Skocz do zawartości
jjablonski

Tłuste Bąble?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nie jestem pewny co z tym zrobić

Ostatnio po zwiększeniu swiatła obserwuję wysyp bąbelków :)

Dopuki nie było tego na koralowcach to mi nie przeszkadzało , ale dzisiaj cladellia nie chciała się otworzyć to miała kilka bąbli

Woda: dzisiejsze testy: PH:8, KH:8, NO2:0, NO3:0, PO4:0, CA:450, MG:1450

Wcześniej miałem włączaną razem ze światłem lampę UV i nie było tych bąbli ale ktoś mi poradził żeby ją wyłączyć bo wyjaławia wodę.

Bąble widoczne są na np. na obudowie filtra po lewej stronie i porosły całą grzałkę.

2504-3.jpg

2504-4.jpg

Co o tym myslicie?

Zmniejszyć ilość światła np przez podział 8-20 aktynika (36W) i 9-19 białe (2x36W)?

czy włączyc UV ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV nie włączaj. Jakimi testami testowałeś wodę? Jak dawno zalałeś zbiornik? Moim zdaniem - za dużo organiki w wodzie. Węgiel + skromniejsze karmienie + ogólna poprawa filtracji (może odpieniacz nie wyrabia). Tego typu syndromy powinny być motorem do zmian bo coś jest "nie halo".


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy robię salifertem, płuczę miarki i powtarzam :)

Zbiornik zalany ok 7 miesięcy temu, węgiel + ecophos dodałem 3 dni temu :D

Wcześniej nie było tych bąbleków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profilaktycznie podmienię 10% wody a UV ustawię na 1 - 2 godz tygodniowo i poczekam do soboty - na planowa podmianę.

Co o tym myslicie?

Wcześniej (czyli jeszcze jakieś 2 tyg. temu) miałem UV-kę włączaną razem ze światłem (12h) może te bąble to efekt wyłączenia ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz "co sie dzieje?" rowniez w dziale "Plagi".

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem ale to nie mój przypadek.

Po podmianie 10% w środę jakby się poprawio, natomiast pojawiły się rezultaty braku UV :D

Zieleniejący piasek i szyby skłoniły mie do ponownego podłączenia UV, tyle że nie na 12 godzin dzienne a na 2,5. (Od 21 do 23,30 wtedy nie chodzi już oświetlenie)

Bąbelki raczej są związane ze spadkiem KH, wcześniej było pomiędzy 9 i 10 teraz stoi na 7. Zwiększyłem dzienną dawką KH+CA1 z 5 do 10 ml i czekam na rezultaty. Coraz bardziej jestem przekonany że to po wprowadzeniu Seriatopory Caliendrum. Ale na szczęście dalej jest "puchata". Innym podejrzanym jest Węgiel aktywowany, może ktoś już coś takiego zaobserwował jak spadek KH po dodaniu węgla?

Dajcie znać jeśli obrane postępowanie może okazać się błędem.

Wczorajsze testy: PH:8, KH:7, NO2:0, NO3:0, PO4:0, CA:450, MG:1440

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa UV nie ma wpływu na ten badziew, który Ci rośnie. KH 7 też nie - wiele osób utrzymuje właśnie na takim poziomie kh i nie ma takich problemów. Patrząc na zdjęcia widzę dużo glonów - na tylnej ścince akwatium też więc po raz kolejny skłaniam się do tezy "za dużo organiki w wodzie"


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2 tygodnie temu (zamin się pojawiły bębelki) dodałem ecophos (50ml) i węgiel (50ml), wcześniej ich nie stosowałem.

Ale spróbuję zmniejszyć karmienie, do tej pory dawałem raz dziennie 1/4 kostki solowców) i trochę spiruliny.

Co do filtracji to oprócz skały (8kg) i powyższych absorbentów mam jedynie włókninę umieszczoną w 2-ch miejscach:

1. w Tunze reef pack-u - jakieś 800 l/h

2. w kubełku przed wlotem do UV jako warstwa wstępna przed ecophos - 375 l/h.

Wymieniam co kilka dni, max 7.

Odpieniacz - też tunze - ponownie (niestety) spowodowałem że zrzuca wodę, teraz codzienne go skręcam.

BTW , woda jest czyściutka (cyrkulacja okołow 2000 l /h ) tylko tak jakby tłusta na powierzchni, (np przy styku z krawędziami zaokrągla się do góry) nie ma korzucha ale jest wrażenie jakby był.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu pytanie moglbys wytlumaczyc za duzo organiki w wodzie,poniewaz przez 2 dni mialem tez bable,odpieniacz za slaby niejest,karmie tylko raz dziennie,jak przyjde do domu,wegiel mam od poczatku,jak mam akwarium.A wyczytalem ze jjablonski wspomnial o kh umnie jest 7.2 a jak pokazaly mi sie te bable to mialem 6.4.Podnioslem kh dopoziomu 7 i bable znikly.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe kH (powyżej 10) pozwala trochę ograniczyć glony ale nie eliminujemy przyczyny pojawiania się glonów. U Ciebie Sebastian pewnie się pojawiło cyjano i tak jak pisał Stani niejednokrotnie - przyczyn może być wiele: światło, cyrkulacja, organika itp. W przypadku kolegi myślę, że to organika bo widać glony się panoszą trochę po zbiorniku.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze walcze z KH tak więc nie moge powiedzieć czy to pomogło :D , raczej maleje ilość bąbli ale KH dalej na 7 pomimo że leję juz 2x tyle co poprzednio (z 5ml przeszedłem na 10ml).

Eh, teraz jakaś inwazja zielonego "pyłku" na szybach i piasku.....

Może jednak tego światła za dużo????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli testy mowia prawde to masz za czysta wode. Wylacz odpieniacz na pare dni i zobacz co sie bedzie dzialo. Pisze najzupelniej powaznie. Moim zdaniem te bable sa produkowane przez jakis gatunek cyjanobakterii. Jak pewnie wiesz sa to cwane bestie, i one pobieraja sobie azot bezposrednio z rozpuszczonego NH3, a ten bedziesz mial zawsze w jakims stezeniu. Tam gdzie glon nie da rady, to da cyjanobakteria, jesli rzeczywiscie wszystkie wyniki masz na ZERO to wydaje mi sie bardzo prawdopodobne ze to cyjano.

A glowny powod to IMHO taki ze masz za mocny odpieniacz do tej obsady. Te 3 rybki to dla tego odpieniacza drobnostka. Natomiast na to akwarium 3 rybki to za duzo! to jest za male akwarium dla blazenkow, i dla Chrysiptery tez. Ja bym na twoim miejscu zostawil ten odpieniacz ale powiekszyl zbiornik :D do 150L przy rozsadnej obsadzie uciagnie Ci ten odpieniacz spokojnie. Do obecnej obsady jest po prostu za duzy, a obecne akwarium jest za male dla rybek.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę ale w 160 l sa tropheusy - 540 litrowe akwarium w planach ale jeszcze nie zapadła decyzja czy będzie rafa czy Tanga. Ja bym wolał rafę ale moja połówka jest za Trofciarnią.

Zmiana na większe - obawiam się że do tej półki nie wsadzę większego zbiornika - może kiedyś zmienię na 60x30x30 = 54 l (9 l więcej) ale nie wiem czy jest sens jak już mam światło nad 50 cm. Na forum widziałem że głównym powodem zmiany tego typu akwa był rozmiar świetlówek T5 które wystawały. U mnie mam już 3 szt. Power Compatów - i jakieś 2,4 W/l, więcej nie potrzebuję :D

Co do odpieniacza to miałem wrażenie że jest za mało wydajny, tak jakby się przytkał i dlatego nawet miałem zamiar go wyrwać i umyć.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z konserwacją Tunze nano reef pack 200? Czy żeby wyczyścić ten odpieniacz trzeba wyciągać całość?

A może znacie jakieś miejsce w Wwie gdzie można ostatecznie stwierdzieć jakość wody?

BTW. E.Quadricolor uczy się zbiornika :D Tylko dlaczego najbardziej jej się podoba na przedniej szybie?????????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze odpieniacz nic nie odpienia bo nie ma co.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samych bąbli. Te bąble to bakterie cyano (Cyanophyta), one po prostu produkuja tlen i to on tworzy bąble, bo nie może się wydostać a cyano tworzą zwarty kożuch :D

A możliwe przyczyny podpowiedzieli koledzy.

Jak zmniejszysz światło, to bable mogą być mniejsze ale nie o to chodzi - tylko o to by nie było tych cyano :D

kH spada bo przecież Twoje skaly sa pokryte glonami wapiennymi zużywającymi duże ilości weglanów w tym węglanów i wodorowęglanów wapnia (kH)

Ono spadnie do ok 5 i zwykle dalej nie - bo wszystko wtedy przestaje rosnąć ! :D

DS


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dięki za rady - doswiadczenie przyda się przy docelowym akwa :D

Wracając do początku czyli:

"Moim zdaniem - za dużo organiki w wodzie. Węgiel + skromniejsze karmienie + ogólna poprawa filtracji (może odpieniacz nie wyrabia)."

Czy można coć zrobić poza:

1: Zmniejszenie karmienia

2. Zwiększenie, uptzymanie KH (daję KH+CA1 10 ml wieczorem i 5 ml rano) (przy poprzednim oświetleniu wystarczało 5 ml na dobe i miałem KH na poziomie 9-10, teraz daję 3x tyle i cały czas mam 7:( )

3. Wymieniłem i zmniejszyłem ilość Ecophos i węgla (z jakiś 50 ml każdego) na 2 woreczki po 30 ml . Węgiel już nie jest w filtrze powierzchniowym (za bardzo zmniejszał przepływ Tunze i tworzył się film na powierzchni)

4. jak codzień wymieniłem wkłady z fizeliny

5. Podmiana 15-20% w weekend. (będzie to jakies 10 dni po ostatniej)

??

Jeszcze jedno - u mnie akwa jest w pokoju dziecka i odpieniacz działa od 7 do 21, jakis czas temu na wyraźną sugestię małżonki przestawiłem z trybu 3-21. Może to przez tą zmnianę?

Poczekam i zobaczę co się dzieje, na razie wzorem kolegi z USA, próbuję namówić E.Quadricolor aby zamieszkał w 5 cm rurze PCV o średnicy 4 cm. Pierszy cel - nie wpuścić drania na szybę i skały na razie został osiągnięty :D kamień na środku piasku i inne przedmioty poza zasiegiem pomogły:) Chodził dookoła ale wyrażnie nie ma ochoty wejśc na piasek:)

-- wojna przegrana, nawet jak wszedł cały do wkopanej rury szybko z niej wychodził. Wczoraj wyraźnie zirytowany puścił sie "biegiem" przez piasek i już siedzi za skałami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam podłącze się do tematu. Od jakiegoś czasu walczę z "tłustymi bąblami". Akwa ma 170 literków, oświetlenie Ati 6x39W 3xspecial i 3 x blue plus. Parametry wody: kh- ok 10-11, ph - 8,3 , Mg- 1310, Ca 420, No3 - 0, PO4-0 - wszystko mierzone salifertem. Dozuję ballinga w ilości 100ml poniewaz jest dość dużo spsów. Wcześniej miałem glony brązowe nitki, ale po dolewaniu ballinga zniknęły natomiast pojawiły się bąble. Jest to raczej cyjano - na pewno. Tylko jak się pozbyć, korale ładnie się otwieraja, widoczne ładne przyrosty. Próbowałem z wyłączeniem odpierniacza (Beast 400p:/ ) ale nic nie dało. Stosuję absorber Rowy na PO4 w ilości 70 gram, oraz węgiel eheima 100 gram. Może ktoś "wygrał" z tym badziewiem. Pozdro Grzegorz.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Spróbuj poprzestawiać curkulację.Nieraz w miejscach słabo wentylowanych tworzy się takie badziewie


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś plagę cyjano - wygrałem częstymi podmianami wody. W miarę upływu czasu wróciłem do starego tempa podmian ale dodatkowo pilnowałem (kompletnie intuicyjnie) aby wszelkie karmienie zwierząt było w ilości w miarę odpowiadającej zużyciu i cyjano jak się pojawiały to na bardzo małym obszarze i tylko na pare dni.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja nie pomaga, przestawiana. Te bąble pojawiają się wszędzie, skała , piasek , tylna szyba:/. Co do cyrkulacji to w moim baniaczku są dwie tunze 6045 i jedna marea za skałą 2400, nie licząc powrotu OR2500. Po podmianie i odessaniu tego badziewia przez dwa dni jest spokój, a póxniej na nowo.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie, to po pierwsze. Druga sprawa w akwa pływa jeden żółtek, dwa błazny, babeczka, wargatek, salarias, "niebieska" mała nie pamiętam teraz nazwy, rozgwiazda piaskowa, rozgwiazda czerwona malutka, krab pustelnik, z 8 turbo, dwa strombusy, dwie lysmate i jedna wundermani no i dollabella :). ufff. Karmię dwa razy dziennie, artemia mrożona, płukana RO i nori suszone, nieraz co dwa dni daje spiruline. Całe żarełko w przeciągu kilku minut jest zjedzone przy wyłączonych pompach. Zastanawiam sie nad prefiltrami bo są od czerwca, tylko że TDS pokazuje 0?. RO jest "lekko" wykorzystywane bo posiadam jeszcze drugie akwa słodkowodne - holendra z paletkami 450 literków. Sam już nie wiem czy to RO, czy odpieniacz...

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie a mój niestety nie wyrabia chyba przy takiej obsadzie jaką mam - sporo zwierza no i masa korali:). Jakby ktos miał na sprzedaż delteca ap 600 to jestem zainteresowany:)

Grzegrz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Brzydzi!

Dlaczego uwazasz, ze odpieniacz nie wyrabia, skoro masz NO3 i PO4 = 0 ?

Czytales post Aqua Maniaca?

Ja bym podniosl NO3 do np: 0,2 mg/l lub wylaczyl "za slaby" odpieniacz i po miesiacu nie dodawania zadnej organiki zapomnisz o sprawie.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.