Skocz do zawartości
SzymonK

Projekt - kostka 50x50x50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam w planach założenie akwarium morskiego. Narazie jestem na etapie planowania i czytania forum :D W związku z tym mam kilka pytań. Akwarium ma mieć wymiary 45x45x45. Jako że planuje umieścić go w rogu pokoju mam pytanie czy panel może mieć taką postać i wymiary jak na poniższym rysunku. Chodzi o to aby na akwarium można było patrzeć z dwóch stron. Jeśli są jakieś inne propozycje to piszcie.

akwa.jpg

Kolejne pytanie dotyczy oświetlenia. Ze względu na wymiary mam zamiar zastosować żarnik HQI. Czy 70W wystarczy dla takiego akwarium. Jak wysoko od tafli wody moge umieścić taki żarnik? Jeśli są jakieś inne propozycje dotyczące oświetlenia to proszę pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,komora na wklad biologiczny jest zbedna,za filtracje zupelnie wystarczy odpieniacz i zywa skala.Do takiego akwarium lampa 70W +swietlowka aktyniczna wystarczy.I jeszcze jedno,zwiekrzyl bym dlugosc akwa do 50cm,bo przy dlugosci akwarium 45cm to nawet 15 watowa swietlowka t8 bedzie wystawac poza krawedzie akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wymiary akwarium to postaram się zwiększyć do 50x50x50. Musze zobaczyć jak z miejscem wyjdę, ale raczej powinno się zmieścić. Jeśli chodzi o panel skoro nie jest potrzebna komora na wkład biologiczny to w takim razie można by zrobić w rogu komin 15x15cm gdzie umieściłbym odpieniacz i pompę obiegową. Jeśli zaś chodzi o żarnik HQI czy mogę umieścić go w oprawce nad wodą mocując ją do pokrywy ? Czy żarnik powinien być osłonięty jakąś szybką ochronną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz lampe HQI to pokrywa bedzie zbedna,poprostu powies lampe ok 30cm nad woda.Popatrz sobie fotki w galeri i w dziennikach jak maja inni to zrobione.I jak zwiekrzysz wymiary akwarium do 50/50/50 to daj lampe 150W,bo 70w moze byc malo,jak zechcesz w przyszlosci hodowac korale twarde.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj HQI i jakies aktyniczne, sa na rynku fajne niedrogie lapmy HQI + 2x24W T5. Pod takim oswuetleniem mozesz w akwarium 50x50x50cm trzymac doslownie wsystko :D Zarnik koniecznie osloniety.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawa z kominem? Wystarczy 15x15cm gdzie włożyłbym odpieniacz i pompę obiegową ? A co do pokrywy i oświetlenia to nie chciałbym zbiornika otwartego. Dlatego kombinuje jak zamontować to HQI pod pokrywą żeby nie wyszła zbyt wysoka. Ze względu na wymiary T5 też będzie ciężko tam wcisnąć i myślę że dałbym tam HQI 150W i może 2 PC Osram. Co o tym myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć zbiornik otwarty to przy HQI temperatura będzie wzrastać - chyba, że zastosujesz jakieś chłodzenie. Co do komina 15x15 - ma to byc komin czy panel? W takim "kominie" raczej nie zmieścisz odpieniacza z pompą obiegową (chyba masz na mysli pompę od odpieniacza).

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce mieć zbiornik zamknięty. A jeśli chodzi o ten "komin" to ma to być panel w kształcie komina. Ja sugerowałem się zdjęciami "Akwarium Przemka" w dziale akwaria klubowiczów.

rafa81z2.jpg

Panel miałby składać się z komory wlotowej gdzie lała by się woda i ewentualnie znajdowała by się grzałka, następnie komora na odpieniacz i na końcu komora z pompą która pompowała by wodę z powrotem do zbiornika. Poradźcie jak najlepiej wykonać ten panel w rogu akwarium podobnie jak jest to rozrysowane na schemacie w pierwszym moim poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć panel w rogu, to zrób w kształcie trójkąta, ścianka przelewowa oczywiście niższa, grzebień. Wsadż tam odpieniacz-nie wiem jaki chcesz mieć i dlatego nie podam wymiarów- grzałkę a powrót wody z panelu będzie szedł rurą z odpieniacza.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi,a mógłbyś podać jakis typ odpieniacza który pasowałby do takiego rozwiązania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu pokusilbym się jednak o sump. Na panel prędzej czy później zaczniesz się wkurzać, a taki zbiorniczek plus cały bajzel w sumpie to przepis na perełkę:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w dziennikach zbiornik użytkownika Darekn12 i dużo rzeczy mi się wyjaśniło. Będę robił zbiorniczek z sumpem wzorując się na zbiorniku Darekn12. Myślę, że za miesiąc będę mógł zacząć realizować swój plan więc pewnie pojawią się następne pytania. Na razie dziękuję wszystkim za rady :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.