Skocz do zawartości
Tata

Przenoszenie DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem niestety zmuszony przenieść działające od 6 miesięcy DSB, z jednego zbiornika do innego.

DSB mam nie w głównym akwarium z koralowcami, tylko w oddzielnym zbiorniku (250l).

Robię nowy sump i do niego właśnie chcę przełożyć DSB.

Jak to zrobić, żeby nie wywołać katastrofy?

Czy da się jakoś wspomóc system? (bakterie, absorbery)

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że niestety będzie to musiał być proces jednorazowy. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie, ktore byly na wierzchu, zdechna pod spodem, a te z dna nie przezyja w strefie z tlenem. Wynik moze byc gorszy niz gdybys wsypal calkiem nowy piach. Ale skoro nie masz wyjscia...

Gdybys zechciel kiedys opisac jak woda zareagowala na te akcje (kika testow) to mielibysmy potwierdzenie znanej teorii.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan mam taki:

Akwarium odłączę całkowicie od sumpa, dam tam grzałkę i cyrkulacja będzie pracować. Powinno nawet 1 dzień wytrzymać.

Piach będę przekładał ściągając go grubym szlaufem, czyli przepłuka się przez jakieś 300l.

Następnie po ułożeniu piachu ściągnę połowę wody i zastąpię nową (oczywiście akwarium dalej nie podłączone z sumpem).

A potem co pozostaje, stopniowe włączenie pompy głównej, naszczęście mam Delteca więc uruchomię na 1 bieg, woda wymiesza się stopniowo.

Co do testów to sam jestem ciekaw, reakcji wody.

Chyba kupię jakieś bakterie, albo coś w tym stylu.

Pocieszam się tym że DSB mam bardzo młode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tata - to nie zadziała :(

przy przenoszeniu DSB ważne jest to że spodnie warstwy pracują w całkiem innym środowisku (np. pH, stężenie tlenu) niż górne, ściągając wężem spowodujesz wymieszanie warstw a przez to śmierć części organizmów - co da w efekcie mnóstwo toksyn, dodatkowo zaburzając kolejność spowodujesz że to co przeżyło nie będzie działać - bo do działania potrzebuje odpowiednich warunków - taki przykład z innej działki którą zapewne każdy zna - jak boli ząb od dziąsła to pierwsze co robi dentysta to udrażnia kanał - doprowadza tlen i poprzez to uniemożliwia rozwój beztlenowcom odpowiedzialnym za powstawanie ropni) Ty chcesz dokładnie to zafundować swojemu akwarium czyli doprowadzić tlen do beztlenowców pracujących na denitryfikację w DSB w dolnych warstwach. Jedyne co widzę to albo bardzo stopniowe przenoszenie albo dokładne wypłukanie piasku (nawet w słodkiej wodzie - co ma przeżyć przeżyje co padnie wypłuczesz).

Jedynie może kilka procent zostawić bez pukania jako "zaszczep" co zapewne lekko przyspieszy osiągnięcie poprzedniego stanu. Ja niestety nigdy nie przeczytałem info o udanym przeniesieniu pracującego DSB.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmiana planu: wypłukanie piasku i DSB od nowa + dodatek np 5% starego piasku z DSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rób jak uważasz ale ja bym dokładnie tak zrobił jak napisałeś, tylko bez "oszukiwania" z tym płukaniem - sporo czasu na to zejdzie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Namawiał bym, żebyś spróbował zmienić zdanie i zrobić jednak nowe DSB w nowym sumpie, a jeszcze lepiej gdyby można było to stare DSB mieć podłączone w obiegu do czasy ruszenia nowego. Ale nie wiem czy to by było możliwe, chociaż pisałeś że DSB masz w oddzielnym zbiorniku.

Ewentualnie jeśli płukać to moim zdaniem płukać w solance.

Wypłukać i sprzedać.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB przeniesione, zero strat, parametry w normie.

Przemieszane, przepłukane, dodane bakterie i już prawie tydzień jak działa.

Czekam dalej i obserwuję.

Pozdr

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.