tropic Marin Elimi-Aiptas z roznym skutkiem w akwarium, natomiast preparat ten sprawdza sie w 100% jezeli skalke wyciagniemy z wody i wtedy wstrzykniemy go w ukwiala, ew do otworu w ktorym siedzi, po kilkunastu sekundach mozna przeplukac woda z RO i skalke spowrotem do akwarium wsadzic. Oczywiscie nie zawsze da sie skalke wyciagnac z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leoni: moje siedza sobie pod skalkami - moze sie w koncu osmiela i zaczna polowac, choc boje sie ze duza aiptasia to mi zje wurdemanni :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób to 'kalkwaser' w strzykawce i 'ssrruu'- pewne na 100%


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje także siedza pod skałami taka ich natura, raz za czas przejdą się po żwirku lub wyjdą gdy jest pora karmienia, a przed zjedzeniem to bym się niemartwił aiptasi oczywiście:D


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rybki najskuteczniej rozprawiają się z aiptasią. Dobrze się sprawował Parachaetodon ocellatus, w ciągu kilku dni wybił wszystko a było tego trochę tyle, że akurat ten osobnik (choś podobno tego nie robią) lubił skubać polipy koralowców więc zmuszony byłem go oddać... Po kiku miesiącach aiptasia oczywiście znowu się namnożyła i do akcji wkroczył chelmon równie skuteczny tyle, że po zjedzeniu aiptasii i wszystkiego co się nadawało do jedzenia dla niego zszedł. Warto więc oddać taką rybkę komuś kto ma problem z aiptasią choćby za darmo i to jak najszybciej jak widzimy, że nic innego jej nie interesuje.

Może by tak zakupić forumowego chelmona i go przekazywać komuś kto ma największą populację aiptasii?:( I rybka byłaby zadowolona i my... Jeśli chodzi o walkę "na strzykawki" to wydaje mi się, że jest to walka z wiatrakami, też próbowałem ale zawsze pojawiały się w ilości kikakrotnie większej, nie do opanowania...


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwieksza przyjemnosc :( sprawia mi wyjecie kamienia z wody i wstrzykniecie w gada lub obok troche kwasu solnego. Tylko nie za duzo, bo lubie patrzec jak dlugo skwierzy. I naprawde nic nie odrasta.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o tym by wstrzyknac w apitasie zlapana zasysem rurki podczas podmianki?  Będzie wtedy rozciagnieta na maksa i się nie schowa. Tyle że do tego dwie osoby potrzebne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schowa się, nie wiem jakie musiałbyś mieć ciśnienie żeby ją wężem podmianki wyciągnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.