Skocz do zawartości
guliwer777

Uziemienie

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do elektryków.

Jak zrobić uziemienie ? Mam w domu instalacje 2 żyłową a chciałbym mieć uziemienie przy akwarium. Można to jakoś zrobić, jakoś na zewnątrz poprowadzić czy coś ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drut do rury z kranu i masz uziemienie. Trzeba gruby drut miedziany dobrze i ciasno owinąć wokół oczyszczonej rury wodnej .


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej na zewnatrz wyprowadzic ?? :)

bo mozna sie myc i dostac pradem :D (zart oczywiscie)

bardziej bym proponowal jesli rynna stalowa lub miedziana to do rynny :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie @Alef, zakładając piec olejowy fachowiec też tak zrobił. Zaznaczył, że jest to prowizorka(choć działa poprawnie) i tymczasowo może być, ale docelowo należy zamówić elektryka w celu zmiany w instalacji.

Pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko nie do rur wodnych.

Większoś instalacji domowych jest plastikowa, a napewno te pod ziemią są systematycznie wymieniane !!!!!


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś ma w domu dwużyłową instalację (a więc Franc Josef jeszcze żył jak ją robili) to myślisz że ma wodę w kiteku prowadzoną ?:)

Wszystko zależy od tego, gdzie kto mieszka i jakie ma warunki - możliwości złapania uziemienia jest wiele - rury wodne, rynna, czy przewód od instalacji odgromowej biegnący po zewnątrz budynku zaraz obok okna.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o wyprowadzeniu na zewnątrz i wkopaniu w ziemie czegoś co znalazłem na necie czyli "sondy" od uziemienia. Tak może być. Rury w pobliżu akwarium mam plastikowe.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocho,widze pierwsze efekty wchodzenia Polski di Unii,zaczyna sie jak we Francji siec dwuprzewodowa...postep czy ekonomia??...raczej sknerstwo.Nikt mnie nigdy nie potrafil odpowiedziec dlaczego we Francji uziemienie jest tylko w kuchni...zbywali mnie ze tutaj w ten sposob sie robi...bezsens.U mnie wszystko leci bez uziemienia,cale akwa ktore pobiera dosc sporo pradu wetkniete jest do wtyczki dwuprzewodowej,tak samo komp...przeciez nie bede ciagnal przewodow z kuchni...a moze sie myle,moze powiniennem kupic kabel na bebnie i przeciagnac wszystko z kuchni...bedzie ekonomicznie przecie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guliwer ...najlepszym wyjsciem bylo by wykonanie uziemienia tak jak piszesz...czyli sonda wbita kolo domu .Zeby bylo w miare poprawnie wykonane to rezystancja musi byc nizsza niz 30 omow . Jesli chcialbys dodatkowo zamontowac zabezpieczenie przepieciowe to ponizej 10 omow


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nairam

Panowie,w instalacjach dwużyłowych wystarczy bolec uziemiający gniazda

połączyć mostkiem z przewodem ,,N",który również pełni funkcję ochrony

przeciwporażeniowej.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filavandrel :

a nie lepiej na zewnatrz wyprowadzic ?? :)

bo mozna sie myc i dostac pradem :D (zart oczywiscie)

Może elektrykiem nie jestem , ale to moim zdaniem nie żart tylko brutalna prawda, bo można zdrowo prądem oberwać. Osobiście wolałbym założyć gniazdko z uziemieniem i zmostkować bolec uziemieniowy z zerem , zawsze będzie to powodowało wywalenie korków i wyłączenie prądu. Bynajmniej uważam to za bardziej bezpieczne od rury ..... ale to tylko moje zdanie a jak napisałem elektrykiem nie jestem.

Pozdrawiam

Marcin Kloc


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nairam :

Panowie,w instalacjach dwużyłowych wystarczy bolec uziemiający gniazda

połączyć mostkiem z przewodem ,,N",który również pełni funkcję ochrony

przeciwporażeniowej.

Pozdrawiam

Mi nie chodzi o ochronę przeciwpożarową ale o prawdziwe uziemienie.

Planuję zakupić sondę uziemiającą w Leroy Merlin ( 1,5 m szpilka) do tego podłączyć przewód i wprowadzić do pomieszczenia gdzie mam akwarium.

Dobrze kombinuje ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jamnik :

guliwer ...najlepszym wyjsciem bylo by wykonanie uziemienia tak jak piszesz...czyli sonda wbita kolo domu .Zeby bylo w miare poprawnie wykonane to rezystancja musi byc nizsza niz 30 omow . Jesli chcialbys dodatkowo zamontowac zabezpieczenie przepieciowe to ponizej 10 omow

Jak sprawdzić ile omów ? i Od czego zależy jaki jest wynik ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nairam

guliwer777

mylisz pojęcia,to co proponuję spełni takie samo zadanie jak uziemienie-

poza tym nic nie wspominałem o pożarówce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nairam :

guliwer777

mylisz pojęcia,to co proponuję spełni takie samo zadanie jak uziemienie-

poza tym nic nie wspominałem o pożarówce...

Witaj

Ale czy "N" jest połączony z ziemią ? Tego nie wiem. Mi bardziej chodzi o ochronę urządzeń niż mnie :) Mam urządzenie które jest wrażliwe na brak uziemienia i może wcale nie działać bez niego.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nairam

w wiekszości przypadków transformatory zasilające dany rejon mają przewód neutralny uziemiony(dot. starych sieci NN-a takie są w starych dzielnicach,osiedlach,wsiach itp.).Najpewniej byłoby się skontaktować z R.E.

Twojej okolicy i poprostu zapytać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guliwer - dobrze prawisz. połączenie zera z bolcem uziemiena w gniazdu nic nie da. Zwarcie do zera czy zwarcie do prawdziwego uziemienia tak samo wybije korki, natomiast w przypadku, gdy masz prawdziwe uziemienie to niektóe urządzenia (te o ktorych piszesz) będa pracować poprawnie.

sonda o ktorej piszesz spokojnie wystarczy - nie bedzie do tego podlaczona zadna instalacja odgromowa itp wiec spoko moze byc. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie podłączenie tej sondy do samego drutu uziemiającego - przypuszczalnie jest tam połączenie na jakieś śruby - tu się trzeba przyłożyc i zrobic to dobrze.

natomiast pomiar rezystancji uziemienia zrobi ci kazdy elektryk - trzeba miec do tego miernik.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nairam

alef

jesteś z ,,branży"?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z branzy ?? nie - z racji wyksztalcenia itp cos tam wiem (a raczej cos tam pamietam) ale zawod wykonuje calkiem 'nieelektryczy'


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nairam

alef

tak też myślałem więc daruj sobie i nie narażaj niepotrzebnie

forumowicza na koszty.Najlepiej zrobi jak się dowie w swoim R.E.I uwierz że wiem co piszę-też,,z racji wykształcenia" i 25-letniego stażu pracy w zawodzie.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w kuchni miałem tylko uziemienie podpięte do N, sam zrobiłem takim sposobem też w łazience ( pralka ). Miesiąc temu miałem w bloku przegląd instalacji elektrycznej ( co 5 lat taki robią u mnie ). Podłączyli swoje urządzenie i to dosyć spore, światło przygasło lekko i powiedzieli że wszystko jest prawidłowo. W kuchni lepiej w łazience trochę gorzej ale w normie. Może na mostku jest za cienki przewód ? tego nie wiem albo zły styk. Tak czy inaczej w instalacji do tanka w dużym pokoju zrobiłem tak samo jak w łazience. Wydaje mi się że jest ok, bo wcześniej próbnik reagował na dotknięcie do obudowy lampy a teraz nie.

Obudowę kompa wcześniej podłączyłem pod kaloryfer i też nie było żadnych przebić ( próbnik nie reagował ). Wcześniej dotykając obudowy czuć było mrowienie. Teraz komp jest uziemiony też mostkiem w gniazdku pod N i nie mrowi.

Elektrykiem z zawodu nie jestem ale kiedyś chciałem zrobić cewkę Tesli. Sporo przeczytałem na ten temat i pisali że można wykonać uziom przez wbicie 1,5 metrowego pręta w ziemię.

Teraz na elektrodzie wyczytałem że kolesie podłączają uziemienie do zbrojenia w budynkach z żelbetu ( ja bym nie ryzykował ) tym bardziej nie podłączył bym do rury spustowej. Stary jest dekarzem i połączenia rur są lutowane jednak po 2ch sezonach rury śniedzieją, pod wpływem zmiany sezonowej temperatur pracują i luty puszczają. Nie ma więc mowy o dobrym styku. W domach jednorodzinnych rury wiszą nad ziemią i puszczają wodę luzem. W blokach końcowy element odprowadzający wodę do ścieku jest z żeliwa. Styk w tym miejscu jest beznadziejny. Żeliwo malują powłokami bitumicznymi i zapychają połączenia różnymi kitami. Nie mam mowy o dobrym połączeniu.

Najbezpieczniej jednak moim zdaniem , przynajmniej zadzwonić do dostawcy energii elektrycznej i się zapytać. Są różne instalacje i rozwiązania. Najwyżej przyleci pan z miernikiem i skasuje kilka PLN. Trzeba pamiętać że w domu BHP i zdrowie rodziny i własne jest najcenniejsze.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No dobra jeśli chcialbym zrobić tak jak pisze kolega nairam to jak sprawdzić cz takie uziemienie spełnia swoją rolę ? Pytałem kolegi i powiedział mi że podłaczenie bolca uziemienia do N to nie jest uziemienie. W domu w gniazdkach mam tak właśnie zrobione że bolec jest podłaczony do N.

Nie mam różnicówki.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nairam - to, czy N jest na transformatorze uziemiony, czy nie jest to ma małe znaczenie w kontekscie urządzeń elektronicznych, które wymagają dla poprawnej pracy solidnego uziemienia masy. I to solidne uziemienie masy nie moze byc jednoznaczne z przewodem zerowym - nawet jesli ten jest uziemiony gdzies daleko.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli zrobimy tak jak pisze nairam czyli "Marian" to mozna zmierzyc rezystancje petli zwarcia ..np przy pomocy miernika o nazwie MZC.

Wynik pokaze nam jaka jest skutecznosc zerowania w naszej instalacji wzgledem bezpiecznikow.

Jezeli chcemy zabezpieczyc urzedzenia to pozostaje nam tylko stabilizacja napiecia i zabezpieczenie przepieciowe...jezeli chodzi o to drugie to od niedawna wymagane przy odbiorze przez energetyke na terenie w ktorym mieszkam. Masa tych urzadzen jest dostepna za dosc nie duze pieniadze ale znowu w swoim zyciu nie spotkalem sie z takim urzadzeniem ktore zadzialalo, wiec nie moge nic napisac o jego skutecznosci. Mozna zastosowac zabezpieczenie trzy stopniowe ale ceny sa jak z akwarystyka morska i do tego potrzebna jest instalacja trzy zylowa z dobrym uziemieniem .

i ciezko sie tlumaczy takie rzeczy :(


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nairam

jamnik

dokładnie tak jak napisałeś i dlatego proponuję koledze

od początku aby sprawdził jaka jest skuteczność zerowania

w jego instalacji a dopiero potem wykonywał kolejne ruchy

w celu poprawy stanu uziemienia(lub nie)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.