Skocz do zawartości
markus383

240L--> już tylko 160L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam znów. Oto mój kolejny szatański pomysł.

Postanowiłem, że zamiast regału z czterema pólkami zrobię z dwiema. Na dolnej 240L morskie, a na wyższej jakieś Black Waters(Amazonia), ale do rzeczy.

To jest sprzęt, który chciałem zakupić:

- akwarium 240L(standardowe wymiary)- 205zł

- RO- 130zł

- oświetlenie(tu mam problem, bo nie wiem, czy wystarczą 54W, czy 108W)- 2x54W(230zł) lub 1x54W(160zł)

- odpieniacz- Visi- Jet PS-100- 272zł

- pompa- Oceanrunner PF 1000- 84zł

- żywa skała- nie wiem ile.

- rybki i inne stworzenia:

- Nemateleotris magnifica(ile?)- 120x X

- Amphiprion ocellaris para- 110zł

- Cirrhitichthys falco(ile?) 95złx X

- Lysmata debelius- 150złx 3= 450zł

- korale(może coś polecicie do obydwu typów oświetlenia?)

- podłoże- zwykły piasek akwarystyczny

Oto moje pytania:

1. Czy ten sprzęt jest dobry??

2. Które oświetlenie wybrać??

3. Czy filtr RO jest konieczny?? Mam taką wodę: GH=17 KH=13 pH=7,5

4. Czy sump ok. 25L wystarczy?? Jak go poprawnie zbudować??

5. Polećcie jakiś sklep w Wa-wie dobrze zaopatrzony i najlepiej mający stronę www.

6. Czy musi być koniecznie żywy piasek??

7. Ile kupić żywej skały, a ile "nieżywej"??

8. Jak ułożyć pionowo skały??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrazu Ci napisze ze odpieniacz ktory wybrales nie wystarczy,pompa 1000l to tez duuuuuzo za malo,oswietlenie oba warianty to tez za malo,,filtr RO+DI konieczne,radze jeszcze sporo poczytac bo widze ze nie bardzo sie orientujesz w temacie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@markus

jedną radę weź sobie do serca: 'akwarium morskie jest całkowicie niepodobne do akwarium słodkiego - w słonej wodzie wszystko działa inaczej i pierwszą rzecz, jaką powinien zrobić akwarysta morski to wyrzucić z głowy wszystkie ścieżki, które poznał tworząc akwarium słodkie'.

1. czy to akwarium z sumpem czy bez ?

2. oświetlenie (tak jak napisał Pieniek) conajmniej 4x54 W - absolutne minimum.

3. jeśli będzie sump to ta pompa będzie ciurkać a nie pompować

4. zapomniałeś o cyrkulacji

5. o obsadzie jeszcze zdążysz pomyśleć - najpierw postaw tank

6. podłoże - nie ma opcji żadnego piasku poza aragonitem - każdy inny wprowadzi ci do zbiornika okrzemki (no i może jeszcze poza żwirem koralowym)

7. piasek nie musi być żywy (moja opinia)

8. skałe można kleić - łączyć na rurkach

9. nie kupować wcale skały nieżywej (lepiej mniej żywej niż dużo nieżywej)

10. koszt przelicz razy 3 - będziesz potrzebował jeszcze całą masę różnych rzeczy: choćby dolewkę, czy chemię/sól itd itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wyżej;)

AD.1 woda do morszczaka musi być super czysta czyli twardość musi wynosić 0 i musi być z filtra RO ale i DI się przyda

AD.2światła powinieneś mieć ponad 200W i ja bym zrobił 2x150 HQI i do tego aktyniczna 54W T5 i było by idealnie:p

AD.3 odpieniacz to Beast 400 z igiełką

AD.4 Jako cyrkulacje dałbym 2x Marea Stream 4400, a obiegowa to Oceanrunner OR 3500

AD.5 skały około 30kg na początek

Co do sumpa to minimum 80 litrów

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wojtasmaj5 ze wszystkim sie zgodze oprocz Beasta 400,ten odpieniacz tez nie da rady w 240l.Bylo sporo na forum o tym sprzecie pisane.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego takie drogie krewetki debeliusy - zazwyczaj kosztuja polowe tego co napisales. poszukaj taniej a poza tym one czesto sie chowaja wiec jak kupisz za te 450 !!! i wejda w skaly to troche lipnie ;)

aha i piasek tez nie zwykly tylko KORALOWY a to jest roznica znaczna :)

co do swiatla to lepiej 4x54 - powino byc akurat np 3xATI aquablue + 1x ATI BluPlus lub pol na pol


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

debeliusy są w akcoporze w Landzie i chyba nie kosztują 150PLN/sztukę

a sklep w necie w Warszawie to www.korale.pl

co do cyrkulacji to do 240L potrzebujesz według mnie 10000l/h + obieg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że na 240L już mnie nie stać.

Może poradzicie mi tani i w miarę dobry sprzęt( i korale) do akwa o wym. 100x40x40cm?? Prosiłbym o wszystko oprócz oświetlenia. Kupię 3x39W- powinno styknąć.

PS.

Najlepiej jakieś propozycje ze sklepów um-um.pl korale.pl i www.tropicalfish.istore.pl . Nie chcę zamawiać niczego, bo po co płacić za przesyłkę:)

Z góry dziękuję!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3x39 to za malo - chyba ze TYLKO pod miekkie - twarde pod tym zmarnieją

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze będą tylko miękkie.

Może ktoś zaproponuje resztę sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Ty akwarium musisz mieć już:)

Chwytasz się wszystkich rozwiązań.Moja rada jest taka;

Poczekaj zbieraj sprzęt, w tym czasie czytaj i się ucz wszystkiego.Lepiej poczekać pół czy nawet rok ale zacząć jak się należy a nie na chura a potem żałować.Pośpiech do niczego dobrego nie prowadzi.

Ja sam zbieram sprzęt od pół roku,mółgym praktycznie już zacząć ale nie,wolę się przygotować jak należy (I z wiedzą i sprzętem)niż póżniej liczyć pieniądze wyrzucone w błoto.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbierać sprzęt hmmmm...... , ale ja nawet nie wiem co mam zbierać :con. Jakby ktoś coś mi polecił to pewnie bym zaczął zbierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-Oświetlenie

2-pompy cyrkulacyjne szt.2( wydajność ok 40 razy pojemność akwa)

3- pompa obiegowa polecam MaxiJet 1200

4-odpieniacz beast400,biostarflotor

5-grzałka,aerometr,sól,

6-RO+DI

i wiele innych pierdółek

Sprzęt możesz kupić używany zawsze to taniej,i gwarantuje Ci że na All....o kupisz o wiele taniej wraz z przesyłką niż w sklepach które wymieniłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

markus ja proponuje poczytac dzial dlapoczatkujacych albo posty harnasia badzpiotra rogalskiego albo poszukac dzienniki forumowiczow i ew. skopiowac jakis zestaw.sorki ale z takim podejsciem to nikt ci nie poda na tacy przepisu na sukces ew. na gotowy projekt.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darekn12 :

markus ja proponuje poczytac dzial dlapoczatkujacych albo posty harnasia badzpiotra rogalskiego albo poszukac dzienniki forumowiczow i ew. skopiowac jakis zestaw.

[/quote

Właśnie najlepiej znajdż w dziennikach jakiś projekt podobny do Twojego i na nim się wzorój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej ! jesli nie zdecydujesz sie na sump,to ratuje Cie hang on skimmer-odpieniacz zawieszany na tylnej szybie - tunze ,deltec,moze cos z aqua medic? lepszy ciut przeskalowany,pozniej cyrkulacja-mozesz zaczac od 2 atman,cyrkulacja jakies 30 do 40 razy objetosc zbiornikaa w przyszlosci sobie zmienisz na tunze,albo marea,swiatlo to co piszesz ,tylko dla miekkich,ew poszukaj oswietlenia power compact lub hqi,woda tylko osmoza z filtra,albo kupowanie w sklepie wody osmotycznej,piasek zywy lub martwy aragonit,u mnie 8 cm dsb dobrze sie sprawdza,skala najwyzszej jakosci -wysoko porowata z pink algami,30 procent objetosci minimum,po czym uruchamiasz zbiornik i zaczynasz dojrzewanie,na minimum 12 tygodni....


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lolek :

... skala najwyzszej jakosci -wysoko porowata z pink algami,30 procent objetosci minimum ...

Tu bym polemizował ;) taka ilość skały jest raczej przesadzona. Wszystko zależy od pozostałej filtracji ale przy 30% zostanie bardzo mało miejsca na np. ryby :)

lolek :

... po czym uruchamiasz zbiornik i zaczynasz dojrzewanie,na minimum 12 tygodni....

Tu też pozwolę sobię o mały komentarz - jeśli dobrze przeprowadzimy dojrzewanie ten czas może się skrócić do 6 tygodni.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz panuje moda na 15% LR w zbiorniku i jeśli na całej powierzchni ma być DSB to najpewniej te 15% w zupełnośco starczy + odpieniacz w miarę dobry

i co do sumpa - rób koniecznie !! według mnie nie robienie sumpa to totalna pomyłka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem jeden projekt i wybrałem coś takiego:

* akwarium 100x40x40cm

* odpieniacz Miniflotor

* pompa obiegowa New Jet 1200l

* cyrkulacja Marea stream 1x2400 , 1x 3200

* grzałka Jager 150W

* oświetlenie 2x39W+24W(wyjmę ze starego akwarium)

* automatyczna dolewka chyba nie będzie potrzebna, ponieważ zawsze mogę hlusnąć z kubła

Koszt sprzętu wyniósłby 1100zł

Mam nadzieję, że teraz jest dobrze.

Co mogę w moim zestawie zastąpić takim wynalazkiem?? Może sump?? http://www.tropicalfish.istore.pl/sklep,1619,,,03,,pl-pln,344449,0.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hyziu :

Widzę że Ty akwarium musisz mieć już;)

Chwytasz się wszystkich rozwiązań.Moja rada jest taka;

Poczekaj zbieraj sprzęt, w tym czasie czytaj i się ucz wszystkiego.Lepiej poczekać pół czy nawet rok ale zacząć jak się należy a nie na chura a potem żałować.Pośpiech do niczego dobrego nie prowadzi.

Ja sam zbieram sprzęt od pół roku,mółgym praktycznie już zacząć ale nie,wolę się przygotować jak należy (I z wiedzą i sprzętem)niż póżniej liczyć pieniądze wyrzucone w błoto.

Pozdrawiam

:yes

Poczytaj bo na zmiany wydasz tak jak ja 3 razy tyle ile wydalem na starcie i caly czas sie nowych rzeczy ucze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad odpieniaczem.Każdy pisze że są tanie,co nie do końca jest prawdą.Odpieniacz+pompka+kostki,za te pieniądze kupisz lepszy odpieniacz używany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to urządzenie, które podałem w linku może być sumpem w akwarium 160L?? Co do takiego urządzenia można włożyć?? Co poza pompą, grzałką, odpieniaczem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@markus - nie obraź się, ale jednak powinieneś najpierw poczytać więcej forum. Z twoich pytań wynika, że masz niewielkie pojęcie o tym jak to wszystko działa. Mówiąc o tym 'refuugium' ze sklepu pytasz, czy można to zastosować jako sump - co jest totalnym nieporozumieniem - jaką pompe, i po co chcesz tam wkładać ?

Największy grzech, jaki popełniasz to próbujesz robić 'oszczędnościowe' akwarium nie mając pojęcia jak to wszystko ma działać - nie twierdzę, że nie da sie odpalić 240 L za 1100 zł (aczkolwiek jest to niezwykle trudne) ale bez podstawowego zrozumienia zasad pracy akwarium morskiego to i 20 tysięcy będzie mało - bo kupisz coś, co potem nie będzie ci potrzebne i tak w kółko.

proponuje ci znaleźć w pobliżu jakiegoś doświadczonego morszczaka, który ci to wszystko zrobi za pieniądze, albo daj na luz na miesiąc i ucz się - czytaj - staraj sie zrozumieć.

Ignorancja w tym hobby jest bardzo kosztowna - zaręczam.

podrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"automatyczna dolewka chyba nie będzie potrzebna, ponieważ zawsze mogę hlusnąć z kubła"

Gdy poczytasz forum, to znajdziesz rowniez informacje, ze odparowuje woda "destylowana" i taka wode dolewamy. Problem polega na tym, ze gdy woda odparowuje to zwieksza sie zasolenie. Gdy po dluzszym czasie dolejesz wode "z kubla" to zasolenie znowu skoczy, tym razem w dol. A korale chca miec stabilne, niezmienne warunki. Przemysl tez, ile wody "z kubla" dolejesz, gdy wrocisz z np. kilkudniowej wycieczki klasowej..Automat dolewa wode kilkanascie razy na dobe...

Mysle, ze bedziesz musial brac rady forumowiczow bardziej powaznie.

Podobnie z oswietleniem; powinienes dazyc do osiagniecia ok. 1W/ litr wody w zbiorniku, z wszelkimi pozniejszymi konsenkwencjami finansowymi :) Tutaj nic sie nie da zaoszczedzic.

B. dobrze zauwazyles, ze do sumpa chowamy pompe, grzalke i odpieniacz. Tam tez umieszczamy czujnik automatycznej dolewki i pozostawiamy miejsce na inne, byc moze pozniej potrzebne przylacza itp. Warto tez zwrocic uwage na fakt, ze do odpieniacza powinna sie dostawac woda z powierzchni akwarium...

Poczytaj, pozdrawiam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dolewałem przez pierwsze dwa dni, pare razy dziennie.

I kupiłem szybko dolewke :)


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.