Skocz do zawartości
markus383

Akwarium 42L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

W temacie akwarystyki morskiej jestem kompletnie zielony. Aktuanie jestem na etapie zbierania funduszy na regał z akwariami i chciałbym jedno poświęcić na solankę. Miałoby wymiary 40x35x30cm. Proszę o podanie niezbędnego sprzętu, fajnej obsady koralowcowo-zwierzęcej i orientacyjnej ceny całego zestawu.

Serdecznie dziękuję za wszystkie posty!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz do tego akwa zrobić jakiś większy sump ? Bo 42L brutto to trochę mało na wszystko.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Proszę o podanie niezbędnego sprzętu, fajnej obsady koralowcowo-zwierzęcej i orientacyjnej ceny całego zestawu." - moze jeszcze przywiezc do domu i zmontowac?

Przegapiles chyba dzial "Dla poczatkujacych" bo primo - twoj post nadaje sie wylacznie do tego dzialu, a secundo WSZYSTKO jest w tym dziale opisane, a czego nie ma to jest w innych dzialach forum. Poczytaj najpierw o akwarystyce morskiej, w ogole o ekologii rafy koralowej, bo jak na razie nawet nie wiesz co chcesz hodowac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący podpisuję sie pod postem AquaManiaca... Marcus383 w dziale dla początkujących znajdziesz naprawdę wszystko, a na całym forum znajdziesz dużo więcej niz będzie Ci na początek potrzebne. Jeśli naprawdę tak jak piszesz jesteś zielony to wyobraź sobie że ktoś odpisalby na Twoje pytania podając gotowy przepis na mini rafkę, kupujesz wszystko, odpalasz, wpuszczasz zwierzaki i nagle zaczyna sie cos dziać... Co robisz kiedy przy okazji pada Ci net, a Ty nie wiesz co robic?... Takim podejściem z góry nie dajesz zwierzakom szans na przezycie i skazujesz je na śmierć. Ja zakładam morskie już ponad rok i im więcej czytam tym mniej wiem ale wole małymi kroczkami iść do przodu niż potem pluć sobie w brodę że przez moją niewiedzę i brak odpowiedzialności skazuję stworzenia które rzekomo kocham na śmierć...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety 42L to wszystko na co mogę sobie pozwolić.

Chciałbym taką obsadę:

Gobiodon okinawae(nie wiem ile, harem 1+2 czy parka??)

3x Lysmata wurdemani

Chciałem to akwarium urządzić koralowcami twardymi i miękkimi typu:

Dendronephthya

Sarcophyton Glaucum

Montipora SuperMan

Protula bispiralis

Goniopora sp.

Acropora millepora

Dodałbym z 5 kg żywej skały. Piach może być zwykły, taki do akwa słodkowodnego?? Ile potrzebowałbym watów światła?? Czy konieczny jest filtr RO?? Mam taką wodę: GH=17 KH=13 pH=7.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, będzie kubeł zimnej wody, lepsze to niż pozwolić Ci popełnić błędy których będziesz żałował... Kolego, nie wiesz NIC więc moja rada taka - czytaj, czytaj i czytaj i wróć z pytaniami za miesiąc lub dwa... Oczywiście nie musisz z tej rady korzystać, ale powiem Ci że taką obsadę w takim zbiorniczku to nie wiem czy najbardziej doświadczeni użytkownicy tego forum spróbowaliby utrzymać... Nie wkurzaj się i nie obrażaj tylko wyciągaj wnioski bo uwierz że dobrze Ci radzę... :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za co miałbym się wkurzyć, czy obrazić?? Nie ten typ człowieka :D . Poczytam i kiedyś znów rzucę jakiś swój szatański pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się cieszę:D uwierz mi że naprawdę zaczynać w taki sposób to jak zabierać się do zupy z widelcem i potem się wkurzać że przecieka:D na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad sensownością tego regału, bo jeśli choć jeden zbiornik będzie słony to za jakiś czas będziesz chciał sprzedać ten regał i postawić większą solniczkę :D lepiej przeznaczyć tą kaskę od razu na porządny projekt.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@markus383,Dendronephtia to koral praktycznie nie do utrzymania w akwarium,druga sprawa,czym zamierzasz oswietlac to akwarium? Bo do akwa 40cm dl.to ciezko bedzie znalezc jakies sensowne i ekonomiczne oswietlenie.W rachóbe wchodza tylko swietlowki 8w,a na twoje akwarium bedziesz potrzebowal ich min 4-5szt,co wcale nie jest w kosztach za ciekawe rozwiazanie bo jedna swietlowka kosztuje 35zl.Tyle samo co 24w swietlowka t5 Sylwani,a tych wystarcza tylko 2 szt,gdyby akwarium mialo 60cm dl.Niestety prosta logika,ze mniejsze akwarium jest tansze nie zawsze sie sprawdza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest taka, daj akwa chociaz 100-120L w kwadracie, albo kwadratopodobne. Zapodaj tam swiatlo HQI 150Watt+2x24watt T-5 i masz juz poczatek. A jak nie chcesz HQI, to wrzuc 4x24watt t-5, ale wtedy akwa musi byc 60cm dlugie (w obydwu przypadkach). Ja tak mam i na wymiary nie narzekam. Swoje akwarium, tzn samo szklo oddalbym ci za darmo, nawet z "regalem" ale niestety mieszkasz za daleko a wysylanie niwic (zreszta to byloby za pare ladnych miesiecy).

42L to naprawde malutko, nie twierdze ze 100L to ocean, ale jakas tam roznica jest i pare rybek i ciekawych bezkregowcow mozesz tam smialo trzymac. Aha i zamiast krewetki wurdermani ja dalbym 1xLysmata amboinensis, a przy 120L smialo parke.

Przemysl dokladnie zanim wydasz pieniadze bo potem bedziesz zalowal i wydasz dwukrotnie, a starego zestawu nigdy nie odsprzedasz za ta sama kwote ktora wydales, szkoda zachodu. I pytaj ile wlezie, nie ma glupich pytan, sa glupie odpowiedzi...


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście polecić mi jakąś stronkę(polski, angielski, niemiecki, hebrajski ;-), gdzie będzie wszystko opisane?? Sprzęt, korale, ryby i cała reszta?? Może zna ktoś dobry sklep(najlepiej z własną stroną internetową) sprzedający urządzenia i życie do solniczek??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zajrzyj do działu - linki


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.