Skocz do zawartości
Marian

DSB w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam pytanie do osób posiadających DSB.Posiadam zbiornik 250 l i chcę zrobić DSB w sumpie grubość piachu ok.8-10cm,przepływ wody przez sump ok.2000 l/h,oczywiście nasypię żywy piasek ok.18 kg do kompletu glony spagetti ośwetlane w nocy.

Zastanawiam sie tylko czy sam przepływ wody wystarczy,czy bede musiał włożyć jakąs ekipę kopiącą.Za wszystie wskazówki z góry dziękuję.

Marian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w archiwum jest naprawdę dużo o DSB.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem i z mojego doświadczenia wychodzi na to że DSB w sumpie nie jest byt dobrym rozwiazaniem i polecam zrobienie DSB w głównym zbiorniku .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz może coś więcej o tym DSB nie w sumpie

bo jak czytam to sporo osób robi jednak w sumpie i też tak chcę zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam doswiadczenia wiec moge tylko nawiazac do teorii ktora zglebiam przed budowa nowego zbiornika. wydaje mi sie, ze w glownym zbiorniku stawianie DSB ma jeden zasadniczy minus. jak cos nie wypali to znacznie trudniej to serwisowac. w skrajnym przypadku wyrzucenie piachu oznacza sajgon w calym zbiorniku. sump znacznie to ulatwia.

gdzies w necie znalazlem zalecenie, ze aby DSB w sumpie cos pomoglo w filtracji to jego powierzchnia musi byc minimum rowna 1/3 powierzchni zbiornika glownego.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie nie wieksze od 1/3? Ja kojarze raczej w te strone to bylo - ze za duze DSB jak juz sie rozkreci to potrafi zbytnio wyjalawic wode.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no też gdzieś czytałem że powinno mieć około 1/3 akwa i w sumpie akurat tyle miejsca mam i według mnie też lepiej zrobić je w sumpie ze względu na łatwą mozliwość odłaczenia go z obiegu

Mateusz: i dlatego pewnie to 1/3 powierzchni zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD: czyli jednym slowem DSB w zbiorniku glownym powinno go zagłodzić na śmierć bo ma powierzchnię równą w 100% powierzchni zbiornika ???

wydaje mi sie logiczne, że jest jakas minimalna wielkość poniżej ktorej wydajność będzie zbyt mala żeby filtrować wydajnie, tak jak ze zbyt malym odpieniaczem.

czy faktycznie DSB moze byc za duze? nie wiem. moze ktos inny kto wie wiecej na ten temat sie wypowie, ja nigdzie nie znalazlem zastrzezenia co do maksymalnej wielkosci.

no ale rzeczywiscie , w zbiorniku glownym na piachu lezy skala ktora zmniejsza powierzchnie przez ktora nastepuje dyfuzja, wiec faktycznie ta czynna powierzchnia nie jest nigdy rowna 100% powierzchni zbiornika. przynajmniej wszelkie opisy plenum do tego nawiazuja , a mysle, ze to akurat moze miec podobne znaczenie w jednej i drugiej metodzie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o takim czyszczeniu DSB:

http://www.talkingreef.com/forums/new-saltwater/1499-cleaning-sand-bed.html

robi ktoś coś takiego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ok to może ja:)

akurat mam przypadek gdzie DSB jest i w sumpie i w akwarium, powierzchnia akwarium to 1,1x0,6=0,66 m2, żywy piasek znajduje się na połowie tej powierzchni czyli 0,33m2, natomiast komora w sumpie to 0,29x0,45=0,13 m2, czyli jak wspomniał @kaziko daje to prawie 1/3 powierzchni (tak mi wyszło :D),

Jakie są efekty takiej kombinacji :

- w moim przypadku filtracja składa się z żywej skały + DSB + wydajny odpieniacz, uważam że "sercem" systemu jest DSB z żywą skałą a odpieniacz jest czymś co to reguluje.

- jest to system bardzo wydajny więc jakikolwiek nie przemyślany ruch kończy się utratą podopiecznych - czytaj acropor

- podam przykład, przy stabilnym systemie w wyniku błędnego zrozumienia działania dozownika do akwarium dostało się przez 7 dni po 17 ml takie płynu jak Amino Acid concentrat, błąd ten zaowocował w natychmiastowy wysyp wszelkiego rodzaju glonów + wysokie NO3, po dwóch mesiącach rzetelnej walki zbiornik się ustabilizował więc cała filtracja zadziałała, ale na sam koniec aby uwiecznić sukces dolałem podwójną dawkę bakterii Hagen Cycle, efekt był taki że NO3 i PO4 zeszło w ciągo jednej nocy do idealnego zera (testy Salifert Deltec), na co zareagowały dwie acropory , w ciągu dwóch dni były do połowy białe.

Reasumując, to co mam obecnie to zbyt mocny system, który jest regulowany pianą z odpieniacza , na dzień dzisiejszy nie zakładałbym DSB w sumpie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może lepiej nie zakładać DSB w głównym ?? bo Twój wniosek jak dla mnie może być troszkę mylący - czy nie robiłbyś go wcale czy dodatkowego DSB ??

dodatkowo jak masz 1/3 w sumpie + 1/2 w akwa to może faktycznie za dużo ??

u siebie chce zrobić tylko w sumpie i stąd pytania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem , że na dzień dzisiejszy nie zakładałbym DSB w sumpie, o akwarium nic nie wspominałem, więc DSB w akwarium zostawiłbym.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a choćby z tego względu że masz zakryte dno, bardziej naturalnie wygląda akwarium, i miło popatrzeć na ekipę czyszcząco- kopiącą......:D


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, a nie zbiera się syf w tym piasku ?? ja u siebie rezygnuję z podłoża właśnie ze względu na syf jaki mi się zebrał na dnie, a tego DSB chyba lepiej nie ruszać (chyba że czyścić tak jak w tym linku co wkleiłem)

ogólnie Roman może wkleiłbyś zdjęcia swojego akwa ?? tak jak pisałem trochę wzoruje się na Tobie i zobaczyłbym jak wygląda ten piach + całość :D

a dużo masz tej ekipy czyszcząco kopiącej ?? w sumie można ją wsadzić do sumpa, choć tam mniej jedzonka będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie moje pytanie brzmiało czy do DSB w sumpie dać ekipę kopiąco-czyszczącą czy jej nie dawać,a nie czy DSB ma być w zbiorniku głównym czy w sumpie,a widzę ,że dyskusja zeszła na ten temat.Prosiłbym kogoś o odpowiedź na moje pytanie w sprawie ekipy kopiaco-czyszczącej.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie - zobacz na moje ostatnie 2 zdania jest o ekipie czyszczącej w DSB w sumpie :D

ale może dowiesz się czegoś nowego i np DSB zrobisz w akwa a nie w sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozpatrując za i przeciw jestem na 100% zdecydowany na DSB w sumpie a nie w zbiorniku głównym,myslę,żę najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zrobienie DSB w całkiem osobnym zbiorniku podłączonym do obiegu,lecz niemam takiej możliwości więc zakładam w sumpie,

chcę tylko wiedzieć czy konieczna jest ekipa czy też niekoniecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Też jestem na etapie zakładania DSB.IMHO ekipa czyszcząca ma sens jedynie w głównym bo tam ma się czym pożywić,chyba że mamy taką cyrkulację że cały syfek leci do sumpa ale to jest las pompek.Z drugiej strony bezpieczeństwo.Z dotychczasowych przemyśleń wyszło mi że optimum to DSB w głównym i w sumpie ,gr. ok 8cm w celu wzajemnego ubezpieczania się na wszelkie wypadki.Bardziej doświadczony kolega dodał że w tym momencie zrezygnowałby z DSB w sumpie.Prawdopodobnie na początku system nie jest aż tak wydajny i wszystko da się podnieść większym dokarmianiem ,ale jak DSB rozkręci na maxa... tu właśnie trzeba znależć "złoty środek"

pozdrawiam


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wolałem nie ryzykować z DSB w głównym zbiorniku oraz sump'ie dlatego mam je w oddzielnym zbiorniku, do którego spływa cała woda z komina i kaskadą wpada do pierwszej komory sumpa, w której "dopieszcza" ją odpieniek. System tak mam przemyślany, że w razie draki (której na szczęście jeszcze nie zaliczyłem) spływ wody z komina przesuwam o kilka cm i DSB mam poza obiegiem, a filtrację przejmuje odpieniacz (skała to oczywista oczywistość :wink:D). Być może w akwa ze względu na dostępność "papu" dsb szybciej dojrzewa ale w sumpie, czy w oddzielnym zbiorniku też kiedyś dojrzeje. U mnie roi się od kanalików w dsb więc jakieś jedzonko musi tam występować. Potwierdzeniem tego może być jeszcze rurówka, która żyje na kawałku skały, który tam włożyłem 8 m-cy temu.

Poza tym dsb w sumpie nie wyklucza piachu w akwa (dekoracyjna kilkucentymetrowa warstwa jest nawet wskazana).


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z piachem to oddzielny temat i zdania jeszcze bardziej podzielone .Ale mnie zastanawia inna rzecz.Co daje oddzielny zbiorniczek do DSB?IMO tą samą funkcję przecież spełnia sump,chyba że się mylę.

pozdrawiam


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

funkcja ta sama ale mi chodziło o bezpieczeństwo. Ktoś kiedyś pisał, że dsb źle prowadzone to bomba z opóźnionym zapłonem. Teraz pomyśl o sytuacji, w której coś zrobiliśmy nie tak i dsb zamiast pomagać zaczyna szkodzić - dsb w akwa = rewolucja, w sumpie = szybkie wyciąganie piachu przy wyłączonej pompie obiegowej (jakiś syf napewno poleci w obieg), a ja poprostu przekładam baypass i po problemie, kilka sekund...


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko że jak nagle przesuniesz rurę o te 3cm i wyeliminujesz zupełnie DSB to katastrofa gwarantowana

według mnie w sumpie pożywienia jest mniej niż w głownym i nawet super pompy cyrkulacyjne nie pomogą, bo po drodze jest odpieniacz czy jakaś filtracja mechaniczna

ale w DSB mają żyć bakterie więc im chyba nie potrzeba do życia niczego innego oprócz "brudnej" wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na spływie dsb jest pierwsze, a dopiero odpieniacz. A co do przesuwania rury to pomyślałem i o tym. Spływ w głównego zbiornika idzie do dsb rurą 3/4 cala, od której odchodzi jeszcze wężyk (jeśli dobrze pamiętam to 12mm). Jeśli przesunę główną rurę do sumpa to w dsb mogę zostawić cieńszy bypass aby całkowicie nie odcinać go z systemu. W ten sposób zmniejszam tylko ilość wody jaka kaskadą spływa do sumpa. Cyrkulację w dsb zastąpi zapasowa pompa. Oczywiście daje mi to czas na przemyślenie co dalej robić.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele teorii dytyczących DSB, które wg mnie powodują, że DSB dużo lepszym filtrem jeśli zastosowane jest w zbiorniku głównym.

1. Cyrkulacja - przy zastosowaniu DSB cyrkujacja powinna być naprawdę porządna. Woda musi być "przetaczana" przez całe DSB. Oczywiście w zależności od grubości warstwy to przetaczanie wody musi być odpowiednie na poszczególnych głębokościach DSB.

2. Na reefcentral akwaryści opisują dużo lepszą pracę DSB jeśli jest ono okresowo oświetlane.

3. Jak sami piszecie - w zbiorniku głównym z pewnością będzie więcej pożywienia dla organizmów żyjących w DSB, a co za tym idzie będzie ich dużo więcej, będą następowały migracje różnych organizmów ze skały i ogólnie DSB ma większą szansę porządne oczyszczanie przez te wszystkie organizmy, a co za tym idzie jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo na kłopoty czyli "bombę" związaną z DSB.

Zdaje się, że kiedyś AquaManiac napisał dość obszerny tekst o DSB, zalecanych i niepolecanych zwierzętach kopiących itp. O znalazłem:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=104834#104834


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.