Skocz do zawartości
Ben_sage

Glony powoli sie wielki syf robi :

Rekomendowane odpowiedzi

Jak z tym walczyć powoli sie robi tragedia.

Obsady nie mam przerybionej.Zrecz przeciwnie.

Podmiany ok.15L co 1-1,5 tyg czy to mało?

Skąd to sie bierze?

Zaczyna obrastać mi skały i piach równo.

W czym tkwi problem?

plagasr9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez to mialem i u mnie pomoglo czeste przedmuchiwanie sklay i zbieranie tego calego syfu na wate filtracyjna. W tym czasie ograniczlem oswietlenie akwa do 2 h swiatlem dziennym reszte dnia swiecilem aktynikami. Ale prawie calkowicie zniknelo jak wywalilem prawie caly piach, zostawilem tylko tyle zeby przykrywalo minimalnie dno. Ja wychodze z zalozenia albo brak piasku albo konkretne dsb. No i odpieniacz ustawilem na mokra piane.Pozdrawiam


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja walczyłem z tym 4 miesiące i jak wywaliłem piach to dziadostwo znikło


akwa 330L hq 2 x 150w rafa 50 korali odpieniacz best 400+paler hed 2500 1x t8 marine glo 2x pompy jvp 102 zeo star 2 sump 200L w sumpie dsb20cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to z tymi piachami są ciągle problemy !

Nie bede klamać że jakies 2-3 tygodnie temu dodalem piach live aragonite i przyznam że dokupilem dużo wieksza ilość mialem za duzo piachu chyba takie pol na pol dsb!

Film sie zbeiral ale slabo bo puscilem marea 2400 w gore.

robilem też duzy bląd.Swiatlo swiecilo za dlugo.Od 7 rano do 23.

Tak jak napisali na www ogranicze swiatlo teraz dam od 17-18 do 22 i normalnie bede wlaczać maxymalnie od 11 do 23 jakoś tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Obawiam sie ze to nie piach jest problemem.Zywy piasek to najlepszy test jakosci wody.Osad powstajacy na nim wskazuje ze parametry wody sie pogorszyly,duzo wczesniej zanim pokaza to testy.Zrob testy wody,czy aby tymi podmianami nie dostarczasz pozywki tym glonom.Warto by rowniez zastanowic sie czy ten miniflotor wystarcza na 250l?

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież odpieniacz to glównie korale.

A obsada rybna narazie żadna.Zwlaszcza że narazie ma moja dziewczyna zebrasome.Wiec obsada prawie żadna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajny odpieniacz to podstawa,oczyszcza wode rowniez z substancji powodujacych wzrost glonow.Zrob testy na zawartosc fosforanow i krzemianow.Wyniki moga byc odpowiedzia na ten problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage: poczytaj sobie powoli i uwaznie to co Ci podsunąłem. to co obserwujesz u siebie w akwarium to po prostu agresywne szybkorosnące glony (algi). wyłażą wtedy kiedy w wodzie jest za duzo fosforanow, krzemianów, do tego dodałeś jeszcze zabyt długie oswietlenie. wiec na twoim miejscu sprawdzilbym po kolei wszystko.

w moim przypadku wyskoczyly po okresie nadmiernego karmienia.

zebrasomy nie mialem w ogole. :wink

@roman763 dobrze radzi.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph 8,2-8,4

Mam jeszcze test po4.

no3 juz dawno mi sie skonczył :kma

Z tego p04 chyba nie umiem korzystać to JBL

leje po 5ml do obu amp.

Ustawiam je w tym pionowym rządku do dolnego daje lyzeczke(specjalna z zestawu) soli jak na rysunku pozniej leje do niej 15 kropel i mieszam i po 4 minutach mi pokazuje 0.00 na pozycji nr1 na karteczce oczywiscie zatruty w pionie na dole ustawiam.

Zle to robie czy te po4 to porażka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg potocznej opinii oprocz testów rowy na fosforany cala reszta to taki sam szajs. daj sobie spokoj.

jutro nie włączaj swiatła i przygotuj duża podmianę wody.

najblizsze kilka dni bedziesz mial pracowite :wink


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy PO4 to porażka. Glony i inne badziewie nie bierzę się z nikąd. Popełniasz błędy, jak my wszyscy ale pewnie jeszcze ich nie zauważasz. Trochę pokory by się przydało bo czeka Cię ostra walka z tym badziewiem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wlaśnie Robie podmiany wody.Po odlaniu odciągnołem troszke tego gluta ze skal ,troszke zamieszałem woda z dna i wzuciłem filtr slodkowodny aquaela, przyznam że juz wczoraj go umyłem a dziś był już cały zapchany syfem i kalem rybim pewnie.... Wiec ponownie wpuscilem go teraz i niech sciąga ten syf.Ciekaw jestem na czym polega ta naturalna filtracja żywej skały.... bo obsade mam ni-jaką (chyba że zebrasoma juz jest zbyt dużym obciązeniem dla systemu)... a przekonywywuje sie do jakiegoś filterka do srodka (prostego moze tego aquaela chociaż na jakiś czas) - nie mam sumpa - jednak musze wam powiedzieć że już sie przekonałem do niego bo można w nim mieć dobry filtr i upchać graty ,ale to w nastepnym baniaku bedzie na 100% bez tego niema bata!

Wywalilem sporo piasku bo w 50 % jestem przekonany że to jego wina.Piach wziąłem z odstanego baniaka...

No i swiatlo zapalam teraz na max 3-4 godziny.

Fajny opis walki z tym dziadostwem w tym linku zastosowalem sie do kilku drobniejszych wskazówek.

Poki co:światlo,piach won,podmianka wody,filtr slodkowodny wewnetrzny.Narazie tyle robie i zobaczymy co wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben jak nie masz sumpa to masz panel ? czy caly sprzet w gl. zbiorniku?


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie w miare czysto zobaczymy czy za 2-3 dni pojawi sie ten syf a jak nie to pewnie wina piachu i za duzo karmiłem suchymi tzn za żadko artemia czy innym miechem.

Nigdy wiecej nie chce robić też wiekszej warstwy piachu jak 1-1,3cm.

do zbiornika nie przykładałem sie mocno kupiłem na gotowe i wszystko mamw zbiorniku gł.

Ale planuje za ponad rok zrobić wszystko konkretnie.

Najpierw zbieram na auto lepsze a pozniej bede odkladac na morskie :(

Zrobiłem test No3 i wyszlo 5-10mg/ml test firmy sera,wynik wydaje sie byc bardzo dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno w stopce pisales, ze nie potrzebujesz sumpa.

Piach kupiles stary...

Patrzysz na wynik testu pH ktory Ci nic nie daje, bo innych nie masz.

Ten miniflotor w 250 l jest tylko po to, zeby Ciebie uspokoic.

Nie obraz sie, ale podobnie do Rebcia musze napisac, ze taki hura-optymizm nie pomaga w prowadzeniu zdrowego zbiornika.

Na temat sumpa, panela, starego piachu, oswietlenia czy testow mamy niezle archiwum...

Przewaznie gdy ponosimy porazke to piszemy: "do zbiornika nie przykładałem sie mocno"...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani - nie chciał bym tu wchodzić w jakąś polemikę, ale nie wydaje mi się iż fakt posiadania sumpa (lub jego brak) miał jakiś znaczący wpływ na zdrowie zbiornika. Napewno ma wpływ na wygodę, daje więcej możliwości itp. ale bez sumpa też można :(

Pisząc to mam na myśli małe zbiorniki - wiadomą sprawą jest, że ciężko skutecznie odpienić zbiornik 500 czy więcej litrów bez żadnej instalacji dodatkowej i bezsumpowa gimnastyka z takim zbiornikiem jest bezsensowna bo taniej jest wtedy mieć sump.

Tymbardziej tak twierdzę, widząc wiele zbiorników wyposażonych w sump, w którym nie ma nic, poza sprzętem.

Z pozostałymi twierdzeniami (hura-optymizm, brak testowania czegokolwiek i nie przykładanie się mocno) zgadzam się w 100%.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani.

Do sumpa sie przekonalem z prostych przyczyn.

Sama podmiana nie wystarczy.Jak ma sie zebre to musi być konkretny system filtracji.Zywej skały bylo ponad 25kg.

A obsada malutka i zebrasomka też.Wiec coś mi nie grało cos te bakterie kup nie jadły.

Dopiero dzisiaj zobaczyłem ile szitu tak naprawde sie zebralo w piasku i uważam że filtr mechaniczny by sie przydał a nalepiej konkretny sump... którego na chwile obecną nie mam gdzie postawić.Jakiś czas temu dalem koledze zebre.Strasznie syfi ta ryba ;/ nie chciałem obciązać systemu a przy 250l akwarium było gołe narazie wrociłem prawie do poczatków :( bo 250l bez zebry...

Przy tym małym baniaku musze powiedzieć że caly sprzęt na wcisk sie miesci.

Co do piasku jest teraz warstwa centymetrowa i nie jest juz live porządnie wypłukałem bo tamten jest w innym baniaku.

Jak mialem zwykly ocean nature piach bylo fajnie!

Jutro bede pewnie w auhan wejde do kakadu i kupie test no3 i może filtr do ktorego bede mogl jakiś wklad weglowy dać?

Narazie nic żywego nie bede kupować i zobacze narazie wszystko wyczyscilem dzis kolejny raz wiec jest clean zobaczymy na jak długo.

akwariummorskienowefotoaw1.jpg

Dalem 2x39 nad tym 112.

Am 15000k white i blue plus Ati.

Aparat troszke zaniedbal kolory.Dużo jasniej jest i rybki bardziej pomaranczowe.

A co miniflotorka ktoś mówil że to ważne dla rafy.A mam tylko korale miękkie gł:xenie i rosnie moim zdaniem dobrze.

Zrobiłem test No3 i wyszlo 5-10mg/ml test firmy sera,wynik wydaje sie byc bardzo dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze przy takich duzych podmianach wody, te parametry wcale nie sa takie zle...

Troche mam takie wrazenie, jakby Twoje akwarium jeszcze dojrzewalo. Pisalem o testach, bo wydaje mi sie, ze te pozwalaja na pewna stabilizacje w akwarium. Woda nie musi byc jakos specjalnie "czysta" ale latwiej jest, gdy jej parametry razem wspolgraja i sie ustabilizuja. Powinna powstac lepsza lub gorsza, ale rownowaga. Gdy zaczyna czegos byc za duzo lub malo, to latwiej jest cos dodac, gdy sie o tym wie. Duze podmiany wody sa czesto wyjsciem z trudnej sytuacji ale sa tez przeszkoda dla stabilizacji (mimo, ze jako produktu wyjsciowego uzywasz wode po RO i sprawnym DI). Niedawno pisales, ze wode kupujesz. Jezeli to byla woda ze sklepu, to tez nie wiesz, czy nie przywlokles jednoczesnie jakichs glonow, bakterii itp.

Napewno wyjscie z tej sytuacji sie znajdzie (niekoniecznie sump :(- ten temat poruszylem, poniewaz calkiem pewny siebie pisales w stopce, ze sump jest niepotrzebny). Sump jest potrzebny. Alternatywa jest panel. Mozna tez inaczej zbierac wode powierzchniowa do odpieniacza, ale to musi byc odpieniacz a nie zabawka, przepuszczajaca litr/ minute.

Nie wiem, czy nie dodawales aminokwasow lub czegos podobnego? Z niczego te glony sie nie biora.

Jeszcze raz: widoczny jest brak rownowagi chemicznej lub biologicznej (np: zbyt bogata woda w zwiazki organiczne). Organiki nie potrafimy zmierzyc, choc mozna ze slabego odpieniacza wnioskowac, ze woda nie jest wyjalowiona.

Sklad chemiczny wiele by powiedzial, gdyby uzywac dobrych testow.

Malo Ci pomoglem, ale moze jednak ?:(

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Stani-jak czytam z twojej odp 1-wsze dwa zdania to wymiekam .......Chyba ze cos przeoczylem ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage : imho, nie jest to kwestia braku sumpa tylko tego co Stani napisal czyli "akwarium jeszcze dojrzewalo". mam zblizony zbiornik do Twojego (180l), obsade tez podobna a nawet wieksza (teraz mam 2xblazenek, 7xrozne krewetki, 1xzebrasoma, 1xescenius midas, 1xhaxeatenia, 2xkraby, slimaki i takie tam) i okresowo jade bez odpieniacza (miniflotor) i bez wiekszych problemow , ale generalnie staram sie trzymać reżim podmiany co tydzien 5%. wysyp glonow jak w tym watku mialem kiedy jak pamietam w zbiorniku byly 3 krewetki ,a ja intensywnie je karmilem i bylo to chyba w miesiac moze dwa po uruchomieniu zbiornika, co tez odbylo sie na żywej wodzie kupionej w sklepie. widzisz podobienstwo czasowe do swojej sytuacji?

po tym doswiadczeniu jak juz cos wprowadzalem z ryb to chyba sie nie zdarzylo, zebym procz pary blazenkow wpuscil cos wiecej niz jedna sztuka na kwartal, zeby zbyt gwaltownie nie zwiekszac obciazenia i dac czas zeby sie caly zbiornik dostroil do nowego zwierzecia i tego co ono produkuje. nie wiem czy nie przasadzalem z ostroznoscia, ale faktem jest , ze generalnie najwiekszy problem jaki mi sie przytrafil w ciagu 1,5 roku to wlasnie dinoflagellates i nic wiecej jak do tej pory...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie czuje że jak wyczyscilem piach ciup lepiej.Ogółnie glony sa dalej.

Troszke wolniej sie taki proces dzieje.

Czy to po jakims czasie sie uspokoi ?

czy strombus zjada glony z piasku?

Też myśle o wężowidle superba czy ono bezpieczne dla krabów i slimaków i krewetek ?

Zaje...cie problemem była prawdopodobnie slaba cyrkulacja bo wczoraj wieczorem bedac na bielanach w sklepie spytalem - a ze akurat w rogu 1 akwarium przylukałem to samo to sprawa szybko sie wyjasnila wczoraj zakręcilem piaskiem przed snem i dalem druga pompeczke niestety slaba 2400 marea ale widać efekt!

Dodałem jeszcze filtracje biologiczna i mechaniczna.

Gdzieś czytałem że to kiepski pomyśł ale wydaje mi sie że filtr kubelkowy to nie taki straszny pomysł.Mam tu kilka fajnych komor na wklady biologiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Problem to zwalona kostka w odpieniaczu.

2.Woda w aquariusie- wydaje mi sie być jakaś lewa w tesco chyba filtr ro kupie sobie.

Filtr wygląda jak jakiś tani szajs ;D za 250zl przy tym przebiegu pewnie zuzyty jest , niema tam jakiś super specjalistów jak to w sklepach wiec nie licze że wymienili odpowiednio po czasie wklady.

3.Być moze za duzo karmiłem teraz karmie z 3-4 razy w tyg i moze z 2 razy suchą.

4.Wywalilem caly piach i troche skały.

5.Podmiana 50 % wody na hardcora O_o

Sa już sladowe ilosci tego dziadostwa ale naprawde narazie mnie to nie denerwuje.

Myśle ze w 80% to wina byla przestarzalej kostki która nie wymienialem kilka miesiecy tylko skrobalem brud....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna decyzja : karmie co 2 dzień i tylko mrozonkami suchą karme odstawiam (zbiera sie troszke szary syf na dnie).Wyciągnołem ten syf filtrem mechanicznym.

Zrobiłem test kh wyszlo 5 chce podnieść to do 8-9.

Mam już filtr Ro nie jakiś wypas ale ten za 242zl z dobra chyba membraną...(Ta w sklepie dawno już pewnie zuzyta była co kupowalem wode ro)

W przyszlym tyg zrobie podmiane bo klucz zostawilem na wsi.

ps.Z kazdym dniem coraz więcej sie ucze i dobrze bo plany w przyszlości są wieksze i warto znać od podstaw.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.