Skocz do zawartości
Iceberg

refleksje,akwa wystartowalo...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,od paru dni mam skale bardzo dobrej jakosci bo odpieniacz przestal wyrzucac syf juz po pierwszyml dniu,teraz tylko minimalne ilosci,juz nie musze wylewac kubka co piec minut.Moje akwa ma panel.Mimo ze akwarium chodzilo juz od osmiu miesiecy w celach doswiadczalnych zasolone sola kuchenna i przechodzilo rozne testy.Po wielu przestawieniach i zmianach moge powiedziec ze jest ono latwe w obsludze,jednak nie ustrzeglem sie paru bledow,niedociagniec.Nie przyszlo mnie na mysl by ulatwic sobie zycie wystarczylo na dno panela wkleic dno pod duzym katem,dzieki czemu odsysanie syfu zajeloby dwie minuty a nie pietnascie.Teraz wiem tez by miec 25C nalezy grzalke ustawic na 23C,te dwa stopnie zalatwia pompy i caly sprzet elektryczny.Syf odsysam powerheadem 6000l/h.Z jednej strony waz zasysajacy,z drugiej waz z kawalkiem podkoszulka przymcowanego na gumkach.Najpierw skale dmucham tym powerheadem,przykladajac do jednej dziury,widze jak syf leci wszystkimi dziurami (stworzonka se korytarzyki labiryntowe porobily).Potem nakladam ten "filtr" z podkoszulka i czyszcze skaly,mysle ze dokladnie bo pompa o takiej mocy jest w stanie przyssac kilowa skale.Na koncu odkurzam dno do czarnej czerni i do tej samej pomy daje wklad mechaniczny...po pol godziny wszystko wyciagam i woda jest krystaliczna.Teraz wiem tez ze pierwsza rzecza,ktora nalezy zakupic to dolewka automatyczna,chyba ze sie jest emerytem,jezeli emerytem sie nie jest to ciezko dolewac odparowana wode co pare godzin...idzie lato,nie wiem czy wiatraczkami (6 sztuk) uda mnie sie schlodzic akwa...mam wrazenie ze nastepnym zakupem bedzie chlodziarka.U mnie w lecie czesto jest trzydziesci pare stopni w sypialni.Najchetniej zainstalowalbym klimatyzacje,tym bardziej ze moge tanio kupic ale...jestem uczulony,wiecznie przeziebiony przebywajac w klimatyzowanym pomieszczeniu,tak ze pozostaje wiatrak i wiatraczki...Nastepna sprawa to oswietlenie i pytanie pojawiajace sie wraz z nim.Mam dwa razy t8 osram 67 i HQI 150 20 tys K.Skala lezy pare dni i swiece godzine dziennie zarnikiem oraz cztery superaktynika...co tydzien bede wydluzal czas o godzine.Czy tez tak robicie i czy tak robic sie powinno?...Dobrze tez ze posluchalem ludzi z forum o jak najprostszym wykonaniu panela.Dzieki nim nie dalem tysiace komor,przedzielonych szybami sandwichami.W pierwszej komorze mam gabke do filtracji mechanicznej,czyszczona codziennie,by nie zrobilby sie z niej filtr biologiczny.To takie moje przemyslenia i sposob w ktory "robie" przy akwa...moze przyda sie komus...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiem tez by miec 25C nalezy grzalke ustawic na 23C,te dwa stopnie zalatwia pompy i caly sprzet elektryczny

to znaczy ze chyba masz uszkodzony termoregulator w grzalce - w dobrej jak ustawisz na 25 a masz 25 to sie po prostu nie wlaczy


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,mozesz miec racje ale nie musisz.Jezeli nastawiam na 25C i nic w akwa poza grzalka nie chodzi (experymentowalem) to temp jest 25C.Mysle ze gra role tez temp w pokoju,bardzo szybko czasem sie podnosi.Lubie cieplo wiec mam 22C,jezeli zaswieci slonce to w godzine temperatura podskoczy do 24C.Wode latwiej jest ogrzac niz oziebic,jezeli podskoczy do 27C to duzo czasu minie nawet przy wylaczonej grzalce zaczym zejdzie do 25C.Do tego HQI i caly sprzet...mysle ze jakbym mial grzalke bardziej precyzyjna to latwiej bym mogl kontrolowac,ale kupilem zwykla z termoregulatorem i jednak one chyba nie sa zbyt dokladne.Nie mozna jej np. ustawic na 25,5C,chyba ze na "czuja"podkrecic troszeczke powyzej.Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos mnie natchnelo,przypomnialem sobie ze mam jeszcze jedna grzalke z ktora w poprzednim akwa nigdy nie mialem najmniejszych problemow,jest to Eheim 200W i ma bardziej precyzyjna skale od Tetry aczkolwiek moze jest za duza do 150l wody.Podlaczylem ja i od razu sie zapalila,wiec schodzilem nizej.Wylaczyla sie przy 23C...teraz to juz nic nie rozumiem.Jestem pewny ze w akwa jest 25C,gdyz sprawdzalem paroma termometrami,do tego jednym bardzo precyzyjnym i pokazal 25,02C...nic poczekam i zobacze co bedzie.Moze termoregulator nie zdazyl jeszcze "zalapac" temperatury akwa,gdyz dopiero wsadzilem...Nie spodziewalem sie ze problemem moze okazac sie glupia grzalka...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze grzałkę z termostatem zawsze instaluj w miejscu gdzie masz w miarę największy przepływ wody, a po drugie staraj się nie instalować jej w pionie. Grzałki z termostatem mają te termostaty w górnej swojej części, powyżej części grzejnej, w związku ztym że ciepła woda bardzo szybko przemieszcza się do góry, może wyłączać Ci termostat przy temperaturze ustawionej dużo niższej niż realna. Możesz sobie zrobić prosty test, do wysokiego naczynia np. jakiś wazon lub butelka, bez cyrkulacji wstaw grzałkę pionowo, ustaw na 25 stopni i włącz, poczekaj aż się wyłączy, wyjmij, przemieszaj wodę i zmierz temperaturę. Trzecia rzecz jest taka że nie ma za dużej grzałki jeśli ma ona sprawny termostat, mocniejsza będzie po prostu szybciej się wyłączała.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenna uwaga Seb,juz myslalem ze druga grzalka jest popsuta...chyba cierpie na zanik logicznego myslenia...oczywiscie ze sie nie wylaczala,skoro termostat wystawal na zewnatrz i "ciagnal" temperature z pomieszczenia bardziej niz z akwa.W tej chwili jest 27C,wiec zanurzylem grzalke do oporu i po chwili sie wylaczyla.Zobacze co bedzie i ewentualnie zamocuje ja poziomo...dzieki i pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iceberg,ja jednak bym na twoim miejscu podlaczyl grzalke do jakiegos precyzyjniejszego termoregulatora elektronicznego.Niestety termoregulatory w grzalkach wykozystuja bimetal,a to nie zapewnia dokladnej regulacji.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg, olej te grzałki- lepiej kombinuj jak chłodzić!!!


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,wiem Jacek,lato idzie a tu gdzie jestem potrafi byc goraco.Wiesz czemu wole polskie forum od francuskiego?...bo na polskim forum nikt mnie nie kaze kupowac chlodziarki jako pierwszego sprzetu przed zalozeniem akwa...chyba jednak kupie ta chlodziarke...tak licze,licze,nie jest zle,jak skoncze wszystko z tym akwa to pomysle nad zona...moze europejki nie kupie bo drogie sa ,ale na pewno starczy mnie na women made in China...tylko ze ja nie gustuje w azjatkach...ale jak kupie skrzydlice to nie bede sam...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg..tylko dobierz żonę kolorystycznie do akwa:satisfied


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magda,kolorystycznie to musialaby byc Murzynka,moje akwa to czarny kompakt,moj pokoj jest czarny,mam czarna koszule i czarne tatuaze i jezdze czarnym potwornym czolgiem,ale w Murzynkach tez nie gustuje,maja twarde wlosy jak spalona trawa,ja lubie rude i piegowate...z daleka przypominaja jakis rodzaj ukwiala...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz za siebie...spojrz za Toba stoji wielkie czarne BOBO...nie wierz Blazenek w strachy,to tylko wytwor wyobrazni.Po prostu staram sie zachowac jakas rownowage i harmonie w zyciu,wzorujac sie na Wielkiej Barierze.Dzis ubralem czerwona koszule,postawilem lezak kolo akwa,ubralem czerwone okulary ,wlaczylem HQI i sie opalam,obserwujac skale,nawet mowie do niej mile slowka "my rock does not heare,my rock cannot heare" i dziwic sie co nie ma,jeszcze sie nie obudzila ta skala.Zrobilem testy,akwa zalane 20.03,dzisiaj jest Ph 8.2,NO4 0.5,NO3 5,0,NO2 0,1...czekam na testy Kh.Uporalem sie z grzalka,jest juz jak byc powinno i pewnie do lata bedzie.Uporalem tez sie z refraktometrem,gdyz tez podejrzewalem ze cos nie jest tak,na szczescie znalazlem posty w ktorych ktos tlumaczyl ze sa trzy rozne skale zasolenia,wiec ja mam 35 promili (nie we krwi,cocke ino pijam) czyli inaczej mowiac 27 SG i teraz tylko tych skal sie trzymam,starajac sie zapomniec o zasoleniu 0,1021-0,1025 zalecanego do rafy.Same klopoty przez te rozne miary.Teraz sie zastanawiam co z ta skala zrobie,czy tak jak mialem w planie nadzieje ja jak baba koraliki na rurke pcv czy tez bede kleil.Czy ktos moglby polecic jakis dobry klei do klejenia pod woda...wiem,odeslecie mnie do archiwum...ale tam tylko sie kloca,ktory klej jest lepszy a ja dalej nic nie wiem a do klotni nie mam ochoty,jest zbyt piekne slonce podrasowane HQI,zaraz zaloze girlandy na szyje i zamowie zarcie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klej,to polecam ReefBond EcoSystem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzę Iceberg że jest nieźle:) powiedz mi o co chodzi z tymi girlandami, bo nie czaję?

Jeszcze do tej grzałki wrócę, moim zdaniem jak mamy grzałkę z termostatem, to żeby nie była za duża, bo jak sie termostat zepsuje i zatrzyma na grzanie, to jest większa szansa na przegrzanie akwa, podczas naszej nieobecności.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...Peniek,znalazlem ten klej w Niemczech,szukalem po lebkach,wiec moze znajde u siebie.Mozesz powiedziec cos wiecej jak on kleji?...czy mozna liczyc ze konstrukcja sie nie zawali i jaki jest czas wysychania?Z tego co widze to jest on w proszku i rozrabia sie go z woda?...Jarek...no jak to,mam slonce,siedze nad oceanem,malym bo malym ale nie da sie zaprzeczyc ze na tym lezaku nie siedze nad woda,zapomnialem dodac ze slucham gitar hawajskich w tej chwili,czyli jezeli zaloze girlandy i zamowie egzotyczne zarcie to bede jak na Hawajach...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisales,rozrabia sie go z woda i klei sie,tak jak murarz klei cegly.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tak Jarek,wloze te mniejsza grzalke,skoro nie jest zepsuta jak podejrzewalem,tylko ta Tetra ma kijowa skale,nie wyglada to precyzyjnie,ale sprobuje na czuja nastawic...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarosław - mi kilka razy padła grzałka i żadna z nich się nie zepsuła tak że termostat sie nie wyłanczał , teoretycznie jest taka możliwość ale jak się by miał termostat zepsuć w opisany sposób to czy masz dużą czy małą grzałkę to ci i tak szlak trafi życie ;) a większa grzałka za to sie rzadziej włancza :)


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grzałek, to moim zdaniem raczej nie należy zwracać uwagi na skale na nich, tylko ustawiać je za pomocą termometru. Ja osobiście z kolei nie używam grzałek z termostatem już od dawna, tylko dobieram tak moc grzałki bez termostatu (zwykłe szuta) że chodzi non stop, wahania temperatury między nocą a dniem nie przekracza jednego stopnia, co moim zdanie jast bardziej zbliżone do warunków naturalnych a już napewno nie jest szkodliwe.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

Tak jak napisales,rozrabia sie go z woda i klei sie,tak jak murarz klei cegly.

Dodam tylko, bo widzę po lekurze archiwum, że niektórym ten klej nie kleił lub się rozpuszczał pod woda, że na 100-110g "zaprawy" Reef Bond należy dodać 25-30ml wody - nie więcej i poczekać chwile na pierwsze oznaki wiązania ! Potem trzeba się już uwijać z robotą i ewentualnie jak się nie wyrabiamy dodawać przed klejeniem kilka kropli wody , zamieszac i kleić dalej :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kupiłem ten klej i po zmieszaniu za cholerę nie chce stwardnieć.Dodałem więcej suchego i dalej nic.Doradzi ktoś ? Może jest jakiś knif ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Oojej...stary post odkopano...bylem wtedy piekny i mlody...dzisiaj niestety jestem tylko piekny...problemy tez inne mialem...po poltora roku stwierdzilem ze stawiam sump...pamietam ze w tym mniej wiecej czasie ktos nadmienil o ledach jako oswietleniu...wysmiano go a teraz juz chyba wiekszosc swieci ledami...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.