Skocz do zawartości
Stani

Czyzby Balling sie przeliczyl?

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynamy ?:)

Balling zalozyl, ze podczas kacyfikacji, korale na jede jon Ca zuzywaja 1 jon karbonatu, dlatego powinno sie obydwa zwiazki, CaCl i NaHCO3 podawac w zrownowazonej, przez niego wyliczonej ilosci. Dzieki temu, do jonu Cl dozujemy tez jeden jon Na, co nie powoduje przesuniecia jonow. Do tego dochodzi dodawanie soli bez NaCl, co znowu redukuje nadmiar NaCl.

Niestety w roznych akwariach jest rozne zuzycie(rowniez w moim), i dozuje sie nierowne ilosci wymienionych zwiazkow, bo albo brakuje Ca albo kH jest za male itp. To zupelnie zmienia stosunek Ca do Na. Co prawda nie slyszalem jeszcze o ubocznych skutkach tego zjawiska, ale czy sytuacja w akwarium jest calkiem zdrowa, nie mam pewnosci.

Obecnie dozuje 3 x wiecej kH niz Ca aby kH utrzymywalo sie na poziomie 7 a Ca ok. 450.

Jak jest u Was?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lałem balinga to te z wiecej wychodziło NaHCO3. Sporo wiecej, ale ja dodawałem też magnez


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lanie różnych ilości nie ma sensu bo nadmiar jednego z odczynników zostaje w akwarium i się marnuje. CaCl2+2NaHCO3=Ca2++2HCO-3+2NaCl

wzór jest jeden i wyraźnie mówi że na jedną cząsteczkę cacl2 potrzeba 2 nahco3 i inaczej nie będzie reakcji chemicznej, nadmiar zawsze zostanie. na 2 cząsteczki pierwszego trzeba 4 drugiego itd.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierując się testami wychodzą inne proporcje , czyba że za właściwy stosunek uwazamy jak napisał Stani ca 450 i kh 7.

Być może jeszcze zależy w jakiej proporcji rozrabiamy preparaty z wodą. Jeśli rozrabiając CaCl2 zamiast maksymalnie nasyconego roztworu , damy więcej wody , wtedy proporcje lanych preparatów będa inne. Jednak stosując roztwory maksymalnie nasycone , bedziemy dużo wiecej lać NaHCO3 niż CaCl2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie zuzycie ca stoi w miejscu (mala obsada) za to musze dozowac 1kh na tydzien. ale podmieniam 10% wody co tydzien wiec sobie nie zawracam glowy tym przesunieciem jonowym. Na niemieckim forum jeden chemik zrobil kiedys tabele gdzie bylo widac jak sie to przesuniecie jonow ksztaltuje w okresie kilku lat. najwiecej w pierwszyn roku nierownego lania, pozniej krzywa przesuniecia spadala ostro w dol, czyli im dluzej lejemy tym przesuniecie mniejsze. ale nawet w pierwszym roku to przesuniecie jest przy podmianach tak minimalne ze nie warto sobie tym zawracac glowy


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Problem z rozjezdzajacym sie Ca do kh przy rownym laniu wynika m moim zdaniem stad, ze nie wszystkie jony Ca++ i nie wszystkie jony HCO3-/CO3-- sa zuzywane do kalcyfikacji. Stad nierownosc jak ktos leje roztwory w stezeniu molowym 1:2 (Ca:kh). Gdzie uciekaja te jony? Czesc jest "zabieranych" przez magnez do budowy szkieletow koralowcow ( od 2 do 10% szkieletu korala, zaleznie od gatunku, to MgCO3), czesc jest bezposrednio, aktywnie, pobierana przez organizmy do ich wnetrza ( np. glony "lubia" Mg).

Jezeli jednak ktos nie leje plynow w odpowiednim stezeniu ( jeden do dwoch moli) to oczywiscie ze bedzie lal rozne ilosci preparatow :) Szczegolnie, ze w litrze wody rozpuscisz maksymalnie okolo 0,5 mola NaHCO3, za to CaCl2 - z pamieci wiem moge odrobine przeklamac - ponad 2 mole.

Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem lanie nierównych ilości jest jednym z największych błędów - to taka tykająca bomba, niby nic a po pewnym czasie coraz bardziej trzeba zmieniać proporcje bo parametry się nie trzymają, za to lanie po równo na początku nie daje takiej szybkiej poprawy parametrów ale za to skutkuje w dłuższym czasie stabilizacją i stopniowym dojściem do idealnych wyników.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od obsady , mocno obsadzony zbiornik potrzebuje duze ilosci tych roztworów i tutaj dysproporcje staja sie jeszcze większe . Gdybym lał jednakowe ilosci to miałbym Ca 700 a Kh 5 , więc nie wiem skąd biora się wzory ,że trzeba lac po równo . Mam w obiegu prawie 2000 l wody i aby utrzymać parametry wody na poziomie Ca 410 , Kh 7 , Mg 1260 zuzycie dobowe preparatów jest następujace CaCl2 110 ml , NaHCO3 620 ml i Mg 80 ml.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie jako to z tym ballingiem właściwie

ja już leje ponad 2miesiące i Ca mam na poziome 360,Mg 960 a Kh 7, i cały czas leje i nic się niepodnosi dodam ze niemam narazie dużej obsady koralowców

Wszystko jak na razie na jednakowym poziomie nigdzy niewyszło poza granice które podałem wyżej


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

typowalbym na zwalone testy. robiles dla porownania test w swiezo rozrobionej solance ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew

A jaki sklad ma kazdy z przyrzadzanych przez Ciebie preparatow - ile gram, czego, w jakiej ilosci wody?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja no daje około 500ml dzinnie tutbokalcjum kenta(r.nasycony) i około 1500ml kh+ aqua medica, inaczej sie nie da niesty:(


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Panowie daję w tej chwili równo po 200ml płynów Ca i Kh

KH-8,6

Ca-400

Mało dosyć, bo trochę mi furmanka piasku (16 worków) podkręciła parametry chwilowo i teraz spadły, przynajmniej Ca.

I takie wyniki mnie cieszą.

Ale Proszki Kenta rozrabiam dokładnie według metody Ballinga, a nie super stężenia Ca.

I oczywiście Prise Mineral Salz 200ml dla wyrównania.

I nie mam zamiaru lać nie równo, przeszło mi.

Nawet jak zejdzie Ca do 380 to nie będę podnosił na siłę nierównymi ilościami.

Bo u mnie w baniaku jest tak, że jak podnoszę równe ilości płynów to KH mocniej się podnosi.

I bardzo podobne ilości lałem wcześniej na proszkach Pochu, praktycznie to samo.

Przecież musi zajść reakcja miedzy tymi związkami,żeby były przyswajalne, nadmiar któregoś nie wchodzi w reakcję i pływa to sobie w zbiorniku i z czasem rośnie stężenie.

To tylko moje zdanie.

Acha - 35 PPT


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Zalezy od obsady , mocno obsadzony zbiornik potrzebuje duze ilosci tych roztworów i tutaj dysproporcje staja sie jeszcze większe . Gdybym lał jednakowe ilosci to miałbym Ca 700 a Kh 5 ,

wiesz taka twardość nie jest zła - bardzo bliska naturalnej wodzie morskiej, tylko w akwariach staramy się trzymać wyższe bo to ułatwia trzymanie w ryzach pH

andrniew :

więc nie wiem skąd biora się wzory ,że trzeba lac po równo .

z chemii :) i nijak nie chce być inaczej

andrniew :

Mam w obiegu prawie 2000 l wody i aby utrzymać parametry wody na poziomie Ca 410 , Kh 7 , Mg 1260 zuzycie dobowe preparatów jest następujace CaCl2 110 ml , NaHCO3 620 ml i Mg 80 ml.

a masz notatki z czasów jak lałeś po równo? Czy może od razu lałeś nie po równo, - przy okazji jak kiedyś woda stanie się mleczna mimo "poprawnych" parametrów to pamiętaj że ja to pierwszy przewidziałem :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze kieruje sie testami i wtedy prezyzyjnie zwiększam lub odejmuję dawki poszczególnych płynów. Z drugiej srony jesli porównam stężenie obu preparatów to CaCl2 jest 5x bardziej stężony . Więć gdybym rozrobił jednakowe steżenie to podawane ilosci by były podobne , ale ja trzymam rostwory maksymalnie nasycone , stąd dawki nie moga być równe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie :) rozmawiajmy o ilościach molowych a nie objętościach - bo jak do jakiegoś roztworu dolejesz sobie drugie tyle wory to oczywiście że musisz wtedy lać dwa razy więcej bo stężenie Ci spadnie. To tak jak by pytać ile słodzisz ale nie pytać czy łyżeczek czy też chochel


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i czytałem o metodzie Ballinga i w teorii wszycho wydawało się takie proste.

Parę tygodni temu mierząc Ca otrzymałem wynik 360 przy kH=8, więc wystartowałem z Ballingiem. Jak Balling przykazał, zacząłem lać dwa preparaty w równych ilościach. Wg kalkulatora aby dojść do Ca=420 powinienem przez 6 dni lać po 150ml roztworów. Rozpocząłem więc delikatnie w pierwszych dniach od 50ml, potem stopniowo zwiększając do 100ml, aż doszedłem do 150ml dziennie I i II roztworu. O dziwo Ca podskoczyło tylko o 5ml ale kH dało czadu do 14. Więc co radzicie robić. Od tygodnia nie leję ballinga i kH powoli spada (dziś jest ok. 10) ale Ca nadal waha się w granicach 365ml. Czy lać nierówno, tzn. dużo więcej CaCl2 aby podnieść Ca i znacznie mniej kH aby już nie szło w górę? Czy jednak dalej lać po równo (tak jak pisze Qbab) i modlić się aby kH nie poszło jeszcze wyżej? Choć przy tak wysokim kH wapń pewnie będzie trudno podnieść. Co robić?


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew - jak napiszesz jak robisz roztwory to policzę w molach jak lejesz bo może się okazać że wcale nie lejesz nie równo :) aż tak bardzo jak Ci się wydaje


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie ja leje według kalkulatora CaCl2 250ml i tyle samo NaHCO3, natomiast Mg 200ml i 18 lutego te parametry powinny byc idealne a tu niestety takie są jak nie inne(podane w poprzednim pośćie).

Jak lać żeby uzyskać pożądany efekt doradź lub policz @Qbab:D


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie stosowałem jednakowe ilości roztworów i nie miałem problemu z utrzymaniem takiego stanu. Nigdy nie miałem jednak akwarium zapakowanego twardzielami, może wtedy zaczyna się problem? Z drugiej strony zastanawiam się, czy niektórzy nie robią sobie niepotrzebnego problemu z nieprawidłowymi parametrami i kombinowaniem z ballingiem w związku z błędnymi wynikami pomiarów. Same testy nawet jednego producenta, jak ostatnio czytam, dają różne wyniki.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leoni Mg lejesz 200ml dziennie i masz wynik 960, przy małej obsadzie coś tam jest nie tak.

Jakie masz testy, i czy prawidłowo przygotowałeś roztwór ?

A andrniew właśnie leje prawie równo, tylko po prostu bardziej stężony roztwór Ca przygotowuje.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roztwór jest przygotowany prawidłowo według kalkulatora 380g MgCl2 i 48g MgSO4 rozpuszczam w 700ml wody a potem dolewam do 1l, Ca natomiast 114g CaCl2 rozmieszac w 1700ml wody uzupełnic do 2l i NaHCO3 identycznie??

Coś robie źle??


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leoni wszystko robisz dobrze.

NaHCO3 daj 168g na 2 litry.

O ile pamiętam jak miałem mała obsadę to trochę też miałem problemów z ustabilizowaniem parametrów.

Czym bardziej zwiększałem obsadę tym, zbiornik robił się stabilniejszy.

Z tym kalkulatorem to jak chcesz, ja robiłem to na czuja.

Mierzyłem testami i jak były za niskie wyniki to zwiększałem dawki, aż do skutku i tyle.

Mg staram się utrzymywać w stosunku 3,25 do Ca.

Jakie masz testy, bo tu może być problem

Mg lejesz 200ml i się nie podnosi? To jaki miałeś wcześniej poziom Mg.

Zobacz andrniew, przy takim wypasionym baniaku leje 80ml na 2000l w obiegu. To u Ciebie upraszczając, wychodziłoby 20ml.

Ja leje Mg w tej chwili 15ml.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Czy koniecznie musisz miec Ca 450? Mysle ze spokojnie mozesz miec mniejsze, wiekszosc znanych mi akwarystow trzyma Ca na poziomie 410-430 mg/L, widzialem tez akwaria z SPS-ami gdzie bylo Ca na poziomie 390 i wszystko roslo. W naturze jest bodaj 412 mg/L w Indopacyfiku, w M. Czerwonym chyba troche wiecej, na Karaibach nieco mniej. Ja kiedys podbilem sobie niechcacy Ca do 490, mialem malo twardzieli wiec mala konsumpcje Ca, i tak jakos sie stalo :) Zjechalem spokojnie najpierw do 440-450 na jakis czas a w chwili obecnej mam ok. 410-420, mam nawet wrazenie ze przy obecnym poziomie Ca twardziele wygladja nieco lepiej niz przy wyzszych, tzn. przyrosty sa w miare stale ale przy mniejszych stezeniach widze jakby nieco lepsze wybarwienie i bardziej wysuniete w dzien polipy.

Ciekawa rzecz, ze mimo w miare stalych przyrostow zapotrzebowanie na Ca rozni sie u mnie z tygodnia na tydziem czasami wzrasta czasami maleje, mimo iz teoretycznie powinno stale wzrastac bo twardziele zdarzyly juz nieco podrosnac wiec przyrost masy jest coraz wiekszy, wlasciwie to juz rosnie geometrycznie, a zapotrzebowanie na Ca potrafi czasami wrecz spasc :) Tez tak macie?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.