Skocz do zawartości
krzysztof_k

Temat rzeka - glony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zbiornik prowadzę od sierpnia '07. Przez pierwsze 2 miesiące wszystko wyglądało ok do czasu kiedy zaczął się problem z glonami. Do dziś problem istnieje i nie wiem czy zbiornik jeszcze dojrzewa czy trzeba jakiej środki zaradcze w końcu podjąć. Od 1 1/2 miesiąca stosuję balling i parametry wydają się ok:

kh 8 (zoolek)

Ca 420 (salifert)

Mg 1260 (salifert; zoolek)

NO3 0 (zoolek)

PO4 0 (salifert- wiem, że to nie jest najlepszy test)

ph - nie mierzone

Wydaje mi się jednak, że fosforanów jest za dużo obserwując kilka szczepek acropor (straciły kolor, wypuszczają dość długie polipy w ciągu dnia w kolorze brązowo-beżowym, no i przez kilka miesięcy wzrost ich jest niewielki, prawie nic - a może za słabe światło dla nich?

Mam od kilku dni włożony w sumpie absorber fosforanów Fluvala kupiony w markecie zoologicznym ale nie wiem czy się to nadaje do morskiego. Na dzień dzisiejszy glonami porastają mi skały i tylna ściana w miejscach o największej cyrkulacji a na piasku zachodzi brązowy nalot też w miescach o zwiększonym przepływie. Nie wiem już czy testy "kłamią" czy w momencie wzrostu glonów nic poprostu nie wykazują z powodu konsumowanych przez nie substancji?


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij sprawdzać od początku, najpierw filtr RO+DI. Kiedy wymieniałeś prefiltry i membranę. Czy masz TDS ?

Od tego bym zaczął, jeśli TDS pokazuje 0, no to trzeba szukać dalej.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrana jest od maja, prefiltry wymieniałem w pażdzierniku, czyli po pół roku używania. Nie mam niestety filtra DI i miernika TDS. Wodę podmieniam 20 litrów tygodniowo, Sól TM Pro Reef, więc może faktycznie ze świeżą wodą dostarczam fosforanów? Aha odpieniacz ustawiony na mokrą pianę wyłączam na noc (Beast 400) - nie da się przy nim spać


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisane o glonach było wiele na tym forum.

Nie wiemy zbyt dużo o Twoim zbiorniku. Na początku proponuję jednak podłączyć DI + TDS bo może masz coć "nie chalo" z membraną. Ja bym wymienił odpieniacz na coś pieniącego, karmienie tylko mrożonkami (płukanymi) w niewielkich ilościach, wtawienie do obiegu węgla dobrej jakości, wywalenie tego produktu fluwala i zastąpienie go jakimś produktem renomowanej firmy, kuracja "bakteryjna" - bakterie Hagen Cycle lub jeśli portfel wytrzyma bakterie Prodibio + odżywka lub Zeostart 2 KZ.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof

Co to za świetlówka T5 2200K

Napisz czym karmisz, co dodatkowo podajesz, jakieś pokarmy dla korali itp.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti701 świetlówka oczywiście 22000K aqua-science - wkradł się błąd. Karmię mrożonkami które przedtem płuczę kilka razy, płatki w bardzo małych ilościach, algi dla białobrodego żeby się nie nudził. korale karmię co kilka dni pokarmem Witka. Obsada niewielka 7 chromisów, maly chelmon, wargatek, białobrody, 4 krewetki, 2 kraby i jakieś ślimaki. Myślę, że faktycznie powinienem zacząć od sprawdzenia wody tds-em no i DI. Dzisiaj dokładniej się przyjrzałem, wygląda mi to na cyjano. Niestety aparat mam zepsuty i nie mogę zrobić fotki


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co można przeczytać w stopce masz 80W na 250l wody i w takich warunkach to dziw, że te Acropory wogóle żyją.

Jeśli masz nieciekawe akwariumz powodu glonów - oznacza to, że masz kiepską wodę w akwarium i trzeba jakoś z tym walczyć. Czas zakasać rękawy i do dzieła :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tak było od początku, ale w stopce jest T5: 80W oraz HQI 150.

pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, moje przeoczenie - przepraszam za zamieszanie:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada wcale nie jest taka niewielka, bylo nie bylo 10 ryb na 250 litrow wody... obsada rzeklbym srednio-duza.

Sprawdz azotany i fosforany innymi testami, bo z tego co piszesz to mi wyglada na to ze powyzsze nie sa bynajmniej na zero. Ale moze byc calkiem odwrotnie: jesli to sa cyjano a nie zielone glony nitkowate to calkiem mozliwe ze wszystko jest na zero i wtedy daja rade tylko cyjanobakterie bo one jako jedyne pobieraja azot w postaci rozpuszczonej w wodzie. Jesli zas wystepuja jednoczesnie nitkowate i cyjano to bardzo prawdopodobne ze w wodzie jest duzo azotaniw i fosforanow. Tak wiec koniecznie potwierdz wyniki testow.

Co masz w tym sumpie? Masz filtr glonowy? To pomaga czesto na problemy z glonami. Skaly tez bym z 10 kg dodal, ale teraz to troche pozno, chyba ze malymi porcjami.

Dobre jakbys zamiescil kilka zdjec tych glonow.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu oświetlenie może nie jest za mocne ale za minimum można chyba takie przyjąć:)

W sumpie nie mam nic oprócz odpieniacza i waty, którą codziennie wymieniam(straszny syf). Środkowa komora jest przygotowana na DSB ale zdecydowałem na razie piasek wsypać na dno akwarium.

Jeśli chodzi o testy to zdaję sobie sprawę, że akutrat te na PO4 i NO3 nie są najlepsze ale miałem nadzieję że cokolwiek wykażą a one tylko 0. Właśnie zamawiam DI, miernik TDS, absorber fosforanów(wiem, że Rowy jest lepszy a co myślicie o Ecophos? Nie chodzi mi o oszczędność tylko nie mam reaktora a ten jest podobno grubszej granulacji i lepiej by się w sumpie spisał włożony do jakiegoś worka). Zastanawiam się nad bakteriami. ProDigest + Bioptim czy wystarczą same BioClean?


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko poczekaj na potwierdzenie wynikow testow zanim wlejesz bakterie czy wlozysz Rowe :)

Krzysiek, zdarza sie ze zbiornik "dojrzewa" ladnych pare miesiecy. U mnie w zasadzie trwalo to ok. 4-5 miesiecy, az zaczalem watpic ze cos robie nie tak, jednak wstrzymalem sie i po tym czasie zbiornik poprawial sie w oczach. Wiec na razie powodu po paniki wielkiego nie ma.

Natomiast powod do paniki to jest taki ze za wczesnie wlozyles te Acry do baniaka! Acry = wrazliwe zwierzaki, a te wpuszczamy po calkowitym ustabilizowaniu sie zbiornika, a juz w zadnym razie w przypadku jakis niekontrolowanych glonow! Acry wrazliwe sa, wlozone do swierzego banika przezywaja duze i czeste skoki parametrow, nie oczekuj wtedy od nich ze beda pieknie wybarwione i przyrastajace. Acra przezyje, czasami zaskakujaco duzo przezyje, ale zanim po przezyciach wroci jej kolorek to hoho! Taki grzybek czy Zoanthus to sie skurczy, obrazi, ale jak warunki worca do normy to szybko bedzie piekny, a Acropory nie bardzo... :)

I ostatnie: nie chce gadac na Beasta, ale ja bym go zamienil na cos innego. Jesli w systemie rzeczywiscie sa fosforany czy azotany to odpieniacz bylby tym co bym pierwsze wymienil. A drugie to dodal filtr glonowy. Trzecie to zmienil sol na Preis :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acropory włożyłem po ok. 2 miesiącach od startu bo wydawało się, że jest ok. Tak dla sprawdzenia. Póżniej przyszedł atak glonów. Dałem wtedy cyrkulacji wiecej i zmieniłem sól na TM ProReef(poprzednia InstantOcean) i znowu wydawało się, że zbiornik wraca do lepszej formy. Kłopoty zaczęły się ponownie po wsypaniu 20 kg piasku do akwarium. Fakt, że ten odpieniacz nie jest najlepszy. Miałem nadzieję, że piasek trochę pomoże w filtracji a nie zaszkodzi. Na moje oko to fosforanów jest za dużo. Są i glony nitkowate zielonei takie co wyglądają na cyjano a na piasku w miejscach o silnej cyrkulacji to wyglądają na dino :)

Zacznę od wody, czyli DI i pomiar tds. Z dobrym testem na PO4 to będzie ciężko


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, piasek moze byc przyczyna, jak wyszla z tego warstwa? Z piaskiem to tak, ze albo pelne DSB albo tylko troche piasku dla celow dekoracyjnych, doslownie 1cm, a i wtedy trzeba o niego dbac, czyscic, dobrze jest co jakis czas nawet wymienic przy podmianie z 5-10% piasku..

Szkoda ze z tym testem na PO4 bedzie ciezko... hmm... moze oddaj wode gdzie do profesjonalnej analizy?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek drobny Ocean Direct tylko z przodu warstwa 4 - 7 cm. Można go jeszcze do sumpa przełożyć bo też mi się nie podoba z tym piaskiem? Mam zrobioną komorę na min 10 cm warstwy. Widać przy szybie, że coś w nim żyje no i widoczne są pęcherzyki powietrza pod i na wierzchu piasku, trochę to niepokojąco wygląda. Jeśli chodzi o test to spróbuję zrobić w laboratorium.


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krzysztof_k :

Piasek drobny Ocean Direct...

Masz przyczynę - jak poczytasz forum to zobaczysz co wsadziłeś do zbiornika. Są osoby z Bubble Kingami, które miały wielkie problemy po zrobieniu DSB na tym piachu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, wyrzucić czy do sumpa? Za drobny jest?


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym piachem coś jest nie tak. Znam przypadki wzrostu NO3 do poziomu 100mg/l. Ja bym go wywalił. Jeśli chcesz mieć DSB to poczytaj na forum - jest praktycznie jeden bezpieczny produkt - "Nature`s Ocean - Bio-Active Live Aragonite".


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@krzysztof_k, sytuację mam podobną ale spowodowaną zupełnie czymś innym, po prostu błąd w odczytaniu obsługi dozownika, zamiast 1 ml dziennie zostało podane 17 ml dziennie ( i tak przez 6 dni) jakich płynów aż boję się pisać, w każdym razie acropory po tym miałe takie kolory że chyba mogłem startować do nagrody :), niestety ciemna strona była taka że w akwarium powstała taka kumulacja organiki że myślałem że wyjdzie z akwa,

ale do czego dąże i co to ma wspólnego z Twoją sytuacją, przy moim zdarzeniu przy DSB w akwa 7 cm usypanym na piasku polecanym przez Rebcia, przy 5 cm piasku którym Ty się "zachwycasz" w komorze w sumpie, przy odpieniaczu ATI BM 250 ( w 400 lit. !) ustawionym na mokrą pianę, przy sprawnym RO+DI + podwójny pomiar TDS, przy mocnej cyrkulacji, przy 10 % podmianach co tydzień i 3 godzinnym ręcznym usuwaniu glonów, - ZMIANA nastąpiła po miesiącu, zauważ że piszę zmiana a nie SUKCES, ale wszystko jest na dobrej drodze.

@krzysztof, zadaj sobie pytanie czy Ty bez DI, bez TDS, bez wydajnego odpieniacza, bez pewnego piasku, będziesz w stanie dosyć sprawnie pozbyć się swojego problemu?

więc działaj "chłopie" bo nie żal mi Ciebie tylko tych acropor bo to naprawdę piękne "zwierzaki" :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat jest o glonach, wiec dolacze swoje pytanko na podobny temat:

czy jest cos co zjada glony, ale czerwono-brazowe - takie wlochate - nie jestem w stanie tego zwalczyc, jedyny skuteczny sposob to wyjecie skalek i zdrapanie czyms ostrym - ostatnio nie mam na to niestety czasu, a i korali przybylo i nie jet to takie proste wiec zostawiam jak jest - choc bardzo chetnie bym sie tego pozbyl.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AntiRed?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, walka z glonami została już niejednokrotnie opisana - także w tym wątku :) Jeśli są glony to z wodą jest problem. Cyjano jest oddzielnym tematem bo rzeczywiście jako jedyne organizmy potrafią pobierać czysty azot w formie gazowej ale moim zdaniem na rozwój cyjano wpływają też inne czynniki. Na pewno potrzebują fosforanów do egzystęcji. Sam miałem przyjemność zmagania się kilkukrotnie z tą plagą i nie były to tzw. przypadki "zbyt czystej wody". Zresztą nie znam takiego przypadku. Prędzej skłaniam się do teorii, że cyjano lubi atakować przy zaburzonej proporcji między azotanami, a fosforanami - ale to tylko takie moje przemyślenia bazujące na doświadczeniach :)

Skuteczną metodą likwidacji lub znacznego ograniczenia ataków glonów lub cyjano są bakterie dozowane dodatkowo do zbiornika ale trzeba być ostrażnym bo bardzo łatwo przegiąć w drugą stronę. Należy obserwować sytuację i w odpowiednim momencie zmniejszyć dozowanie lub wręcz zaprzestać tego dozowania. Należy pamiętać, że wszelkie zabawy z bakteriami wymagają w systemie solidnego odpieniacza.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani: uzylem antireda 2x, ale raczej bez skutku

Rebciu: u mnie to nie cyjano, z nimi mialem tez kiedys problem ale udalo sie go pozbyc. Czytalem chyba wszystkie watki nt glonow, ale przewazajaca wiekszosc dotyczy glonow zielonych :)

U mnie na paru skalkach rosnie cos co wyglada na Hypnea pannosa - wyrwanie ze skalki prawie niemozliwe, strasznie silnie sie trzyma, ale powoli rosnie, i nie przeszkadza za bardzo.

Najgorsze jest brazowe-czerwona jakby szczecina porastajaca niektore skalki, przez nia nie daje sie nic przykleic do skalek nie zdrapujac tego czegos.

Z bakterii dolewam Prodibio Biodigest


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mozliwe byloby wstawienie zdjecia?

Rozumiem, ze nie wlewasz zadnych plynnych pokarmow dla korali, witamin, aminos itp.?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam zdjecie sprzed 3 miesiecy

1514-glony1.jpg

to co widac na zdjeciu to w wiekszosci wyrwalem jakis czas temu, glownie sie pleni to co widac w lewym dolnym roku (jakos slaba, ale chyba cos widac)

zielone to chyba Bryopsis, ale tym sie nie martwie, dolabella wcina to i trzyma generalnie pod kontrola, teraz jest kilka galazek w miejscach do ktorych slimak nie ma dostepu :)

korale dokarmiam pokarmem Witka, zamiennie z fito i zooplexem kenta, kilka razy dodalem pierwiatki sladowe.

No3 mam stale zerowe od dosc dawna (Salifert), Po4 mialem 0.016 (rowa, ale dosc dawno mierzone), stale chodzi Rowaphos. Odpieniacz raczej niewiele syfu wywala (na tydzien jak jest 1-2cm w kubku to max)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.