Skocz do zawartości
guliwer777

Absorbery fosforanów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest kilka produktów działających i wyglądających bardzo podobnie (Rowa, Ecophos, ATI). Rowa jest najdroższa i ma drobniejszą granulacje, Eco i ATI są znacznie tańsze i mają trochę grubsze ziarenka.

Macie może porównanie w stosowaniu tych produktów ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam w miarę wiarygodny pomiar PO4 i szkoda, że na dzień dzisiejszy zmierzyć mogę tylko absorbent ATI. Biorąc pod uwagę, że są 2 fabryki produkujące ogólnie te absorbery pod różnymi etykietkami ;) zdaje się, że Ecophos i ATI to jest jeden produkt więc lada dzień coś o nich napiszę :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej beczki, Jaka ilość absorbera powinna wylądować w woreczku filtracyjnym w stosunku do pojemności akwarium? Mam absorber fosforanów EcoPhos. Na opakowaniu nie pisze jak dozować więc na razie dałem 100 ml /126 litrów. Może powinienem dać więcej?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma taką wydajność jak Rowa to dobrze dałeś.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absorber ATI został wymieniony w ilości ok. połowy opakowania czyli 500ml. W akwarium ok.1000l wody. Spadek fosforanów po 5 godzinach 0,03 PO4(3-) czyli 0,01 P - patrząc na skalę na testach Merc. Zmierzę jutro i zobaczymy co będzie dalej :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny pomiar po 13 godz. od ostatniego pomiaru, bez karmienia w międzyczasie - wzrost o 0,01 PO4(3-) czyli 0,003 P patrząc na test Merc.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost? Przejęzyczyłeś się i miałeś na myśli spadek do 0,01 czy wzrost o 0,01 czyli że wzrosło do 0,04?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wzrost :) mierzony 4 razy i wszystkie wyniki identyczne.

Chyba wcześńiejszy mój pomiar został trochę źle zrozumiany. Tam był spadek o 0,03, a nie wynik końcowy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fakt, że źle zrozumiałem pierwszy pomiar, ale i tak zastanawiające jest to, że po 13 godzinach masz znowu wzrost. Jeśli możesz to kontynuuj pomiary bo to bardzo interesujące. Absorber masz w FR509? Jaki przepływ przez złoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiary będą kontynuowane :) Filterek made in Thcskiba sporo większy od FR509 - przepływ jakieś 600-700l/godz.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar następny identyczny z wczorajszym.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie absorbery stosuję od początku wystartowania nowego akwarium. Była niedawno mała przerwa jak z labolatorium dostałem wynik 0,000 ale trzeba być czujnym i dalej walczyć:) Dziś była wycieczka do Szymona więc pomiar odkładam na jutro. Jeśli nie będę znowu zadowolony wsadzę Rowaphos - zobaczymy co się będzie działo ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rebciu, ja ostatnio zbliżyłem się do fartości zerowych PO4 i NO3 , ledwo odratowałem 3 acropory, u mnie rzadzą takie wyniki:

PO4 - 0,03

NO3- 25

Ca-430

Mg- 1300

kH - 8,0

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i zrobiłem pomiary :) - bez zmian ;)

Roman stasznie wysokie utrzymujesz NO3 - aż nie chce mi się wierzyć, że przy PO4(3-) 0,03 masz NO3 na pozimie 25 mg/l. Jeśli brać pod uwagę pewne teorie funkcjonujące m.in. u naszych zachodnich sąsiadów o koleracji stężeń tych porametrów NO3 powinieneś mieć miedzy 1, a 5 mg/l. Tak czy siak dla SPSów to jest spore stężenie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak spore, ale muszę Cię zaskoczyć dopiero przy takim stężeniu korale "żyją" jakakolwiek wycieczka w stronę zera kończy się bieleniem tkanki od spodu, jutro zrobię pomiary wieczorem to wrzuce wyniki.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman to bardzo dziwne co mowisz - u mnie bielenie korali przezywalem jakis czas temu, jak nie karmilem od okolo dwoch miesiecy, odpieniacz chodzil na mokro i redox byl w granicach 500. Azotany mam od poczatku zero - postaraj sie karmic regularnie malymi porcjami na tyle, aby zjechac z azotanami i jednoczesnie aby korale mialy pokarm z innego zrodla - tak w zasadzie korale samymi azotanami sie nie najedza (zooksantelle tak). Widze z wlasnego doswiadczenia, ze najlepiej jest karmic malutkimi porcjami ale czesto i systematycznie, teraz praktycznie nie karmie juz nawet mrozonkami tylko regularnie podaje coral vitalizer, aminokwasy i reefbooster prodibio. Idealem jest wg mnie tak przyzwyczaic system, zeby przy regularnym karmieniu malymi porcjami, ale tak, ze mozliwie czesto korale maja dostep do papu, zjechac z azotanami i fosforanami do bardzo niskich wartosci, nie powodujac jednoczesnie gwaltownych skokow i spadkow (to o czym pisale CZarek na podstawie doswiadczen z hanna i obfitym karmieniem korali i ryb) Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez poszukalbym innych przyczyn bielenia korali.

Rozumiem, ze to wysokie NO3 utrzymujesz sztucznie.

Czy gdybys poswiecil ze trzy miesiace na zmniejszanie NO3 to korale tez zareaguja negatywnie?

Chodzi mi o to co napisal Rebciu, ze rzeczywiscie tak wysokie NO3 ma sie nijak do stosunkowo niskiego PO4. Wiadomo, ze wszystkich fosforanow w akwarium nie wykrywamy ale ten (przepraszam za slowo) stosunek :) jest raczej nienaturalny.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.